29 avsnitt

Transformacja cyfrowa czyli przyszłość zaczyna się dziś. Mimo, że nie zawsze to widzimy roboty towarzyszą nam już praktycznie na każdym kroku. W serii podcastów DBR77.com "Robosapiens" opowiadamy o tym jak roboty zmieniają świat ludzi. Łatwo i przyjemnie o tematach trudnych, które dotyczą nas wszystkich.

Robosapiens Piotr Wiśniewski

    • Teknologi

Transformacja cyfrowa czyli przyszłość zaczyna się dziś. Mimo, że nie zawsze to widzimy roboty towarzyszą nam już praktycznie na każdym kroku. W serii podcastów DBR77.com "Robosapiens" opowiadamy o tym jak roboty zmieniają świat ludzi. Łatwo i przyjemnie o tematach trudnych, które dotyczą nas wszystkich.

    #S2E15: O potencjale rynku robotów mobilnych z Mateuszem Kujawińskim z HetBot

    #S2E15: O potencjale rynku robotów mobilnych z Mateuszem Kujawińskim z HetBot

    Kalkulacje ekonomiczne wskazują, że przyszłość będzie zautomatyzowana, również przyszłość transportu wewnątrzzakładowego. Choć nadal istnieje wiele wyzwań i problemów, które stanowią bariery dla rozwoju tych technologii, to jednak coraz więcej firm dostrzega potencjał i wartość pracownika. Coraz chętniej więc jako ich wsparcie logistyczne, aplikowane są roboty mobilne, ułatwiające na przykład dostęp do narzędzi czy ładowanie materiałów.
    Z tego odcinka dowiesz się:
    Jakie trendy w rozwoju robotyzacji w transporcie wewnątrzzakładowym można dziś zaobserwować.Ile czasu traci pracownik rozprowadzając materiał samodzielnie.Dlaczego starsze zakłady stanowią największe wyzwanie dla robotów mobilnych.O bezpieczeństwie prawnym i technologicznym rozwiązań z obszaru automatyzacji i robotyzacji.Co wspólnego z rozwiązaniami firmy HetBot mają łaziki marsjańskie.Mateusz Kujawiński – Współtwórca firmy HetBot, która zajmuje się robotyką mobilną. Od 10 lat pracuje w zakresie robotów mobilnych

    • 27 min
    #S2E14 Czy Rolnictwo 4.0 wyprzedza Industry 4.0 - z Jackiem Skudlarskim o rewolucji technologicznej

    #S2E14 Czy Rolnictwo 4.0 wyprzedza Industry 4.0 - z Jackiem Skudlarskim o rewolucji technologicznej

    Rolnictwo 4.0 i Przemysł 4.0 to dwa różne kierunki rozwoju technologicznego, które jednak mają wiele ze sobą wspólnego. Oba opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi takich jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja czy robotyka, które pozwalają na automatyzację i optymalizację procesów, a także na zwiększenie efektywności produkcji, przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.
    Z tego odcinka dowiesz się:
    Czym jest Rolnictwo 4.0 a Przemysł 4.0 – podobieństwo i różniceAktualne trendy technologiczne w rolnictwie.Cztery rewolucje technologiczne w rolnictwie.Przemysłowe technologie w rolnictwie 4.0 (w tym cyfrowy bliźniak)Robotyka w rolnictwie – stan i perspektywy Jacek Skudlarski - Pracownik dydaktyczny w Instytucie Inżynierii Mechanicznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zainteresowania zawodowe: nowoczesne technologie w rolnictwie. Autor wielu publikacji w prasie branżowej dotyczących techniki rolniczej, Rolnictwa Precyzyjnego i Rolnictwa 4.0. 

    • 34 min
    #S2E13 Tajniki transformacji cyfrowej – z Mariuszem Hetmańczykiem z FPPP o perspektywach digitalnego rozwoju

    #S2E13 Tajniki transformacji cyfrowej – z Mariuszem Hetmańczykiem z FPPP o perspektywach digitalnego rozwoju

    Czy i dlaczego obawiamy się transformacji technologii? Co kryje się pod pojęciem transformacji cyfrowej? Co zrobić, aby edukować w zakresie technologii i robotyzacji, ale nie zrazić społeczeństwa do wspomnianych tematów?
    Zapraszamy do odsłuchania 13 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.
    Tym razem Piotr Wiśniewski z Mariuszem Hetmańczykiem z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, rozmawiali o:
    Mapie rozwoju digitalnego – czym jest i jak skutecznie opracować plan wdrożenia digitalizacjiJakie działania podejmuje Fundacja Platforma Przemysłu PrzyszłościErze niedoboru – czy będzie miała wpływ na rozwój gospodarki w Polsce?Fabrykach SMART – czy stanowią one bliską przyszłość produkcji?Sensie biznesowym i przyszłości Bliźniaków Cyfrowych.Mariusz Hetmańczyk – Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, odpowiedzialny za zarządzanie grupą Ekspertów FPPP w zakresie dziedzin Przemysłu Przyszłości. Specjalizuje się w doradztwie z zakresu automatyki i robotyki, sterowania, mechatroniki, diagnostyki przemysłowej, predykcji stanów bazującej na metodach grafowych oraz technologii MEMS. Autor oraz współautor ponad 120 publikacji naukowych w czasopismach naukowych (w tym z bazy JCR), materiałach konferencyjnych (2 w tym monografie autorskie) oraz 4 rozdziały w monografiach. Współautor 5 patentów przyznanych przez UPRP, jednego patentu europejskiego, a także 7 wniosków patentowych. Brał udział w 11 projektach naukowo badawczych (jako wykonawca), natomiast w dwóch pełnił rolę kierownika projektu. Wykonawca17 programów o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym finansowych ze środków UE (m.in. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Autor 11 autorskich materiałów dydaktycznych (przedmiotów) zgodnych z wymogami Krajowych Ram Kwalifikacji KRK w języku polskim i 4 w języku angielskim. Współautor 16wdrożeń przemysłowych (w tym innowacyjnych maszyn, linii technologicznych oraz stanowisk do kontroli jakości). Uczestnik 12 staży przemysłowych w zakresie zautomatyzowanej produkcji oraz Przemysłu 4.0.  Od 2007 roku związany z różnymi branżami przemysłowymi w zakresie projektowania, wdrożeń, projektów naukowo-badawczych oraz szkoleń inżynierskich.

    • 35 min
    #S2E12: AI w MedTechu - z dr Natalią Szóstak o wyznaczaniu nowych trendów

    #S2E12: AI w MedTechu - z dr Natalią Szóstak o wyznaczaniu nowych trendów

    Posłuchaj, jak sztuczna inteligencja pomaga w różnych odsłonachprzemysłu i nauki. 
    Z tego odcinka dowiesz się: 
    Nauczanie maszynowe w AI(produkcja/medtech) Computer vision w przemyśle i medycynie, czyli na czym polega rozpoznawanie obrazów. Wykorzystanie automatyzacji działań w medycynie AI vs jakość vs etyka Black boxy – czyli o błędach algorytmów maszynowego uczenia się Koncepcja mechanizmu uwagi w AI dr Natalia Szóstak - doktor nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka, Head of R&D w TIDK, Chief Science Officer w AI4.BIO. Zaangażowana w realizację projektów z obszarów Data Science, ML oraz AI. Od strony naukowej zajmuje się analizą danych biologicznych przy użyciu metod obliczeniowych. Związana naukowo z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, wcześniej z Politechniką Poznańską. Autorka publikacji w światowej rangi czasopismach naukowych. Doskonaliła swoje metody i narzędzia we współpracy międzynarodowej, z Uniwersytetem Mediolańskim oraz Uniwersytetem Luksemburskim. Uhonorowana kilkoma nagrodami i stypendiami, m.in w programie START 2019, gdzie znalazła się w gronie 100 najwybitniejszych młodych naukowców wyłonionych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

    • 37 min
    #S2E11: Pionierzy w akcji - z Danielem Niepsujem o przewadze cobotów nad robotami

    #S2E11: Pionierzy w akcji - z Danielem Niepsujem o przewadze cobotów nad robotami

    O konieczności zmiany podejścia tradycyjnego rynku robotyzacji i otworzenia się na nowe możliwości, jakie dają roboty współpracujące.

    Zapraszamy do odsłuchania 11 odcinka 2 sezonu #Robosapiens, gdzie dr Piotr Wiśniewski wraz z Danielem Niepsujem z firmy Universal Robots rozmawiali o:

    -> Cobotach – czym są i czym się różnią od tradycyjnego robota?

    -> Skracaniu dystansu pomiędzy technologią a człowiekiem;

    -> Funkcjach i zaletach robotów współpracujących;

    -> Co dają nam coboty?

    -> Konkurencji w świecie cobotów;

    -> Robotyzacji w czasach zmienności.

    Daniel Niepsuj pracuje w Universal Robots od stycznia 2019, obecnie na stanowisku Channel Development Managera. Jego kariera zawodowa od samego początku była związana z branżą automatyki i robotyki, w której pracował dla producentów i dystrybutora robotów na stanowiskach związanych z marketingiem i sprzedażą. Doświadczenie, zdobyte nie tylko w Polsce, ale także na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, pomaga mu efektywnie rozwijać relacje z partnerami biznesowymi. Obecnie skupia się na rozwoju kluczowych klientów firmy oraz budowaniu świadomości marki Universal Robots na rynku polskim.

    • 26 min
    #S2E10: O platformach zakupowych dla B2B, rozmawiamy z Marcinem Krzączkowskim z firmy Automa.net

    #S2E10: O platformach zakupowych dla B2B, rozmawiamy z Marcinem Krzączkowskim z firmy Automa.net

    W jaki sposób usprawnić proces zakupowy dla B2B? W jakim kierunku zmierza demokratyzacja procesów zakupowych w przemyśle? Jakie korzyści wynikają ze sprzedaży poprzez platformy zakupowe online? 
    Zapraszamy do odsłuchania 10 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.
    Tym razem dr Piotr Wiśniewski wraz z Marcinem Krzączkowskim z firmy Automa.net rozmawiali o:
    -> Rodzajach platform zakupowych dla przemysłu
    -> Zmianie pokoleniowej oraz idącej za nią zmianie podejścia do platform zakupowych online
    -> Automatyzacji procesu dostaw
    -> Różnorodnych dostępnych platformach zakupowych
    -> Korzyściach dla hurtowni, jakie niesie a sobą obecność na platformie Automa.net
    Marcin Krzączkowski
     
    Marcin zanim rozpoczął swoją przygodę z biznesem i technologią ukończył University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, jak i Nanyang Technological University w Singapurze. Po udanym uruchomieniu i prowadzeniu software house'u skydigo.com, rozpoczął karierę w budowaniu produktów dla rynków przemysłowych. W 2018 roku współzałożył FluidPowerNet ze wspólnikami w Wielkiej Brytanii - platformę typu marketplace dla firm handlowych rynku części hydraulicznych i pneumatycznych, która zintegrowała setki dystrybutorów na całym świecie. Mając zespół ludzi doświadczonych w projektowaniu, opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów cyfrowych, postanowił zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem na rynku. Po odbyciu ponad 100 spotkań z profesjonalistami z branży automatyki przemysłowej, postanowił uruchomić platformę, która pomogłaby firmom działającym w tym dynamicznym sektorze. Pięć miesięcy ciężkiej pracy później i platforma wystartowała z oficjalnym otwarciem mającym miejsce 1 marca 2021 roku. Automa.Net ułatwia przeszukiwanie setek hurtowni i sklepów internetowych z produktami automatyki przemysłowej oraz pomaga przy zarządzaniu zapytaniami ofertowymi i zamówieniami. Obecnie w bazie można znależć ponad 11 milionów produktów od 200 hurtowni w Europie i USA.

    • 34 min

Mest populära poddar inom Teknologi

Internetpionjärerna
Tele2
Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
SvD Tech brief
Svenska Dagbladet
Darknet Diaries
Jack Rhysider
Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC