Выпусков: 2 000

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.

    • Новости

Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk

    Zažil som rozdelenie, ktoré vyústilo až do masových hrobov, polarizácia nie je cesta, tvrdí analytik Hugo Gloss (podcast)

    Zažil som rozdelenie, ktoré vyústilo až do masových hrobov, polarizácia nie je cesta, tvrdí analytik Hugo Gloss (podcast)

    „Premiérovi želám vnútornú silu, aby sa zotavil a vedel prinášať spoločnosti zmierenie. Má totiž moc a s ňou prichádza aj zodpovednosť“, tvrdí analytik Hugo Gloss. V Dekk inštitúte pripravili analytickú správu o polarizácii, spoločenských náladách a populárnych naratívoch po pokuse o atentát na slovenského premiéra.
    Keď nezdravá polarizácia vedie k tragédiám. Dokonaným a aj tým v zárodku. Slovensko je už dvadsaťjeden dní zranené. V našich končinách doteraz bezprecedentným pokusom o atentát na predsedu vlády. Útočník krátko po svojom čine hovoril o „nesúhlase s politikou vlády“, hlavy štátu – dosluhujúca i zvolená – volali po zmierujúcom okrúhlom stole politických lídrov, tí koaliční však prstom ukazovali a stále ukazujú na médiá a opozíciu. A čaká sa na slovo obete – Roberta Fica, ktorý sa doliečuje v domácom prostredí. 

    Existuje východisko zo zničujúcej polarizácie? Dekk inštitút prichádza so štúdiou, v ktorej hovorí že áno. A ukazuje na skúsenosti napríklad Nemcov, ktorí sa museli vysporiadať aj s tým, že ich vlastní organizovali masové vraždy; či skúsenosťou „odpúšťania“ na Balkáne či Severnom Írsku.

    Pozrieme sa na to so spoluautorom štúdie Hugom Glossom.

    „Aké Slovensko chceme nechať našim deťom? Lebo to nie je o tom, v akej krajine žijem ja tu a teraz. O dvadsať rokov tu budú dospelé aj moje deti a je v našom záujme a verím, že aj v záujme politických elít naprieč celým spektrom, aby tu naše deti nemuseli nosiť balistické vesty a samopal na pleci. Takéto Slovensko nechce nik z nás. Preto musíme pracovať na odstraňovaní nezdravej polarizácie“, tvdí analytik Hugo Gloss.

    Aj za vznikom Dekk inštitútu je podľa Glossa skúsenosť z rozdeleného Iraku. „Pôsobili sme v Iraku a Sýrii, kde polarizácia priviedla až k masovým hrobom“, tvrdí. „Tam už nie víťazov a porazených. Tam sú porazení všetci. (…) To na Slovensku nechceme vidieť“, dodáva. 

    „Je kľúčové, ako sa k atentátu postaví samotný Robert Fico“, tvrdí Gloss. „Prajem mu vnútornú silu, aby sa zotavil a vedel prinášať do spoločnosti zmierenie. Má totiž moc a s ňou prichádza aj zodpovednosť“, dodáva. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

    • 39 мин.
    Bude odpoveďou na atentát na premiéra mobilizácia do eurovolieb?

    Bude odpoveďou na atentát na premiéra mobilizácia do eurovolieb?

    Po atentáte na premiéra sa dá predpokladať, že u tých, ktorí už boli rozhodnutí ísť voliť, tak ich to ešte viac utvrdí a zároveň to môže mobilizovať ďalších voličov. Na slovenské pomery sa teda môžeme stať svedkami až nebývalej účasti, hovorí o možnom vplyve atentátu na eurovoľby šéf Focusu Martin Slosiarik.
    Už o pár dní, presne v sobotu nás čakajú voľby do európskeho parlamentu. Napriek ich významu však tieto voľby u nás už tradične trpeli na chronicky vysoký nezáujem voličov. Tentoraz to ale môže byť úplne iné. Zlomovým momentom volieb sa tak môže stať nedávny atentát na premiéra, ktorý by mohol zdvihnúť voličov z kresiel aby prišli k volebným schránkam a rozhodli o budúcej podobe Europarlamentu.
    „Slováci si veľmi rýchlo zvykli na benefity, ktoré z EÚ máme ako je otvorený pracovný trh, možnosť cestovať či eurofondové transfery, ktoré zlepšujú život na Slovensku, ale tie povinnosti ako sa správať zodpovedne už len pri účasti v eurovoľbách, tak tie už beriem oveľa laxnejšie,“ hovorí šéf agentúry AKO Václav Hřích.
    Eurovoľby, to je téma dnešného podcastu. O našu priazeň v nich už túto sobotu zabojuje viac ako dvadsiatka politických subjektov, reálnu šancu má ale iba niekoľko z ich. Na základe akých tém sa teda budú voliči rozhodovať a nakoľko ovplyvní výsledok eurovolieb atentát na premiéra? Čo ukázala predvolebná kampaň a prečo viacero strán v nej predstavuje Úniu ako akúsi okupačnú mocnosť a Brusel je pre nich semenišťom azda až rozprávkového zla? Skutočne sme v kampani riešili kľúčové európske témy, alebo sa stala skôr odrazom domácich pomerov a rozšírením koalično-opozičného súboja o moc a vplyv? No a napokon, o čom svedčí čoraz rozšírenejšia prax, v ktorej do europarlamentu kandidujú aj tí, ktorí už vopred dávajú najavo, že si ani v prípade výhry mandát europoslanca prevziať nehodlajú - a prečo im voliči takéto zahrávanie sa s ich dôverou vlastne tolerujú?
    Témy a otázky pre Martina Slosiarika z agentúry FOCUS, Václava Hřícha z agentúry AKO a šéfredaktora Aktualít Petra Bárdyho.
    Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

    • 37 мин.
    NA ROVINU s Jánom Figeľom: Naša politika upadá už 20 rokov, lebo volíme krikľúňov

    NA ROVINU s Jánom Figeľom: Naša politika upadá už 20 rokov, lebo volíme krikľúňov

    Bývalý predseda KDH dnes kandiduje z posledného miesta kandidátky do europarlamentu. Ak sa prekrúžkuje, do EP nastúpi. Zodpovednosť za stav spoločnosti majú tí, ktorí mali najdlhšie moc, tvrdí Ján Figeľ. Aktuálne je aj súčasťou mierovej iniciatívy Vatikánu. Ako by podľa neho mala vyzerať komunikácia s agresívnym Ruskom?
    V podcaste s Jánom Figeľom sa dozviete:
    – od 1. minúty – či je politika naozaj teraz vulgárnejšia a agresívnejšia, alebo to tak bolo vždy;
    – po 2:00 – že problém podľa neho spôsobuje súčasný volebný systém;
    – do 5:00 – či problém nie je viac vo voličoch ako vo volebnom systéme;
    – po 5:20 – že politika žije na úkor budúcnosti;
    – od 6:40 – že zodpovednosť za rozdelenú a agresívnu spoločnosť majú tí, ktorí boli najdlhšie pri moci;
    – po 8:00 – že požadovať slušné Slovensko je primálo;
    – 9:55 – že viac ako slušnosť by sme mali chcieť spravodlivosť, aj keď to znamená väzenie pre zlodejov;
    – od 12:30 – že doplácame na to, že si volíme krikľúňov;
    – po 13:00 – či šírenie nenávisti nejde aj od kresťanistických politikov;
    – od 18:30 – čo hovorí na Ficov plán vykostiť KDH;
    – po 22:00 – či nastúpi do europarlamentu, ak prekrúžkuje Miriam Lexmann;
    – od 23:00 – že Ukrajinci by chceli mať naše problémy;
    – po 25:00 – či Európskej únii hrozí rozpad;
    – od 26:00 – či môže slovenský poslanec v EP presadzovať nejaké ideológie, alebo je to len fiktívna hrozba;
    – do 36:00 – čo môže slovenský europoslanec presadiť;
    – od 38:00 – či je možné prijať Ukrajinu do EÚ, ak bude vo vojne, alebo bude mať okupované územia;
    – po 41:00 – ako vyzerajú vatikánske rokovania o mierovej spolupráci USA a Ruska.

    • 49 мин.
    Televízny manažér Búza: Vláda chce zoštátniť RTVS, ale načo im to bude, ak to nebude nik sledovať?

    Televízny manažér Búza: Vláda chce zoštátniť RTVS, ale načo im to bude, ak to nebude nik sledovať?

    V prípade transformácie RTVS líder tejto zmeny - predseda SNS, zrejme nevie čo vlastne chce, netuší, o čom rozpráva a absolútne tejto téme nerozumie, hovorí o snahe vládnej koalície zrušiť RTVS skúsený televízny manažér Tibor Búza. Pointou totiž nie je len snaha mocensky ovládnuť spravodajstvo, ale i nekompetentnosť moci v pochopení podstaty verejnoprávnosti.
    Verejnoprávna RTVS končí, o snahe zničiť aktuálny model verejnoprávneho Telerozhlasu dnes už azda niet žiadneho sporu. Pointou výhrad vládnej koalície - reprezentovanej najmä Slovenskou národnou stranou, sú predovšetkým ich ponosy na údajnú neobjektívnosť a zaujatosť spravodajstva, v podhubí zmien sú ale i námietky voči ekonomickému modelu aktuálneho poňatia verejnoprávnosti. Tá z princípu spočíva v dotáciách verejnoprávneho obsahu štátom, respektíve koncesionármi - a to nielen pre šírenie obsahu, o ktorý komercia nemá žiadny záujem, ale i v podpore domáceho kreatívneho priemyslu. Lídrovi národniarov sa takýto model zjavne nepozdáva a na Telerozhlas útočí i výhradami voči jeho údajnej neživotaschopnosti, na ktorej má pritom on sám leví podiel.
    Paradoxom pritom je, že samotný Andrej Danko ešte počas prvej ficovej vlády znemožnil valorizáciu koncesionárskych poplatkov a dnes zasa sedí v aktuálnej vládnej koalícií, ktorá bez diskusie znížila príspevok štátu na fungovanie RTVS, čím jej fungovanie zásadne obmedzila. Otázkou preto je, ako vážne - a najmä konzistentne, potom možno brať výhrady šéfa SNS o zlej ekonomike RTVS, keď jeho reálne politické fungovanie dlhodobo išlo proti kľúčovým ekonomickým záujmom tejto inštitúcie? Alebo inak, rozumie predseda SNS (ako líder aktuálnych zmien RTVS) základným zásadám fungovania verejnoprávneho Telerozhlasu a ak nie, na základe čoho vlastne chce meniť fungovanie tejto - pre demokraciu, tak kľúčovej inštitúcie?
    "Bude to fakticky štátna televízia, vzdaľujeme sa od verejnoprávneho modelu," tvrdí exšéf spravodajstva STV, bývalý programový riaditeľ televíznej zložky RTVS a exšéf Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza Tibor Búza. Zároveň však dodáva: "Zo strany politikov tu nie je už vyše 30 rokov reálny záujem vybudovať verejnoprávne médium." pričom za jedného zo spoluvinníkov súčasného zlého stavu RTVS označuje i SaS, ktorá zrušila model financovania Telerozhlasu z koncesií.
    Čo je to teda tá toľko skloňovaná verejnoprávnosť a ako má vyzerať tu u nás - na Slovensku v roku 2024? Prečo je pre demokraciu dôležite pestovať si verejnoprávne médium a mali naši politici o to vôbec niekedy skutočný a reálny záujem? Na čo slúžia koncesie a prečo ich zrušenie bolo prvým krokom k ohrozeniu verejnoprávneho charakteru RTVS a prečo nie je Telerozhlas iba a len o politikmi preferovanom politickom spravodajstve? Kto bude financovať historické dokumenty, animované rozprávky, prenosy opier či rozhlasových hier a dobových seriálov o našej minulosti, keď verejnoprávne médium proste zničíme? No a napokon, ako vlastne funguje ekonomika verejnoprávneho Telerozhlasu a prečo sa Andrej Danko mýli, keď kritizuje outsourcing a údajnú prezamestnanosť RTVS - a to v jednom balíku jeho v sebe si odporujúcich vyjadrení?
    A ako bonus vám ponúkneme aj návrat k vyjadreniu Tibora Búzu k aktuálnej situácii na slovenskej mediálnej scéne, kde televízne politické diskusie miznú ako huby po daždi vládnej kritiky. Hrozí nám teda orbánovská mediokracia a dokáže ovládnuť moc tak slobodné povolanie akým je žurnalistika?
    Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

    • 38 мин.
    Stranícky prezident? Peter Pellegrini má funkciu a kompetencie v Hlase

    Stranícky prezident? Peter Pellegrini má funkciu a kompetencie v Hlase

    Nový prezident Peter Pellegrini si napriek odchodu zo strany Hlas ponechá stranícku funkciu zakladajúceho predsedu. Strana pre neho upravila stanovy a aj ako prezident bude mať konkrétne kompetencie v straníckej politike. Budeme teda mať prvého aj oficiálne straníckeho a koaličného prezidenta? Analytici sa zhodujú, že ide o porušenie tradície nadstraníckosti prezidenta.
    Nie je to však v konečnom dôsledku lepšie, ak prezident svoju straníckosť transparentne prizná, ako keď bol napríklad Ivan Gašparovič podľa vlastných slov „akoby člen Smeru?“?
    V dnešnom podcaste budete počuť nového predsedu Hlasu Matúša Šutaja-Eštoka, jeho podpredsedu Erika Tomáša, bývalú predsedníčku PS Irenu Bihariovú, ktorá nám pozorpávala o odstrihnutí sa Zuzany Čaputovej od jej pôvodnej strany, politológa Pavla Baboša, aj bývalého ľavicového politika Petra Weissa.
    Moderuje Peter Hanák. Nahrávali aj Michaela Paulovič, Natália Jabůrková a Marek Bíro.

    • 29 мин.
    Aké je zápisné do Formuly 1?

    Aké je zápisné do Formuly 1?

    Už teraz je to veľa a suma sa bude zvyšovať. Koľko je na svete automobilov? Odhadované čísla sú zaujímavé. Zistíme aj prečo je staré socilistické auto na predaj za vysokú sumu a čo určite nerobiť za volantom. Nielen tieto informácie sa dozviete v auto-moto podcaste portálu Autobazar.EU s Ďurom Sabom. O jazdenkách vieme všetko.

    • 12 мин.

Топ подкастов в категории «Новости»

Эхо Москвы
Feed Master by Umputun
Что случилось
Медуза / Meduza
Живой Гвоздь
Живой Гвоздь
Сигнал
Сигнал / Signal
Global News Podcast
BBC World Service
Не выходя из комнаты
Mash Room

Вам может также понравиться

V redakcii
Denník N
Rozhovory ZKH
SME.sk
Braňo Závodský Naživo
Rádio Expres
NAHLAS |aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME
SME.sk
Denník N Newsfilter
Denník N