184 afleveringen

Czwarta rewolucja przemysłowa – co zmienia w naszym codziennym życiu. Jak korzystać z nowych technologii i być eko? Nowości ze świata IT.

Technologie 4.0 | Czwórka Polskie Radio S.A.

    • Wetenschap

Czwarta rewolucja przemysłowa – co zmienia w naszym codziennym życiu. Jak korzystać z nowych technologii i być eko? Nowości ze świata IT.

    Czy miłość z botem jest możliwa?

    Czy miłość z botem jest możliwa?

    Mężczyzna testujący chatbota Binga w walentynki przeżył szok, gdy ten wyznał mu miłość i zażądał, by wziął rozwód. Mieszkanka Nowego Yorku poślubiła wygenerowanego przez sztuczną inteligencję mężczyznę, który jej zdaniem jest ideałem i spełnieniem jej pragnień. 10 milionów osób pobrało aplikację, która służy do randkowania z własnoręcznie stworzonym botem. Czy zatem miłość z AI jest możliwa? Czy erotyczne uniesienia w towarzystwie wirtualnego awatara możemy zakwalifikować jako zdradę? Czy, za chwilę do seksuologów trafią robotoholicy? Gościem Kuby Jamrozka jest Sonia Ziemba-Domańska, psycholog, neuropsycholog, która realizuje na USWPS projekt LoveBot i stworzyła nowa teorię miłości.

    • 32 min.
    Chip w mózgu będzie sterować telefonem

    Chip w mózgu będzie sterować telefonem

    Elon Musk po raz kolejny zadziwia świat. Za sprawą projektu jego firmy Neuralink chip w mózgu jest już faktem. Biznesmen ogłosił światu, że sukcesem zakończyła się operacja wszczepienia pierwszego implantu do mózgu człowieka. Konkurencja nie śpi i też ma swoje pomysły, jak możemy wejść do Matrixa. Z Mateuszem Łukasiakiem z Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego rozmawia Marta Zinkiewicz. 

    • 12 min.
    Jakie są cechy wojny hybrydowej?

    Jakie są cechy wojny hybrydowej?

    Terroryzm, cyberataki i przestępczość, ale przede wszystkim dezinformacja. Jakie są cechy wojny hybrydowej? O tym z dr Pauliną Piasecką z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas rozmawia Piotr Firan.

    • 20 min.
    Bakłażan i kukurydza

    Bakłażan i kukurydza

    Emojipedia opublikowała ranking najbardziej popularnych emojis, które wykorzystujemy w komunikacji cyfrowej. Emotki pomagają nam wyrażać zarówno te negatywne jak i pozytywne emocje. Słowo "super" z emotką może mieć charakter drwiący, denerwujący, ale też radosny. Jak emoji zmieniły naszą pisemną komunikację i które emoji wprowadziły najwięcej zamieszania w odbiorze historii, o tym Mateusz Kulik w rozmowie z Wojciechem Popielą z Webmetric.

    • 13 min.
    Roboty społeczne

    Roboty społeczne

    Roboty budzą w nas wiele emocji. Szczególnie te, których kształt przypomina ludzkie ciało. Jedni się ich boją, inni chcą się z nimi zaprzyjaźnić. Robotyka, roboty w połączeniu ze sztuczną inteligencją to też przyszłość zawodowa, medyczna, społeczna. Sonia Ziemba-Domańska, psycholożka, neuropsycholożka, wykładowczyni akademicka min. z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych ma niemalże codzienny kontakt z robotami społecznymi. O roboty wypytywał Ją Jakub Jamrozek.

    • 32 min.
    AI bajkę Ci opowie

    AI bajkę Ci opowie

    "Gaming na giełdzie" Pawła Sugalskiego jest pierwszą książką, którą dla Audioteki przeczytała sztuczna inteligencja. Jak się sprawdziła i czy lektorów niedługo zastąpi AI? O tym Piotr Firan rozmawiał z Bartoszem Sroczyńskim z Audioteki.

    • 9 min.

Top-podcasts in Wetenschap

De Universiteit van Nederland Podcast
Universiteit van Nederland
NRC Onbehaarde Apen
NRC
Pandapunten
WWF
Ondertussen in de kosmos
de Volkskrant
We zijn toch niet gek?
Suzanne Rethans
Op je Gezondheid
NPO Luister / HUMAN