34 episodes

חור בהשכלה הוא פודקאסט שמדבר על כל הדברים שהייתם אמורים לדעת - אבל אף אחד לא לימד אתכם.

רגע, אז זה פודקאסט על כלום? לא, מה פתאום, חס וחלילה! חור בהשכלה הוא פודקאסט ידע כללי ולכן הוא מתמקד בנושאים שהם דווקא יחסית מוכרים - אבל שווה להכיר אותם יותר.
חור בהשכלה הוא הפקה עצמאית של יובל שדה, מי שמעוניין לתמוך בפודקאסט מוזמן לעשות את זה דרך הלינק הבא:
https://www.buymeacoffee.com/yuvalsade55
הנה לינק לדף הפייסבוק שלנו -מוזמנים להיכנס ולהשאיר חותם!
https://www.facebook.com/KnowledgeHole

חור בהשכל‪ה‬ Yuval Sade

  • Education
  • 4.4 • 28 Ratings

חור בהשכלה הוא פודקאסט שמדבר על כל הדברים שהייתם אמורים לדעת - אבל אף אחד לא לימד אתכם.

רגע, אז זה פודקאסט על כלום? לא, מה פתאום, חס וחלילה! חור בהשכלה הוא פודקאסט ידע כללי ולכן הוא מתמקד בנושאים שהם דווקא יחסית מוכרים - אבל שווה להכיר אותם יותר.
חור בהשכלה הוא הפקה עצמאית של יובל שדה, מי שמעוניין לתמוך בפודקאסט מוזמן לעשות את זה דרך הלינק הבא:
https://www.buymeacoffee.com/yuvalsade55
הנה לינק לדף הפייסבוק שלנו -מוזמנים להיכנס ולהשאיר חותם!
https://www.facebook.com/KnowledgeHole

  פרק 34: תעופה

  פרק 34: תעופה

  מטוסים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, גם אם עלינו עליהם וטסנו איתם לארץ אחרת וגם אם רק ראינו אותם חותכים את השמיים שמעלינו. רק לפני 120 שנה האחים רייט הטיסו לראשונה את המטוס שלהם ועשו היסטוריה. אבל האם הם באמת הם היו הראשונים הראשונים שטסו באוויר? ואיך כל העסק הזה עובד?

  בפרק ה-34 של חור בהשכלה נדבר על תעופה. החלק הראשון של הפרק יעסוק בהיסטוריה של התעופה, מהעפיפונים של סין ועד להליקופטרים של המאה ה-20. החלק השני של הפרק יתמקד בפיזיקה של התעופה וינסה לענות על השאלה הפשוטה אך המסובכת של "איך מטוס עף?". החלק השלישי של הפרק יעסוק בבעלי החיים שהקדימו אותנו במיליוני שנים ולמדו לעוף הרבה יותר טוב ממה שאנחנו אי פעם נדע. בסוף הפרק אדבר קצת על זיהום וחוסר אונים.

  נושאים שיעלו בפרק: איקרוס, מימן, עילוי, גרר, ג'ורג' קיילי, פרופלור, בז נודד, לאונרדו דה וינצ'י, דאון, מרקו פולו.

  • 34 min
  פרק 33: רעידות אדמה

  פרק 33: רעידות אדמה

  רעידת אדמה אישית הרעידה את עולמי בפברואר 2023 וכמה שעות אחר כך רעדה האדמה גם תחת רגליי באופן הכי מילולי שאפשר. בפרק ה-33 של חור בהשכלה נדבר על תופעת הטבע שנקראת רעידת אדמה. החלק הראשון של הפרק ידבר על מבנה כדור הארץ ועל האופן בו נוצרת רעידת אדמה מבחינה גיאולוגית ופיזיקלית. החלק השני של הפרק ידבר על ההיסטוריה של רעידות האדמה, על הקטלניות שבהן ועל העוצמתיות שבהן. החלק השלישי של הפרק ידבר על כיצד ניתן להגונן מפני רעידת אדמה ונדבר קצת על המוכנות הישראלית לרעידת האדמה הבאה. בסוף הפרק, איך לא, נדבר על משכב זכר. נושאים שיעלו בפרק: לוחות טקטוניים, מרכז כדור הארץ, איסלנד, השבר הסורי אפריקאי, צונאמי, פוקושימה, הצבא הפרסי, הקולוסוס מרודוס, עכו, תמ"א 38, איילת שקד ושלמה בניזרי.

  • 31 min
  פרק 32: אוגנדה

  פרק 32: אוגנדה

  שמעתם על אוגנדה? המדינה שבה שוכנת ממלכת בוגנדה? בה מדברים בשפת הלוגנדה? זו לא בדיחה.

  הפרק ה-32 של חור בהשכלה חוזר למקורות של הפודקאסט ומדבר על ארץ באות א', הפעם אוגנדה. החלק הראשון של הפרק מדבר על ההיסטוריה והפרה-היסטוריה של אוגנדה, ארץ חסרת מזל שאין תיעוד עליה עד המאה ה-19. החלק השני של הפרק ידבר על הקשר המשונה של אוגנדה לציונות והיהדות, מתוכנית אוגנדה, למבצע אנטבה ולקהילת אבאיודאיה. החלק השלישי של הפרק ידבר על המדינה המודרנית, הטבע והכלכלה שלה. בסוף הפרק אדבר על מחשבות שקשורות לגורילות.

  נושאים שיעלו בפרק: אגם ויקטוריה, בנטו, סירות קאנו, שנהב, אידי אמין, צ'מברליין, הקונגרס הציוני השישי, פרעות קישינב, אייר פראנס, יוני נתניהו, יצחק רבין, גיור רפורמי, מתנגדי חיסונים, קפה, תמותת ילדים, גורילות.

  • 35 min
  פרק 31: פרסומות

  פרק 31: פרסומות

  חדש! רק היום >>> פרק טרי של הפודקאסט של חור בהשכלה! הפרק הזה יספר לכם דברים שבכלל לא ידעתם שאתם צריכים לדעת, וזה בדיוק מה שאתם צריכים! מי שיאזין יזכה ב-50% הנחה על הפרקים הבאים!

  אם עד עכשיו לא הבנתם, הפרק ה-31 של חור בהשכלה יעסוק בפרסומות ובתעשיית הפרסום. הפרק הזה נולד מתוך ההתלבטות האישית שלי לגבי הכנסת פרסומות לפודקאסט. בסוף החלטתי שלא, אבל הדילמה נשארה איתי וגם המחשבות על המקום של עולם הפרסום בחיים של כולנו. בחלק הראשון של הפרק נדבר על ההיסטוריה של הפרסומות, בחלק השני נדבר על התיאוריה של עולם הפרסום ואשוחח עם הילה בר, פרסומאית ומנהלת דיגיטל על "איך עושים פרסומת". בחלק השלישי אדבר על הכלכלה של עולם הפרסום ועל פרסום בעידן הטכנולוגיה. אם תחזיקו מעמד עד סוף הפרק אז תוכלו לשמוע אותי מדבר קצת על הדילמות המוסריות בתחום הזה, וגם על הדילמה הספציפית שלי.

  נושאים שיעלו בפרק: תקשורת, פפירוס, פומפיי, אנאלפבתיות, עיתונות, אופרות סבון, שיווק, מיתוג, פסיכולוגיה, אנליסטים, פייסבוק, גוגל, טירגוט, נועה קירל.

  • 33 min
  פרק 30: בינה מלאכותית

  פרק 30: בינה מלאכותית

  "כולנו חכמים, כולנו נבונים, וכולנו יודעים את התורה" אבל אולי אנחנו לא לבד בזה, והמחשבים שיצרנו הם גם חכמים ונבונים (ויודעים את התורה)?

  בפרק ה-30 של חור בהשכלה נדבר על בינה מלאכותית, ועל למידת מכונה, וקצת על רובוטים, ועל מדעי המחשב – בעיקר כי אי אפשר ממש להפריד בין הדברים. בחלק הראשון של הפרק נדבר על מה זה בינה מלאכותית ועל ההיסטוריה של הרעיון הזה ועל ההתפתחות של המחקר בתחום הזה. בחלק השני של הפרק, שבו מתארח חוקר מדעי המחשב נימרוד הראל, נדבר על "איך עושים" בינה מלאכותית ואיך הדבר הכל-כך מורכב הזה עובד. בחלק השלישי והאחרון של הפרק נחפור קצת על ההיבטים הפילוסופיים והמוסריים של בינה מלאכותית ועל המושג סימולאקרה.

  נושאים שיעלו בפרק: הומו ספיאנס, אוטומטון, הגולם מפראג, הטורקי, אלן טיורינג, גארי קספרוב, למידת מכונה, רשתות נוירונים, Dall E 2, מובילאיי, תיבה שחורה, דיסטופיה.

  נ.ב – את העיצוב של הפרק יצרה בינה מלאכותית 😉

  • 36 min
  פרק 29: בודהיזם

  פרק 29: בודהיזם

  היה כבר פרק על הדת הגדולה בעולם (נצרות), היה גם פרק על הדת השנייה הכי גדולה בעולם (איסלאם), ולכן הגיע הזמן שיהיה פרק על הדת... הרביעית הכי גדולה בעולם – הבודהיזם.

  בפרק ה-29 של חור בהשכלה נדבר על בודהיזם, שהיא ספק דת ספק דרך – אבל בעיקר דהרמה. בחלק הראשון של הפרק נדבר על סיפור חייו של סידהארטהה גאוטמה, מי שרובנו מכירים בתור "הבודהה". החלק השני של הפרק ידבר על התאולוגיה הבודהיסטית, על בסיס האמונה ועל מושגים מרכזיים בבודהיזם. החלק השלישי של הפרק ידבר על ההיסטוריה של הבודהיזם ועל התפשטות הבודהיזם ברחבי אסיה. ובסוף, כרגיל, אבלבל קצת את השכל עם הדעות שלי על כל מיני דברים :)

  נושאים שיעלו בפרק: ברהאמניזם, נירוואנה, גלגול נשמות, סגפנות, סרי לנקה, דלאי לאמה, דרך המשי, קמר, אשוקה.

  • 34 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
28 Ratings

28 Ratings

יף חן ,

יוסף

‏בתור פודקאסט שנקרא חור בַהשכלה ואמור למלאות את החור בֶהשכלה מצופה ממך להביא מידע אוביקטיבי ועובדתי אך בפועל המידע שאינך מביא אינו אובייקטיבי בהרבה מקרים כמו-כן אתה מביא עובדות לא מוגמרות או חצייה עובדות או סתם מידע שאין לי מושג איפה אתה מוצא אותו.

Top Podcasts In Education

Mel Robbins
The Atlantic
Mark Manson
Dr. Jordan B. Peterson
The Washington Post
Ashley Leggs

You Might Also Like

N12
רשת עושים היסטוריה
כאן | Kan
רשת עושים היסטוריה
רשת עושים היסטוריה
mako מאקו