217 afleveringen

Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.

Powojnie Powojnie

    • Geschiedenis
    • 5,0 • 2 beoordelingen

Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.

    Kara za podpalenie świata. Niemcy w 1945 roku. Zniszczone miasta, bezdomność i głód.

    Kara za podpalenie świata. Niemcy w 1945 roku. Zniszczone miasta, bezdomność i głód.

    Hej, w związku ze zbliżającą się rocznicą zakończenia II wojny światowej postanowiłem zrobić materiał o sytuacji w Niemczech w 1945 roku. Jak bardzo zniszczony był to kraj po zakończeniu walk. Jaką cenę ponieśli Niemcy za wywołanie konfliktu, który doprowadził do śmierci miliony ludzi na całym świecie. Opowiadam m.in. o zamienionych w stertę gruzu miastach takich jak Drezno oraz Hanower. W drugim z wymienionych zapanował kompletny chaos, a władze przejęli więźniowie przymusowi, którzy zaczęli mścić się na swoich dawnych oprawcach.

    W powojennych Niemczech panował też okrutny głód. Brakowało żywności i szerzyły się choroby. Poza tym w obozach jenieckich przebywało około 5 milionów Niemców. Więcej na ten temat dowiecie się słuchając najnowszego odcinka mojej serii. Zapraszam!

    • 18 min.
    Historia energetyki jądrowej w Polsce. Od czasów Bieruta do Jaruzelskiego. Wybór Żarnowca

    Historia energetyki jądrowej w Polsce. Od czasów Bieruta do Jaruzelskiego. Wybór Żarnowca

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie opowiadam historię budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Taki pomysł pojawił się już w latach 50-tych. "Mózgiem" badań nad energią jądrową w naszym kraju był wówczas Profesor Andrzej Sołtan. Jako jeden z nielicznych Polaków miał okazję obserwować testową eksplozję atomową przeprowadzoną przez Amerykanów na Atolu Bikini w 1946 roku. Zakładał, że pierwsza elektrownia w Polsce powstanie już w połowie lat 60-tych. Tak się jednak nie stało. Do tematu władze PRL wróciły w latach 70-tych za czasów Edwarda Gierka. To właśnie wtedy komunistyczny rząd zdecydował, że elektrownia powstanie w Żarnowcu. Taka inwestycja poważnie zagrażała jednak interesom przemysłu ciężkiego, którego przedstawiciele w rządzie agitowali za opóźnieniem tego przedsięwzięcia, a nawet całkowitą rezygnacją.

    W okresie rządów Gierka pojawił się też pomysł stworzenia polskiej bomby atomowej. Dlaczego Polska nie stworzył śmiercionośnej broni, a także co działo się dalej w przypadku inwestycji w Żarnowcu tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.

    • 22 min.
    Rewolucja w Iranie i kryzys paliwowy w 1979 roku. Gospodarczy krach na Zachodzie.

    Rewolucja w Iranie i kryzys paliwowy w 1979 roku. Gospodarczy krach na Zachodzie.

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do końcówki lat 70-tych i ogromnego kryzysu paliwowego wywołanego przez rewolucję islamską w Iranie. Gospodarka Stanów Zjednoczonych oraz części krajów zachodnich znalazła się ponownie nad przepaścią. Na stacjach benzynowych ponownie pojawiły się gigantyczne kolejki, a władze niektórych stanów musiały wprowadzić przepisy reglamentujące paliwa. Jak wyglądała światowa histeria połączona z kryzysem politycznym w państwach arabskich tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.

    • 14 min.
    Otto Skorzeny po wojnie. Ucieczka, a potem współpraca komandosa Hitlera z RFN, Egiptem i Izraelem.

    Otto Skorzeny po wojnie. Ucieczka, a potem współpraca komandosa Hitlera z RFN, Egiptem i Izraelem.

    Hej, w tym odcinku serii Powojnie opowiem o losach Otto Skorzenego po 1945 roku. Komandos Hitlera co prawda został złapany przez aliantów, ale nie został skazany lecz wysłany do ośrodka denazyfikacyjnego. Potem dzięki pomocy przyjaciół z SS udało mu się uciec. Następnie tułał się po Europie szukając schronienia przed wymiarem sprawiedliwości. Najpierw wyjechał do Austrii, a następnie Włoch i Hiszpanii. W następnych latach nawiązał współpracę najpierw ze służbami Zachodnich Niemiec, a następnie rządami w Argentynie, Egipcie i co może zaskakiwać Izraela. Były bliski współpracownik Hitlera był podobno przerażony, gdy otrzymał propozycję pracy od agentów Mosadu.

    • 25 min.
    Polska po II wojnie światowej. Straty wyceniane na 700 miliardów dolarów. Miasta zrównane z ziemią.

    Polska po II wojnie światowej. Straty wyceniane na 700 miliardów dolarów. Miasta zrównane z ziemią.

    Hej! Cztery lata temu powstał kanał Powojnie! Kiedy nagrywałem pierwszy odcinek nie zakładałem, że moje podcasty i filmy zdobędą dużą widownię. Zależało mi na tym, aby dotrzeć do choć jednej osoby i opowiedzieć jej o tym co pasjonuje mnie najbardziej: historii po 1945 roku. Premierowy odcinek dotyczył strat w Europie po II wojnie światowej. Wtedy niewiele czasu poświęciłem Polsce. Skupiłem się na zagranicy. W związku z rocznicą założenia mojego kanału postanowiłem poszerzyć ten wątek o naszą ojczyznę. Polska po wojnie była potężnie zniszczona. Eksperci wyceniają straty spowodowane przez wojenny kataklizm na ponad 700 miliardów dolarów (przeliczając na współczesne pieniądze).

    W najnowszym odcinku serii Powojnie staram się pokazać skalę zniszczeń w wielu różnych aspektach. Jak wiele przedsiębiorstw przestało istnieć? Co stało się z gospodarką, kulturą i przede wszystkim społeczeństwem? Jak wyglądała Polska w 1945 roku? Tego dowiecie się z mojego najnowszego odcinka.

    Bardzo Wam dziękuję za wszystkie słowa wsparcia, polubienia, komentarze, zakup moich książek i środki przekazane poprzez serwis Patronite. To dzięki Wam mogę dalej tworzyć kolejne filmy opowiadające o dziejach świata po 1945 roku.

    Jesteście super!

    Piotrek

    • 18 min.
    Prawda o zamachu w Moskwie w 2002 roku. Atak na teatr na Dubrowce. Co było później?

    Prawda o zamachu w Moskwie w 2002 roku. Atak na teatr na Dubrowce. Co było później?

    Hej, w związku z obecną sytuacją w Rosji w najnowszym odcinku serii Powojnie wracam do tematu powiązanego z drugą wojną czeczeńską. W tym epizodzie opowiadam o zamachu na teatr na Dubrowce w 2002 roku. Kto stał za jego zorganizowaniem? Czy faktycznie byli to czeczeńscy bojownicy? Staram się też nakreślić jaki wpływ miały tragiczne wydarzenia w centrum teatralnym na sytuację w Federacji Rosyjskiej. Dodam tylko, że nie był to ostatni zamach, a jeden z nich podobnie jak obecnie odbył się w okresie wyborów prezydenta Rosji.

    Równolegle na Kaukazie trwała krwawa wojna. Po zamachu rosyjskie władze zdecydowały się zwiększyć represje na zajętym terytorium. Również w samej Rosji osoby o kaukaskim pochodzeniu były szkalowane. Oskarżano je o liczne przestępstwa wcześniej podrzucając sfabrykowane dowody. Niewinni ludzie wyrzucani byli z pracy i mieszkań.

    Więcej dowiecie się słuchając najnowszy odcinek.

    • 26 min.

Klantrecensies

5,0 van 5
2 beoordelingen

2 beoordelingen

Top-podcasts in Geschiedenis

Bevriende Bommen
NPO Radio 1 / NOS
De 100-jarige
de Volkskrant
Mina & Mevrouw
NPO Radio 1 / VPRO
Tante Jos
NPO Radio 1 / KRO-NCRV
FOUT
Rick Blom, Tijmen Dokter / Corti Media
Maffe Monarchen
Podcast Tailor

Suggesties voor jou

Podcast Wojenne Historie
Historia II wojny światowej
Historia Jakiej Nie Znacie
Cezary Korycki
Dudek o Historii
Antoni Dudek
Za Rubieżą. Historia i polityka
Miłosz Szymański
Podcast Historyczny
Rafał Sadowski
Misja specjalna
RMF FM