431 episodes

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

Podkast Tygodnika Powszechnego Tygodnik Powszechny

    • Society & Culture

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”. Weź, słuchaj!

    Narendra Modi: człowiek, który zmienił Indie [JAGIELSKI STORY #53]

    Narendra Modi: człowiek, który zmienił Indie [JAGIELSKI STORY #53]

    Zakończyły się największe wybory świata. Uprawnionych do głosowania było prawie miliard obywateli Indii, cały proces trwał kilka miesięcy, ale zwycięzca mógł być tylko jeden - Narendra Modi. 
    Kim jest człowiek, który od 10 lat niepodzielnie rządzi najludniejszym krajem świata? Jak zmienił Indie i światową politykę? Co zrobi w kolejnej, być może ostatniej kadencji? I dlaczego pomimo ogromnego wzrostu gospodarczego poparcie dla Modiego ciągle spada? Słuchaj też:
    JS #28: Bollywood, najwyższy most świata i pół miliona żołnierzy. Jak Indie zawłaszczają Kaszmir? JS #39: Najpiękniejsze koty świata: Indie policzyły swoje tygrysyDo poczytania:
    M. Rabij: Indie idą do wyborówJAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.
    Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara
     

    • 1 hr 9 min
    Czy kosmiczne górnictwo uratuje Ziemię? [Miłego antropocenu! #3]

    Czy kosmiczne górnictwo uratuje Ziemię? [Miłego antropocenu! #3]

    Najlepsza szansa na ratowanie planety czy kolejne, wielkie pole dla ludzkiej chciwości? Kosmos ma byc źródłem niemal nieskończonej ilości surowców, w tym niezbędnych dla zielonej transformacji. Ale czy jesteśmy w stanie je wydobywać? I co ważniejsze – czy będziemy umieli się nimi dzielić w pokoju? 
    „Miłego antropocenu!” to nowy cykl w Podkaście Tygodnika Powszechnego, w którym opowiadamy, jak nauka i technika zmieniły nasz świat i jak mogą pomóc go uratować. Gościem tego odcinka  jest Kamil Muzyka, specjalista od prawa kosmicznego i członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.
    Gospodarzem cyklu jest Wojciech Brzeziński: dziennikarz naukowy stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, specjalizujący się w tematyce nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, laureat, wraz z Agatą Kaźmierską, nagrody Grand Press Digital and Technology 2023 za cykl WybierAI - algorytmy demokracji.
    Odwiedź serwis specjalny WIELKIE WYZWANIA: ANTROPOCENw serwisie TygodnikPowszechny.pl:Przyglądamy się w nim największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
    Ilustracja: VICTOR HABBICK VISIONS / Science Photo Library / East News 
    Muzyka: Michał Woźniak
    Montaż: Wojciech Brzeziński

    • 34 min
    Co nauka mówi o scenariuszach zmiany klimatu: czeka nas katastrofa czy zielony świat? [Jeszcze inna przyszłość #4]

    Co nauka mówi o scenariuszach zmiany klimatu: czeka nas katastrofa czy zielony świat? [Jeszcze inna przyszłość #4]

    „W XXI wieku ludzkość zjednoczy się, aby wspólnie walczyć ze zmianami klimatu, dzięki czemu uda się je cofnąć i naprawić to, co już zepsuliśmy”. Nie, moment! „Nie dogadamy się, państwa i biznesy będą działać dla własnego dobra, a zmiany klimatu będą tylko przyspieszać”. No, chyba że czeka nas jeszcze inna przyszłość? – pyta Łukasz Lamża. 
    W swoim nowym cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy „Tygodnika”, patrzy w przyszłość doby antropocenu trzeźwo, bez paniki i bez naiwności, na podstawie liczb, nauki i zdrowego rozsądku.
    🌍ODWIEDŹ SERWIS SPECJALNY:WIELKIE WYZWANIA: ANTROPOCENPrzyglądamy się największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
    Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
    Montaż i muzyka: Michał Woźniak
    Na zdjęciu: Łukasz Lamża // Fot. Grażyna Makara

    • 42 min
    Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

    Opuszczony Kaukaz. Dlaczego Azerbejdżan wspiera zamieszki przeciwko Francji, a Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy? [JAGIELSKI STORY #52]

    W tym odcinku wybieramy się na Kaukaz, bo tam, z dala od głównych aren światowej geopolityki, trwa kompletna zmiana układu sił i nie brakuje nowych pomysłów na przyszłość. Armenia wyrzuca rosyjskich żołnierzy i szuka partnerów na Zachodzie. Azerbejdżan rozpoczyna wielkie inwestycje w Górskim Karabachu, a także wspiera zamieszki przeciwko… Francji, i to na Nowej Kaledonii, wyspie leżącej ponad 13 tysięcy kilometrów od Baku. W dodatku Gruzja przegłosowuje ustawy, których nie powstydziłby się sam Władimir Putin, co wcale nie znaczy, że przyjaźnie patrzy na Rosję i jej władcę.
    O co w tym wszystkim chodzi?Jaka jest rola Iranu, Turcji i szeroko rozumianego Zachodu?Słuchaj też:
    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi?Do poczytania:
    Śmierć prezydenta Iranu zmusza ajatollahów do przeprowadzenia sukcesji od nowa >>>JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.
    Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara

    • 1 hr
    Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

    Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga [Sztuka Powszechnie Nieznana #51]

    Od czasów nowożytnych powstało mnóstwo dzieł ukazujących Jadwigę Andegaweńską: reprezentacyjne portrety, ilustracje wydarzeń historycznych lub związanych z nią legend, czy wreszcie sakralne wizerunki kultowe. To wszystko jednak dzieła powstałe kilkaset lat po jej śmierci, a jedyne co łączy jej wyobrażenia, to fakt, że była młodą kobietą. Ukazywana była jako blondynka, brunetka, szatynka, o bardzo różnych rysach, w zależności od epoki.
    A co z przedstawieniami Jadwigi z okresu średniowiecza? Część się nie zachowała, a inne mają charakter zbyt umowny, żeby traktować je jako portrety. Warto jednak im się przyjrzeć – co ciekawe, na jeden z nich możemy trafić w czasie wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji.
    Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W 51. odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o zachowanych i niezachowanych przedstawieniach Jadwigi Andegaweńskiej, pochodzących z XIV i XV wieku.
    Ilustracje do tego odcinka dostępne są na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.pl
    Realizacja i montaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara

    • 15 min
    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

    Gruzja i protesty: marzenie zmienia się w koszmarek. O co walczą ludzie na ulicach Tbilisi? [JAGIELSKI STORY #51]

    Do wyborów w Gruzji zostało zaledwie pół roku. Właśnie ten moment partia rządząca bardzo proeuropejskim, przynajmniej według sondaży, społeczeństwem, wybrała na forsowanie ustawy o zagranicznych agentach żywcem wyjętej z putinowskiej Rosji. Tysiące Gruzinów i Gruzinek ruszyły na ulice Tbilisi, gdzie okulary osłaniające od gazu łzawiącego stały się artykułem codziennego użytku. 
    Gdzie w tym wszystkim sens? Czy Gruzja właśnie pali ostatnie mosty z Unią Europejską? O co chodzi protestującym, władzy i co będzie dalej? 🔴 Podoba Ci się podkast? Wesprzyj nas na Patronite >>>
    Na poszukiwanie odpowiedzi wybierzemy się do ogarniętego protestami Tbilisi. Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.Montaż: Michał WoźniakOkładka: Grażyna Makara
    JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.

    • 54 min

Top Podcasts In Society & Culture

Ortamlarda Satılacak Bilgi
Podcast BPT
Oldu mu?
Cansu Dengey ve Rayka Kumru
Hikayeden Adamlar
Podcast BPT
Fularsız Entellik
Podbee Media
Felsefenin İzinde
Podbee Media
Nasıl Olunur
Storytel

You Might Also Like

Brzmienie Świata z lotu Drozda
Paweł Drozd
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Ośrodek Studiów Wschodnich
Polityka Insight Podcast
Polityka Insight
Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
Po prostu Wschód
Piotr Pogorzelski
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski