71 episodes

Özgür Mumcu ve Eray Özer merak ettiklerini öğreniyor, öğrendiklerini paylaşıyor.

Özgür Mumcu ve Eray Özer'le Yeni Haller Wand Network

  • News
  • 5.0 • 27 Ratings

Özgür Mumcu ve Eray Özer merak ettiklerini öğreniyor, öğrendiklerini paylaşıyor.

  "Burnout Syndrome": Bir tükenmişlik öyküsü

  "Burnout Syndrome": Bir tükenmişlik öyküsü

  "Burnout/Tükenmişlik Sendromu" bir hastalık mı? Öyleyse tedavisi nedir? 1974'te literatüre giren kavramın daha öncesinde yaşanmamış olması mümkün mü? Peki o zamanlar bu duruma ne diyorduk? Bob Dylan’dan madendeki kanaryalara, kronik strese yakalanan tarih öncesi insanlardan dijital tükenmişliğe, Marx’tan Freudenberger’e, dizi setlerinden ofislere "burnout/tükenmişlik sendromu"nu konuştuk.

  • 38 min
  Dünyanın en eski denizcileri: Deniz kaplumbağaları

  Dünyanın en eski denizcileri: Deniz kaplumbağaları

  Caretta caretta’dan yeşil deniz kaplumbağasına, kuluçkadan okyanuslara, ışık kirliliğinden yüzme coşkusuna, kabuğunun evriminden yuvalarının korunmasına 100 milyon yılı aşkın bir zamandır dünya denizlerini mesken tutan deniz kaplumbağalarını konuştuk.

  İnsanlığın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalışan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ile doğadan ve insandan yana ürünler sunan Reflect Studio işbirliği WWF Market, Yeni Haller'i sunar.

  WWF-Türkiye’nin resmi partneri wwfmarket.com ihtiyaçlarınız için uzun ömürlü ve sürdürülebilir seçenekler sunuyor.

  Yeni Haller dinleyicilerine özel "YENİHALLER20" indirim kodunu kullanarak WWF Market'in sürdürülebilir ürünlerine sahip olmak isterseniz, aşağıdaki linkten ürünlere ulaşabilirsiniz.

  https://wwfmarket.com/?utm_source=podcast&utm_medium=influencer&utm_campaign=yeni-haller-podcast-06072022

  • 36 min
  İnsanlığın bitmeyen yolculuğu: Göç

  İnsanlığın bitmeyen yolculuğu: Göç

  İnsanlık ne zaman ve neden göçmeye başladı? "Göç" sadece insana özgü bir kavram mı? Göçe dair doğru sandığımız yanlışlar neler?

  Neanderthallerden Ukrayna savaşına, Aristotales’ten sumru kuşuna, deniz mahsullerinden sanayi devrimine, iklim krizinden demografiye insanlığın onbinlerce yıl önce başlayıp devam eden sonsuz yolculuğunu, göçü konuştuk.

  • 50 min
  Sinema Özel: Dünyanın En Kötü İnsanı

  Sinema Özel: Dünyanın En Kötü İnsanı

  İçinden bolca sinema, biraz psikanaliz, biraz nostalji, biraz sanat, biraz da “kuzey” geçen özel bir bölümle karşınızdayız. MUBI işbirliğiyle hazırladığımız bu bölümde Joachim Trier’nin “Dünyanın En Kötü İnsanı” filmini, sinemayı, Nordik ülkelerini konuştuk.

  “Üyeliğim yok ki, ballandıra ballandıra anlattığınız filmi nasıl izleyeyim” diyenler için MUBI’nin Yeni Haller dinleyenlerine özel bir de hediyesi var. Aşağıdaki link’e tıklayıp MUBI’ye üye olduğunuzda normalde 7 gün olan ücretsiz deneme süresi 30 gün olarak karşınıza çıkacak. Böylelikle 30 gün boyunca MUBI deneyimini yaşayabilir, arthouse sinema dünyasına ait çok kıymetli seçkilere erişebilirsiniz.

  www.mubi.com/yenihaller

  www.patreon.com/yenihaller adresinden Yeni Haller’e destek olan herkes için bu süre 60 gün olacak! Patreon desteğinizi takiben nasıl 60 günlük ücretsiz denemeden faydalanabileceğinizi size mesajla ileteceğiz. İyi dinlemeler. İyi seyirler.

  • 34 min
  Bin lisan bin insan: Poliglotlar

  Bin lisan bin insan: Poliglotlar

  Kardinal Mezzofanti’den M.I.T laboratuvarlarına, Kleopatra’dan Amerikalı bir halı temizleyicisine, nörobilimden dil öğrenme tekniklerine, yıkılan Babil kulesinin enkazından sağ çıkan çok dillileri konuştuk.

  • 37 min
  Dünyaların yok edicisi: Nükleer silahların geri dönüşü

  Dünyaların yok edicisi: Nükleer silahların geri dönüşü

  İzotoplardan bilim kurguya, savaş meydanlarından laboratuvarlara, Kongo’dan New York’a, Moskova’dan Hiroşima’ya, Einstein’dan bikiniye, dehşet dengesinden halı sahaya insanlığın kabusu nükleer silahları konuştuk.

  • 50 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
27 Ratings

27 Ratings

coxcombjiij ,

Cok ama cok iyi

Her konuyu cok iyi anlatiyorlar

Country 4 S ,

Great intro to contemporary Left politics in Turkish

“Ne istiyor bu Sanderslar manderslar?” Diye merak edenler için dünyanın sol siyasi hareketlerine harika bir giriş oldu!

Top Podcasts In News

The New York Times
New York Times Opinion
NPR
Chris Cuomo
The Daily Wire
Crooked Media

You Might Also Like

Immanuel Tolstoyevski | Podbee Media
Storytel
BMY Medya
Podcast BPT
Biraz Konusabilir miyiz?
Podbee Media