Выпусков: 78

Raidījums par mums vidē un vidi mūsos. Raidījumos pētīsim teritorijas, kas atrodas abās pusēs mūsu ādai - iekšpusē un ārpusē. Tā ir vide, kurā mēs dzīvojam un tā ir vide, kuru mēs veidojam sevī pašā.

NeZāle : Vide cilvēkā un cilvēks vid‪ē‬ NeZāle

    • Новости

Raidījums par mums vidē un vidi mūsos. Raidījumos pētīsim teritorijas, kas atrodas abās pusēs mūsu ādai - iekšpusē un ārpusē. Tā ir vide, kurā mēs dzīvojam un tā ir vide, kuru mēs veidojam sevī pašā.

    Modē ilgtspējīgi studenti

    Modē ilgtspējīgi studenti

    Maija beigās VEF kvartālā notiks tradicionālā Latvijas Mākslas akadēmijas Modes skate. Tajā tiks izrādītas šī gada labāko Modes dizaina specialitātes studentu darbu veikums, prezentējot 19 kolekcijas. Kā stāsta organizatori, "šogad jauno modes dizaineru kolekcijās dominēs bērnības atmiņas un nostaļģiski personiski stāsti, līdztiesības jautājumi un radoši ilgtspējīga dizaina risinājumi".



    Divi no tērpu autoriem - Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studenti Marta Laure un Krišjānis Brasliņš sestdien viesosies radio Naba studijā. Kas bija viņu iedvesmas avots, kā tapa tērpi un kāds tam visam sakars ar ilgtspējību, to noskaidrosim sarunas gaitā.



    Raidījumu vada Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

    • 27 мин.
    Eiropas Klimata pakts un mēs

    Eiropas Klimata pakts un mēs

    Kas ir Eiropas klimata pakts? Ar ko tas atšķiras no Zaļā kursa? Ko
    Eiropas Savienība vispār dara klimata jomā? Kāda saistība ir cementa
    ražošanai ar klimata ietekmes mazināšanu? Ko tas nozīmē - "klimata
    konkurence" un vai tam ir kāda ietekme uz mums?
    Par šiem un vēl citiem jautājumiem runāsim ar divām Eiropas klimata
    pakta vēstnesēm - Madaru Meļņiku, juristi, vides un cilvēktiesību
    aktīvisti un Evitu Gošu, SIA “Schwenk Latvija” vides un juridisko
    direktori un valdes locekli.

    • 46 мин.
    Ekoremonts

    Ekoremonts

    Veicot remontdarbus, mēs izvēlamies produktus, kas mums šķietami nodrošina labāku dzīves kvalitāti. Piemēram, mēs dodam priekšroku ūdensnecaurlaidīgai sienas krāsai vai grīdai bez elektrostatiskā lādiņa. Šādas īpašības visbiežāk tiek panāktas ar noteiktu ķīmisku piedevu palīdzību. Diemžēl tam ir sava cena.



    Laika gaitā no būvmateriāliem, ko esam izmantojuši, izdalās gan ķīmiskie šķīdinātāji, gan plastifikatori, gan liesmu slāpētāji. Kā tas skar mūs, cilvēkus? Visbiežāk kā alerģiskas reakcijas, galvassāpes un nogurums. Ilgtermiņā sekas var būt vēl bīstamākas: onkoloģiskas saslimšanas vai vielmaiņas traucējumi. Pētījumi liecina, ka nereti iekštelpu gaiss ir daudzkārt kaitīgāks mūsu veselībai kā āra gaiss.



    Kā izvēlēties remontpreces ar pēc iespējas nelielāku ietekmi uz mūsu veselību - un arī uz vidi? Kādiem marķējumiem ir jāpievērš uzmanība?



    Raidījuma viesi - Ilze Neimane, Ekodizaina kompetences centra vides eksperte un arhitekts Kārlis Melzobs, arhitektu biroja GAISS līdzdibinātājs.

    • 42 мин.
    Augu internets

    Augu internets

    Vai augi sazinās? Ja jā, kā viņi to dara? Vai arī viņiem ir savs internets? Ko viņi ziņo viens otram? Vai mēs, cilvēki, arī varam sazināties ar augiem? Tie ir tikai daži no jautājumiem, ko raidījumā uzdosim pētniekam Zigmundam Orlovskim.

    • 40 мин.
    Klimata pārmaiņu modeļi

    Klimata pārmaiņu modeļi

    Kādā klimatā dzīvosim vecumdienās? Kāda gaisa temperatūra būs šī gadsmita vidū? Cik intensīvi būs nokrišņi tuvākajās desmitgadēs?

    Meklējot atbildes, zinātnieki nodarbojas ar nākotnes klimata pārmaiņu pētniecību. Viņi izstrādā dažādus iespējamos nākotnes scenārijus, balstoties uz fizikas likumiem, siltumnīcefekta gāzēm un dažādiem cilvēku darbības principiem. Arī Latvijā klimatologi strādā pie nākotnes klimata pārmaiņu modeļu un to scenāriju aprēķiniem, pētot, kāds klimats Latvijā varētu būt tuvākajā simtgadē.

    Studijas viešņa - Dace Zandersone, LVĢMC Klimata un skaitliskās modelēšanas nodaļas datu analītiķe.

    Raidījumu vada Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

    • 43 мин.
    Ekoskaistums

    Ekoskaistums

    Pavisam nesen, janvāra otrajā pusē, Eiropas Parlaments deva zaļo gaismu direktīvai, kas būtiski ierobežos - vismaz tāds ir plāns - zaļmaldināšanu. Jaunie noteikumi prasa produktu marķējumā iekļauto informāciju padarīt skaidrāku un uzticamāku. Ja direktīvu pieņems, marķējumā būs aizliegts bez pierādījumiem izmantot tādas vispārinātas ar vidi saistītas norādes kā “videi draudzīgs”, “dabisks”, “bioloģiski noārdāms”, “klimatneitrāls” vai “ekoloģisks”.Kā šī direktīva ir saistīta ar skaistumu? Ko vispār nozīmē "skaistums" 21. gadsimta sākuma Latvijā? Kāda ir sociālo mediju, piemēram, Tik Tok un Youtube trendu ietekme uz mūsu skaistuma izpratni un skaistumkopšanas paradumiem? Kāda varētu būt  "ekoskaistuma" definīcija? Raidījumā viesos Ilze Neimane, "Ekodizaina kompetences centra" vides speciāliste un Elza Elizabete Borharde, RSU studente, Z-paaudzes pārstāve.

    Raidījumu vada Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

    • 43 мин.

Топ подкастов в категории «Новости»

Эхо Москвы
Feed Master by Umputun
Что случилось
Медуза / Meduza
Живой Гвоздь
Живой Гвоздь
Что это было?
BBC Russian Radio
Global News Podcast
BBC World Service
Сигнал
Сигнал / Signal