
180 episodes

Naturalnie o ogrodach Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek
-
- Society & Culture
-
-
5.0 • 2 Ratings
-
Podcast o ogrodach: naturalnych, ekologicznych, pożytecznych, wiejskich, miejskich i… angielskich. Usłyszycie tu praktyczne porady i rozmowy m.in. o tym: jak założyć swój pierwszy warzywnik, dlaczego podwyższone rabaty stają coraz bardziej popularne, czy da się stworzyć ogród bezobsługowy, oraz czy w pojemnikach można uprawiać prawie wszystko. Będzie też mowa o najnowszych trendach w ogrodnictwie, o zieleni miejskiej i uprawie „no dig”, a wszystko w zgodzie z naturą, bez chemii, w sposób przyjazny dla pszczół i ptaków. Od czasu do czasu odwiedzą nas goście.
Podcast prowadzą Katarzyna Bellingham oraz Jacek Naliwajek.
Katarzyna Bellingham - ogrodniczka z pasji i wykształcenia, od wielu lat pielęgnuje i projektuje ogrody, autorka popularnego bloga ogrodniczego, właścicielka otwartego dla gości ogrodu w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na co dzień zgłębia tajniki ogrodnictwa w Anglii.
Jacek Naliwajek - pasjonat ogrodnictwa, dziennikarz radiowy z ponad 25-letnim doświadczeniem, właściciel wiejskiego ogrodu podmiejskiego, który to ogród przechodzi nieustanną metamorfozę, zwolennik ściółkowania, kompostowania i przyjaznej pszczołom zieleni miejskiej.
-
179. Książka Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą.
Pierwszy wiosenny podcast w 2023 roku, a w nim o książce Katarzyny "Ogród Bellingham. Jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą". Książka ukazała się przed kilkoma dniami na rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Wytwórnia. Katarzyna opowie o pracy nad książką, inspiracjach i doświadczeniach wyniesionych z wieloletniej pracy w angielskich ogrodach ekologicznych oraz praktyce, jaką stosuje w swoim ogrodzie pokazowym w Zgorzałych na Kaszubach.
Opowiemy też o nowo otwartym sklepie Katarzyny KasiaBellinghamSklep.pl, który ma być wyrazem jej ogrodniczych doświadczeń.
Zapraszamy do słuchania. -
178. Wermikompost. Nawóz z pracy dżdżownic.
Określenie „kompostowanie” kojarzy się z ogrodową pryzmą kompostu. Istnieje jednak inny rodzaj kompostowania, w którym wykorzystuje się pomoc dżdżownic, a produkt końcowy- wermikompost - jest równie wartościowy jak kompost ogrodowy. Innym produktem przetwarzania odpadów organicznych przez dżdżownice jest płynny wermikompost, który jest cennym nawozem, szczególnie dla roślin doniczkowych. Dla osoby, która ma mały ogród, niema go wcale, lub nie ma czasu na robienie kompostu ogrodowego, kompostowanie z dżdżownicami może być idealną alternatywą. Jest to prosty, skuteczny sposób recyklingu odpadów kuchennych przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu, w którym opowiadamy o wermikompoście.
-
177. Marzec w ogrodzie ozdobnym
Zimny marzec każe nam dobrze zaplanować pracę w ogrodzie ozdobnym. Możemy zacząć pędzić dalie, zarówno te przechowywane z ubiegłego roku, jak także dopiero co kupione. Na czym polega ich pędzenie oraz sadzonkowanie, które możemy przy okazji wykonywać, opowiadamy w najnowszym odcinku podcastu. Wysiewy kwiatów jednorocznych zostawiamy na koniec miesiąca, chyba, że są to rośliny odporne na chłody. Kontynuujemy też cięcie krzewów ozdobnych, kwitnących latem. Uważajcie na odmienny sposób cięcia hortensji ogrodowej oraz hortensji bukietowej i krzewiastej. Oczyszczamy rabaty bylinowe oraz odkrywamy osłony roślin wrażliwych na mróz. Ale miejcie je cały czas w pogotowiu. Mogą trafić się jeszcze bardzo mroźne noce i trzeba będzie założyć je ponownie.
Zapraszamy na 177 odcinek podcastu Naturalnie o Ogrodach. -
176. Marzec w warzywniku
W marcu możemy zaplanować wiele prac w ogrodzie warzywnym. Wielu z nas myśli o wysiewie pomidorów, Na początku podcastu tłumaczymy więc, ile czasu potrzebują te warzywa od wysiania do posadzenia w gruncie. Nastawieni na ich uprawę na zagonach oraz w nieogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych, powinni się jeszcze wstrzymać.
Dużo uwagi poświęcamy porom, selerowi korzeniowemu i jarmużowi. To warzywa, o uprawę których często pytacie.
W marcu czekają nas wysiewy w kwadrach owocu, korzenia i liście. Podpowiadamy, jak je dobrze rozplanować. -
175. Zioła w ogrodzie i na balkonie
Uprawa ziół nie jest skomplikowana. Trzeba tylko dostosować miejsce uprawy do wymagań rośliny. W tym odcinku podcastu znajdziecie przegląd warunków, w jakich należy uprawiać najpopularniejsze gatunki ziół. Czy lawenda, bazylia, estragon lub ogórecznik mają podobne wymagania wobec gleby? Jakie zioła potrzebują nawożenia, a którym podlewanie i zasilanie zaszkodzi?
Mówimy także o rozmnażaniu ziół przez sadzonki i podział bryły korzeniowej. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziecie nasiona większości uprawianych ziół. wysiewy rozpoczynamy w większości przypadków już w marcu lub na początku kwietnia.
Na koniec pytanie do słuchaczy - czy szałwia lekarska kwitnie? Odpowiedź znajdziecie w tym odcinku podcastu. -
174. Pachnące ogrody
Ogród pachnący kwiatami od wiosny do późnej jesieni. Przyjazny naturze, mieniący się barwami i niezwykłymi aromatami.
W odcinku mówimy, jak stworzyć rabaty wypełnione zapachami, a jednocześnie wabiące owady, motyle, ptaki. Na jakie rośliny zwrócić uwagę planując ogród pełen zapachu i aromatów. Jakie drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie będą odpowiednie do nasadzeń na takich rabatach.
Zapraszamy na 174. odcinek podcastu "Pachnący ogród".
Czy macie swoje ulubione pachnące kwiaty?
Customer Reviews
Z ciekawoscia czekam na wiecej
Fantastyczny podcast! Forma swobodnej rozmowy, a przy tym bogactwo wiadomosci potrzebnych do uprawiania ogrodu. Zarowno warzywnego, jak i kwiatowego.