51 episodes

Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojařů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.

Kafemlejnek.TV Kafemlejnek.TV

  • Technology

Zastavte se na kávu s Honzou Novotným a Petrem Ferschmannem a nic vás při tvorbě software nesemele. Od vývojařů přes designery, architekty až po zakladatele společností. Za kamerou je Tomáš Hodr.

  49 - Domácí automatizace v podání Domotronu

  49 - Domácí automatizace v podání Domotronu

  Na podzim jsme nahrávali na veletrhu For Arch s Alexem Janouškem a Martinem Koperniechem ze společnosti Domotron. V té době probíhalo slučování společnosti Domotron s firmou Haidy, která byla slovenskou firmou Domotron skoupena. Zabývají se vývojem produktu pro domácí automatizaci, na což musel Petr zareagovat a zařadit další díl do naší hardwarové série o řešeních pro chytré domácnosti.

  Upozorněnní: nešťastně jsme pro natáčení zvolili den před konáním konference přímo na výstavišti PVA Letňany. Netušili jsme, že v tu dobu budou na místě finišovat konstrukce posledních stánků a přípravu areálu na výstavu. Hluk na pozadí byl tedy dost silný a celý rozhovor jsme museli přestříhat a vyčistit. Myslím, že výsledek je nakonec docela dobře poslouchatelný, i když je tam zvuková kulisa znatelná. Omluvte tedy pro tento díl zhoršenou kvalitu zvuku.

  Domotron je v domácí automatizaci velkým hráčem a v rozhovoru jsme se pokusili zjistit, v čem je jejich přístup unikátní. Nedávno získali velkou investici a letos úspěšně dokončili crowdfundingovou kampaň na IndieGogo. Základem jejich budoucích projektů se má stát standardizovaná ale modulární softwarová platforma pro domácí automatizaci postavená na protokolu ZigBee, která umožňuje snadné úpravy koncovým uživatelem.

  • 28 min
  48 - Urban Legend žije, aneb Cobol meets Node.JS

  48 - Urban Legend žije, aneb Cobol meets Node.JS

  Když už jsme se zatoulali do Spořitelny, tak jsme vyzpovídali i samotné “digitální pankáče” a zkusili trochu rozkrýt jaké to je, programovat pro banku. Digitální pankáči zarezonovali nejen v České republice ale dostali se i do Gartnerova Magic Quadrantu a umožnili narušit stojaté vody českého bankovnictví.

  Podívali jsme se na to, zda velké systémy skutečně běží na microservice architektuře a že opustit monolitické řešení není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo z talků na konferncích zdát. Nevyhnuli jsme se ani otázce na “urban legend” – skutečně ve sklepeních banky stojí starý mainframe, kde Cobol a Fortran počítají všechny naše transakce?!

  Už dávno jsou ty doby, kdy banka potřebovala držet data a výpočetní prostředky interně. Česká Spořitelna používá GSuite, veřejný cloud (Azure) na OpenShift a alokuje prostředky mimo interní síť.

  • 32 min
  47 - Mlácení prázdné slámy s CzPodcast

  47 - Mlácení prázdné slámy s CzPodcast

  Na letošním DevFestu se odehrálo nečekané a narychlo domluvené setkání kluků z CzPodcastu, ze kterého jsme zkusili vysílat náš první streamovaný záznam. Jelikož kvalita nebyla určitě dostatečná, sestříhali jsme díl naostro a trochu pročistili zvuk.

  Díl se nesl v duchu mlácení prázdné slámy, takže o ničem a o všem. Samozřejmě jsme dostali dostatečně sežrat, že počtem našich followerů ani počtem poslechnutých dílů jim nedosahujeme ani po kolena, ale co už.

  Doufám, že si díl užijete stejně jako my tam v komíně.

  • 1 hr 3 min
  46 - PSD2

  46 - PSD2

  Petr Ferschmann se poslední dobou zabývá více napojováním na banky a dohodl rozhovor s “digitálními pankáči” z České Spořitelny. Tématem je tentokrát nová norma EU s názvem PSD2, která nařizuje bankám otevřít veřejné API externím subjektům.

  Jako každá norma i zde si po jejím zavedení plno věcí sedá a je potřeba dohodnout konkrétní detaily. V tomto díle se dozvíte, co znamenají zkratky CISP, PISP a AISP. Jestli by k otevření bankovního API došlo i bez této normy a jak ji vývojáři v bance vůbec vnímají.

  Petr jel v tomto díle jako kulomet, takže věřím, že se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Krom toho bychom vás chtěli pozvat na letošní API nauts setkání, které se bude konat 27. listopadu 2019 a kde si o bankovních API budete moci popovídat napřímo s jejich tvůrci.

  • 49 min
  45 - Jak se organizuje DevFest

  45 - Jak se organizuje DevFest

  Kafemlejnek.TV se letos stal mediálním partnerem české konference DevFest, která se koná 9. a 10. listopadu 2019. DevFest má v Čechách dlouholetou tradici a počty účastníků se počítají na vyšší stovky vývojářů. Vzhledem k tomu, že organizuji také jedno malé vývojářské setkání, ovšem v mnohem menším měřítku (cca 40 lidí), tak mě velmi zajímalo, co se odehrává v pozadí takovéto - mnohem větší akce.

  Shodou okolností u nás v FG Forrest, pracuje Jirka Bartůšek, který je ko-organizátorem DevFestu, dali jsme dohromady tento rozhovor, který rozkrývá historii DevFestu a odhaluje, co všechno musí organizátoři před prvním otevřením dveří návštěvníků vyřešit a zajistit. Bavíme se i o financování - kolik nákladů pokryje vstupné, kolik je nutné sehnat od partnerů a jaké jsou podmínky partnerství.

  Dalším oříškem je technické zajištění akce - zajistit síť, která vydrží stovky, možná i tisíce paralelně připojených přístrojů není žádná legrace.

  Pokud zvažujete, že byste se do nějaké takové akce pustili ať už jako hlavní organizátor nebo i jako pomocník, myslím, že tento díl s ostřílenými matadory DevFestu Vám může přinést hodně inspirace.

  • 55 min
  44 - Not Invented Here vs. Never Invented Here Syndrom

  44 - Not Invented Here vs. Never Invented Here Syndrom

  Tímto dílem otvíráme pandořinu skříňku ožehavého vývojářského tématu. NIH je známé rčení s jasně negativní konotací. Pravidelně se setkáváme s články na toto téma, které zcela jasně pojmenovávají jejich nevýhody – namátkou si pojďme uvést dva české:

  Diagnóza neimlementováno zde od Dagiho
  NIH podle Sunu od Lukáše Křečana
  Najdete ovšem velmi článků na opačné téma – existují situace, kdy vlastní implementace je vhodným řešením. Téma tohoto dílu mě napadlo po přečtení tohoto článku a svou argumentaci jsem si potvrdil i v článku Joela Spolskyho z roku 2001.

  Zkusíme nabourat existující klišé a přiznat barvu v tom, že všichni jsme vlastně nějaké ty knihovny a frameworky napsali, a že to ve finále vlastně nebylo vůbec špatně.

  Zkoušíme rozebrat pro a proti obou přístupů a obhájit zlatou střední cestu, která nám dává smysl. Je jasné, že různí programátoři stojí v různých částech spektra – někdo je spíš blíž k tomu vyvíjet věci po svém, jiný je zase zastáncem přepoužívání vždy, když je to možné, takže se s řadou posluchačů ani nemůžeme shodnout. Přesto jsme se rozhodli do tohohle vosího hnízda trochu píchnout.

  Budeme rádi za vaše reakce a zkušenosti v komentářích.

  • 44 min

Top Podcasts In Technology

Listeners Also Subscribed To