19 avsnitt

"Z jakiej racji?" to program, w którym bieżące wydarzenia będą punktem wyjścia do pogłębionych rozmów na temat kondycji współczesnej demokracji i problemów, z którymi mierzy się dziś społeczeństwo - czyli my wszyscy.

Z jakiej racji‪?‬ Ewelina Kwiatkowska

    • Samhälle och kultur

"Z jakiej racji?" to program, w którym bieżące wydarzenia będą punktem wyjścia do pogłębionych rozmów na temat kondycji współczesnej demokracji i problemów, z którymi mierzy się dziś społeczeństwo - czyli my wszyscy.

    Leszek Jażdżewski: Bycie anty-PiSem nie wystarczy. Opozycja musi zaproponować konkrety

    Leszek Jażdżewski: Bycie anty-PiSem nie wystarczy. Opozycja musi zaproponować konkrety

    Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej liberalne - zgodnie z sondażami za liberalizacją prawa aborcyjnego opowiada się dziś ok. 70 proc. Polaków, poparcie dla związków partnerskich waha się w okolicach 60 proc., a liczba osób biorących udział w praktykach religijnych sukcesywnie maleje - w elektoracie KO i Lewicy to już jedynie 34 proc. Czy za tą zmianą nadążają partie opozycyjne i czy są gotowe do stworzenia samodzielnej narracji, która zagwarantuje zwycięstwo w kolejnych wyborach? Czy prawicowa bańka zaczyna pękać pod wpływem drożyzny i jej wyborcy są skłonni ją opuścić? O układzie sił na opozycji i konieczności dostosowania strategii wyborczej do zmian, jakie zaszły w Polakach, Ewelina Kwiatkowska rozmawia z Leszkiem Jażdżewskim.

    • 51 min
    Piotr Jacoń - tata transpłciowej córki

    Piotr Jacoń - tata transpłciowej córki

    Transpłciowość swoich dzieci akceptuje jedynie 25,6 proc. matek i 15,2 proc. ojców. Problemy w domu to zwykle wstęp do problemów instytucjonalnych - polskie prawo nie tylko nie chroni osób transpłciowych, ale jest wobec nich opresyjne. Korekta płci wymaga pozwania własnych rodziców, a niezbędna do życia terapia hormonalna nie jest refundowana przez NFZ. Osoby transpłciowe borykają się z samotnością, niezrozumieniem i depresją.

    W książce „My, trans” dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń przedstawia historie osób transpłciowych oddając głos im samym, ich rodzicom, adwokatce i psychologowi. Każda z tych opowieści pełna jest cierpienia, ale także miłości, bez której trudno wygrać walkę o swoje życie. O tym, dlaczego powstała książka i o swojej transpłciowej córce Piotr Jacoń opowiedział w programie „Z jakiej racji?”.

    • 55 min
    Sprawa sędziego Igora Tulei

    Sprawa sędziego Igora Tulei

    Sędzia Igor Tuleya nadal nie wrócił do orzekania, a kwestia przymusowego doprowadzenia do prokuratury może powrócić w każdej chwili. Sprawa Igora Tulei jest przykładem tego, jak niepokorni sędziowie są odsuwani od swojej służby przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną, która zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinna zostać zlikwidowana. Za nierespektowanie rozstrzygnięć trybunałów europejskich nałożono już na Polskę milionowe kary, ale rząd planuje dalszą deformę wymiaru sprawiedliwości. O tym, jak niszczenie praworządności wpłynęło na życie nas wszystkich sędzia Igor Tuleya opowiada w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską.

    • 43 min
    Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Polki boją się rodzić

    Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny. Polki boją się rodzić

    Tragiczna śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny wywołała falę protestów w całym kraju. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłebskiej lekarze boją się podejmować decyzję o przerwaniu ciąży nawet w sytuacjach, kiedy życie kobiety jest zagrożone. Pani Izabela, która zmarła z powodu wstrząsu septycznego, w sms-ach wysyłanych do mamy ze szpitala pisała: „Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić”. O sytuacji prawnej, w jakiej znalazły się kobiety po wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego opowiada posłanka Barbara Nowacka.

    • 37 min
    Co dalej z Polską w Unii?

    Co dalej z Polską w Unii?

    Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej mówiący o wyższości prawa polskiego nad unijnym sprawił, że znaleźliśmy się na prostej drodze do polexitu. Wystąpienie premiera Morawieckiego w Parlamencie Europejskim i późniejsze spotkanie z antyunijną Marine Le Pen to kolejne sygnały wrogiego stosunku polskiego rządu do wspólnoty europejskiej. Ostry już spór z Brukselą jeszcze bardziej podgrzał wywiad dla Financial Times, w którym polski premier mówił o możliwości III wojny światowej wywołanej konfliktem między Polską a Unią Europejską. Nasza pozycja na arenie unijnej nigdy wcześniej nie była tak zła. Czy Unia żałuje przyjęcia Polski do wspólnoty? - Pojawiają się takie głosy - mówi eurodeputowany Radosław Sikorski w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską.

    • 34 min
    Czerwona kartka dla Czarnka. Uczniowie walczą o wolną szkołę

    Czerwona kartka dla Czarnka. Uczniowie walczą o wolną szkołę

    Minister Przemysław Czarnek złożył w sejmie projekt zmian w prawie oświatowym, które pozwolą rządowi całkowicie przejąć kontrolę nad szkołam. LexCzarnek to próba zastraszenia dyrektorów, nauczycieli i uczniów, która wywołała natychmiastowy opór całego środowiska. Główne problemy, z którymi borykają się dziś szkoły, to braki kadrowe oraz kondycja psychiczna uczniów. Resort edukacji nie ma jednak pomysłu na ich rozwiązanie - na mocy jego decyzji telefon zaufania dla młodzieży poprowadzi ksiądz-egzorcysta. O tym, jak uczniowie walczą z polityką ministerstwa edukacji i o sytuacji w polskich szkołach w rozmowie z Eweliną Kwiatkowską opowiada Justyna Suchecka - dziennikarka TVN24.

    • 33 min

Mest populära poddar inom Samhälle och kultur

P3 Dokumentär
Sveriges Radio
30s in the City med Hanna och Stella
Podplay | Hanna & Stella
Spöktimmen
Ek & Borg Productions
Gynning & Berg
Perfect Day Media
Flashback Forever
Flashback Forever
Morgonpasset i P3
Sveriges Radio