61 episodes

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

Podcasty Retro Nation Retro Nation

  • Video Games
  • 5.0 • 10 Ratings

Retro Nation uvádí podcasty Michala Rybky o herní historii a Jardy Konáše o herní hudbě.

  Retro noty 29: Martin O'Donnell

  Retro noty 29: Martin O'Donnell

  Když se řekne Martin O'Donnell, většina hráčů si jeho jméno spojí hlavně s herní sérií Halo. Jarda Konáš vás provede i jeho zbývající tvorbou. O'Donnell většinu své kariéry strávil ve firmě Bungie a její vlajkovou loď Halo doprovodil nejen výtečnou hudbou, ale podílel se i na dabingu či výběru herců. Stojí za muzikou ke hrám Destiny, Oni či Riven a v posledních letech se dokonce sám vrhl do vývoje a vydávání videoher. Na chlapíka, který začínal skládáním hudby do rozhlasových reklam a do herní branže vstoupil až po čtyřicítce, toho stihl vlastně víc, než kdejaký jeho kolega. Fakt! V Retro notách si můžete poslechnout celý O'Donnellův příběh.

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!

  • 25 min
  Wolfcast 23: Vaporware I.

  Wolfcast 23: Vaporware I.

  Michal Rybka vám dokáže, že produktů, které i přes velkolepé oznámení neexistují není málo. Říká se jim vaporware. Dozvíte se o nich všechno!

  Retro Nation je nominováno na cenu Křišťálová lupa. Pomozte nám ji získat! Další informace najdete tady. Děkujeme!

  Tradičně se mezi vaporware uvádí Duke Nukem Forever, ale tahle hra je diskvalifikována, protože po dlouhém čekání vyšla. Jenže jiné nevyšly a stále nevycházejí – co třeba Half-Life 3? Tak tu můžeme za klidně považovat za softwarové vaporware. Ani toho hardwarového není málo a Michal Rybka se mu v podcastu Wolfcast věnuje od začátku 80. let do současnosti. Dozvíte se o Atari 2700 nebo šílených herních cartridgích a spoustě dalších.

  Vaporware má obvykle trapně jednoduchá zdůvodnění – vývoj, který nebyl dotažen (ale předčasně oznámen), zastavení ve fázi prototypu nebo odkup firmy, který změnil její směřování. Jen málokdy jde o zlovůli marketingových oddělení nebo samotných výrobců, v každém případě jde však o skvělé příběhy, které stojí za to slyšet.

  Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o zobrazovačích, antitechnických hnutíchnebo o válkách výrobců grafických čipůa další Wolfcasty.

  Podívejte se na https://www.retronation.czna další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 16 min
  Retro noty 28: Mistři zvuku The Flight

  Retro noty 28: Mistři zvuku The Flight

  Horizon: Zero Dawn, Assassin's Creed Black Flag a Odyssey nebo Alien: Isolation. K takovým titulům složili hudbu The Flight. Jde o dvojici producentů, kterou bychom horko těžko mohli zaškatulkovat jako herní skladatele. Naopak, na rozdíl od většinu kolegů zůstávají jednou nohou na hudební scéně a dost se tím vymykají tomu, co jsme dosud v Retro notách slyšeli. Tak si to poslechněte!

  The Flight se nebojí experimentovat a používat netradiční nástroje i techniku. Starodávným strunným nástrojem buzuki počínaje a klávesami ze sedmdesátých let konče. Jdou zkrátka svou cestou. A jejich příběh, který si v Retro notách povíme, najednou výše zmíněným slavným hrám dodává další šťávu.

  Podívejte se na https://www.retronation.czna další skvělé výlety do herního retra!

  • 31 min
  Poslechněte si podcast Talk to s Honzou Kavanem

  Poslechněte si podcast Talk to s Honzou Kavanem

  Výrazně na sebe upozornil s 3D psychologickým hororem Someday You‘ll Return, Honza Kavan však na scéně působí od roku 2007 a o zkušenosti se podělil v našem podcastu.

  Honzu Kavana jsem poznal před mnoha lety, když společně s Lukášem Medkem hledali cesty do médií, aby informovali o zahájení vývoje Someday You‘ll Return. V dalších letech jsem se s oběma členy studia CBE Software setkával na tuzemských i zahraničních výstavách a konferencích, kde jejich hra získávala ocenění a obdiv. Honzu jsem poznal nejen jako člověka schopného v půl čtvrté ráno kompilovat na hotelovém pokoji nový build, debatovat o adventurní produkci minulých dekád a skákat ve dvě v noci do studeného moře, ale také jako skladatele, hudebníka a člověka ochotného cíleně a (to je důležité) pokorně prozkoumávat nové směry ve hrách, hudbě i umělé inteligenci. A o tom všem si povídáme.

  Pochopitelně, že jsme mluvili o Someday You‘ll Return. Ale také o adventurách LucasArts, Honzově propojení s mezinárodní nezávislou scénou a o herní hudbě. Jako hudebník a skladatel s klasickým vzděláním má Honza na herní hudbu názory, které se jinde neslýchají. Zkrátka, lidé, poslouchejte pozorně!

  • 1 hr 10 min
  Wolfcast 22: Dějiny 3D akcelerace II.

  Wolfcast 22: Dějiny 3D akcelerace II.

  Retro Nation je nominováno na cenu Křišťálová lupa. Pomozte nám ji získat! Další informace najdete tady. Děkujeme!

  V pokračování historie válek výrobců grafických čipů uslyšíte o sabotážích, podrazech mezi velkými korporacemi! V minulém díle kroužili Michal Rybka s Martinem Vaňem kolem začátků 3D akcelerace. Dozvěděli jste se, z jakého prostředí 3D grafika přišla a kdo byl jejím největším tahounem. V pokračování si poslechnete o souboji 3Dfx a a Nvidia, ale také o ATI vs Nvidia a o snahách společnosti Intel urvat si z koláče GPU také svůj kousek. Stranou nezůstane ani společnost S3, jejíž grafické karty doprovázely nejednoho hráče v 90. letech před nástupem 3D akcelerátorů.

  Michal Rybka nezapomíná ani na velikány oboru. Tentokrát vás seznámí s Edwinem Catmullem, jedním ze zakladstelů počítačové grafiky. Catmull pracoval pro George Lucase, Pixar, Steva Jobse a pro Disney a za svoji přelomovou práci si odnesl Oscara a Turingovu cenu, což je takový Oscar kombinovaný s nobelovkou pro technologické průkopníky. Nejlepší na tom je, že Catmull stále žije, takže ve Wolfcastu uslyšíte o historii, která je velmi mladá.

  Podívejte se na https://www.retronation.czna další skvělé výlety do herního retra!

  • 1 hr 20 min
  Retro noty 27: Skladatel Doom Robert Prince

  Retro noty 27: Skladatel Doom Robert Prince

  Wolfenstein, Doom, Duke Nukem 3D i další kultovní tituly spojuje hudba Roberta Prince. Tenhle chlapík je výjimečný hned z několika důvodů. Kromě toho, že patří s ohledem na svůj věk mezi skladatelské kmety, zažil také jako hudebník éru, o které si každý, o kom už byla v Retro notách řeč, může nechat jen zdát. A nádavkem bojoval ve Vietnamu. Kdo o sobě tohle v herní branži může říct?

  Princeova hudba je typická razancí, temnotou, agresivitou a schopností uprostřed hektického tempa pomalu, ale pečlivě budovat atmosféru. Vzhledem ke svému věku používá postupy, které by se od něj i o dvě generace mladší kolegové mohli učit. A taky, že učí. Soundtrack z Dooma je taková legenda, že jej spousta Princeových kolegů i široká skupina hráčů považuje za nedostižnou metu. Pojďme si život a dílo Roberta Prince představit blíže v tomto dílu podcastu Retro noty.

  Podívejte se na https://www.retronation.cz na další skvělé výlety do herního retra!

  • 25 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
10 Ratings

10 Ratings

Jondobooy ,

Retrokonzole

Chcelo by to nejaké diely o starých konzolách 👌

UnreAll17 ,

Skvele!

Ďakujem za podcasty v iOS!

Top Podcasts In Video Games

Listeners Also Subscribed To