1,000 episodes

Senas tradicijas turinti, viena populiariausių Lietuvos radijo laidų skirta ne tik kaimo, bet ir miesto žmonėms, norintiems geriau žinoti žemdirbių ir maisto pramonės aktualijas bei perspektyvą, nepamiršti krašto tradicijų ir papročių. Darbo dienomis 06.07 val. per LRT RADIJĄ.

Gimtoji žem‪ė‬ LRT

    • News

Senas tradicijas turinti, viena populiariausių Lietuvos radijo laidų skirta ne tik kaimo, bet ir miesto žmonėms, norintiems geriau žinoti žemdirbių ir maisto pramonės aktualijas bei perspektyvą, nepamiršti krašto tradicijų ir papročių. Darbo dienomis 06.07 val. per LRT RADIJĄ.

    Pavasariškus orus keičia žiemiški – praradimus patirs tiek ūkininkai, tiek gamta

    Pavasariškus orus keičia žiemiški – praradimus patirs tiek ūkininkai, tiek gamta

    Vieniems dėl vėsių orų tenka intesyviau šildyti šiltnamiuose derančius augalus, kiti bando išsaugoti derlių dengdami agro plėvele, tačiau dalis ūkininkų susitaiko su esama situacija. Šparagus Ukmergės rajone auginanti Vidmantė Ščerbinskienė sako, kad paskaičiavus nutarta nedengti laukų plėvele, o tiesiog vėlinti šparagų skynimą. Zarasų rajono ūkininkas Dalius Barzda sako, kad tenka daugiau dėmesio skirti šiltnamių šildymui. Klimatologas Donatas Valiukas pažymi, kad tokios orų permainos dėl klimatos kaitos ateityje tik dažnės.

    Daugiau nei šimto skirtingų veislių vynuogyną „Dvaruogė“ Kupiškio rajone puoselėja Ineta Svilo su šeima. Auginamos vynuogės yra desertinės – tikslas edukuoti žmones, supažindinti su skirtingomis veislėmis, padėti išsirinkti norimas auginimui. Vėsūs orai neaplenkė ir vynuogyno. Norint vasarą sulaukti derliaus, dabar šiltnamius reikia šildyti.

    Rubrika „Gamtininko komentaras“. Apie tai, kuo išskirtinis šis pavasaris gamtoje kalbės Kauno marių regioninio parko ekologas, gamtininkas Gerardas Paškevičius tikinantis, kad žiemiški orai gerokai sujaukė gamtos planus. Intensyviai poravimosi procese buvę šaltakraujai gyvūnai dabar turi ieškotis šiltų slėptuvių ir tausoti energiją.

    Ved. Rūta Simanavičienė

    • 21 min
    Nestabili pieno sektoriaus strategija veikia ir kooperatyvų veiklą

    Nestabili pieno sektoriaus strategija veikia ir kooperatyvų veiklą

    Pieno gamyba ne tik sudėtingas ūkininkavimo procesas, bet ir konkurenciniai dalykai. Kaip tikina šiemet 20-metį minėsiančio kooperatyvo „Pieno puta“ vadovė Jūratė Dovydėnienė, derybiniai galiai didinti – svarbus aktyvesnis ūkininkų įsitraukimas į kooperatyvų veiklą. Ilgametis kooperatyvo narys Tomas Četvergas visgi sako, kad nestabilumas kainų atžvilgiu neleido išplėsti ūkio, o nepilnus kelerius metus kooperatyve esantis Marius Drutys, dar tiki, kad pavyks išplėsti pieno ūkį.

    Vardinius indus su užrašais iš molio kurianti Simona Maračinskienė sako, kad keramika moko kantrybės. Lipdant iš molio galima užsimiršti ir pasinerti į kūrybinius procesus. Simona savo veiklą socialiniuose tinkluose pavadino „Nepjauk šakos“ ir turi svajonę iš molio kurti ir šviestuvus.

    Rubrikoje „Verta žinoti“ su Gamtos tyrimų centro mokslininke Birute Karpavičiene kalbėsimės apie saikingą Meškinio česnako rinkimą natūralioje gamtoje. Moteris sako, kad taip internete reklamuojamą Meškinio česnako pestą galima gaminti ir iš dilgėlių, kurios ne ką mažiau sveikos.

    Ved. Rūta Simanavičienė

    • 21 min
    Viliojo šilti kraštai, bet laimę rado Lietuvos vienkiemyje

    Viliojo šilti kraštai, bet laimę rado Lietuvos vienkiemyje

    Gabija Šitkauskaitė ir Motiejus Mazys šią vasarą sumainys aukso žiedus. Kuriant bendro gyvenimo planus, juos paviliojo šilti kraštai, bet laimė laukė gimtinėje. Po kelių mėnesių, praleistų Tenerifėje, pora taip pasiilgo Lietuvos, kad grįžę nusprendė apsigyventi vienkiemyje, gamtos ir gyvūnų apsuptyje Pagojų kaime, Utenos rajone. Prisijaukino ir žiemą, maudynes lediniame ežero vandenyje, o ryte ir keli saulės spinduliai pakrauna energijos visai dienai.
    Lomeikiškių kaime, Kėdainių rajone, vos penkios sodybos, bet norinčių čia atvykti daugėja. Aušra Kuliešienė įkūrė ūkį „Gėlių slėnis“, o čia atvykusieji gali patys skinti gėles, augalus ir sukurti puokštes savo namams ar asmeninėms šventėms. Tikroji Aušros profesija - pradinių klasių mokytoja, gėlių auginimą moteris vadina hobiu ir atgaiva.
    Lietuviai mėgsta česnakus, bet pažintį su juoduoju česnaku daugelis tik pradeda. Apie tai, kaip lietuviškas baltasis česnakas virsta juoduoju korėjietišku ir kaip įgauna dar daugiau žmogaus organizmui naudingų savybių, laidoje pasakoja Dovilė Ilevičienė iš Ringaudų Kauno rajone, įvaldžiusi fermentavimo technologiją.
    Ved. Kristina Toleikienė

    • 21 min
    Vieno augalo ūkis – karaliauja bazilikas

    Vieno augalo ūkis – karaliauja bazilikas

    Laukiniai, šventieji, kvapnieji ir žalieji iš Azijos, Afrikos, Europos - 170 įprastų ir labai retų rūšių bazilikų. Užtruko net 30 metų, kol Rosita Liubomirskienė iš Surviliškio miestelio (Kėdainių r.), surinko tiek skirtingų šio prieskoninio augalų rūšių. Dabar ūkyje gaminami ir žmogaus sveikatai palankesni produktai.
    Dar daug produktų išmetami neišnaudojus visų jų teikiamų maistinių, skoninių ar vaistinių savybių. Tai maisto švaistymas. Kaip to išvengti pasitelkus naujausias maisto gamybos technologijas, laidoje pasakoja VDU Žemės ūkio akademijos Augalų biologijos ir maisto mokslų katedros mokslininkai lektoriai dr. Aloyzas Velička ir dr. Marius Lasinskas.
    Užsienio naujienos. Bitininkavimas mieste – nauda ne tik vietos augalams, bet ir žmogaus psichikai. „Nesiekiu iš to uždirbti pinigų. Laikydama jas mėgaujuosi. Reikia mylėti ir rūpintis bitėmis“, - sako pensininkė Sherry Liu. Kad tai vyktų sklandžiai ir žmonės darytų kuo
    mažiau klaidų, Taivane pradėtos organizuoti bitininkavimo pamokos.
    Ved. Kristina Toleikienė

    • 21 min
    Tikslas - atvesti madą į sodą

    Tikslas - atvesti madą į sodą

    Jauna agronomė iš Plungės Meda Mačiuitytė įkūrė prekinį ženklą „Garden mood“, su vizija apjungti mados ir sodo pasaulius. Kol kas ji tam skiria tik laisvą nuo darbų laiką, kuria kokybiškus, funkcinius rūbus į sodą ar daržą. Pokalbis apie sodo ir daržo drabužių kūrimą, idėjos ištakas ir verso regione puoselėjimą.

    Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai visoje Lietuvoje pradėjo dinaminius pasėlių stebėjimus. Žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė pabrėžia, kad surinkta informacija laisvai prieinama ir gali padėti ūkininkams tikslingiau, ekonomiškiau planuoti darbus.

    Po to kai buvo restauruotas Jašiūnų dvaras tapo vartais į turistinį maršrutą po Šalčininkų rajoną. Čia veikia muziejus, rengiamos ekskursijos ir edukacijos, vyksta klasikinės muzikos koncertai,o puošnios sienos saugo šimtametę istoriją. Kaip tai puoselėja kasdienį rajono gyvenimą pasakoja Jašiūnų dvaro sodybos rūmų vedėjas Kazimiež Karpič.

    Ved. Arneta Matuzevičiūtė

    • 22 min
    Įvežamos rusiškos daržovės - europinė problema

    Įvežamos rusiškos daržovės - europinė problema

    Į Lietuvos rinką patenkančios rusiškos daržovės neramina ūkininkus: Šiltnamių asociacijos valdybos pirmininkas Paulius Andriejavas pastebi, kad situacija darosi vis rimtesnė, o Žemės ūkio ministras sako, kad su rusiškų daržovių problema bus bandoma tvarkytis europiniu lygiu.

    Rūta Stonkienė iš Pasvalio rajono - bene vienintelė senovinių skrynių kūrėja Lietuvoje. Ji savo rankomis kuparus kuria nuo pradžios iki pabaigos: nuo medinių lentų supjovimo, iki skrynios išmarginimo tradiciniais raštais.

    Keliaujant po egzotines šalis atsispirti spalvingiems žiedams, kvapams, lapų formoms - beveik neįmanoma, gali kilti noras vieną kitą sėklą parsivežti namo. Deja, Vilniaus universiteto augalų kolekcijų kuratorė Teresė Jokšienė pabrėžia, toks sprendimas gali sukelti nemalonumų. Kaip jų išvengti?

    Ved. Arneta Matuzevičiūtė

    • 21 min

Top Podcasts In News

30 with Guyon Espiner
RNZ
Global News Podcast
BBC World Service
The Daily
The New York Times
The Detail
RNZ
Serial
Serial Productions & The New York Times
The Rest Is Politics
Goalhanger Podcasts

More by LRT

Džiazuojanti istorija
LRT
Radijo dokumentika
LRT
Čia ir dabar
LRT
Tuzinas
LRT
Homo cultus. Posūkiai ir perspektyvos
LRT
Savaitės įvykių apžvalga
LRT