76 episodes

Świat jest pełen różnorodnych ciekawostek, pasji i przygód. Zapuśćmy się zatem w dobrym towarzystwie w miejsca, gdzie słońce nie dochodzi.
Więcej niż podkast znajdziesz na stronie https://nerdynoca.pl

Nerdy Noc‪ą‬ kya

  • Leisure
  • 4.8 • 4 Ratings

Świat jest pełen różnorodnych ciekawostek, pasji i przygód. Zapuśćmy się zatem w dobrym towarzystwie w miejsca, gdzie słońce nie dochodzi.
Więcej niż podkast znajdziesz na stronie https://nerdynoca.pl

  #071 Filozofia na ciekawe czasy

  #071 Filozofia na ciekawe czasy

  Tej nocy rozmawiamy ze Złym Majorem Witkiem o tym, jak żyć dobrze i z sensem. ZMW ma dyplom magistra filozofii i determinację, żeby walić nim w życiowe problemy.  Przypominamy sobie Podcasty dla WOŚP i powody studiowania filozofii. Uściślamy "ciekawe czasy" jako przekleństwo i jako problem stary jak ludzie. Jak sobie z tym radzić i gdzie szukać odpowiedzi?

  Czym w zasadzie zajmuje się filozofia? Omawiamy dwie szkoły filozoficzne, takie akurat na trudne czasy.
  Stoicyzm, pokrótce
  Jak nie tracić równowagi i zachować spokój ducha? Na co mamy wpływ? Jak się uodpornić na okoliczności? "Skromnie przyjmować, spokojnie tracić". Przepis na dobrostan: życie cnotliwe — umiarkowane, odważne, sprawiedliwe, rozumne i zgodne z naturą. Rozgryzamy to na współczesne czasy (nie zapominając o kontekście stoików młodszych).

  Dygresja na nieuchronność biegu czasu i nieoczekiwaną łagodność Marka Aureliusza. Stoicyzm w obliczu śmierci.

  A co, gdy stoicyzm przestaje wystarczać?
  Egzystencjalizm, boleśnie
  Otwieramy z grubej rury — inherentną nikczemnością bytu okraszoną ulubionymi smakami lodów. Co zrobić, kiedy okaże się, że życie nie ma sensu?

  Czym zajmuje się ontologia? Jaki konflikt odsłania egzystencjalizm? Zgłębiamy znaczenie esencji i egzystencji za pomocą gilotyny do papieru, aby ująć skomplikowane problemy filozoficzne tak prosto, jak się da, i ani trochę prościej.

  Jeśli chcesz sensu, to zrób sobie własny! Przekleństwo wolności wyboru i pełnej odpowiedzialności za siebie. A może uciekać? Kłótnie między ważnymi osobami w myśli egzystencjalnej. Dygresja na lżejsze i cięższe lektury filozoficzne.

  Czym się różni egzystencjalizm od nihilizmu i jak się z nabija z ułomnych nurtów myślowych? Dla równowagi omawiamy problemy z etyką egzystencjalistyczną, która ginie pod gilotyną Hume'a, ponieważ składa się głównie z wajbu.

  Jak dobrze konstruować etykę, jakie mamy wymagania, żeby ją kupić? Omawiamy na przykładzie wyciągniętego z szafy Kanta oraz na błędach egzystencjalizmu.

  Różne smaki egzystencjalne — absurdyzm Camusa. Jak się zmierzyć z absurdem istnienia? Co zrobić z niesprawiedliwością? Jak żyć? Trzy sposoby, a nawet cztery.
  Deser, na słodko
  Co filozofia nam daje w trudnych i ciekawych czasach? Do czego służą paradoksy? Oraz interesujące skrzyżowanie filozofii i technologii.
  Lektury i nazwiska:

  Marek Aureliusz, "Rozmyślania",
  Simone de Beauvoir, "Etyka dwuznaczności" (“Pour une morale de l'ambiguïté”, “The Ethics of Ambiguity” (nie wyszła po polsku, ale jest w internetach),
  Albert Camus, "Człowiek zbuntowany",
  Seneka Młodszy, “O krótkości życia” — samo w sobie niedługie, a on przez całe dzieło wbija młotkiem skończoność życia,
  Thomas Nagel
  Wrzuć pięć złotych na patronite.pl/kya! Może dzięki temu zostaniemy rzymskim cesarzem.

  2022.12.18 / 2022.12.23

  • 1 hr 34 min
  #070 Radziecki program kosmiczny 4. Nielot na Księżyc

  #070 Radziecki program kosmiczny 4. Nielot na Księżyc

  Kontynuujemy podróż w kosmos tropem radzieckiego programu kosmicznego. Liczne Sojuzy na dwóch nowych rakietach.  Jeszcze o poczcie rakietowej i strzelaniu listami z armaty. Znaczki na orbicie. Cyklogram zamiast odliczania.
  Kosmiczne plany
  1960-1963
  Wracamy do początku lat 60. Negocjacje Koroliowa z Chruszczowem, dekret KC, nowy podział projektów między biura. Konfiguracje silników, pierwsze wejście Miszyna.

  Misja wokółksiężycowa Czełomieja, LK-1 (Łunnyj Korabl', Statek Księżycowy).

  Boje Koroliowa o rakietę N1. Scysje z Głuszką, negocjacje z biurem Kuzniecowa i z biurem przemysłu specjalnego Barmina. Wszystko dla pojazdu TMK (Tiażełyj Mieżpłanietnyj Korabl', Ciężki Statek Międzyplanetarny).

  Prace nad Sojuzem. Problemy z niedostatkiem udźwigu, warunki temperaturowe. Jakie były ograniczenia Wostoka? Automatyzacje i rola człowieka na pokładzie. Wspomnienia Kamanina, szefa szkolenia kosmonautów. Dokowanie i plany misji na wiele startów.

  Sojuzy A, B i W na rakietach Sojuz (wersja R-7). Pochylamy się nad nazewnictwem rakiet nośnych. Kolejne próby negocjacyjne Koroliowa. Sojuzy P i R na rakietach Sojuz.

  Jak wygląda ruch w kosmosie w 1963 roku? Program sond bezzałogowych Łuna.

  Nowy plan Koroliowa: program L1 (załoga wokół Księżyca), program L2 (bezzałogowy łazik na Księżycu), program L3 (załoga na Księżycu), program L4 (załoga długo na orbicie Księżyca), program L5 (załogowy ciężki łazik na powierzchni Księżyca). Kolejny dekret KC, nowy podział zadań i nowy budżet.

  Zmagania Koroliowa z rakietą N1 i walka inżynierów o gramy. Przeróbki Sojuza, silników i lądownika LK (Łunnyj Korabl'). Napięcie rośnie.
  1964-65
  Dekret ministerstwa w sprawie wojskowych programów kosmicznych. Spore porządki i zapowiedź samolotu kosmicznego Spiral w biurze Mikojana. Zmiana warty na szczycie i kłopotliwe konsekwencje dla planów Czełomieja. Na scenę wchodzi generał Ustinow.

  Wielkie plany propagandowe. Smętny koniec programu Woschod i prace nad Sojuzami. Spis zadań Koroliowa. Kolejny wielki remanent programu kosmicznego. W miarę dobra rakieta Proton.
  Nieustające pasmo braku sukcesów
  1966
  Śmierć Koroliowa. Biuro bez kierownika, plany bez pokrycia, następca bez jaj.

  Kłótnie Miszyna z Kamaninem o skład załóg. Problemy z Sojuzami: włazy, łączność, spadochrony, automatyka ratunkowa, system dokowania. Brak symulatorów.

  Pierwsze bezzałogowe starty Sojuzów. W bonusie problemy ze sterowaniem, z silnikiem, hermetycznością, tarczą ablacyjną, lądowaniem, startem...

  Dwa udane starty Protona i nadzieja dla programu L1 (lotu wokół Księżyca).
  1967
  Podwójna misja Sojuz 1/2 (orbitalne pojazdy Sojuz 7K-OK na rakietach Sojuz). Kłótnie o załogę. Kolejne problemy w trakcie i po przerwaniu. Lot i śmierć Komarowa, pierwszego człowieka, który zginął podczas misji w kosmos. Powątpiewamy w oficjalne przyczyny odwołania startu Sojuza 2.

  Długa przerwa w programie załogowym (L1, L3 i loty orbitalnych Sojuzów). Pierwsze udane automatyczne dokowanie w misji Sojuzów 7K-OK.

  Podsumowujemy zaawansowanie programów L1-L3. Krótko o wyrzutniach. Kuriozalne problemy z projektem lądownika LK.

  Miszyn strzela sobie w stopę planem trzystartowym. Ustinow stawia motywacyjne warunki realizacji kolejnych planów OKB-1.
  1968
  Śmierć Gagarina. Program sond kosmicznych Zond. Przypominamy trajektorię darmowego powrotu. Zond 5 (pojazd Sojuz 7K-L1 na rakiecie Proton), jedyna w pełni udana misja. Pierwsze testy rakiety N1, a co jeden, to śmieszniejszy.

  Dygresja na amerykańską kontrofensywę w wyścigu na Księżyc.

  W misję Sojuz 3/2 (orbitalne pojazdy Sojuz 7K-OK na rakietach Sojuz) leci Gieorgij Bieregowoj. O co chodzi z tym dokowaniem? Prawie udana misja Zond 6 (pojazd Sojuz 7K-L1 na rakiecie Proton). Zagadka na Bajkonurze.

  Przywołujemy amerykańską misję Apollo 8 oraz anegdoty o nielegalnych lekturach i kanapkach na orbicie. Decyzje radzieckiej komisji

  • 2 hr 15 min
  #069 Nasze pogańskie święta

  #069 Nasze pogańskie święta

  Tej nocy rozmawiam ze Złym Majorem Witkiem o pogańskich zwyczajach świątecznych. #PolskiPodmas  Zapraszamy do polowania na odcinki świąteczne w innych znakomitych podkastach (linki poniżej), a nastęnie bierzemy na warsztat następujące kwestie:

  co to jest pogaństwo,
  żmudne ustalanie daty dla Bożego Narodzenia,
  pogańskie dekorowanie choinek,
  pogańskie prezenty!
  pogańskie stół świąteczny i puste nakrycie,
  dobroczynność bożonarodzeniowa,
  tradycje zaadaptowane i zapomniane.

  Obchodzimy przesilenie zimowe, Saturnalia, Sigillaria, Sol Invictus, Szczodre Gody, Godowe Święto, a nawet wieszamy podłaźniczkę. Wszystko naraz!
  Do czytania

  Polecany artykuł: CPE Nothaft, Early Christian chronology and the origins of the Christmas date;
  Neril Coffee, Gifts and giving, Roman;
  Marcjalisa etykietki na prezenty;
  Ponieważ jest to odcinek nr 69, oto Marcjalisa wiersze sprośne;
  Marcjalisa epigramy wybrane na różne tematy, z obfitymi przypisami i objaśnieniami;
  link do naszych występów z poprzednim Podmasie.

  #PolskiPodmas 2021

  lista świątecznych odcinków podmasowych na stronie Razem Lepiej;
  plejlista na spotifaju;
  plejlista na jutubie.

  Wesołych Świąt! :D

  • 45 min
  #068 Cyberpunk jako sztuka

  #068 Cyberpunk jako sztuka

  Tej nocy omawiamy różne aspekty gatunku literackiego i audiowizualnego przeżywającego drugą młodość 40 lat później.  Cieszymy się z nagrywania! Skąd wziął się temat? Dziękujemy za znakomitą zabawę podczas akcji Podcasty dla WOŚP. Omawiamy różne "ciekawe czasy" za naszego życia (wspomniany "odcinek świąteczny" można odsłuchać tutaj), a następnie zaczynamy się zastanawiać.
  Co to jest cyberpunk
  Stawiamy tezę, że jest to amerykański biały czarny kryminał.

  Porównujemy stosunek do konsumpcjonizmu, systemu i norm społecznych w Ameryce i w różnych kawałkach Europy podczas narodzin cyberpunka i dziś. Dlaczego w Europie Wschodniej łatwiej się znaleźć z cyberpunkiem?

  Co zobaczymy na ulotce reklamowej świata przyszłości? Oglądamy drugą stronę kartki.
  Co nam robi technologia
  Dystopia i tech-noir, szukamy tropów. Technologia i jej konsekwencje, społeczne zawirowania, zrujnowane środowisko, druga twarz bioniki (z krótką dygresją na "Gwiezdne Wojny"). Różnice między klasami społecznymi na przykładach literackich.
  Kto mieszka w cyberprzestrzeni
  Kto to wymyślił i co miał na myśli? Czujemy się staro. Próbujemy porównywać z surrealizmem i realizmem magicznym. Dlaczego to był rewolucyjny koncept?

  Bohaterowie i bohaterki. Glina, kombinator, haker, inny.
  Jak wyglada Japonia
  Dlaczego w cyberpunku jest tyle Japonii? Oglądamy narodziny gatunku z bliska. Zaglądamy do Tokio i wielkich korporacji, omawiamy lęki Ameryki w latach 70. XX wieku.

  Dwa rodzaje rasizmu.
  Gdzie jest punk w cyberpunku
  The kids who trashed my computer; their kids were going to be Holy Terrors, combining the ethical vacuity of teenagers with a technical fluency we adults could only guess at. Further, the parents and other adult authority figures of the early 21st century were going to be terribly ill-equipped to deal with the first generation of teenagers who grew up truly “speaking computer.”
  Po cytacie z Bruce'a Bethke zastanawiamy się się nad sobą. Bunt, protest, wrzask sprzeciwu. No future.

  Jak naprawdę wygląda walka z systemem w cyberpunku? O kim w istocie opowiadają cyberpunkowe historie? Czego bardzo ważnego cyberpunk nie mówi wprost?
  Jak ewoluuje sztuka
  Rozważamy glebę, na której wyrósł gatunek. Ile jest cyberpunku u Lema? Co wniosła fantastyka nowej fali? Czy cyberpunk to aby na pewno była rewolucja?

  Co czytać, co oglądać? Omawiamy autorów i trochę tropów oraz znaczenie ważnych tytułów.

  Jakie ostatecznie mamy zastrzeżenia do erpega "Cyberpunk 2020" i gry komputerowej "Cyberpunk 2077"?

  Co będzie dalej?
  Polecanki

  Philip K. Dick, "Do Androids Dream of Electric Sheep?" (1968)
  William Gibson, trylogia ciągu: "Neuromancer" (1984), "Count Zero" (1986), "Mona Lisa Overdrive" (1988)
  George Alec Effinger, "When Gravity Fails" (1987)
  manga "Akira" (1982-1990) + anime "Akira" (1988), reż. Katsuhiro Otomo
  filmy "Blade Runner" (1982) i "Blade Runner 2049" (2017)
  manga "Ghost in the Shell" (1989-1991) + anime "Ghost in the Shell" (1995), reż. Mamoru Oshii
  film "Johnny Mnemonic" (1995), reż. Robert Longo
  komiks "Transmetropolitan" (1997-2002)
  erpeg "Cyberpunk 2020" (1988-2020) + erpeg "Shadowrun" (1989-2019)
  Neal Stephenson, "Snow Crash" (1992), "The Diamond Age" (1995)
  Bruce Bethke, "Headcrash" (1995)
  Richard K. Morgan, "Altered Carbon" (2002)

  Dodatki

  wspominamy o metodzie Burroughsa,
  na końcu audycji gramy utwór Piotra Bendyka pt. "Rzodkiewki" z działu Leftovers w całości (jest to cover modułu Scorpika z dema "Marchewki").
  Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w telewizor nastawiony na nieistniejący kanał.

  2021.04.03 / 2021.04.13

  • 1 hr 33 min
  #067 Jajeczka i plemniki

  #067 Jajeczka i plemniki

  Fascynujące spotkanie plemnika z komórką jajową — tej nocy doktor Kuba zabiera nas na wycieczkę po gonadach.  Poznajmy człowieka. Co komórka jajowa ma wspólnego z Gwiazdą Śmierci? Dlaczego trzeba napuścić na nią wielu Skywalkerów?
  Budowa plemnika
  Sprawa, wbrew pozorom, prosta.

  Główka — jądro komórkowe i akrosom. Aparat Golgiego. Magazyn hakerów.
  Szyjka — centriole. Cumowanie białek.
  Wstawka — mitochondria i produkcja.
  Witka — do pływania i nie tylko.

  Dygresja na smak płynu nasiennego i śluzu pochwowego. Zasadowość spermy i kwasowość środowiska pochwy. Andropauza i menopauza. Z jaką prędkością sunie plemnik po trudnym terenie?
  Budowa komórki jajowej
  Piekielnie skomplikowana komórka w wielofunkcyjnym towarzystwie.

  Wieniec promienisty — tysiące minionków. Przekazywanie substancji odżywczych i pierwsze zasieki.
  Osłonka przejrzysta — glikoproteiny, czyli galaretowate białka. Wiele przydatnych funkcji po drodze.
  Jądro komórkowe — i jeszcze tajemnicze pęcherzyki, do których wrócimy w akcji.

  Drogi komórek i drogie komórki
  Porównanie produkcji komórek do fabryki czołgów. (Prelekcja ZMW o pojazdach opancerzonych w Nerdach Nocą Na Lewo już niedługo online, dam tu link).

  Kanaliki nasienne i komórki Sertolego. Przestrzenie pomiędzy i komórki Leydiga wytwarzające testosteron. Dygresja na los wnikliwego nauczyciela, chorobę biblioteczną Kuby i niezbędny research.

  Prosta spermatogeneza versus fenomenalny cykl wytwarzania komórki jajowej. Życie płodowe, kiedy wszyscy i wszystkie jesteśmy przez moment samicami.

  Proste wyjaśnienie podziałów komórek. Mitoza, czyli dwie takie same komórki z pełnym garniturem chromosomów, oraz mejoza i jej dwa podziały, a w każdym cztery fazy — zaprezentowane w kontekście pracy nad komórką jajową.

  Dygresja na wywoływanie owulacji poza harmonogramem. Obiecana anegdota o centriolach i mitochondriach.
  Zapłodnienie!
  Miliony plemników udają się w krętą podróż. Kilkaset dociera do komórki jajowej, która turla się leniwie po jajowodzie.

  Skąd plemnik wie, dokąd zmierza? Jak wygląda sytuacja tuż przed momentem, kiedy zwycięski zawodnik dostanie się do komórki jajowej? Daj się zaskoczyć!

  Wyzwania:

  jajniki czyhające na słabych zawodników,
  plemniki kontra wieniec promienisty, czyli praca mechaniczna i chemiczna z użyciem wytrychów molekularnych,
  przejście przez osłonkę przejrzystą.

  Konsekwencje kontaktu plemnika z błoną komórkową jajeczka. Reakcja akrosomalna! Reakcja kortykalna! Retikulum endoplazmatyczne odpowiada jonami wapnia!

  Dwa przedjądrza spotykają się i kończą podział komórkowy rozpoczęty kilkanaście lat wcześniej. Replikacja materiału genetycznego i połączenie jąder komórkowych. Zygota!

  Kiedy jest embrion, a kiedy ciąża? Jak wygląda skuteczność zapłodnienia u człowieka? Krótko o ciąży i porodach.

  Z czego powstają plemniki i komórki jajowe? Dlaczego te drugie są takie wielkie? Różnice między spermatogenezą a oogenezą i ciałko kierunkowe. Przypomnienie łososi z audycji o seksie i jedzeniu.

  Ile kalorii potrzebujemy na nicnierobienie?
  Runda dodatkowa

  jak ewolucja pilnuje porządku w zestawach genetycznych,
  jak stres wpływa na płodność,
  zachęcamy panie i panów do samobadań,
  higiena drąga i innych narządów,
  co zrobić przy niepokojących objawach,
  w które kawałki organizmu udamy się następnym razem.

  Link do obiecanego artykułu o prawdopodobieństwie odziedziczenia części mitochondriów także po tacie: Biparental Inheritance of Mitochondrial DNA in Humans  Dziękujemy za wspieranie na patronite.pl/kya! Wrzuć pięć złotych — zainwestujemy w produkcję tajnych kompletów.

  Zdjęcie Kuby © Piotr Kucharski.

  2020.07.28 / 2020.10.05

  • 1 hr 17 min
  #066 Radziecki program kosmiczny 3. Wielkie projekty i wielka propaganda

  #066 Radziecki program kosmiczny 3. Wielkie projekty i wielka propaganda

  Kontynuujemy podróż w kosmos tropem radzieckiego programu kosmicznego. Wostoki, Woschody i widowiskowe awarie.  Kotka w kosmosie i podsumowanie poprzedniego odcinka.
  1961
  Wostok 2, drugi człowiek na orbicie — Herman Titow. Wyliczamy jego palmy pierwszeństwa, bo kilka zgarnął.
  1962
  Czemu opóźniają się Wostok 3 i Wostok 4? Program satelitów wywiadowczych Zenit i problemy z ich startami. Kryptonim Kosmos.

  Pierwsza amerykańska misja orbitalna Merkury Atlas 6, na pokładzie John Glenn. Anegdota o drugim locie zaciętego astronauty.

  Sukces dwóch Wostoków, na pokładach Andrijan Nikołajew i Paweł Popowicz. Czemu ten program nie rokuje? Problemy z kapsułami i zastrzeżenia klienta wewnętrznego.

  Rok wielkich projektów. Zamówienie na statek, którym da się oblecieć Księżyc, czyli program Sojuz (który omówimy dokładnie w następnej części tej serii). Pochylamy się nad ambitnymi planami lotów międzyplanetarnych, dygresja na serial Avenue 5. Zapowiedź rakiety N1. Wielka kłótnia między projektantami! Seria rakiet UR i rakieta nośna Proton.
  1963
  Wostok 5 i Wostok 6, na pokładach Walery Bykowski i Walentyna Tiereszkowa. Najdłuższy lot jednoosobowego pojazdu kosmicznego i awaria kibla. Pierwsza kobieta w kosmosie i przeprogamowanie w locie. Zastanawiamy się nad niuansami odprowadzania odpadów w skafandrach. Anegdota o rozmiarówce amerykańskich końcówek.
  Dygresje
  Co latało w programie Kosmos i orbita cmentarna. Zaginieni kosmonauci? Szczególny przypadek Walentina Bondarienki oraz dwóch Włochów z radioamatorskim pomysłem. Co w tym czasie porabiają Amerykanie? Programy Gemini i Apollo.

  Dwa kuriozalne sposoby na przerobienie Wostoka na pojazd wieloosobowy. Normalisation of deviance.
  1964
  Dwa loty programu Woschod. Omawiamy problemy techniczne i radziecką propagandę.

  Wostok 3KW, czyli Woschod 1. Na pokładzie Władimir Komarow (kosmonauta), Borys Jegorow (lekarz) i Konstantyn Fieoktistow. Pierwszy cywil i jedyny bezpartyjny na orbicie oraz inne anegdoty. Zmiany polityczne w ZSRR.
  1965
  Wostok 3KD, czyli Wychod, czyli Woschod 2. Na pokładzie Paweł Bieliajew, Aleksiej Leonow i nadmuchiwana śluza. Pierwszy spacer w przestrzeni kosmicznej. Najbardziej przygodowy udany lot w historii kosmonautyki — ciśnienie i napięcie rośnie, a po lądowaniu wcale nie opada!

  Niebezpieczna walka o cele prestiżowe. Podsumowanie dotychczasowego przebiegu radzieckiego programu kosmicznego i zapowiedź następnej części.  Wrzuć pięć złotych na patronite.pl/kya! Kupimy sobie paliwo rakietowe.

  2020.07.16 / 2020.07.19

  • 1 hr 10 min

Customer Reviews

4.8 out of 5
4 Ratings

4 Ratings

axe siekiera ,

Love it

Kiedy go znalazlem, mial juz konkretne archiwoom . Perfekt na dlugie spacery z psem. Kazdy odcinek jest interesujacy ... legenda xtenda przeniosla mnie w czas o ktorym zapomnialem ...wtedy wychodzil bajtek :) Fascynujaca historia cywilizacji w ostatnich swiezych odcinkach . Najlepszy w jezyku polskim . Mozg odpoczywa zasysajac minute po minucie . Dziekuje i prosze o wiecej 😋

YarekGod ,

Super

Naprawdę genialny Podcast. Bardzo żałuję że pojawia się tak rzadko.

Top Podcasts In Leisure

CarDealershipGuy
Critical Role
NPR
Clutterbug™
geekandsundry
Si Robertson & Justin Martin

You Might Also Like

Rafał Sadowski
Radio Naukowe - Karolina Głowacka
Miłosz Szymański
Maciej Okraszewski
Ośrodek Studiów Wschodnich
Tomasz Rożek