10 episodes

Pięć lat temu Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką przybranych dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Do dziś nie zostali skazani. Na początku wydawało się, że skrywają tylko jedną tajemnicę. Szybko wyszła na jaw. Okazało się, że kłamstw, manipulacji i ofiar w życiu tej pary jest więcej. Dlaczego nie odpowiedzieli za swoje czyny? Jaką rolę w całej sprawie odegrały postaci ze świecznika? Czy uda się ich odnaleźć?

Śledztwo Pisma Pismo. Magazyn opinii

  • True Crime
  • 5.0, 3 Ratings

Pięć lat temu Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką przybranych dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Do dziś nie zostali skazani. Na początku wydawało się, że skrywają tylko jedną tajemnicę. Szybko wyszła na jaw. Okazało się, że kłamstw, manipulacji i ofiar w życiu tej pary jest więcej. Dlaczego nie odpowiedzieli za swoje czyny? Jaką rolę w całej sprawie odegrały postaci ze świecznika? Czy uda się ich odnaleźć?

  Śledztwo Pisma. Zrób z nami drugi sezon!

  Śledztwo Pisma. Zrób z nami drugi sezon!

  W lipcu i sierpniu 2020 roku chcielibyśmy wyemitować drugi sezon „Śledztwa”. W tej chwili pracujemy nad nowym tematem. Aby ten projekt się udał, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zbieramy środki, które pozwolą nam pokryć koszty przygotowania treści, wynagrodzenia dla autora, produkcji, a następnie dystrybucji serialu.

  Wesprzyj nagranie drugiego sezonu podcastu.

  Dla Patronów i Patronek szykujemy sporo niespodzianek, takich jak: wcześniejszy dostęp do premier nowych odcinków, unikalne treści, nigdzie wcześniej niepublikowane materiały – zarówno z pierwszego, jak i z nowego sezonu. Wszystkie szczegóły na naszym profilu na Patronite.

  Wejdź na patronite.pl/sledztwopisma i dołącz do wyjątkowego grona Patronów i Patronek „Śledztwa Pisma”.

  Piotr Nesterowicz, producent Śledztwa Pisma, Barbara Sowa, kierowniczka produkcji Śledztwa Pisma

  • 1 min
  Odcinek 6. Kto będzie następny?

  Odcinek 6. Kto będzie następny?

  W szóstym i ostatnim odcinku Śledztwa Mirek sprawdza, czy Agata rzeczywiście nie żyje. Rozmawia też z Agnieszką, najstarszą z czwórki dzieci, którymi opiekowali się bohaterowie podcastu, dziś już pełnoletnią.

  Jak dziewczyna wspomina pobyt w tym domu? Czy podtrzymuje drastyczne zeznania? Przypomnijmy, że w 2013 roku wyszła na jaw przemoc, jaką Agata i Jan przez wiele lat stosowali wobec czwórki dzieci. Przez kilka miesięcy dziennikarskiego śledztwa Mirek próbował dociec, czy rzeczywiście to zrobili. I dlaczego wciąż przebywają na wolności?

  Szybko okazało się, że Agata i Jan nie tylko znęcali się nad swoimi podopiecznymi. Przez lata oszukiwali ludzi i instytucje. Fałszowali dokumenty. Podszywali się pod znane osoby. Manipulowali swoimi ofiarami. Aż do zagrożenia zdrowia. A może nawet życia.

  Słuchaj finałowego odcinka Śledztwa!

  Materiały dodatkowe, nagrania, które nie weszły do serialu czy fragmenty korespondencji między fałszywym doktorem Religą a Joanną znajdziesz na www.sledztwopisma.pl.

  • 53 min
  Odcinek 5. W pajęczej sieci

  Odcinek 5. W pajęczej sieci

  W piątym odcinku Śledztwa Mirek odnajduje kolejne ofiary Agaty i Jana. Wraca też do sprawy tajemniczego samobójstwa wspólnej znajomej Agaty i Joanny. Czy ktoś mógł maczać w tym palce?

  Do Joanny Contessy, której opowieść poznaliśmy w poprzednich odcinkach Śledztwa, dołączają dwie inne kobiety - Jadwiga i Janina. Mirek nazywa je trzema paniami „J”; wszystkie w podobny wieku co Agata, inteligentne, z klasy średniej. Wydawałoby się, że nie dają sobie w kaszę dmuchać. Jak to się stało, że wraz ze swoimi bliskimi dały się omotać i uwierzyły w serię kłamstw?

  W poprzednim odcinku wyszło na jaw, że doktor Grzegorz Religa nigdy nie korespondował z Joanną ani nie zalecał jej zdalnie żadnych kuracji. Co więcej, Agaty ani Jana nie znał. Teraz okazuje się, że kardiolog nie był jedyną znaną osobistością, na którą powoływało się małżeństwo.

  Kolejny, szósty i ostatni odcinek reporterskiego serialu podcastowego już 22 listopada w serwisie sledztwopisma.pl, naszym kanale na YouTube i w aplikacji Tok FM. W poniedziałek, 25 listopada ten odcinek zostanie opublikowany w najpopularniejszych kanałach podcastowych.

  • 47 min
  Odcinek 4. Wszystkie życia Agaty

  Odcinek 4. Wszystkie życia Agaty

  W czwartym odcinku Śledztwa Mirek Wlekły opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w domu Joanny. Podąża śladem życiorysu Agaty i dociera do doktora Grzegorza Religi.
  W poprzednim odcinku poznaliśmy historię Joanny Contessy oraz jej znajomości z Agatą i Janem. Wskutek niesamowitego zbiegu okoliczności okazało się, że Joanna i Agata są bliźniaczkami. A równocześnie na jaw wyszły przejmujące fakty z dzieciństwa Agaty.
  Czy traumatyczne wydarzenia z przeszłości kobiety usprawiedliwiają to, co robiła dzieciom w Ostrowie? Reporter dociera do krewnych Agaty, umawia się też na wywiad z doktorem Grzegorzem Religą, który miał odpowiadać za leczenie bohaterek serialu.
  Premiera piątego odcinka serialu w piątek 15 listopada na śledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. Od poniedziałku, 18 listopada ten odcinek będzie dostępny również w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.

  • 42 min
  Odcinek 3. Opowieść o dwóch siostrach

  Odcinek 3. Opowieść o dwóch siostrach

  W trzecim odcinku Śledztwa poznajemy Joannę. Informacje od kobiety, członków jej rodziny i znajomych rzucają nowe światło na głównych bohaterów.

  „Od sierpnia 2016, po nagłej i zdumiewającej diagnozie dotyczącej serca, nie pracuję zawodowo (przynajmniej mam czas dla męża i pasje). Niestety powyższy fakt spowodował pojawienie się Agaty i Jana na mojej drodze życia” – napisała reporterowi kobieta.

  Jaką rolę w jej życiu odegrali Agata i Jan? Co wydarzyło się w jej domu?

  W poprzednich odcinkach Śledztwa poznaliśmy Agatę i Jana oraz zarzuty, które nad nimi ciążą. Małżeństwo zostało skazane na 5 lat więzienia za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi. Ale za kraty nie trafiło. Wyrok nie jest prawomocny. Dlaczego wciąż są na wolności?

  Kolejny, czwarty odcinek reporterskiego serialu podcastowego już w piątek, 8 listopada na śledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. W poniedziałek, 11 listopada odcinek będzie dostępny w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.

  • 45 min
  Odcinek 2. Szatan przychodzi do księdza

  Odcinek 2. Szatan przychodzi do księdza

  Mirek Wlekły opisuje swoje pierwsze spotkanie z Agatą i Janem, latem 2014 roku, kiedy pisał na ich temat tekst dla „Dużego Formatu”. Był jedynym dziennikarzem, z którym para zdecydowała się porozmawiać.

  Prokuratura oskarżyła ich wówczas o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi. Ze szczególnym okrucieństwem. W pierwszym odcinku cytowaliśmy zeznania czwórki dzieci, dla których byli rodzicami zastępczymi. Wstrząsające. Podopieczni mówili o biciu tłuczkiem do mięsa, kopaniu, głodzeniu i wiązaniu na noc. Co na to Agata i Jan? Czy przyznali się? Jakie sekrety skrywają?

  W drugim odcinku Śledztwa poznajemy nie tylko ich wersje wydarzeń, ale też nowe, zaskakujące fakty z życia Agaty i Jana. A Mirek próbuje rozumieć, dlaczego w ogóle powierzono im dzieci. I czy – w końcu – są winni, czy też nie.

  Kolejny, trzeci odcinek podcastu już 1 listopada na sledztwopisma.pl i w aplikacji TOK FM. A od poniedziałku 4. listopada w najpopularniejszych aplikacjach podcastowych.

  • 51 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

AdamK7890 ,

Pięć gwiazdek ...albo jedna

Na wstępie muszę zaznaczyć, że pisze te recenzję będąc w bardzo specyficznej sytuacji. Nie słucham wcale polskich podcastów, za to przesłuchałem kilkadziesiąt, a pewnie nawet kilkaset sezonów podcastów true crime, więc to do nich będę Śledztwo porównywał.

Powiem tak: Jest ogień. Naprawdę rewelacja. Jak na pierwsza tego typu produkcje w Polandii to naprawdę fantastycznie.
Właściwie to mogę przyczepić się tylko do jednej rzeczy, czegoś strasznie cringogennego, czego absolutnie nie znoszę: zwracania się do słuchaczy „Ty”, zamiast „Wy”. Nie wolno tego robić - to brzmi strasznie nienaturalnie i creepy.

A co do „albo jednej gwiazdki” z tytułu - ta historia jest tak niesamowita i zagmatwana, że z każdą minutą odsłuchu coraz bardziej obawiam się, że to wszystko ściema w stylu Blair Witch Project. Ta historia jest tak niewiarygodna, że naprawdę trudno uwierzyć w to, że wydarzyła się naprawdę. Na razie jeszcze wierze, dlatego piec gwiazdek. Ale jak na koniec się okaże, że jest jakieś gotcha!, to z pianą na ustach zmienię na jedna gwiazdkę. Z takimi eksperymentami trzeba uważać. Przekonali się o tym bardzo niedawno twórcy podcastu Heads of Sierra Blanca, którzy hypowali fikcję jako prawdziwa historie.

Anyway, słuchajcie ludzie, bo warto. Śledztwo jest naprawdę bardzo, bardzo dobre i poza drobnymi uwagami do czasami mdłej narracji przez Mietka i tego cringowego „Ty” naprawdę niczym nie odstaje od produkcji od Wondery, NPR, czy CBC.

Top Podcasts In True Crime

Listeners Also Subscribed To