428 afleveringen

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

Podkast Tygodnika Powszechnego Tygodnik Powszechny

    • Maatschappij en cultuur

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

    Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

    Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

    W tym odcinku wybieramy się na Kaukaz, bo tam, z dala od głównych aren światowej geopolityki, trwa kompletna zmiana układu sił i nie brakuje nowych pomysłów na przyszłość. Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy i szuka partnerów na Zachodzie. Azerbejdżan rozpoczyna wielkie inwestycje w Górskim Karabachu, a także wspiera zamieszki przeciwko… Francji, i to na Nowej Kaledonii, wyspie leżącej ponad 13 tysięcy kilometrów od Baku. W dodatku Gruzja przegłosowuje ustawy, których nie powstydziłby się sam Władimir Putin, co wcale nie znaczy, że przyjaźnie patrzy na Rosję i jej władcę.
    O co w tym wszystkim chodzi?Jaka jest rola Iranu, Turcji i szeroko rozumianego Zachodu?Słuchaj też:
    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi?Do poczytania:
    Śmierć prezydenta Iranu zmusza ajatollahów do przeprowadzenia sukcesji od nowa >>>JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.
    Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara

    • 1 u.
    Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

    Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

    Od czasów nowożytnych powstało mnóstwo dzieł ukazujących Jadwigę Andegaweńską: reprezentacyjne portrety, ilustracje wydarzeń historycznych lub związanych z nią legend, czy wreszcie sakralne wizerunki kultowe. To wszystko jednak dzieła powstałe kilkaset lat po jej śmierci, a jedyne co łączy jej wyobrażenia, to fakt, że była młodą kobietą. Ukazywana była jako blondynka, brunetka, szatynka, o bardzo różnych rysach, w zależności od epoki.
    A co z przedstawieniami Jadwigi z okresu średniowiecza? Część się nie zachowała, a inne mają charakter zbyt umowny, żeby traktować je jako portrety. Warto jednak im się przyjrzeć – co ciekawe, na jeden z nich możemy trafić w czasie wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji.
    Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W 51. odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o zachowanych i niezachowanych przedstawieniach Jadwigi Andegaweńskiej, pochodzących z XIV i XV wieku.
    Ilustracje do tego odcinka dostępne są na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.pl
    Realizacja i montaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara

    • 15 min.
    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

    Do wyborów w Gruzji zostało zaledwie pół roku. Właśnie ten moment partia rządząca bardzo proeuropejskim, przynajmniej według sondaży, społeczeństwem, wybrała na forsowanie ustawy o zagranicznych agentach żywcem wyjętej z putinowskiej Rosji. Tysiące Gruzinów i Gruzinek ruszyły na ulice Tbilisi, gdzie okulary osłaniające od gazu łzawiącego stały się artykułem codziennego użytku. 
    Gdzie w tym wszystkim sens? Czy Gruzja właśnie pali ostatnie mosty z Unią Europejską? O co chodzi protestującym, władzy i co będzie dalej? 🔴 Podoba Ci się podkast? Wesprzyj nas na Patronite >>>
    Na poszukiwanie odpowiedzi wybierzemy się do ogarniętego protestami Tbilisi. Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Michał WoźniakOkładka: Grażyna Makara
    JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

    • 54 min.
    Drogi kawałek podłogi. Czy deweloperzy naprawdę są wszystkiemu winni? [Tematy Tygodnika]

    Drogi kawałek podłogi. Czy deweloperzy naprawdę są wszystkiemu winni? [Tematy Tygodnika]

    Były czeski premier Václav Klaus powiedział kiedyś: mieszkanie to nie szynka, nie można z niego zrezygnować, jeśli zdrożeje. W tym odcinku podkastu Tygodnika Powszechnego wybierzemy się na przechadzkę po rynku nieruchomości. 
    Jak mieszkamy, jak chcielibyśmy mieszkać? Na co nas stać, a z czego musimy rezygnować? Czy mamy powody, by złościć się na deweloperów? Co będzie dalej?Komentuje Marek Rabij, dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, autor tekstu pt. „Ty deweloperze!”, który ukazał się w najnowszym numerze.
    W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Krzysztof Story.
    Produkcja i muzyka: Michał Woźniak
     

    • 44 min.
    Birdwatching dla każdego. Poradnik nie tylko na wiosnę [Tematy Tygodnika]

    Birdwatching dla każdego. Poradnik nie tylko na wiosnę [Tematy Tygodnika]

    Zaczyna się maj, a powietrze przepełnione jest ptasim śpiewem. Wiosna to niezwykle intensywny okres w życiu ptaków oraz tych, którzy chcą je obserwować. A tych nie brakuje, birdwatching w Polsce przyciąga kolejne tysiące ludzi. Jak zacząć i dlaczego warto obserwować naszych skrzydlatych sąsiadów? 
    Gościem tego odcinka jest Jacek Karczewski, przyrodnik, autor książek o ptakach, współzałożyciel stowarzyszenia Jestem na pTak!
    🔴 Wspieraj Fundację Tygodnika Powszechnego na Patronite!
    🔴 Przekaż 1,5% podatku Fundacji Tygodnika Powszechnego. Wspólnie z Tobą chcemy krok po kroku zmieniać świat na lepsze | KRS: 0000125605
    W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami.
    Montaż i muzyka: Michał Woźniak

    • 1 u. 3 min.
    Romański Psałterz wyjątkowej kobiety [Sztuka Powszechnie Nieznana #50]

    Romański Psałterz wyjątkowej kobiety [Sztuka Powszechnie Nieznana #50]

    Markyate to wieś w Anglii, w hrabstwie Hertfordshire; w początkach XII wieku miał tam swoją pustelnię niejaki Roger, zakonnik z pobliskiego opactwa St Albans. Zamieszkała z nim młoda dziewczyna, Christina, która uciekła z domu wkrótce po wyjściu za mąż, bo ze względu na sekretny ślub czystości nie chciała dopuścić do skonsumowania narzuconego jej małżeństwa. Po śmierci Rogera przejęła jego pustelnię, a z czasem stanęła na czele nowego domu zakonnego. Klasztor w Markyate powstał dzięki wsparciu opata Geoffreya z St Albans; to właśnie on zlecił zapewne wykonanie pięknego Psałterza, który podarował Christinie.
     
    Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W 50. odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o niezwykle dekorowanym romańskim rękopisie, znanym jako Psałterz z St Albans, oraz o jego pierwszej właścicielce, eremitce Christinie z Markyate.
    Ilustracje do 50. odcinka Sztuki Powszechnie Nieznanej dostępne są na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.pl
    Realizacja i montaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara

    • 18 min.

Top-podcasts in Maatschappij en cultuur

De Jongen Zonder Gisteren
NPO Luister / WNL
Villa Betty
Floor Doppen & Dag en Nacht Media
Lang Zal Ze Leven
Liesbeth Staats / Corti Media
Aaf en Lies lossen het wel weer op
Tonny Media
Echt Gebeurd
Echt Gebeurd
Het Uur
NRC

Suggesties voor jou

Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Po prostu Wschód
Piotr Pogorzelski
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski