97 episodes

העולם שלנו משתנה בקצב שלא נראה מעולם. בכל תחום ותחום - טכנולוגי, חברתי, בריאותי, סביבתי - התקדמות אסטרונומית, ולעיתים גם רגרסיה, מתרחשות כיום במהירות הבזק.
סדרת הפודקאסטים "זמן לחשוב" של גופמן קריאייטיב מארחת מומחים ומשפיענים, אנשי רוח ומעשה, לשיחות בגובה העיניים במגוון נושאים שנוגעים לכולנו. חדשנות ודיגיטל, אקטואליה ושיווק, הזירה החברתית וגם תרבות ואופנה - לכל אלה ועוד נקדיש פודקאסט מעורר השראה, במטרה לצאת עם קצת יותר הבנה וגם כמה סימני שאלה.

אנחנו מזמינים אתכם לעצור לשעה קלה את המרוץ, להישען לאחור, לקחת את הזמן - ולחשוב.

זמן לחשו‪ב‬ גופמן קריאייטיב - Gofman Creative

  • Business

העולם שלנו משתנה בקצב שלא נראה מעולם. בכל תחום ותחום - טכנולוגי, חברתי, בריאותי, סביבתי - התקדמות אסטרונומית, ולעיתים גם רגרסיה, מתרחשות כיום במהירות הבזק.
סדרת הפודקאסטים "זמן לחשוב" של גופמן קריאייטיב מארחת מומחים ומשפיענים, אנשי רוח ומעשה, לשיחות בגובה העיניים במגוון נושאים שנוגעים לכולנו. חדשנות ודיגיטל, אקטואליה ושיווק, הזירה החברתית וגם תרבות ואופנה - לכל אלה ועוד נקדיש פודקאסט מעורר השראה, במטרה לצאת עם קצת יותר הבנה וגם כמה סימני שאלה.

אנחנו מזמינים אתכם לעצור לשעה קלה את המרוץ, להישען לאחור, לקחת את הזמן - ולחשוב.

  #098 | גדי קוניא וישראל גופמן | זמן לחשוב

  #098 | גדי קוניא וישראל גופמן | זמן לחשוב

  "זמן לחשוב" עם גדי קוניא וישראל גופמן: כלכלה מעגלית – או שנטבע כולנו בקרטון

  אנחנו חיים כיום בחברה צרכנית שרוכשת הרבה ומכל הבא ליד. כמעט כל מה שאנחנו צורכים מגיע באריזה כשלהי. חלק לא מבוטל מהאריזות כיום עדיין מגיע בתצורה של חומר שאינו ניתן למחזור – בעיקר פלסטיק. לעומתו, הקרטון הוא חומר זמין וגמיש לעבודה, הוא קל משקל, הוא קשיח מספיק ו – הוא ניתן למחזור. בעולם יודעים כבר מספר שנים שתצורת האריזה המועדפת על חברות ויחידים היא, בקרטון לסוגיו. בעיקר, מכיוון שהוא חומר ידידותי לסביבה ומיתמחזר. זהו הצורך הבוער כיום בתחום המחזור והכלכלה המעגלית, ולצרכנים רבים, בעיקר לצעירים שבהם, כבר חשוב לדעת שהאריזה שבה הגיע המוצר שהזמינו אונליין לא מזיקה לסביבה - ורצוי שתהיה בעצמה ממוחזרת. נוסף על השיקול הסביבתי, מתברר שזה גם זול יותר: גליל קרטון מנייר ממוחזר, על כל עלויות האיסוף ושינוע הפסולת שהוא מצריך, זול ב-200-150 אירו מגליל שהופק מאפס מ"נייר בתולי" (כלומר מתאית בתולית – שהשתמשו בה לראשונה - הנלקחת מעץ).

  אינפיניה היא מהוותיקות וגם הירוקות במדינה: המפעל עושה שימוש בעיקר בפסולת קרטון ובעמילן (מתירס), ממחזר כשליש מצריכת המים שלו והיה מהראשונים להתחבר לגז טבעי. הוא הוקם בשנות ה-50 "כדי שעם הספר יוכל לייצר בכוחות עצמו, בפריפריה, את הדפים שעליהם נכתב הספר" (כהגדרתו של פנחס ספיר). מאז צמחה הקבוצה, הייתה מהראשונות בישראל שנרשמו למסחר בבורסה האמריקאית, וכיום מעסיקה כ-1,600 עובדים עם מחזור מכירות שנתי של כ-1.8 מיליארד דולר. היא מונה שלושה מגזרים עיקריים: אינפיניה מחזור (אמניר לשעבר) האחראית על איסוף חומר הגלם - ה"יער" הישראלי לייצור; מפעל הנייר, שרובו ככולו עבר לייצור גלילים לקרטון (נייר חום במקום לבן); ואינפיניה אריזות (כרמל פרנקל לשעבר) שמייצרת לוחות ואריזות קרטון לחקלאות, לתעשייה ולכלל הסקטורים. היא הייתה הראשונה בארץ ומהראשונות בעולם להכניס מכונת הדפסה דיגיטלית, ויש לה יכולות לפרסונליזציה באריזות לאיקומרס - תחום שנמצא עדיין בחיתוליו בארץ.

  כיום מייצרת הקבוצה מדי שנה קרוב לחצי מיליון טונות נייר וכ-120 אלף טונות של אריזות נייר וקרטון. בכל שנה היא אוספת בכוחות עצמה כ-250 אלף טונות פסולת למחזור ומטפלת בסה"כ בכ-450-400 אלף טונות של פסולת. אבל בסך הכול, מכלל הקרטון שנצרך בייבוא ובתעשיות בישראל, כ-40% ממוחזר, לעומת ממוצע של 70% באירופה ומעל 80% בצפון אירופה - כך שיש עוד הרבה לאן למחזר ולהתקדם. בתור האוכלוסייה והתוצר מהצומחים ב-OECD, אין ספק שהשימוש בקרטון ילך ויגדל בישראל. קוניא הביע תקווה שהמדינה תירתם בעידוד ותמריצים, ולכל הפחות, בדומה ל

  • 23 min
  #097 | משה קמחי וישראל גופמן | זמן לחשוב

  #097 | משה קמחי וישראל גופמן | זמן לחשוב

  'זמן לחשוב' עם משה קמחי וישראל גופמן: להעביר כסף בקליק למשפחה באריתריאה ואוקראינה

  מהפכת התשלומים מגיעה להעברות לחו"ל, וסוף סוף אפשר גם להפקיד ישירות לארנק הדיגיטלי. מנכ"ל "נימה" מספר על הפתרון לאחת מנקודות הכאב של העובד הזר והמעסיקים

  העברת כספים לחו"ל היא עקב אכילס בהתעסקות הפיננסית, ובמיוחד סביב העסקת עובדים זרים. את הכשל הזה פותרת "נימה", שמאפשרת הפקדות במגוון אמצעים והעברה דיגיטלית מיידית כמעט לכל נקודה בעולם. לא רק למערכת הבנקאית ניתן להעביר דרכה כסף - גם לארנקים דיגיטליים, למשיכה במזומן ועוד, עם אפס ביורוקרטיה ובעלויות נמוכות.

  שוחחנו עם משה קמחי, המנכ"ל המייסד, שהגיע לזה כשראה את הוריו ואת העובד שטיפל בסבו - והפך לבן משפחה בעצמו - מתמודדים עם כאב הראש הזה. הוא סיפר לנו כיצד המוצר נותן כיום מענה גם לישראלים, איך הוא משנה חיים של קרובים באוקראינה, אילו הבדלים תרבותיים קיימים בעיסוק בכסף ובתשלומים בין הגיאוגרפיות השונות, ולמה חייבים לשים את סוגיית העובדים הזרים - את היכולת שלהם לעבוד ולחיות כאן בכבוד - גבוה בסדר היום החברתי והפוליטי.

  • 22 min
  #096 | טל חמאווי ואלון מדר | זמן לחשוב

  #096 | טל חמאווי ואלון מדר | זמן לחשוב

  ״ידע הוא כח והוא נשאראצלך״ אומרת טל חמאווי לסטודנטיות של המכללהּ- בית ספר חברתי לנשים במצבי אלימות וזנות. חמאווי ואיריס שטרן לוי עומדות מאחורי העמותה שיוצרת הזדמנויות תעסוקה לנשים ונלחמת, על הדרך, בפטריארכיה. הקשיבו לשיחה שתבלבל ותעשה סדר בו זמנית.

  • 23 min
  #095 | עודד רוז וישראל גופמן | זמן לחשוב

  #095 | עודד רוז וישראל גופמן | זמן לחשוב

  מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-אמריקה פותח צוהר לכלכלה ומסחר, ערכים ואינטרסים - ואיך כל זה משתלב עם האתגר הגדול בתולדות האנושות

  הקיטוב בישראל ובארה"ב מעיב על היחסים המיוחדים בין המדינות, אבל יש בהם אלמנטים עמוקים ויציבים בהרבה מזהות המנהיגים. עודד רוז, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-אמריקה, מרחיב על מרכיבי הברית, מהכלכלות השלובות ועד לשת"פ האסטרטגי, וגם על מה שבכל זאת צריך להטריד את כולנו.

  שוחחנו איתו על מסחר ורגולציה, צמיחה מול כלכלת אושר, וניצלנו את הפודקאסט כדי להבין טוב יותר את הדינמיקה הבינלאומית סביב משבר האקלים: האם יש בוועידות המתוקשרות פוטנציאל ממשי לשינוי, או שהן בעיקר פוטו-אופ ומינגלינג? כמה כוח יש ללקוחות ולעובדים? ואיך גם זה הפך לסוגיה פוליטית?

  • 43 min
  #094 | לפני 20 שנה הרופאים נתנו לו 9 חודשים. איך נבדקים לסרטן הערמונית? | זמן לחשוב

  #094 | לפני 20 שנה הרופאים נתנו לו 9 חודשים. איך נבדקים לסרטן הערמונית? | זמן לחשוב

  ד"ר אלי רוזנבאום ויצחק (איצי) באר מספרים בפודקאסט על הסרטן השכיח מכולם בקרב גברים, שעם גילוי מוקדם אפשר לנצח אותו

  אם ראיתם הרבה גברים משופמים בסביבה, סימן שהגיע נובמבר. לכבוד "מובמבר", חודש המודעות לסרטן הערמונית ובריאות הגבר בכלל, הזמנו לפודקאסט את ד"ר אלי רוזנבאום, מומחה לאונקולוגיה אורולוגית, ואת יצחק (איצי) באר, יו"ר עמותת "חיים עם סרטן הערמונית".

  מאיצי שמענו את סיפור ההתמודדות וההחלמה הדי מדהים שלו, כשכבר לפני 20 שנה הרופאים נתנו לו תשעה חודשים לחיות. ד"ר רוזנבאום סיפר לנו על מחקרים מעודדים, ביופסיות לא "עיוורות" אלא משולבות MRI לאבחון המחלה, וגם טיפולים חדשים שמאריכים חיים, משפרים איכות חיים, נכנסים בשלבים מוקדמים יותר ויותר ובעלי יעילות טובה שמעלה את סיכויי הריפוי.

  קמפיין חדש שהשיקה העמותה מעודד גברים מגיל 55 ומעלה לעבור אחת לשנה בדיקות סקר של רמות ה-PSA, כאינדיקטור ראשוני להימצאות המחלה. אין עדיין המלצה גורפת לכך, בין השאר מחשש לאבחון יתר, אבל זה יכול להציל חיים.

  • 32 min
  #093 | בן כהן גזית וגיא רונן | זמן לחשוב

  #093 | בן כהן גזית וגיא רונן | זמן לחשוב

  'זמן לחשוב' עם בן כהן גזית וגיא רונן: הטעויות שאנחנו עושים עם ילדים ברכב - ופתרון חדש לראש שנשמט בשינה

  מעבר מהיר מדי לבוסטר, עגינה שגויה של מושב הבטיחות, ויתור על חגורה כי "זה רק עד הסופר": יותר מדי משפחות יתחרטו לעד על רגע זחוח אחד. ואיך נשמור בנוחות ובבטיחות על הראש בנסיעה, בטיסה ובכיסא גלגלים?

  אם נמנמתם פעם בנסיעה, אתם בטח מכירים את זה מצוין: הראש נשמט, העורף נתפס, החלון מכה בנו שוב ושוב. אם בניתם על שנ"צ לילד, זה לא בדיוק זה. במצב של תאונה, קיימת גם סכנה ממשית לצליפת שוט. פתרון יצירתי שומר על הראש ישר באופן נוח ובטוח, כשהוא מחזיק אותו במעין קשת שמתאימה את עצמה לכל גיל וקוטר. למוצר קוראים NAPUP, והיזם, בן כהן גזית, הגה אותו מניסיונו האישי כאב לשלושה. הוא מעיד כי ערך עבורו 120 מבחני ריסוק - שזה 119 יותר ממה שעובר בממוצע כיסא בטיחות לתינוק. לטענתו, התוצאות היו פנומנליות: שיפור של 15% בהגנה על ילד בתאונות חזית/אחור ושל 31% בתאונות צד.

  ליין המוצרים של חברת Headovations שהקים כהן גזית התרחב למבוגרים וכן לנוסעים במטוס, שנהנים מתמיכת ראש, כרית, כיסוי עיניים ואפילו רמקול פנימי ומקום לאוזניות. Use case נוסף, שעלה כצורך מהשטח, הוא פתרון לאנשים עם צרכים מיוחדים. כאן כבר מדובר על ציוד רפואי שקיבל את אישור ה-FDA והמקבילה האירופית, ובחברה מקווים שייכנס בקרוב לסל הבריאות. הוא פותר לא רק את בעיית מנח הראש אלא גם מסייע באכילה, בנשימה ובתפקודים הקוגניטיביים והחברתיים.

  ניצלנו את הפודקאסט כדי ללמוד על טעויות נפוצות שלנו בנסיעה עם ילדים: החל מרכישת מושב בטיחות זול, שבמקרה של תאונה עלול רק להוסיף נזק; דרך מעבר מוקדם מדי לבוסטר או ויתור מוקדם מדי על הגנת הגב שלו - חשוב לזכור שזה כלל לא עניין של גיל, אלא של גובה (הגעה של הראש למרכז המשנעת); ועד לטיפול בתינוק בוכה תוך כדי הנהיגה.

  • 22 min

Top Podcasts In Business

NPR
iHeartPodcasts
Ramsey Network
Jocko DEFCOR Network
Guy Raz | Wondery
Andy Frisella #100to0