20 episodios

W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala.

Podcast o klimacie Podcast o klimacie

    • Ciencia

W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala.

    Zdrowie psychiczne a zmiana klimatu. Przeciw bezradności

    Zdrowie psychiczne a zmiana klimatu. Przeciw bezradności

    Jaki jest wpływ zmian klimatu na zdrowie psychiczne? Jak przyroda i bioróżnorodność wpływa na nasz nastrój? Skąd bierze się lęk przed zamianami klimatycznymi, depresja czy – mówiąc językiem ekspertów – dystres klimatyczny?

    Marzena Cypryańska-Nezlek, psycholożka społeczna z Uniwersytetu SWPS, zajmująca się zmianami klimatycznymi, innowacjami społecznymi i wypaleniem zawodowym wśród aktywistów, omawia te kwestie w najnowszej odsłonie Podcastu o klimacie.

    W odcinku także o tym:


    jakie emocje pomagają nam odzyskać poczucie sprawczości w walce ze zmianą klimatu?


    czy strach, smutek i gniew mogą stać się dla nas motorem do działania w obliczu kryzysu?


    komu zależy na tym, żebyśmy czuli się bezradni wobec zmiany klimatu?
    co sprawia, że działania aktywistów, np. Ostatniego Pokolenia, często spotykają się z niechęcią.


    jak walczyć z wypaleniem wśród aktywistów?

    • 31 min
    Lek na dezinformację? Edukacja klimatyczna i medialna

    Lek na dezinformację? Edukacja klimatyczna i medialna

    Ponad połowa Polaków uwierzyła w przynajmniej jedną fałszywą informację na temat zmian klimatu i energetyki – wynika z badania “Dezinformacja oczami Polaków” przygotowanego przez Digital Poland, o którym opowiada nam Aleksy Szymkiewicz z organizacji fact-checkingowej Demagog. 

    Co sprawia, że jesteśmy podatni na fałszywe informacje? Co sprzyja ich rozprzestrzenianiu się? Dlaczego fake newsy coraz mocniej wpływają na kształt debaty publicznej? Jak wygląda dezinformacja o tematyce klimatycznej i czy Polacy są na nią podatni? 

    O tym, że potrzebujemy rzetelnej edukacji klimatycznej – nie tylko w szkołach, ale także wśród dorosłych, a także o tym, że powinna być połączona z edukacją medialną, a same media muszą wziąć na swoje barki zadanie oudporniania odbiorców na zalew fałszywych informacji rozmawia Aleksy Szymkiewicz z Demagog i Barbara Rogala z Koalicji Klimatycznej w audycji Podcast o klimacie.

    • 24 min
    Protesty rolników: o co w nich chodzi?

    Protesty rolników: o co w nich chodzi?

    Protesty rolników w całym kraju mają kilka wspólnych mianowników, a zwłaszcza sprzeciw wobec Europejskiego Zielonego Ładu i strategii dla rolnictwa “Od pola do stołu”, a także importu produktów żywnościowych z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej.

    Rolnictwo mierzy się z wieloletnimi, strukturalnymi zaniedbaniami. To przede wszystkim konieczność konkurowania z napływem tańszych produktów niespełniających norm bezpieczeństwa i jakości, system wsparcia i dotacji, a także umowy handlowe wynagradzające wysoką skalę produkcji, a nie jakość i korzyści dla środowiska, zmaganie z biurokracją, nieopłacalnością produkcji i trudnościami w sprzedaży i wiele, wiele innych problemów.

    Czy rolnicy dobrze rozpoznają transformację sektora rolniczego jako swój gwóźdź do trumny? Czy może polityka klimatyczna – zresztą nie po raz pierwszy – staje się chłopcem do bicia tam, gdzie od dawna koszty ponoszą wrażliwe grupy społeczne?

    Czy skracanie łańcuchów dostaw, zmniejszenie uzależnienia rolników od wielkich korporacji, producentów nawozów sztucznych i pestycydów zaszkodziłyby rolnikom czy jednak pomogły?

    Czy interesy wielkiego przemysłowego rolnictwa da się pogodzić z potrzebami niskoobszarowych gospodarstw lub rolników ekologicznych?

    Kto jest wielkim wygranym protestów rolników i komu tak naprawdę zaszkodziłyby postanowienia Europejskiego Zielonego Ładu?

    Kto jest wielkim nieobecnym w dyskusji rozpętanej przez protesty rolników?

    O tym wszystkim mówi Justyna Zwolinska, ekspertka zajmująca się ochroną środowiska i klimatu w rolnictwie z Koalicji Żywa Ziemia.

    • 26 min
    Nowy cel klimatyczny UE na 2040 r. Gość: Marcin Kowalczyk

    Nowy cel klimatyczny UE na 2040 r. Gość: Marcin Kowalczyk

    Jaki będzie nowy cel klimatyczny UE na 2040 rok?

    We wtorek 6 lutego Komisja Europejska ma przedstawić cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 roku. To cel pośredni między planowaną redukcją o 55 proc. do 2030 roku z pakietu Fit for 55 a celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

    Czy ten cel pośredni jest zbyt ambitny? Czy zagraża polskiej gospodarce, czy może będzie dla niej korzystny? Jaki będzie miks energetyczny Polski w 2040 roku, jeśli cel UE zostanie przyjęty? Czy będzie tam w ogóle miejsce dla gazu i węgla? Jak ma się do niego Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040)? Czy musi być w nim koniecznie atom? Czy cele z Manifestu 100 Dni stracą aktualność w obliczu nowych ambicji klimatycznych Europy?

    Na te pytania odpowiada Marcin Kowalczyk, ekspert Koalicji Klimatycznej z WWF Polska.

    • 23 min
    Dieta zdrowa dla nas i planety. Gość: Marcin Tischner

    Dieta zdrowa dla nas i planety. Gość: Marcin Tischner

    Jak to jest z mięsem w diecie? Ile powinniśmy go jeść i jak to wygląda w praktyce?

    Jak promować żywność od polskich rolników i jednocześnie wspierać dobre nawyki żywieniowe?

    Co powinno zmienić się w polskich stołówkach i na talerzach uczniów?

    Czy polskie rolnictwo może zyskać na zwrocie Europy ku diecie roślinnej?

    Na te pytania odpowiada Marcin Tischner, Public Affairs Coordinator & Sustainability Expert w ProVeg Polska, organizacji zajmujej się budowaniem świadomości żywieniowej w naszym kraju.

    Rozmawia Barbara Rogala.

    • 19 min
    Mamy pomysł na zrównoważony transport! Gość: Wojciech Szymalski

    Mamy pomysł na zrównoważony transport! Gość: Wojciech Szymalski

    Jak sprawić, żeby transport publiczny w Polsce był bardziej zrównoważony i dostępny dla wszystkich? Mamy kilka konkretnych rozwiązań, które mogą spowodować, że podróżowanie koleją będzie tańsze, na autobus i pociąg uda się kupić wspólny bilet, a władze samorządowe będą mogły łatwiej zdobyć środki na ścieżki rowerowe i chodniki.

    O rozwiązaniach dla transportu przygotowanych przez organizacje pozarządowe opowiedział dr Wojciech Szymalski – prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej i współautor postulatów transportowych w Manifeście 100 Dni, zbiorze 16 działań dla klimatu i przyrody skierowanych do nowego rządu.

    • 24 min

Top podcasts en Ciencia

Infectious Disease Puscast
Vincent Racaniello
Overheard at National Geographic
National Geographic
La Ciencia Pop
Gabriel León
Palabra Plena, con Gabriel Rolón
Infobae
Gaia
Iara Gomes
Jefillysh: Ciencia Simplificada
Carolina Jefillysh