40 episodes

Çin'deki iş insanlarımızdan okuyan öğrencilerimize, kamu görevlilerinden bu ülkede yaşayan Türk expatlara kadar herkesle sıcak sohbetler yapıyoruz. Biz soruyoruz Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz olan Çin'deki Türkler, ülkede görüp yaşadıklarından süzdükleri deneyimlerini aktarıyorlar.

Çin'deki Türkler Anlatıyor Cindeki Turkler

  • Business

Çin'deki iş insanlarımızdan okuyan öğrencilerimize, kamu görevlilerinden bu ülkede yaşayan Türk expatlara kadar herkesle sıcak sohbetler yapıyoruz. Biz soruyoruz Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz olan Çin'deki Türkler, ülkede görüp yaşadıklarından süzdükleri deneyimlerini aktarıyorlar.

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-40.Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-40.Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun Arzum-OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da hazırlayıp sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına konuk olan T.C. Hong Kong Ticaret Ataşesi Merve Yılmazcan, Çin anakarasına bağlı, “Tek Ülke İki Sistem” ilkesiyle yönetilen Hong Kong’un serbest liman statüsünde olduğunu söyledi. İthalat ve ihracatta sınırlama, ek mali mükellefiyet veya gümrük vergisi bulunmadığına dikkat çeken Yılmazcan şöyle devam etti: “Serbest liman konumuna bağlı olarak, dünyanın en büyük sekizinci ithalatçı ekonomisidir. İhracatta ise bu sıralamanın Hong Kong’un artan reeksport kabiliyetiyle daha da yükseldiğini görüyoruz. Nitekim, bölge 2020 yılı rakamları itibari ile en büyük altıncı ihracatçı ekonomisine sahip. Toplam dış ticaret hacmi 1 Trilyon ABD Doları’nın üzerindedir”.

  Hong Kong sermayesi kaynaklı 100 civarında şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini, Hong Kong’da ise, merkezi Türkiye’de bulunan ya da sahipleri Türk vatandaşları olan 70 kadar şirket olduğunu belirten Yılmazcan “Hong Kong, uluslararası bir ticaret merkezi olduğu kadar, aynı zamanda bir fuar merkezi konumundadır. Pandemi öncesindeki dönemde yıl içerisinde yüzlerce uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Hong Kong, Asya’nın ve aslında tüm dünyanın önemli bir buluşma noktasıdır” dedi.

  Sanal Ticaret Heyetleri

  Pandemiyle birlikte gelen seyahat kısıtlamalarından dolayı fuarların yapılamadığını hatırlatan Yılmazcan, bu konuda üretilen bir çözümü şöyle anlattı: “Bu koşullarda fuarlar dijitalleşti. Bakanlığımız da bu dönemde dijital faaliyetlerin desteklenmesine yönelik mevzuat düzenlemelerini yürürlüğe koydu. Bir diğer önemli politika değişikliğini de ticaret heyetlerinde yaşayıp, pandemiyle birlikte heyetlerimizi ‘sanal ticaret heyeti programları’ kapsamında gerçekleştirmeye başladık. Bunun ilkini de geçtiğimiz haziran ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Hong Kong Ticaret Odası iş birliğiyle düzenledik”

  Ülkemizde geliştirilen yeni nesil teknolojiler açısından Hong Kong’un yatırımcı bulunabilecek önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Yılmazcan açıklamalarını şöyle noktaladı: “Bu nedenle, yeni nesil teknolojiler alanında faaliyet gösteren girişimlerimize Hong Kong’daki önemli etkinliklere (Fintech Week – Startmeup HK) katılmalarını öneriyoruz. Bu noktada, yakın dönemde faaliyetine başlayan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğümüzün, fintech, yazılım, oyun gibi pek çok alt sektörü bünyesinde bulundurulan bilişim sektörüne yönelik destekleriyle iyi bir sinerji yakalanabilir. Finans alanında da ciddi iş birliği şansı var. Finans açısından önemli bir merkez olan Hong Kong, Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki projeler bağlamında da finansal hizmet sağlayıcı olarak konumlandırıldı. Dolayısıyla taraflar arasında bu iki alanda iş birliği imkanlarının geliştirilebileceğine yönelik inancımız tamdır.”


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 29 min
  Çin'deki Türkler Anlatıyor-39. Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-39. Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Yiwu Jubu Trade ve Hongyu International Trade Limited şirketlerinin Genel Müdürü Atakan Özkaraca, Çin’in son 40 yılda kaydettiği gelişmeleri özetledi. Çin’in teknolojide önemli ataklar da yaptığını hatırlatan Özkaraca şu bilgiyi verdi: “Çin artık dünya liderliği konusunda ABD ile atbaşı gidiyor. Kuşak ve Yol projesi de bundan sonraki gelişmelerin anahtarı olacak. Türkiye’nin coğrafi konumuna baktığımızda, Kuşak ve Yol’un kavşak noktasında, önemli bir kapı olduğunu görüyoruz. İki ülke arasındaki görüşmeler sıkılaştırılmalı. Birbirimizi doğru anlayıp, elele vermeliyiz. Yeni İpek Yolu ticaretin kapısı, Türkiye de bu kapının anahtarı. Kapı ve anahtarı buluşturmalıyız. Türkler ve Çinlilerin birlikteliğinin dünya ticaretine renk katacağına inanıyorum.”

  İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu, mali müşavirlik ve marka vekilliği konularında da bilgisi olan Atakan Özkaraca, iş hayatının inceliklerini Kapalıçarşı ve Tahtakale’de öğrendi. Türkiye’den bujiteri ve saç aksesuarı konusunda edindiği birikimle 2005’te Çin’e yerleşip, Guangzhou eyaletinde Yiwu Jubu Trade co. Ltd. firmasını kurdu. Çin’in bijuteri sektörünün Türk girişimcilere bazı fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Özkaraca,“Yiwu, küçük üreticiler için adeta bir cennet. 4,5 kilometre uzunluğunda, 200 bine yakın dükkanda, Çin’in her yerinde üretilen malları bulmak mümkün. Türk girişimciler, bu pazarın yedek parça ve ara mamül alanındaki fırsatlarını henüz tam manasıyla kullanamadı. Bu fırsatları değerlendiren birkaç arkadaşımız oldu ama bunlar yeterli değil. Türkiye’nin bu alanlarda üretim potansiyelinin iyi tasarımlarla taçlandırılıp birkaç malzeme fabrikası kurulursa, ülke olarak bunun yararını göreceğimize inanıyorum” dedi.


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 25 min
  Çin'deki Türkler Anlatıyor-38. Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-38. Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” Antiochia Genel Müdürü Taner Köse, son zamanlarda THY’nin Çin bileti fiyatlarının aşırı artmasından yakındı. Uçak bileti fiyatlarından aşırı yükselmesinden Çin’deki yurttaşlarımızın mağdur olduğuna dikkat çeken Köse, “Çin’e tek yön fiyatı 155 bin lira. Ailecek Çin’e gitmek veya oradan Türkiye’ye gelmek istersek, bunun bize maliyeti bir daire fiyatına geliyor. Sosyal medya platformu WeChat’te ‘Çin’e Dönüş’ adıyla bir grup kurduk. Mağduriyetimizi büyükelçilik ve konsoluslarımızın yanı sıra THY’ye de bildirdik. Bu konuya bir çözüm yolu bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

  Yaşadığı ve bir Türk berberi açtığı Yiwu hakkında da bilgiler veren Köse “Burası aslında bir köy. Buna karşın günümüzde dünyanın perakende merkezi haline geldi” dedikten sonra şu bilgiyi verdi: “Yiwu Uluslararası Ticaret Merkezi ya da diğer adıyla Yiwu Futian Market, 7 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Burası dünyanın en büyük açık pazarı olarak biliniyor. Buraya gelenler diledikleri ürünü bir koliden bir konteyner’a kadar istedikleri miktarda satın alabiliyor. Ben aynı Zamanda Tanko Trading adıyla aracılık hizmeti de veriyorum. Bize gelen müşterileri bu pazara yönlendiriyoruz. Dilerlerse onların talep ettiği ürünü bulup onlara yolluyoruz. Bu pazardan veya Çin’in her hangi bir yerinden ürün-malzemeye ihtiyaç duyanlara ülkeyi ve şartlarını bilen aracılarla çalışmalarını öneriyorum.”


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 27 min
  Çin'deki Türkler Anlatıyor-37. Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-37. Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun Arzum OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” özel programına katılan Arzum Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda DEİK Asya-Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü Murat Kolbaşı, Türk Kahvesini UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesine dahil ettirmenin ardından 5 Aralık’ın Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanması için de çabaladıklarını söyledi.

  “Şanghay’da kahve pazarında ciddi bir rekabet var. Bu noktada Türk kahvesinin pazarda yer bulma şansı var mı? Sorusunu yanıtlayan Kolbaşışöyle konuştu:  “Kamu ve özel sektör işbirliğiyle Türk kahvesini Çin’de tanıtacak ciddi adımlar atıyoruz. Özellikle Guanco Başkonsolosluğumuzdan ticari ateşemizin girişimleriyle Guangzhou Kahve Birliği ve Pu’er Kahve Endüstrisi Birliği yönetimiyle bir işbirliği anlaşmaları imzaladık. Buna göre, Türk kahvesini Çin’de tanıtıp ortak ürün geliştirme gibi konularda etkinlikler düzenleyeceğiz. Onlar makinelerimizi biz de onların kahvesini kullanacağız. Çinlilerin fal baktırma talebini de çok yoğun. Dolayısıyla Türk kahvesi ve Türk markalarının Çin geneli ve Şanghay özelinde yer bulma şansı var. Kahve alanındaki işbirlikleriyle de Türk kahvesinin pazarda hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz.”


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 29 min
  Çin'deki Türkler Anlatıyor-36.Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor-36.Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun Arzum OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler”programına katılan T.C. Guangzhou (Guanco) Başkonsolosu Kurtuluş Aykan, Çin’de ilk ülke hatıra ormanının Türkiye tarafından kurulacağını söyledi. Ormanın 1 Aralık’ta kurulacağını belirten Başkonsolos Aykan konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Başkonsolosluğumuz tarafından Türkiye Yunus Emre Hatıra Ormanı’nın oluşturulması amacıyla 1 Aralık 2021 saat 10.00’da Guanco’da bulunan Haizhu Wetland Park’ta ağaç dikim töreni gerçekleştireceğiz. Söz konuşu Türkiye ormanı, Çin'de yetişkin ağaçlardan müteşekkil ilk kez oluşturulacak yabancı bir ülkenin hatıra ormanı olması bakımından da önemlidir.”

  “Guanco Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde Güney Çin’de bulunan 4 eyalet yer almakta” diyen Başkonsolos Aykan şöyle devam etti. “Guangdong, Fujian, Guanxi ve Hainan Eyaletlerinin toplam nüfusu 230 milyona yaklaşıyor. Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Guangdong 1,6 trilyon dolarlık, GSYH’siyle Çin’in eyaletleri arasında ilk sırada bulunuyor. 2020 yılında Guangdong bölgesinde yerleşik firmaların ihracatı 628 Milyar USD, ithalatı 395 Milyar USD ve toplam dış ticaret hacmi ise yaklaşık 1 trilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Sadece Guangdong Eyaletinin rakamları bile sorumlu olduğumuz bölgenin dış ticaret açısından önemini göstermektedir diye düşünüyorum.”

  Günümüzde Çin’den Türkiye’ye yatırımların hızlandığını dikkat çeken Başkonsolos Aykan şöyle konuştu: “Ülkemizde yabancı yatırımlar için son derece uygun koşullar bulunmaktadır. Biz Çinli firmaları Türkiye’ye davet ediyoruz. Türkiye’deki firmalara da tavsiyem, mal aldıkları Çinli firmaları Türkiye’ye davet etsinler, beraber yatırım yapsınlar. Bizim görev bölgemizde bulunana Oppo, Mcdodo gibi firmaların yatırımları gerçekleşti Türkiye’de. Bu sayının artacağına inanıyorum.”


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 28 min
  Çin'deki Türkler Anlatıyor- 35.Bölüm

  Çin'deki Türkler Anlatıyor- 35.Bölüm

  Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Türk Çin Kültür Derneği bünyesindeki Çin İş Kulübü’nde konuşan Neptün Danışmanlık Kurucusu, aynı zamanda Şanghay Jiaotong Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Avukat Dr. Onur Sabri Durak, son zamanlara Çinle iş yapan bazı Türk şirketlerinin ödeme ve teslimatta sorunlar yaşadığını söyledi. Avukat Dr. Durak’ın Çin İş Kulubü’nde dile getirdiği çözüm önerilerini sizin için 10 madde halinde şöyle derledik:

  1- Çin’deki satıcı şirketler ve temsilcileriyle yazışmalarınızı mümkün olduğu ölçüde kurumsal e-posta adresleri üzerinden yapın.

  2- Çin’deki satıcı şirket hakkındaki adres, iletişim, yasal mümessil, ticaret sicil kayıtlarını sözleşme yapmadan önce talep edin.

  3- Sözleşmede, işin niteliğine uygun düşecek ticari, mali ve hukuki risk yönetimine, varsa fikri-sınai hakları ilişkin maddelere net şekilde yer verin.

  4- Çin’deki satıcının peşin ödeme şartını mümkün olduğu ölçüde kabul etmeyin.

  5- Peşin ödemenin yerine, mal mukabili ödeme, akreditifli ödeme veya Türk iş dünyasında çok bilinmeyen “escrow-emanet hesaba” ödeme yapın.

  6- Satıcının ön ödemede ısrar etmesi halinde, ön ödemeyi asgari seviyede tutmak, mümkünse, satıcının bankasından ön ödeme teminat mektubu sağlayın.

  7- Alım-satım konusu mal bedelini muhakkak surette sözleşmede kararlaştırılan ve Çin’deki satıcının şirket hesabına ödeyin. Şirket ortakları veya temsilcilerinin şahsi hesaplarına asla ödeme yapmayın.

  8-- Ödemeleri muhakkak banka yoluyla yapmak, hiçbir surette kuyumcu, dövizci vasıtasıyla veya wechat/alipay gibi ödeme yöntemleri üzerinden şahsi hesaplara ödeme yapmayın. Yapılan ödemelerin akıbetini Çin’deki satıcı şirketle yazılı olarak teyit ettirin.

  9- İşin niteliğine uygun sigortanızı mutlaka yaptırın.

  10- Teslimde bir gecikme olması halinde, bir avukatlık/danışmanlık şirketiyle en kısa sürede iletişime geçerek, uygun tedbirleri alın.


  ---

  Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message

  • 25 min

Top Podcasts In Business

Ramsey Network
BiggerPockets
Jocko DEFCOR Network
NPR
Andy Frisella #100to0
The Black Effect and iHeartPodcasts