100 episodes

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker
סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

האינטרסנטים TheMarker

  • Careers
  • 5.0, 7 Ratings

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker
סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 112

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 112

  פודקאסט "האינטרסנטים", 26 במאי 2020, פרק 112,  בהגשת איתן אבריאל. גם היום אנחנו ממשיכים לעסוק בשני הנושאים המרכזיים שעל סדר היום, הקשורים אחד בשני: ההכנות להתמודדות עם הגל השני של מגפת הקורונה מצד אחד, והמשבר הכלכלי מהצד השני. 
  כדי לשמוע על ההכנות לגל הקורונה השני אנחנו מדברים עם רן סער, מנכל קופת החולים מכבי, ושואלים אותו מה השגיאות העיקריות שעשתה מערכת הבריאות בגל הראשון, איך צריך להתמודד עם הגל השני, וכמה זה יעלה. מאחר שסער, שאינו רופא, הגיע לניהול קופת חולים לאחר קריירה של יותר מ-20 שנה במוסד, אנחנו שואלים אותו האם הגיוס של השירות החשאי לרכישת מכונות הנשמה ומסכות מגן השיג את מטרתו – או שזה היה בעיקר תרגיל של יחסי ציבור עבור ראש הממשלה.  
  במקביל, עם או בלי גל שני של קורונה, המשבר הכלכלי הולך ומחריף – ויחד אתו מחריפים הוויכוחים והעימותים בין הרשויות הציבוריות השונות שצריכות להוציא אותנו מהבוץ הזה. בנק ישראל פירסם אתמול תחזית קודרת למצב המשק לשנה וחצי הקרובות, והביע ביקורת על רמת התפעול של תוכניות החילוץ על ידי האוצר. בתגובה, באוצר טוענים שהנגיד אמיר ירון עסוק ביחסי ציבור ומציג את עצמו כגיבור שמציל את המשק. בכנסת, חברים בוועדת הכספים טוענים שהאוצר לא הציג בפניהם שום תוכנית עבודה רצינית להתמודדות עם הקורונה, הכל שליפות, אין שום רפורמות – ושהם אפילו לא מאמינים שבאוצר מתכוונים להוציא לפועל את מה שהשר שלהם הבטיח. כדי לעשות סדר בכל הבלאגן, אנחנו מדברים עם שניים מהפרשנים שלנו: סמי פרץ מנתח את התחזיות של בנק ישראל, ואילו סיון קלינגבייל מנסה לגלות האם העצמאים קיבלו או לא קיבלו משהו מהמדינה, והאם לא הגיע הזמן לרפורמה שתיצור מנגנון של דמי אבטלה גם עבור עצמאים.

  • 38 min
  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 111

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 111

  פודקאסט "האינטרסנטים", 25.5.2020, פרק 111, בהגשת איתן אבריאל וסמי פרץ: לאחר שהסתיימה ההצגה של ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול בבית המשפט, אפשר באמת להגיד שחזרנו לשגרה. נתניהו כבר לא יגיע לדיונים הבאים בבית המשפט, ורוב הכלכלה חוזרת בהדרגה לפעילות כמעט מלאה: המסעדות ייפתחו ככל הנראה ביום רביעי, מלונות כבר מתמלאים, כמו גם טיסות נופש ליוון וקפריסין.

  אלא שהחזרה הזו לא תהיה למציאות שהכרנו קודם. כל ענף, כל תעשיה וכל תחום ישתנו במשהו. לפעמים משהו קטן, ולפעמים השינוי יהיה גדול. התמונה הכלכלית הגדולה, תמונת המאקרו, בוודאי לא חוזרת למה שהיתה בחודש ינואר השנה. זו תהיה כלכלה במשבר קשה עם אבטלה שעדיין עומדת על יותר ממיליון איש, גירעון עצום בתקציב המדינה וזינוק ביחס שבין החוב הלאומי לבין התוצר. איך היא תיראה בדיוק? נקיים דיון עם מירב ארלוזורוב על מה צריך לעשות כדי להתמודד עם המשבר – ומה השר החדש במשרד האוצר, ישראל כ"ץ, יעשה בפועל.

  תחום נוסף שלא יחזור לשגרה הקודמת הוא הנדל"ן. נכון להיום הדיור למגורים עדיין נהנה מביקושים, כי אנשים הרי צריכים לגור איפשהו, אבל הנדל"ן למשרדים נכנס להאטה חריפה בשל מגמת העבודה מהבית. יעקב ניצן, מחברת רובי קפיטל שמעמידה אשראי לנדל"ן, מעריך שמחירי המשרדים יירדו בשיעור משמעותי – ולא רק בטווח הקצר והבינוני.
   
  גם שוק הבריאות לא יחזור למה שהיה לפי הקורונה. המערכת  מתכוננת עתה לגל השני של המגפה, והוויכוח הגדול הוא מי צריך להוביל את הטיפול בו: בתי החולים – או קופות החולים. רוני לינדר מספרת מה קורה מאחורי הקלעים של המלחמה הזו, מדוע אזרחי ישראל לא יכולים לקבל גם בתי חולים טובים וגם טיפול טוב בקהילה, ועל האתגר של ויסות הטיפול בחולי הקורונה בין בתי החולים השונים.

  • 34 min
  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 110

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 110

  פודקאסט "האינטרסנטים", יום ראשון, 24.5.2020, בהגשת סמי פרץ ואיתן אבריאל.  אחרי שנים של חקירות, שלוש מערכות בחירות מדממות, לחצים מכל הסוגים ויוזמות לחוקי חילוץ וחסינות, הגיע רגע האמת של בנימין נתניהו. משפט נתניהו נפתח היום, ולראשונה בתולדות מדינת ישראל עמד ראש ממשלה על דוכן הנאשמים. איך ייראה משפטו? איך תראה ממשלתו? איך תראה החברה הישראלית? כתבי דה מרקר אתנו כאן כדי לנתח את האירוע חסר התקדים הזה. ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי, מספר שנתניהו החל מזמן לנהל את משפטו  - אבל בתקשורת. גור מגידו מסביר מדוע בחר נתניהו בשני עורכי הדין, עמית חדד ומיכה פטמן, ולא באחרים שנמנים על צמרת עורכי הדין בישראל, מה זה אומר על סוג המאבק שהם ינהלו, והאם יש כבר רמזים למאבק הזה. נתי טוקר, כתב המדיה, מספר על המאבק שמתנהל בחדשות ערוץ 13, הניצחון של העיתונאים בסיבוב הנוכחי, והאם זהו מאבק כלכלי – או משהו גדול שגם הוא קשור לנתניהו. לבסוף,  למרות שאנחנו מעצמת גז, ערן אזרן מדווח שחברת החשמל החליטה לרכוש גז דווקא בחו"ל ב-3 דולר ליחידת חום - מחצית מהמחיר שהיא משלמת למאגר הגז תמר. האם הורדת המחיר הזו תגיע לחשבון החשמל שלנו?

  • 33 min
  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 109

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 109

  פודקאסט “האינטרסנטים", יום חמישי 21 במאי 2020, פרק 109, בהגשת איתן אבריאל : היום עשינו סיכום קצר של השבוע עם כמה מהסיפורים הגדולים שליוו אותנו, ועוד ילוו אותנו בשבועות הקרובים. אנחנו מתחילים עם התקפת הסייבר שהתרחשה הבוקר על עשרות אלפי אתרים ישראלים, ואנחנו מדברים עם ד"ר נמרוד קוזלובסקי, ראש תחום טכנולוגיה ורגולציה במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס, נאמן, שמספר מה בדיוק התרחש באירוע, מי נפגע, מי אחראי לו – וגם מי אשם ומי התרשל ולא סגר את הפירצה הדיגיטלית שדרכה נכנסו התוקפים.  
  אנחנו ממשיכים עם סמי פרץ, שמנסה לפענח היכן נעלמו 80 מיליארד השקלים שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו להזרים למשק. פרץ מתמקד רק בחלק קטן של הסכום, עשרה מיליארד השקלים שהובטחו לעסקים – והוא מגלה שגם הם לא מגיעים ליעדם, שהנזקים בשל כך הולכים ומצטברים, ומדוע הצהרה על סיוע שלא מגיע גורמת ליותר נזק מהיעדר סיוע בכלל.   
  אנחנו מדברים גם עם מירב ארלוזורוב, שמגלה שככל שהמשבר נמשך, גם התחרות במשק הישראלי – שהיתה מוגבלת עוד לפני הקורונה – הולכת ונחלשת. ארלוזורוב עוברת ענף אחר ענף. בכל מקום בו היא מביטה היא מגלה יותר ריכוזיות ופחות תחרות. היא מוצאת שהאשמים הם חברי הכנסת והשרים שבוחרים את האינטרסים של טייקונים ואנשי עסקים על פני אלה של הציבור, והיא ממליצה לאזרחים שמודאגים מיוקר המחיה לצאת למחאות כמו בקיץ 2011. 
  לבסוף, אנחנו מסכמים את השבוע שעבר על קבוצת דלק ועל יצחק תשובה.  השבוע של תשובה התחיל לא רע: מניות דלק עלו, הוא הצליח לבצע הנפקת  מניות גם אם היא היתה מוגבלת בהיקפה, ונראה שהוא מתקרב להסכמה עם  חלק מהגופים המוסדיים על הסדר חוב ודחייה של הדיון על פירעון מידי לאיגרות החוב של הקבוצה. אלא שבינתיים ההסכם טרם נתחם והיום מפרסם ערן אזרן סיפור מוזר על הערכה כלכלית מאכזבת לשווי המניות של קבוצת דלק - ומה שמוזר בה הוא שכותב הערכת השווי הוא איש חברת גיזה, שהיא עצמה היועצת של יצחק תשובה במשא ומתן שלו מול הציבור. אזרן מתאר את המקרה, וגם מדווח על צרות חדשות ליצחק תשובה באחזקות הנדל"ן הפרטיות שלו בחו"ל, אשר, מסתבר, ממומנות על ידי אותם גופים מוסדיים שתומכים בו בישראל: בנק הפועלים, חברות הביטוח מנורה ובית ההשקעות ילין לפידות. האם זה מקרה?

  • 36 min
  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 108

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 108

  פודקאסט “האינטרסנטים", יום רביעי 20 במאי 2020, פרק 108, בהגשת סמי פרץ ואיתן אבריאל. הממשלה החליטה לפתוח החל מהשבוע הבא את המסעדות, בתי הקפה והברים. בענף מתארגנים, מודדים מרחקים בין שולחנות, מצטיידים באלכוג'ל ובעיקר תוהים: איך זה יעבוד?  יש כאלה שלא מתכוונים לפתוח: לפחות 2,000 מסעדות לא ייפתחו בגלל קשיים כלכליים. עדי דברת-מזריץ תהיה כאן כדי לספר איך זה יעבוד, וגם לענות על השאלה:  האם המחירים במסעדות יירדו? 
  במקביל, שרי הממשלה מתמקמים במשרדיהם ומנסים להבין מה תפקידם ומי נגד מי, אבל לפני שהם מסתבכים עמותת 'הצלחה' שלחה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה בקשה  לקבל את עמדת המדינה בנושא הסדרי ניגודי העניינים של השרים החדשים. אנחנו מדברים עם עו"ד אלעד מן, יו"ר העמותה, שמסביר מהו הסדר ניגוד עניינים ועד כמה הפוליטיקאים שלנו מצייתים לו. 
  לבסוף, מתחילת משבר הקורונה עולה השאלה: מי ייצא ממנו מחוזק - ומי ייחלש. הנטייה היא לחשוב שהחזקים מתחזקים והחלשים נחלשים, ומהנתונים שזורמים מכלכלת ארה"ב יש לנו תשובה: זה נכון. דפנה מאור, עורכת כלכלה גלובלית, מתארת  איך זה עובד באמריקה - שם החברות הגדולות מפתחות תיאבון מיוחד להשתלט על חברות קטנות ולהגדיל עוד יותר את הריכוזיות ואת השליטה שלהן בשווקים.

  • 31 min
  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 107

  האינטרסנטים | הפודקאסט הכלכלי של TheMarker | פרק 107

  "האינטרסנטים" , הפודקאסט הכלכלי של דה מרקר, 19 במאי 2020, פרק 107, היום בהגשת סמי פרץ ואיתן אבריאל. 
  שר אוצר חדש נכנס לתפקיד, ונדמה שמעולם לא נכנס שר לתפקיד הזה עם אתגר כה גדול: לשקם מהר את ההרס של משבר הקורונה. יש לו תקציב להכין, יש לו מיליון מובטלים להחזיר לעבודה, וגם כמה משימות חשובות בשוק ההון והביטוח. אנחנו דנים באתגרים הללו, יחד עם כתב הביטוח אסא ששון.
   
  גם לשר הבריאות החדש יולי אדלשטיין יש הרבה משימות, אבל כדאי לו לשמוע את מה שאומר שר הבריאות היוצא, יעקב ליצמן, על התנהלות המשרד במשבר הקורונה. ליצמן התראיין בכמה מקומות והסביר שמנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, שהיה עד כה בן הטיפוחים שלו, וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיבלו החלטות מעל ראשו, עקפו אותו, ואפשר להגיד שלא ספרו אותו. רוני לינדר כתבת הבריאות מספרת מה באמת קרה שם. לבסוף, הפרשן המשפטי ד"ר עידו באום מדווח על מחקר שמלמד מדוע האשראי לא באמת מסייע לחלשים, וגם אם ההלוואות יגיעו לידיהם - הם בכל זאת עשויים למצוא עצמם תוך זמן לא רב מול ההוצאה לפועל.

  • 24 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
7 Ratings

7 Ratings

Top Podcasts In Careers

Listeners Also Subscribed To