100 episodes

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

Ľudskos‪ť‬ SME.sk

    • Society & Culture

Listen on Apple Podcasts
Requires subscription and macOS 11.4 or higher

Reportérka Barbora Mareková sa s hosťami a hosťkami rozpráva o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Riešia spolu, ako na nás vplýva rodina, politická atmosféra, sociálne siete a titulky v novinách. Podcast Ľudskosť denníka SME vychádza každý štvrtok.

Listen on Apple Podcasts
Requires subscription and macOS 11.4 or higher

    99. Je koučing ozajstná profesia? Prečo tak veľmi láka šarlatánov? (So Silviou Gallovou)

    99. Je koučing ozajstná profesia? Prečo tak veľmi láka šarlatánov? (So Silviou Gallovou)

    Koučovacie služby u nás ponúka množstvo ľudí, no neraz sú veľmi spornej kvality. Toto povolanie nie je regulované štátom, takže pod označením kouč môže svoje poradenstvo predávať prakticky ktokoľvek.
    Dopyt po službách okolo mentálneho zdravia vysoko prevyšuje ich dostupnosť a vzniknutý priestor často zapĺňajú ľudia, ktorým chýba primerané vzdelanie a transparentný etický rámec, na ktorý by sa klienti a klientky mohli odvolať v prípade otázok alebo problémov.
    Časť koučiek a koučov si zarába aj nárazovo - organizujú skupinové workshopy zamerané na ľudí v zlej životnej situácii, kde umne využívajú skupinovú atmosféru, v ktorej sme menej obozretní a máme sklon vnímať veci skreslene.
    Do novej epizódy podcastu Ľudskosť si Barbora Mareková pozvala koučku Silviu Gallovú, ktorá pôsobí aj ako supervízorka a mentorka koučiek a koučov. Silvia je členkou všetkých troch oficiálnych organizácií zastrešujúcich vzdelávanie dohľad nad koučkami a koučami na Slovensku.
    Rozprávajú sa o tom, za akých podmienok môže koučing fungovať - a na čo si dať pozor.
    Silvia hovorí o problémoch a dilemách, ktoré trápia ľudí na pracovisku, kde sa koučing využíva veľmi často a ako sa za posledné roky zmenili témy, ktoré ľudia riešia.
    "Pred piatimi rokmi rezonovala téma výkonu, teraz pracovné tímy riešia najmä tému psychologického bezpečia,” vraví Silvia v podcaste. "Dôležitá je aj téma komunikácie - konkrétne toho, ako si v práci povedať ťažké veci rešpektujúcim spôsobom.”
    Hovorí tiež o tom, ako sa v práci zvyknú cítiť zamestnanci, čo trápi ľudí v riadiacich pozíciách a prečo šéfovia a šéfky tak často bojujú s pocitom prázdnoty, osamelosti a pocitom straty zmyslu.
    A Barbora sa pýta aj na to, čo robí koučka v zložitých situáciách - napríklad vtedy, keď je záujem zamestnanca a záujem firmy vo vzájomnom rozpore.

    SPOMENUTÉ V PODCASTE:
    - Medzinárodná federácia koučov (IFC)
    - The European Mentoring and Coaching Council (EMCC)
    - Slovenská asociácia koučov (SAKO)

    HOSTKA ODPORÚČILA KNIHY:
    - Moje telo, môj domov (Rupi Kaur)
    - Slnko a jeho kvety (Rupi Kaur)
    - Rozhodnout se pro lásku (Stan Tatkin)

    📣 Hlasujte za svoj obľúbený podcast v prvom ročníku Orange Podcast roka 2023 na www.podcastroka2023.sk. Projekt ďalej podporujú: ESET, Httpool, Fun rádio, TV Markíza, SITA a okto.digital.

    - Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    - Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    - Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

    Kapitoly :

    (00:00) Úvod + Na čo je dobrý koučing
    (13:38) Ako by kouč pomohol novinárke, alebo šéfke redakcie
    (22:48) Ako prebieha koučing
    (32:09) Aké témy a problémy riešia ľudia na pracovisku
    (39:24) Čo zvykne trápiť šefky a šéfov
    (48:31) Čo spraví kouč ak má klient eticky sporný cieľ
    (01:18) Ako rozpoznáme, že kouč je šarlatán?

    • 1 hr 25 min
    98. O udržateľnom šatníku a o tom, prečo toľkých z nás láka luxus - s Natáliou Pažickou

    98. O udržateľnom šatníku a o tom, prečo toľkých z nás láka luxus - s Natáliou Pažickou

    Je možné cítiť sa vo svojich veciach dobre, nemíňať pritom veľa peňazí a chrániť aj životné prostredie? Natália Pažická si myslí, že áno a na instagrame ukazuje, ako na to.

    Ako tínedžerka sa stala modelkou, neskôr vyštudovala módu a branding na Amsterdam Fashion Institute a dnes sa venuje šíreniu osvety okolo sociálne a enviromentálne zodpovednej módy.

    Na instagrame robí videá, v ktorých vysvetľuje, ako funguje módny priemysel, kto vyrába oblečenie, ktoré nosíme a ako sa módne korporácie správajú k zamestnancom v zraniteľnej pozícii. S kamarátkou vytvorila o tejto téme aj podcast s názvom Fashion Session, a robí tiež workshopy pre ľudí, ktorí sa chcú v tejto téme ďalej vzdelávať.

    V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková pýta na obdobie, keď bola Natália ešte modelka a Natália rozpráva, ako táto skúsenosť ovplyvnila jej pohľad na svet.

    “Celý modelingový priemysel stojí na ideáli krásy a na rôznych falošných hodnotách,” vraví v podcaste. “Nehovoriac o tom, že ako modelky sme na fotkách aj tak ešte retušované - takže málokedy som vyzerala naozaj tak, ako moja fotka. Keď som mala 15-16 rokov, videla som, že ľudia na fotkách obdivujú niečo, čo nie som - a toto na mňa nepôsobilo veľmi dobre. Musela som sa navyše veľmi skoro vyrovnať s tým, že niekto stále kritizuje môj výzor.”

    Rozprávajú sa aj o luxuse a o tom, prečo toľkých ľudí láka ukazovať drahé oblečenie, kabelky, šperky a zariadenie bytu na instagrame. Natália vysvetľuje, prečo si v minulosti sama kúpila luxusnú kabelku - a prečo ju po krátkej dobe predala.

    “Luxusné veci si kupujeme kvôli tomu, že sa môžeme ukázať s logom, ktoré o nás hovorí, že sme dobre zabezpeční, zdraví jedinci, ktorí majú dobrú prácu - tým pádom sme asi aj inteligentní a vzdelaní. Je to niečo, čo nám dáva v tej spoločnosti status - ale je to veľmi povrchný status.” vraví Natália.



    Spomenuté v podcaste:

    - Fashion Session (podcast Natálie Pažickej a Zuzany Dutkovej)

    - The True Cost (dokumentárny film na Youtube)

    - Slave to fashion (Safia Minney)

    - Let My People Go Surfing (Yvon Chouinard)

    _
    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    _
    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
    _

    Kapitoly :

    (00:00) Úvod + Aké to bolo, byť počas dospievania modelkou

    (10:17) Natáliine štúdium módy a brandingu v Amsterdame

    (16:32) Aké to má nevýhody, keď sú ženy krásne

    (23:00) Ako sa dá pekne obliecť a nezničiť pritom planétu

    (47:59) Ako mať dobrý život a nemíňať toľko peňazí

    (01:05:12) Prečo niektorých ľudí tak veľmi láka luxus

    • 1 hr 17 min
    97. Čo nás učí prípad malej Editky? O peniazoch sa musíme baviť, aj keď ide o život

    97. Čo nás učí prípad malej Editky? O peniazoch sa musíme baviť, aj keď ide o život

    Prípad malej Editky so spinálno-muskulárnou atrofiou, ktorej zdravotná poisťovňa musela na príkaz súdu preplatiť drahú génovú terapiu, otvoril veľa dôležitých otázok - z oblasti medicíny, udržateľnosti verejných financií, práva, ale aj morálky. Ukazuje tiež viaceré slabiny nášho zdravotníckeho systému - jednou z nich je aj existencia výnimiek v preplácaní liekov.
    Ďalším problémom sú spoločenské očakávania a verejná debata o liekoch: ľudia očakávajú že poisťovňa preplatí každú liečbu, ktorá existuje a nepreplatenie čohokoľvek považujú za dôkaz zlyhaného zdravotníctva.
    Ako rozhodovať o liekoch tak, aby sme verili, že peniaze sú u nás rozdelené spravodlivo - a najlepšie ako sa len dá?
    V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Michalom Staňákom, šéfom štátnej inštitúcie, ktorá hodnotí, ktoré drahé lieky je vhodné preplácať z verejných zdrojov. Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) vznikol nedávno - po vzore západných krajín Európskej únie a jeho úlohou je prinášať do rozhodovacích procesov v zdravotníctve vedecký prístup a transparentnosť.
    “V medicíne sa veľa pracuje s nádejou, lebo to je to, čo zostáva vo chvíli, keď sa človek dostáva do úzkych - zostáva mu nádej, že to ešte môže byť lepšie. Ale častokrát má tá nádej veľmi malý prínos a liečivo, ktoré nádej prináša, príliš malý prínos vo vzťahu k peniazom, ktoré sa doňho dajú. Takže v tom treba byť ostražitý,” vraví Michal v podcaste.
    Rozoberú spolu, akým dilemám čelí slovenské zdravotníctvo - a ako sa s podobnými problémami vysporiadali, alebo snažia vysporiadať, v zahraničí.
    “To, ako drahé dnes niektoré lieky sú, na to dnešné zdravotnícke systémy pripravené nie sú. Keď boli dizajnované, s týmto [nárastom cien] sa nerátalo. Takže realita je taká, že prioritizácia sa tu nejak diať musí,” dodáva.
    “Lekár sa môže reálne dostať do situácie, ktorá sa volá morálna tieseň. Vie, že tu je liek, ktorým by mohol pacienta liečiť, ale nemá ho k dispozícii. A táto situácia je náročná.”
    Barbora sa pýta, ako Michal vníma verejnú debatu, ktorá vznikla okolo prípadu malej Editky, a pýta sa aj na ďalšie dilemy v preplácaní liečby, ktoré verejnosť až tak nesleduje. Michal vysvetlí aj to, ako preplácanie Editkinho lieku napokon vyhodnotil úrad, ktorý vedie.
    Hosť odporučil knihy:
    The Art of Living - séria kníh od vydavateľstva Routledge
    Middle Age - špecifické vydanie z tejto série (Christopher Hamilton)
    _
    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    _
    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
    _
    Kapitoly

    (00:00) Úvod
    (02:08) Ako Michal vnímal verejnú debatu o lieku pre Editku
    (05:12) V čom sme, ako verejnosť, zraniteľní pri témach, kde ide o život
    (20:18) Čo robí Michal v novom inštitúte, ktorý u nás rieši preplácanie liekov
    (34:13) S akými dilemami sa stretávajú lekári, keď predpisujú drahé lieky
    (39:56) Čo je to medicína založená na dôkazoch. Funguje aj u nás?
    (45:56) Ako vieme oceniť ľudský život a prečo to treba robiť
    (52:14) Čo nás čaká s preplácaním liekov v budúcnosti
    (01:01:43) Ako chcú zapájať do rozhodovania verejnosť
    (01:15:58) Ako reagovať na prosby ľudí na sociálnych sieťach

    • 1 hr 23 min
    96. Psychologička o manipulácii: Treba si zmapovať, v čom má iný človek nad nami moc

    96. Psychologička o manipulácii: Treba si zmapovať, v čom má iný človek nad nami moc

    My ľudia máme prirodzenú túžbu ovplyvňovať to, čo sa deje okolo nás - a niekedy nás láka ovládať aj iných ľudí. Dôvodov je viacero, ale veľmi často to robíme preto, že cítime strach alebo diskomfort - a prostredníctvom manipulácie sa ho snažíme zbaviť.
    V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Lenkou Uherovou o tom, aké techniky manipulácie existujú a prečo sú účinné. Hovorí aj, ako sa môžeme brániť, ak sme terčom manipulácie.
    Rozoberú manipuláciu vo vzťahoch s blízkymi, a rozprávajú sa aj o nebezpečnej manipulácii, ktorej čelia ľudia v práci.
    “Treba si zmapovať, akú má ten druhý človek nado mnou moc,” vraví Lenka v podcaste. “Vie ma vyhodiť? Vie ma v niečom obmedziť? Niečo mi zabrániť alebo limitovať ma v nejakých mojich potrebách? Lebo náš strach môže niekedy zväčšiť ten pocit, že sme bezmocní - a ono to tak nemusí celkom byť.”
    Lenka vysvetľuje, ako vieme pri odhaľovaní manipulácie využiť kontakt s vlastným telom. Vysvetlí, čo funguje a čomu sa radšej vyvarovať. A povie tiež, v akých situáciách je lepšie zapojiť do riešenia aj niekoho zvonka.
    Spomenuté v podcaste:
    - Gaslight - film r. 1944
    - Nenásilná komunikace (Marshall B. Rosenberg)
    Hostka odporučila knihy:
    - Nenechte sebou manipulovat (Isabelle Nazare - Aga)
    _
    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    _
    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
    _
    Kapitoly
    (00:00) Úvod
    (01:17) Čomu sa Lenka venuje ako psychologička
    (02:13) Čo je to manipulácia a prečo ju používame
    (10:38) Ako manipulácia poškodzuje vzťahy
    (16:40) O rôznych technikách manipulácie a ako sa im brániť
    (41:21) Manipulácia v kontexte osobnostných porúch
    (58:09) Nebezpečná manipulácia na pracovisku
    (01:08:48) Ako vyzerá zdravá komunikácia bez manipulácie

    • 1 hr 16 min
    95. Natália Pažická: Deti mať nechcem. Nemusela som sa rozhodovať, vedela som to vždy

    95. Natália Pažická: Deti mať nechcem. Nemusela som sa rozhodovať, vedela som to vždy

    Dobrovoľná bezdetnosť je pre veľkú časť spoločnosti stále nepochopiteľná. Najmä ženy sú v tejto oblasti vystavené obrovskému tlaku a spochybňovaniu vlastného úsudku. Spoločnosť očakáva, že bezdetné ženy by mali deti buď plánovať, alebo sa o ne snažiť - alebo sa aspoň viditeľne trápiť tým, že ich nemajú.

    V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s aktivistkou a lektorkou Natáliou Pažickou o jej vlastnom rozhodnutí nemať deti. Natália hovorí, ako o deťoch uvažovala, keď bola malá, ako to pokračovalo, keď vyrástla a ako sa o deťoch rozprávali s partnerom, s ktorým sú spolu už vyše dekády.

    Natália vysvetľuje, prečo sa rozhodla, že bude túto tému otvárať verejne a s akými reakciami sa pri tom stretáva.

    Rozoberú, prečo je tlak na rodičovstvo taký intenzívny a prečo poškodzuje nielen dospelých, ale aj samotné deti a rozprávajú sa aj o tom, ako môžeme v našej spoločnosti rodičovstvo podporovať bez toho, aby sme obťažovali ľudí, ktorí deti mať nechcú.

    Spomenuté v podcaste:

    - I Regret Having Children (skupina na Facebooku)

    Hostka odporučila knihu:

    - Život na míru: (Marek Rabij)

    _

    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠

    _

    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

    _

    Kapitoly



    (00:00) Úvod

    (01:17) Prečo Natália nechce deti

    (12:09) Prečo sa ľudia rozhodnú, že deti chcú

    (19:55) Ako si Natália vykomunikovala tému s partnerom

    (26:57) Ako na jej postoj reaguje okolie a sociálne siete

    (42:28) Prečo niektorí ľudia rodičovstvo ľutujú?

    (48:23) Aký má Natália vzťah k deťom v okolí?

    • 59 min
    94. Čo treba spraviť, aby sa krajina uzdravila z vojny? Koľko to trvá? (S Dagmar Kusou)

    94. Čo treba spraviť, aby sa krajina uzdravila z vojny? Koľko to trvá? (S Dagmar Kusou)

    Ruská vojna síce ešte trvá, no už dnes môžeme premýšľať nad tým, čo nás čaká, keď sa raz skončí.

    Z minulých vojen a násilných konfliktov vieme, že uzavretím mierovej dohody minulosť nezmizne: generácia ľudí zostáva traumatizovaná tým, čo videli, čo cítili a čo stratili. K prežitému sa mnohí preživší a preživšie nemajú chuť vracať, necítia bezpečie a porozumenie pre rozpovedanie svojho príbehu.

    Ďalšia generácia, ktorej sa vojna nedotkla, tak často nemá informácie o tom, čím si rodičia a starí rodičia prešli a spoločnosť, ktorá si nezreflektuje svoju minulosť tak zostáva zaseknutá v kolektívnej traume.

    V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Dagmar Kusou, politologičkou a odborníčkou na procesy zmierenia po vojnových a iných násilných konfliktoch.

    Rozprávajú sa o spoločenstvách, ktoré prekonali obdobie vojny, či genocídy a pokúsili sa s ním vysporiadať. Dagmar povie, aké lekcie si môžeme z týchto príbehov vziať do dnešnej situácie, ale aj do budúcnosti a čo presne vedie k skutočnému mieru, k uzdraveniu a k rovnosti medzi ľuďmi.

    Rozprávajú sa napríklad o Južnej Afrike, kde si v 90. rokoch - po páde apartheidu - zriadili takzvanú Komisiu pre pravdu a zmierenie, ktorej vypočutia boli vysielané v televízii.

    “Táto komisia je dodnes jedným z najúspešnejších modelov,” vraví Dagmar v podcaste. “Aj tým, ako dlho trvala, ako rozsiahla bola, ako pracovala s verejnou mienkou, vďaka širokému kontaktu s verejnosťou, a aj tým, aký dôraz kládla na osobné, ľudské zmierovanie medzi preživšími a páchateľmi.”

    Dagmar hovorí, ako sa po vojne cítia preživší a ich potomkovia a ako páchatelia a ich potomkovia. Kto všetko by sa mal zodpovedať za násilie a ako pristupovať k ľuďom, ktorí bránili svoju krajinu, ale popri tom spáchali aj zločiny proti ľudskosti.

    Rozobrali aj tému odpustenia. Či po brutálnom násilí, ako je vojna a genocída, je vôbec možné - a ak áno, za akých podmienok.

    Spomenuté v podcaste:

    - No Future Without Forgiveness (Desmond Tutu)

    Hostka odporučila knihy:

    - A Human Being Died That Night (Pumla Gobodo-Madikizela)

    - The Lost Executioner: A Story of the Khmer Rouge (Nic Dunlop)

    - Revolúcia s ľudskou tvárou (James Krapfl)

    _

    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠

    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠

    _

    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

    • 1 hr 30 min

Top Podcasts In Society & Culture

Barangay LS 97.1 Manila | GMA Network Inc.
Kryz and Slater
MOR Entertainment
iHeartPodcasts
emma chamberlain
Mo Twister

You Might Also Like

Forbes Slovensko
SME.sk
SME.sk
SME.sk
Denník N
Mama Gang