137 episodes

U "Glasom mladih" razgovaramo sa mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima.

Glasom mladih Slobodna Evropa

    • Society & Culture

U "Glasom mladih" razgovaramo sa mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima.

    Koliko razumemo generaciju Z?

    Koliko razumemo generaciju Z?

    Krindž, goustovanje, mud, bumer – ovo su samo neke od reči koje koristi Generacija Z, odnosno mladi rođeni između 1997. i 2012. godine. Ovaj sleng nije jedino što razlikuje ovu generaciju od ostalih. Šta je to drugačije, kako mlađe generacije gledaju na svet i globalne probleme, koliko im je možda razvijenije kritičko mišljenje i da li je njihov žargon samo logičan sledeći korak u razvoju jezika, slušajte u podkastu Glasom mladih u kojem Iva Gajić razgovara sa Milanom Inićem youtuberom poznatim i kao Jaserštajn.

    • 34 min
    'Pet minuta je dovoljno da vidite da li vam neko odgovara ili ne'

    'Pet minuta je dovoljno da vidite da li vam neko odgovara ili ne'

    Ukoliko vas upoznavanje novih osoba preko društvenih mreža umara i čini nesigurnim, Ivana Radić i Azra Halilović u Sarajevu nude upoznavanje "na stari način". Već nekoliko mjeseci ove djevojke organizuju takozvane mingling događaje na kojima zainteresovani mogu upoznati partnere ili steći nove prijatelje. Kako sve to funkcioniše za Glasom mladih je saznala Kristina Gadže.

    • 30 min
    'Bosna kao presuda' u pjesmama Nikole Lere

    'Bosna kao presuda' u pjesmama Nikole Lere

    Kako je biti glas svoje generacije? Šta dobijaš, a šta gubiš kada napustiš svoju zemlju? Šta Zapad čini Zapadom, a Bosnu Bosnom? U Glasom mladih Aidi Đugum se pridružio Nikola Lero, pjesnik, ambasador mira UNESCO-a u BiH i uposlenik na Univerzitetu Šefild u Velikoj Britaniji.

    "Nisam počeo da pišem da drugima ukažem, nego da sebi priznam gdje živim, zato mislim da moja poezija rezonuje sa mojom generacijom," kaže u podcastu Lero. Kako je pisati poeziju danas i šta definiše ovog mladog autora slušajte u Glasom mladih.

    • 39 min
    Arhiva života pod opsadom 30 godina poslije povezuje ljude

    Arhiva života pod opsadom 30 godina poslije povezuje ljude

    Zaboravljeni negativ i nada da negdje neko na svijetu ima fotografiju. Tako je počelo. Potragom za fotografijom na kojoj su stariji brat i on. Djeca u opkoljenom gradu.
    A prerastao je projekat "Sniper Alley Photo" koji je postao značajna platforma za očuvanje istine. Njegovo ime je Džemil Hodžić, idejni tvorac i rizničar koji povezuje fotografe i djecu ratnog Sarajeva. Za njega je na početku to bio dug prema bratu Amelu, jednom od 1.601 ubijenog djeteta opsade Sarajeva. Džemilov brat ubijen je 3. maja 1995. godine snajperskim hicem sa jednog sarajevskog brda. Imao je 16 godina. Išao je u drugi razred umjetničke škole.
    A ratni fotograf iz Washingtona Thomas Hurst na tavanu će pronaći negativ star 30 godina na kojem je bila i slika Džemila sa bratom Amelom. Kako je rat gledati očima djeteta? Kako se boriti protiv zaborava? Jesu li fotografije, kao materijalno opipiljive uspomene, neophodne da bi se sjećanje očuvalo? Slušajte u Glasom mladih.

    • 36 min
    Ako mladi ne rade na pomirenju, ko će?

    Ako mladi ne rade na pomirenju, ko će?

    Kako do pomirenja na Zapadnom Balkanu? Da li će u tome pomoći vlasti u državama, školstvo kroz učenje o kulturi sjećanja ili povezivanje mladih? U potrazi za odgovorima Ivi Gajić su se pridružili Amar Buljubašić, Milena Petrović i Albana Bucaliu koji su učestvovali u projektu Regionalno partnerstvo mladih sa još 60 učesnika iz Bosne i Hercegovine, Srbije i sa Kosova.

    • 31 min
    'Mlada crnogorska poezija je angažovana'

    'Mlada crnogorska poezija je angažovana'

    Pisanje je, baš kao i čitanje, usamljenički posao. No je li to uvijek baš tako?
    Na primjeru Foruma mladih pisaca iz Crne Gore možemo vidjeti šta se dešava kada se različiti glasovi na književnoj sceni udruže, sarađuju i na kraju postanu prepoznatljivi kao novi talas crnogorske književnosti.

    Gošće podkasta "Glasom mladih" su koordinatorka Foruma Valentina Knežević i dvije mlade i već afirmisane pjesnikinje Barbara Delać i Marija Ivanović.

    • 30 min

Top Podcasts In Society & Culture

唐陽雞酒屋
唐綺陽
Freakonomics Radio
Freakonomics Radio + Stitcher
No Stupid Questions
Freakonomics Radio + Stitcher
搞钱女孩|女性成长访谈播客
搞钱女孩创始人小辉
What Now? with Trevor Noah
Spotify Studios
Modern Love
The New York Times

You Might Also Like

More by Radio Free Europe / Radio Liberty

The Week Ahead In Russia
RFE/RL
Majlis
RFE/RL
Американские вопросы
RFE/RL
Вдома не всі
Радіо Свобода
Élet a NER-ben
Szabad Európa
Sztoriban
Szabad Európa