10 episodes

Diskusie so zaujímavými hosťami na tému zdravého životného štýlu, alkoholu v spoločnosti a vplyvoch medzinárodných korporácií na naše konzumné správanie. Diskusie sa nesú pod názvom „Na Zdravie!“ a sú organizované občianskym združením Movendi SK.

Na zdravie‪!‬ Movendi SK

  • Samhälle och kultur
  • 5.0 • 1 Rating

Diskusie so zaujímavými hosťami na tému zdravého životného štýlu, alkoholu v spoločnosti a vplyvoch medzinárodných korporácií na naše konzumné správanie. Diskusie sa nesú pod názvom „Na Zdravie!“ a sú organizované občianskym združením Movendi SK.

  Čo piť, keď nepiť

  Čo piť, keď nepiť

  Naša deviata online diskusia bola 30.4.a rozprávali sme sa o tom, aká je dostupnosť nealko nápojov, čo je to mocktail a prečo sú sober drinky drahšie ako alkohol? Ako sa tvorí nealko nápoj a je po takých dopyt? Stačí čistá voda? O tom, ale aj o všeličom ďalšom sa rozprávali členovia Movendi SK s výrobcom nealko nápojov Patrikom Drobným.


   

  Diskutovali:


  Patrik Drobný, CEO Syrup co. a vlastník značky Anaperitivo Analcolico


  Tibor Deák, hobby ochutnávač bezalko nápojov, podpredseda OZ Movendi SK


  Kristína Šperková, predsedníčka OZ Movendi SK a prezidentka Movendi International


  Moderovala Elena Koritšánska (novinárka, RTVS).

  • 1 hr 44 min
  Na Zdravie: Láska bez alkoholu

  Na Zdravie: Láska bez alkoholu

  V našej desiatej online diskusii z 11.6.2021 sme sa zamerali na vzťahy. Rodinné, partnerské, priateľské. Randenie, rozchody, romantika, rozpory. Akú rolu v týchto vzťahoch zohráva alkohol a ako sa v rôznych situáciach správať bez alkoholu. O tomto všetkom sme sa rozprávali s koučkou Katkou Potúčkovou a s členom Movendi SK Daliborom Herdom. Moderovala Elena Koritšánska (novinárka, RTVS)

  • 1 hr 3 min
  Ženy a alkohol

  Ženy a alkohol

  Všetko o alkohole a ženách. Prečo ho v minulosti nekonzumovali, prečo potom začali, ako alkohol na ženský organizmus pôsobí, ale aj o tom, aké to je byť sober žena v súčasnosti sme sa rozprávali s Kristínou Tormovou (instablogerka), Zuzanou Kamendy (klinická psychologička) a Kristínou Šperkovou (predsedníčka Movendi SK). Moderuje Elena Koritšánska (novinárka, RTVS).

  • 1 hr 13 min
  Alkohol a film

  Alkohol a film

  Sú filmy vyložene o alkohole, niektoré ho propagujú, niektoré zobrazujú ťažkosti, aké s ním ľudia majú, a potom sú filmy, kde je alkohol jednou z "postáv", aj keď je samotný film napríklad o Vianociach. Alkohol si režiséri berú na pomoc, keď chcú vykresliť určitý typ scény alebo poskytnúť rýchlu informáciu o filmových postavách. A niekedy je alkohol vo filme len pre reklamu.


  Aký efekt majú tieto filmy a alkohol v nich na diváka? O rôznych nuansách alkoholu vo filmoch sme sa rozprávali s:


  Kristínou Kúdelovou, filmovou kritičkou a vedúcou kultúrneho spravodajstva denníka SME

  Rastislavom Žemličkom zo Sanatória AT, adiktológom a terapeutom

  Kristínou Šperkovou, predsedníčkou OZ Movendi SK a prezidentkou Movendi International

  • 1 hr 39 min
  Suchá výzva

  Suchá výzva

  Už ste niekedy skúsili na isté obdobie cielene abstinovať od alkoholu? K čomu to má viesť a aký to má zmysel? Aký vplyv to má na človeka? Je to len o detoxe či o zisťovaní, či nie som závislý? Je lepšie robiť krátkodobé "suché výzvy" alebo radšej stať sa úplným abstinentom, resp. sober? Ako bude vyzerať tohtoročná kampaň Suchého februára v ČR a SR a ako sa môžete zapojiť? Aké podobné kampane sú inde vo svete a aké majú výsledky? Ako na propagovanie "sušenia" reagujú verejné inštitúcie a výrobcovia alkoholu?
  Aj o tom sa rozprávame v diskusii OZ Movendi SK Na zdravie!


   
  Hostia:
  Petr Freimann - manažér kampane Suchej únor v ČR
  MUDr. Klára Dzúriková - psychiatrička, sprostredkovateľka kampane Suchý február v SR, OZ Psychiatrická klinika v Trenčíne
  Kristína Šperková - predsedníčka OZ Movendi SK, prezidentka Movendi International
   
  Moderuje: Elena Koritšánska, novinárka (RTVS)

  • 1 hr 13 min
  Nepijem, sviatkujem

  Nepijem, sviatkujem

  Tento podcast Movendi SK sa zameral na to, ako to je počas sviatkov s alkoholom. Rozprávali sme sa o tom, ako sa dajú oslavovať Vianoce a Silvester bez alkoholu. Ako ustáť spoločenský tlak – nákupy, návštevy, rodiny, večierky, chaty, reklamy, letáky na akciové šampusy…., a filmy a silvestrovske programy v tv, ktoré neustále ponúkajú alkohol. Hostia sa podelili o ich skúsenosti, ktoré, dúfame, inšpirovali nejedného diváka.

  • 1 hr 44 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

maikduennbier ,

What a resource

Insightful conversations, well moderated and thoroughly prepared with expert guest that elucidate alcohol topics of importance for Slovak society.

Top Podcasts In Samhälle och kultur