Выпусков: 7

Doğa Koleji -SBS-Rehberlik Doğa Koleji

  • Социальные науки

  • video
  Duygusal Zeka

  Duygusal Zeka

  Duygusal zeka, başkalarının duygularını anlama ve daha da ötesi bu duyguları yönlendirme yeteneğidir. Bu zeka türü, özellikleri itibariyle de modern psikolojinin son yillarda en fazla ilgilendiği alanlardan birisi olmayi başarmiş durumdadir. Duygusal zeka, bilim insanlari tarafindan bir beceriyi ifade ederken, kapasite kavrami da bu zeka türüyle yakindan alakali bir şekilde kullanilmaktadir. Bunun nedeni ise, duygusal zekada ilk önce kişi kendi karmaşik duygularini anlamaktadir. Ardından ise, kişi karşısındakinin duygularını anlamada ve de çok daha önemlisi bu duyguları yönlendirmektedir

  • 2 мин.
  • video
  Öğrenme Stilleri 1

  Öğrenme Stilleri 1

  Ders çalışma ve öğrenme ile ilgili yaygın olan görüşün aksine değişmez kurallar yoktur. Herkesin ders çalışma kuralları farklıdır ve kendine özeldir. Bir kişinin en iyi ve en kolay öğrendiği yol onun öğrenme stilidir. Öğrenme stilimizi yani nasıl öğrendiğimizi bilirsek başarı da o oranda artar. Öğrenme stili kişilerin öğrenmeye yönelik motivasyonlarını ve çalışma verimliliğini etkiler. Öğrenme stiline uygun olarak ders çalışan ve ders anlatılan kişilerin öğrenmeye yönelik ilgilerinin ve başarılarının arttığı görülmüştür. Önemli olan hiçbir öğrenme stilinin diğerinden daha iyi ya da kötü olmadığının bilinmesidir. Sadece farklı öğrenme stilleri vardır. Farklılıklarının bilincine varan ve öğrenme stillerini belirleyen kişiler farklılıklarını güçlü özellikleri olarak kullanıp bu farklılığı avantaja dönüştürebilirler.

  • 1 мин.
  • video
  Kardeş Kıskançlığı

  Kardeş Kıskançlığı

  Kıskançlık, bireyi mutsuz kılan, huzursuz eden bir duygudur. En yaygın kıskançlık türü, kardeşler arasında görülen kıskançlıktır. Birden fazla çocuğun bulunduğu ailelerde, kardeş kıskançlığına çok sık rastlanır, rastlanması da doğaldır. Aşırı düzeyde olmamak şartıyla, kardeşlerin arasında kıskançlık olması hiç de yadırganacak bir durum değildir.

  • video
  Aile İçi İleişim

  Aile İçi İleişim

  Birey doğduğu andan itibaren çevresiyle sürekli etkileşen ve değişen bir varlıktır. Çevre faktörü yakından uzağa doğru yayıldıkça etkileri ve değişimi de bireyi o yönde etkiler. Olumlu çevre koşulları bireyin psikolojik ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkilerken olumsuz koşullar ise bireyin gelişiminiolumsuz yönde etkileyecektir. Birey ilk olarak anne baba ile iletişim kurar. Bu nedenle bireyin kişilik oluşumu boyunca karşılaştığı anne baba tutumları tüm akademik ve psikososyal hayatını etkileyecektir

  • 2 мин.
  • video
  Sınav Kaygısı

  Sınav Kaygısı

  Sınav kaygısı, kişinin sınav sonucunda elde edeceği akademik başarısızlığı genelleyerek bunu kişiliğinin başarısızlığı olarak algılamasından kaynaklanan, dolayısıyla öğrenilen bilginin Sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Sonuçta çoğumuz sınavlardan önce ve sınav sırasında gerginlik ve heyecan hissederiz. Bu beklenilen bir duygudur. Sınav kaygısı da sınava hazırlanmak için motive olmamızı, sınav sırasında sınavı başarmaya yönelik isteğimizin olmasını sağlar. Ancak aşırı yoğunlaştığı zaman aşağıdaki olumsuz belirtilere ve sonuçlara yol açması olası hale gelir.

  • 2 мин.
  • video
  Verimli Ders Çalışma

  Verimli Ders Çalışma

  Ana, baba ve öğretmenlerin öğrenciden genel beklentisi, onların "derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları" yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir. Oysa gerekli olan "bilinçsizce çok çalışmak" değil; verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır.
  Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu alışkanlıklar kazanmaya kararlı ve niyetli olması gerekir.

  • 2 мин.

Топ подкастов в категории «Социальные науки»

Еще от: Doğa Koleji