36 episodes

Podcast o sprawach ważnych i ważniejszych. Rozmowy o pasjach, zainteresowaniach, tych typowych i tych nietypowych. Rozmowy doprawiane dawką humoru, gramem ironii i szczyptą sarkazmu.

#tozależy to nowy projekt autorów Klientomania.pl: Macieja Busia, Filipa Gotkiewicza i Arka Cempury.

To zależy Arek Cempura

    • Society & Culture

Podcast o sprawach ważnych i ważniejszych. Rozmowy o pasjach, zainteresowaniach, tych typowych i tych nietypowych. Rozmowy doprawiane dawką humoru, gramem ironii i szczyptą sarkazmu.

#tozależy to nowy projekt autorów Klientomania.pl: Macieja Busia, Filipa Gotkiewicza i Arka Cempury.

    To miała być prosta rozmowa o systemie kastowym w Indiach…

    To miała być prosta rozmowa o systemie kastowym w Indiach…

    Zapraszam na rozmowę z Virenem Bhandari. To miała być prosta rozmowa o systemie kastowym w Indiach. Miałem na to scenariusz. Nie zamierzałem oceniać, po prostu chciałem o tym porozmawiać z kimś, kto się urodził i wychował w Indiach.



    A Viren… przewrócił stolik :)

    I zapytał czy my w Europie również nie mamy przypadkiem systemu kastowego?

    Spostrzeżenie Virena jest dosyć ciekawe i nawet ja zacząłem się nad tym bardziej zastanawiać.

    A jakie jest wasze zdanie?



    I jeszcze na koniec poruszyliśmy wątek jak Indie bezkrwawo zdobywają świat ;)

    A na pewno świat technologii.



    Oczywiście można powiedzieć że zdanie Virena wynika z tego, że jest z takiej a nie innej kasty, do tego dzisiaj pracuje i mieszka w Dubaju. Ale jednak warto posłuchać co ma do powiedzenia. A jakbyście chcieli poznać historię skąd dlaczego znalazł się w Polsce i spędził tu ponad 20 lat, to zapraszam do odcinka „O miłości i życiu w Polsce z Virenem Bhandari”.



    A tu link do wspomnianej książki

    „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach.”

    Cezary Borowy



    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4904515/spowiedz-hana-solo-bylem-przemytnikiem-w-indiach



    Viren Bhandari na LinkedIn



    https://www.linkedin.com/in/virenbhandari?utm_source=share&utm_campaign=share_via&utm_content=profile&utm_medium=ios_app

    • 48 min
    Gry RPG, dwóch "typków" i Mistrz - o co tu chodzi?

    Gry RPG, dwóch "typków" i Mistrz - o co tu chodzi?

    Przyszedł czas, kiedy trzeba na scenę wejść i sprawdzić się w boju. Po długich namowach ze strony Arka, podjąłem wyzwanie i wziąłem swojego pierwszego gościa do To zależy podcast.



    Żeby nadać kontekstu, podjąłem decyzję o nagrywaniu rozmów z moimi klientami, z którymi nagrywam podcasty, szkolenia i nie tylko, więc to jest pierwszy i nieostatni odcinek, który będę prowadził 🙂

    Na pierwszy ogień wziąłem Kacpra Dropa, który zdecydował się wraz z dwójką "typków" (dla czego typków, o tym później) nagrać podcast audio, w którym... grają w grę RPG Dungeons & Dragons.

    Zaskoczony tym pomysłem zdecydowałem się odpytać Kacpra o co w tym wszystkim chodzi, co to są gry RPG, kto wygrywa i skąd się wzięła społeczność graczy Table Top Role Playing Game.

    Zapraszam do odsłuchania!



    UWAGA - projekt już ruszył, pierwsze odcinki opublikowane, linki niżej!



    YT: https://youtu.be/PrxlIM7zBtI?si=ajnZjW0dzO9Ld49I

    Spoti: https://open.spotify.com/episode/757MKBgPjCtcbuMtIn1IJo?si=tbJAdXMvTBuzE84kAYAJ_w

    • 54 min
    TZ #33: Agnieszka Maruda - Potęga ulgi. Potęga czego?!

    TZ #33: Agnieszka Maruda - Potęga ulgi. Potęga czego?!

    Przychodzi taki dzień, kiedy masz okazję porozmawiać z książce z… osobą, którą ją napisała. Mogę powiedzieć, że to już trzeci zaraz w #tozalezypodcast, gdy rozmawiam z autorem książki. A precyzując, to to jest rozmowa z autorką książki.

    Kiedy pierwszy raz zobaczyłem książkę pod tytułem „Potęga ulgi” to za bardzo nie wiedziałem, co sobie pomyśleć. Potęga czego?! Jak ulga może mieć potegę?

    A, że miałem okazję poznać autorkę podczas szkoleń, na których była trenerem to zebrałem się na śmiałość i stwierdziłem, że z nią o tej książce porozmawiam. Zapytam o główną bohaterkę „ulgę”. O co chodzi z tą „jej potęgą”. I może się przekonam, aby ją przeczytać.

    Zapraszam na rozmowę z Agnieszką Marudą, autorką książki „Potęga ulgi”. To rozmowa o tym jak długo ta książka powstawała. Ale przede wszystkim po co ona „była pisana”.

    Ja w każdym razie się przekonałem i „ściągnąłem” ją do swojej biblioteki. A Ciebie zapraszam do wysłuchania rozmowy. Może Cię przekona 😊

    O książce możesz przeczytać a także ją zamówić na:

    https://potegaulgi.pl/

    Profil Agnieszki na LinkedIn:

    https://www.linkedin.com/in/agnieszkamartamaruda/

    • 1 hr 9 min
    TZ #32: Tak niewiele brakowało, aby Filip Gotkiewicz wygrał... Konkurs Chopinowski

    TZ #32: Tak niewiele brakowało, aby Filip Gotkiewicz wygrał... Konkurs Chopinowski

    Od jakiegoś czasu wiedziałem, że Filip Gotkiewicz - głos Klientomanii, #tozależypodcas jest z wykształcenia muzykiem. Dlatego ma ucho do wyłapywanie błędów językowych 😊

    Ale dopiero przy okazji nagrywania odcinka #ROZMOWYwINNERGO z Filipem, jako człowiekiem, który “kupił sobie święty spokój inwestując w Maca” dowiedziałem się, iż 😊 (Uwaga: Tomasz Piekot wybacz, ale wiem, że “iż” powinno być po 9-tym “że” dopiero, ale tu bardzo pasuje. Jest tak patetycznie) jest... pianistą!

    Tak więc stwierdziłem, że muszę dowiedzieć się jak do tego doszło i dlaczego dzisiaj zawodowo montuje podcasty i video, a nie siedzi w czarnym fraku przed fortepianem i porywa tłumy.

    Przy okazji dowiedziałem się kim jest Freddy Kampf i “Sonata Patetyczna” (Tomasz Piekot teraz już wiesz 😉) I dlaczego nauczyciel powiedział “Nie, tak nie możesz grać”

    Jeżeli lubicie głos Filipa, to w tym odcinku dostaniecie go w dużej dawce! 😊 A także dowiecie się Gibson czy Fender oraz Yamaha czy Steinway. I gdzie i co Filip chciałby zgrać.

    Dowiecie się również jaki był jego pierwszy instrument muzyczny nim dorósł do fortepianu

    Zapraszam Arek

    Przydatne linki
    Filip w “Rozmowy w INNERGO” :
    Rozmowy w INNERGO - Filip Gotkiewicz o tym jak kupił sobie święty spokój... przechodząc na MacBooka.

    Freddy Kampf gra “Symfonię patetyczną”
    Freddy Kempf plays Beethoven's Pathetique Sonata in C Minor, 1st Movement

    Karolina w „Rozmowach w INNERGO”
    "ITCORNER - łączy nas... zaufanie" - Karolina Charewicz-Jakubowska

    Tomasz w „Rozmowach w INNERGO”
    O co chodzi z „mobile first” i nie tylko - Tomasz Muter

    Marc Rebillet
    WE OUTSIDE: EPISODE 6

    • 58 min
    TZ #31: Oczy na wschód czyli Ukraina we wspomnieniach Piotra Kaczmarka

    TZ #31: Oczy na wschód czyli Ukraina we wspomnieniach Piotra Kaczmarka

    Pewnego razu na ekranie swojego telefonu zobaczyłem dziwny numer. Nie odebrałem. Za godzinę dzwoni znowu. Odbieram i słyszę “Cześć Arek”. Na co ja “A kto mówi?”. “No ja Kaśka! Nie poznajesz?” Szum w głowie, systemy przeszukiwania pamięci pracują na pełnych obrotach. I... Już łapię kto to “ja Kaśka” :) Pytam “A co to za dziwny numer? Gdzie jesteś?”. Na co słyszę “A wiesz pracuję w banku, w Ukrainie”. I właściwie to wstęp do tego jak poznałem się z moim rozmówcą.

    Piotr Kaczmarek wiele lat spędził pracując i mieszkając z rodziną w Ukrainie. Wiele swoich wspomnień zawarł w swojej książce “Oczy na wschód”. Tak książka, to nie dziennik ani relacja z podróży. To fabularyzowane historie, które przybliżają fenomen „ukraińskiej duszy”, przedstawiają np. jaką sztuką jest w Kijowie parkowanie, dlaczego czarne samochody są lepsze, jakie są lokalne rytuały, z jakim rozmachem potrafią bawić się Ukraińcy. Część tych historii również przeżyłem sam.

    Warto posłuchać tego podcastu a potem... przeczytać książkę. Oczywiście każdy z nas może podejść różnie do przedstawionych w niej historii. Ale warto zrozumieć, że Ukraińcy to naród, który ma własną tożsamość i swoje różne tradycje. I także “fisie”. Ale ma prawo do istnienia i samostanowienia.

    Zapraszam Arek

    • 30 min
    TZ#30: A czy Ty już jesteś ESG – pytamy Marka Friedmana

    TZ#30: A czy Ty już jesteś ESG – pytamy Marka Friedmana

    ESG to termin, który zaczyna być coraz częściej słyszany zarówno wśród korporacji, ale także i inwestorów. W 2022 roku można było odnieść wrażenie, że już warto się witać “A czy Ty już jesteś ESG?”. Temat mocno przewijał się przez media, ale także dużo się pisało, dyskutowało na Linkedin.
    Co jest to ESG? Co oznaczają poszczególnego litery tego skrótu? Jak można być ESG? A jak można być “prawie ESG” - czyli “uprawiać ESG-washing" - o tym, ale również o innych sprawach z tym ESG związanych rozmawia Arek Cempura i Marek Friedman.

    Marek jest prezes Responsiblee, firmy dostarczającej rozwiązanie pozwalające każdemu w sposób intuicyjny i prosty obliczyć ślad węglowy generowany przez przedsiębiorstwo.

    Jest entuzjastą i propagatorem ESG oraz ekspertem w Climate Leadership – programie prowadzonym przez UNEP/GRID-Warszawa. Wierzy, że odpowiednio wykorzystane nowoczesne technologie, pomogą uchronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną.

    Zapraszamy na rozmowę, w której Marek tłumaczy, że z ESG (Environmental/Social/Governance) nie można sobie wyjąć tylko jednej z liter i biec z hasłem “Ja już jestem! Ja już jestem ESG!”, ale trzeba działać kompleksowo. Przyznaje też, że w jego opinii ESG to na razie “niezaorane pole” - dowiedzcie się, dlaczego i jakie ma na to argumenty.

    Marek uważa, że jeżeli nie wprowadzimy właśnie odgórnych regulacji, jak trzeba zadbać o środowisko i społeczenstwo, to ludzkość zniknie z Ziemi. Uważa, że rozpoczęcie wdrożenie te regulacji od instytucji finansowych jest bardzo dobrym podejściem.

    Dowiecie się też, co jest zero-emisyjne 😊 I dlaczego tzw. sektor modowy będzie miał niezłe wzywanie dostosowanie się do regulacji ESG.

    • 55 min

Top Podcasts In Society & Culture

Ortamlarda Satılacak Bilgi
Podcast BPT
Oldu mu?
Cansu Dengey ve Rayka Kumru
Fularsız Entellik
Podbee Media
Felsefenin İzinde
Podbee Media
Hikayeden Adamlar
Podcast BPT
Nasıl Olunur
Storytel