Športni podkast Vala 202

Žoga je okrogla RTVSLO – Val 202

• Sport

Francija in 23 preostalih?

Kdo bo novi evropski prvak? Tokrat v nogometnem podkastu Vala 202 o neslovenskih skupinah na evropskem prvenstvu. Mnogi pravijo, da imajo najboljšo ekipo Francozi, da skoraj nima šibke točke. Aljaž Golčer meni, da je Francija prvi favorit, a nima več tako karizmatičnega vratarja kot je bil Hugo Lloris, kapetan reprezentance, ki je leta 2018 postala svetovni prvak.

V francoski skupini je tudi Avstrija, tihi favorit mnogih. Pod selektorjem Ralfom Rangnickom niza zmage, je pa brez osrednjega aduta v obrambi Davida Alabe. Peterica valovskih nogometnih novinarjev, v kateri so tudi Jože Pepevnik, Marko Cirman, Boštjan Janežič in voditelj Luka Petrič, je debatirala, katera skupina je težja D, v kateri sta ob Franciji in Avstriji še Poljska in Nizozemska, ali pa B s Španijo, Italijo, Hrvaško in Albanijo.

Slišali boste, kdo je Nedeljko Dojčlandović in kaj lahko naredi z belgijsko reprezentanco, pa kaj lahko storijo branilci naslova Italijani, ki nimajo zveneče ekipe, pred in po osvojitvi naslova evropskih prvakov pa se niso prebili na svetovno prvenstvo, ter kako se pravilno izgovori ime zvezdnika gruzijske reprezentance Khviche Kvaratskhelie.

• 1 hr 12 min
    Slaviša Stojanović: Ni res, da Slovenija nima česa izgubiti na Euru

Popotnica slovenske nogometne reprezentance za evropsko prvenstvo je neodločen izid proti Bolgariji. 1 : 1 je bil končni izid, strelca sta bila Despodov in Šporar. Slovenija je imela več žoge v svojih nogah, a ni bila konkretna in si ni priigrala veliko priložnosti. Gost nogometnega podkasta Vala 202 Slaviša Stojanović pravi, da se ne strinja s tistimi, ki menijo, da Slovenija nima česa izgubiti na evropskem prvenstvu. Takšne priložnosti se ne sme izpustiti, meni nekdanji selektor slovenske reprezentance.
    V drugem polčasu podrobneje o slovenskih tekmecih na Euru. O Srbiji, kjer je Stojanović postal državni prvak s Crveno Zvezdo. Tam so precej pesimistični, poroča dopisnik Boštjan Anžin. O Danski, kjer pričakujejo precej zaprto, negledljivo tekmo s Slovenijo, in o Angliji, ki je izgubila generalko pred Eurom, doma z 1:0 proti Islandiji. Slaviša Stojanović o Euru debatira z Boštjanom Janežičem, Jožetom Pepevnikom, Markom Cirmanom in voditeljem podkasta Luko Petričem.

• 1 hr 6 min
    Dušan Kosič: Iličić včasih vidi še več kot tisti na tribuni

Niz domačih zmag slovenske reprezentance se nadaljuje. Števec je zdaj pri petici, Slovenija pa je v Stožicah zmagala sedmič na osmih tekmah. Armenijo je premagala z 2 : 1, zadela sta Jan Mlakar in povratnik v reprezentanci Josip Iličić. Zadel je štiri minute po vstopu na igrišče. Prvi trener, ki je Celje popeljal do naslova prvaka, Dušan Kosič meni, da Slovenija potrebuje takšne igralce, kot je Iličić, fantaziste s potezo več, nogometaše, ki lahko odločijo tekmo. Kosič je kot plus navedel dejstvo, da je Slovenija zmagala, kot minus pa uvodnih 15 minut drugega polčasa. Z valovsko četverico Boštjanom Janežičem, Markom Cirmanom, Jožetom Pepevnikom in voditeljem Luko Petričem je debatiral tudi o izboru končne šestindvajseterice, ki jo mora selektor Matjaž Kek določiti še pred zadnjo pripravljalno tekmo, ki bo v soboto proti Bolgariji.

• 44 min
    Zlatko Zahović: Na Euru te ne sme biti strah neuspeha

Trije tedni so ostali do začetka evropskega prvenstva, gost nogometnega podkasta pa je najboljši strelec v zgodovini slovenske izbrane vrste Zlatko Zahović. Zahović govori o vzponu Josipa Iličića. Prvič ga je videl igrati v kvalifikacijah prve lige, še v dresu Bonifike, čeprav je bil zelo suhljat, pa je takoj videl, da je na njem nekaj posebnega.

Pravi, da je bil trener Maribora Ante Šimundža ključen pri Iličićevi preobrazbi v drugi polovici te sezone in da je bil Iličićev skromen odnos na začetku sezone odraz neprofesionalnega dela v klubu in pomanjkanja prave hierarhije. V mariborski klub želijo vlagati turški investitorji, Zahović pa pravi, da mnogim vlagateljem ni enostavno v slovenskem nogometu, saj jim lahko hitro zmanjka denarja in s tem tudi potrpljenja vseh vpletenih.

Zahović verjame, da bo Slovenija uspešna na evropskem prvenstvu, pravi pa, da je Benjamin Šeško prototip modernega napadalca. Meni, da skorajda ne more storiti napačne poteze v tem prestopnem roku, saj bo uspešen, če odide k Arsenalu ali k Milanu, pa tudi, če ostane v Leipzigu. Zlatko Zahović o nogometu debatira s tremi Valovci, z Markom Cirmanom, Jožetom Pepevnikom in voditeljem Luko Petričem.

• 1 hr 16 min
    Jasmin Kurtić: Do reprezentančnega uspeha se ne da priti v enem letu

Serijo gostovanj nogometnega podkasta Vala 202 nadaljujemo v Italiji. Tokrat lahko po pregledu aktualnega dogajanja izveste več o zanimivi karieri Jasmina Kurtića, ki ga po koncu klubske sezone to poletje čaka nastop na Euru 2024. Boštjan Janežič in Marko Pangerc sta v Bolzanu obiskala izkušenega vezista, ki je spregovoril tako o izvrstnem delu slovenske reprezentance pod taktirko selektorja Matjaža Keka kot tudi o svojih začetkih v slovenskem nogometu in selitvi v Italijo, kjer je preživel večji del svoje kariere.

• 42 min
    Adam Gnezda Čerin: Vedno sem izbral pravi trenutek za prestop

Podkast Žoga je okrogla še vedno gostuje v Grčiji. Po pregledu aktualnega dogajanja lahko bolje spoznate Adama Gnezdo Čerina, ki je iz male Idrije odšel v veliki svet. V pogovoru z Luko Petričem in Markom Cirmanom v Atenah je razkril, kako je postal ključen člen reprezentance. Edini je odigral vsako minuto v kvalifikacijah za Euro 2024. V Nürnbergu ni igral veliko, toda nabral pomembne izkušnje in ugotovil, da mu nemško nogometno okolje ne ustreza tako dobro kot grško. Navijači Panathinaikosa ga imajo radi, nekateri med njimi pa že razmišljajo, da bi si lahko Gnezda Čerin zagotovil odmeven prestop v še večji klub, kar bi lahko lepo napolnilo klubsko blagajno.