162 episodes

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

Węzeł Przesiadkowy Bartosz Jakubowski

    • Society & Culture

Cotygodniowe rozmowy o transporcie, mobilności i infrastrukturze. Komentarze, wywiady, reportaże i dyskusje o wszystkim co związane z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy. Podcast prowadzi Bartosz Jakubowski.

    Bezpłatne autostrady

    Bezpłatne autostrady

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał bezpłatne autostrady. W ciągu tygodnia urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury przygotowali ustawę która ma być praktyczną realizacją tej obietnicy.



    Czy rzeczywiście napisany w tak krótkim czasie projekt spełni oczekiwania? Czy w ogóle mamy problem z płatnościami za autostrady? Co się zmieni - albo raczej - co się może zmienić, kiedy autostrady staną się bezpłatne dla samochodów osobowych?



    Wcześniej w temacie płatnych dróg mówiłem w odcinku #80: Nowy system poboru opłat drogowych.



    Ten odcinek został przygotowany w wersji video.



    Zostały w nim wykorzystane fragmenty nagrań zrealizowanych przez TVN 24.

    • 21 min
    Jak rozwinąć konkurencję na torach?

    Jak rozwinąć konkurencję na torach?

    24 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się debata "Jak rozwinąć konkurencję na torach?". Punktem wyjścia do niej był raport fundacji ProKolej o tej samej nazwie. Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji jego głównych tez, co wykonał dr Stefan Jarecki, a później odbyła się debata w której udział wzięli:




    Karol Trammer ("Z biegiem szyn"),



    Paulina Matysiak (partia Razem),



    Leszek Miętek (Związek Zawodowy Maszynistów),



    dr Ariel Ciechański (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN),



    Karol Kłosowski (Urząd Transportu Kolejowego).




    W tym odcinku prezentuję najciekawsze wypowiedzi z tego spotkania.

    • 22 min
    Badanie wykluczenia transportowego

    Badanie wykluczenia transportowego

    Dwa lata temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na analizę skali wykluczenia komunikacyjnego na obszarze Polski wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych w kontekście publicznego transportu zbiorowego. Grant na realizację tego projektu otrzymało konsorcjum czterech politechnik: Poznańskiej, Gdańskiej, Warszawskiej i Śląskiej.



    Dziś, kiedy projekt dostał nazwę T-Included i jest na półmetku realizacji, zaprosiłem dra Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej żeby opowiedział mi jak przebiega proces jego realizacji.



    Niniejszy odcinek jest udostępniany na licencji CC BY-SA 2.0.

    • 37 min
    Centrum przesiadkowe w Gliwicach

    Centrum przesiadkowe w Gliwicach

    Na Śląsku od paru lat panuje moda na budowę nowych centrów przesiadkowych. W dużych miastach i małych miejscowościach obiekty te powstają jak grzyby po deszczu. Ich lokalizacje, sposób funkcjonowania oraz projekty są przedmiotem wielu dyskusji.



    Tym razem spojrzymy na najnowszy węzeł jaki powstał przy gliwickim dworcu kolejowym. Czy był potrzebny? Czy jest użyteczny? Jakie są jego wady i zalety? O tym wszystkim rozmawiam na miejscu z Andrzejem Wawrzyczkiem, ekspertem Ośrodka Studiów o Mieście oraz prowadzącym profil "Wawrzyczek w Mieście".

    • 42 min
    System biletowy "Fala"

    System biletowy "Fala"

    Trwające już kilka lat przygotowania do wdrożenia systemu biletowego "Fala" zmierzają ku końcowi. Czy to jednak rozwiązanie jest rozwiązaniem problemów trapiących użytkowników transportu publicznego w województwie pomorskim?



    Czy zapowiadany jako innowacyjny system faktycznie ułatwi podróżowanie pasażerom? Czy pomoże organizatorom transportu? Czy może chociaż obniży koszty podróży? A może przynajmniej ułatwi płatności w wielu systemach taryfowych?



    O tym wszystkim rozmawiam z Kajetanem Lewandowskim, gdyńskim aktywistą, związanym ze stowarzyszeniami "Miasto Wspólne" i "Rowerowa Gdynia".

    • 35 min
    Ecodriving na kolei

    Ecodriving na kolei

    Świadomość tego jak ważne jest oszczędne gospodarowanie energią na kolei rośnie. Od ponad dekady w elektrycznych pojazdach kolejowych goszczą liczniki pobieranej energii. Od kilku lat przewoźnicy wynagradzają dodatkowo maszynistów którzy najoszczędniej prowadzą pociągi. Teraz, przy wysokich i niestabilnych cenach energii oszczędna jazda jest jeszcze bardziej w cenie niż kiedykolwiek.



    O tym jak wspierać maszynistów w ekonomicznej jeździe rozmawiam z Witoldem Bartnikiem, prezesem firmy REDS, która aktualnie kończy testy systemu SENSUM- narzędzia do wsparcia ecodrivingu wykonywanego na zamówienie PKP Energetyka.

    • 29 min

Top Podcasts In Society & Culture

iHeartPodcasts
Nick Viall
This American Life
Glennon Doyle & Cadence13
New York Times Opinion
Dear Media

You Might Also Like

Podcastex
Polityka Insight
Ośrodek Studiów Wschodnich
Igor Janke
Maciej Okraszewski
Historia II wojny światowej