86 episodes

Znajdą tu Państwo wszystko, co trzeba wiedzieć o energetyce. Zapraszam do wysłuchania moich analiz, komentarzy i wywiadów.

Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha Jakub Wiech

    • Science

Znajdą tu Państwo wszystko, co trzeba wiedzieć o energetyce. Zapraszam do wysłuchania moich analiz, komentarzy i wywiadów.

    Partia Pracy nie jest popularna, a Brexit nie był wielką klęską?

    Partia Pracy nie jest popularna, a Brexit nie był wielką klęską?

    Szanowni Państwo, kontynuujemy serię rozmów z ekspertami, dotyczącą polityk międzynarodowych oraz wewnętrznych poszczególnych państw Europy w kontekście zmian, jakie na Starym Kontynencie zachodzą od ostatnich miesięcy.

    A dzisiaj bierzemy na tapet Wielką Brytanię. Za chwilę, dosłownie za kilka dni w tym kraju odbędą się wybory, więc przyjrzymy się temu, kto ma największe szanse wygrać, kto ma największe szanse przegrać oraz jaka będzie Wielka Brytania po tych wyborach parlamentarnych.

    Przeanalizujemy politykę klimatyczną tego państwa - tą toczoną po Brexicie oraz tą, którą spodziewamy się otrzymać od nowego brytyjskiego rządu. Jak się bowiem okazuje, Wielka Brytania - o czym prawie się w Polsce nie mówi - jest europejskim liderem, jeżeli chodzi o kreowanie polityk klimatyczno-energetycznych, jeżeli chodzi o narzucanie tempa transformacji, jeżeli chodzi o wytyczanie jej kierunków.

    Jak to się ma do obecnej sytuacji politycznej Zjednoczonego Królestwa? O tym rozmawiamy z panem doktorem Przemysławem Biskupem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej.

    • 58 min
    Giełzak: Francja może się zdestabilizować

    Giełzak: Francja może się zdestabilizować

    Szanowni Państwo, rozpoczynamy cykl wywiadów dotyczących europejskiej polityki i tego, jak wygląda sytuacja polityczna w Europie po wyborach do europarlamentu.

    Zaczynamy od Francji. Francja jest ciekawa, dlatego że tam doszło do przesilenia politycznego. Po wyborach do europarlamentu prezydent Macron rozwiązał parlament i wkrótce będą tam nowe wybory.

    I o tym porozmawiałem z panem Marcinem Giełzakiem, współautorem podcastu "Dwie Lewe Ręce" (POLECAMY!), a także publicystą, komentatorem i autorem książki "Wieczna Lewica". Zapraszam!

    • 50 min
    Czy Zielony Ład uderzy w przemysł chemiczny Europy?

    Czy Zielony Ład uderzy w przemysł chemiczny Europy?

    Dzisiaj spojrzymy na europejską gospodarkę w dobie transformacji energetycznej i zrobimy to przez pryzmat przemysłu chemicznego. Zastanowimy się nad tym, czy przemysł chemiczny będzie uciekać z Europy w obawie przed regulacjami, czy może jest dla niego przyszłość na Starym Kontynencie oraz jak wyglądają europejskie możliwości konkurencyjne w zakresie takich właśnie branż jak produkcja wyrobów chemicznych.

    Będziemy też myśleć nad tym, co można poprawić w europejskich regulacjach, takich jak Europejski Zielony Ład, żeby spółkom pracującym np. w sektorze chemicznym żyło się i działało lepiej.

    A na te wszystkie pytania odpowie pan Piotr Szlagowski-Budacz, dyrektor strategii w Qemetica (dawniej CIECH). Zapraszam do naszej rozmowy.

    [Materiał powstał we współpracy płatnej z firmą Qemetica (dawniej CIECH)]

    • 37 min
    Przestańmy robić z siebie ofiarę Unii

    Przestańmy robić z siebie ofiarę Unii

    Dzisiaj, mili Państwo, porozmawiamy o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. A dokładniej - o roli Polski w Europie.

    Jeżeli chcesz wspomóc rozwój „Elektryfikacji” - rozważ wsparcie mnie na Patronite: https://patronite.pl/jakubwiech

    Mam nadzieję, że ten odcinek będzie przyczynkiem do rozmyślań na temat tego, co zrobić w niedzielę 9 czerwca, jeżeli chodzi o głosowanie do Parlamentu Europejskiego. Musimy wspólnie zastanowić się, co zrobić, żeby Polska przestała robić z siebie ofiarę w Unii Europejskiej, a zaczęła wreszcie robić politykę europejską.

    • 35 min
    Polska może być energetycznym mocarstwem

    Polska może być energetycznym mocarstwem

    W tym odcinku w ośmiu punktach pokażę, dlaczego mamy ogromne szanse na to, żeby stać się prawdziwą potęgą energetyczną. Oczywiście na skalę naszych możliwości, ale na skalę wystarczającą, żebyśmy sobie zapewnili dobrobyt i porządne, dobre życie w rozwijającej się cały czas gospodarce.

    • 51 min
    Rozpoczyna się zielona wojna handlowa

    Rozpoczyna się zielona wojna handlowa

    W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o czym powinna być polska kampania do Parlamentu Europejskiego. Te wybory są bardzo ważne, bo odbywają się w warunkach w zasadzie już otwartej wojny handlowej, ponieważ, Mili Państwo, rozpoczęła się pierwsza zielona wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Europą a Chinami.

    Stawką w tej rozgrywce są przewagi konkurencyjne wynikające z technologii transformacji energetycznej. Już teraz widzimy, jak padają pierwsze salwy tej wojny. Widzimy, jak te trzy potężne gospodarki biorą się za łby, żeby te przewagi konkurencyjne sobie po prostu wydzierać. I o tym właśnie porozmawiamy dzisiaj. Zapraszam!

    • 32 min

Top Podcasts In Science

Hiçbir Şey Tesadüf Değil
Podbee Media
Evrim Ağacı ile Bilime Dair Her Şey!
Evrim Ağacı
Bi Aile Meselesi
Bi Aile Meselesi
BBC Inside Science
BBC Radio 4
AkademikLink
AkademikLink
Hidden Brain
Hidden Brain, Shankar Vedantam

You Might Also Like

OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Nauka To Lubię
Tomasz Rożek
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Polityka Insight Podcast
Polityka Insight
Dudek o Historii
Antoni Dudek