114 episodes

יותם שטיינמן ואורחים יוצאים למסע היסטורי אל תקופת המקרא

עושים תנ"ך עם יותם שטיינמן Osim Tanac‪h‬ רשת עושים היסטוריה

  • Judaism
  • 4.8 • 36 Ratings

יותם שטיינמן ואורחים יוצאים למסע היסטורי אל תקופת המקרא

  [עושים תנ"ך] שילה העיר הנשכחת

  [עושים תנ"ך] שילה העיר הנשכחת

  אם נשאל את רוב האנשים- מהי העיר הכי חשובה בישראל מבחינה דתית והיסטורית רוב האנשים יציינו את ירושלים. יש כאלו שילכו צעד אחד נוסף ויציינו את חברון, שכם ושומרון כמרכזים חיהודים-היסטוריים חשובים. אבל מה עם שילה? שכתם גם אתם אותה , נכון? למרות ששילה היא מקום עם קשר הדוק לתרבות העם השוכן בציון, היא לא מקבלת את המעמד הראוי לה כמו שאר הערים האחרות. מה מייחד את שילה? האם ניתן בכלל לקרוא לה עיר? האם שילה יכולה לעזור לנו להבין מה הייתה היחידה הטריטוריאלית הראשונה שנקראה ישראל? כדי לשפוך אור על שילה- אתר שהוא מפגש בין הארכיולוגיה והתנ"ך ונארח בפרק זה של עושים תנ"ך את פרופ' ישראל פינקלשטיין לשיחה שתחבר בין הטקסט המקראי לשרידים הארכיולוגים. בואו לגלות מחדש כדי לגלות את שילה ולתת לה את הכבוד המגיע לה.

  האזנה נעימה,
  יותם.  https://www.ads.ranlevi.com/2021/03/01/panda-osimtanach-shiloh/

  • 35 min
  [עושים תנ"ך] מגדל בבל

  [עושים תנ"ך] מגדל בבל

  מגדל בבל הוא הסיפור השלישי והאחרון מבין הסיפורים המיתולוגים בספר בראשית. כולנו למדנו את הסיפור התנכ"י אשר מתאר איך נוצרו שפות העולם ואודות המגדל המפורסם. אבל מסתבר שהסיפור לא כל כך פשוט כפי שנדמה בתחילה. מדוע דווקא העיר בבל מככבת בסיפור? האם הטקסט בעצם בא להסביר מנהג, מסורת או נורמות קדומות - סיפור אטיולוגי? האם סיפור מגדל בבל מקורו בכלל במסורת יהודית? ולמה בוב מארלי אף הוא שר על בבל וציון?
  בפרק הזה של עושים תנ"ך נארח את ד"ר יעל אברהמי מרצה למקרא במכללת אורנים לשיחה על המגדל המפורסם בתנ"ך.

  האזנה נעימה,
  יותם.

  https://www.ads.ranlevi.com/2021/02/15/tmura-osimtanach-babel-tower/

  • 32 min
  [עושים תנ"ך] מערת המכפלה - קבר אבותינו

  [עושים תנ"ך] מערת המכפלה - קבר אבותינו

  מערכת המכפלה, מי לא מכיר? מבנה במזרח העיר חברון בו על פי המסורת היהודית קבורים כל אבות האומה אברהם יצחק ויעקב, שלוש מתוך 4 האמהות המקראיות ואפילו ישנן מסורות המרחיקות עוד יותר וטוענות כי במקום קבורים אדם וחוה ואפילו ראשו של עשיו. מערת המכפלה, אחד המקומות הקדושים ביותר ליהדות אשר במרוצת הזמן הפכה גם למקום קדוש לאסלאם, מוזכרת לא מעט הן בתנ״ך והן במקורות יהודיים נוספים. אבל מהי אותה המערה? מי באמת קבור שמה? למה נבחר אתר המערה כמקום קבורה ומהיכן נובעת קדושתה כיום? איך נוצרים בכלל מקומות מקודשים? והאם המקום שמזוהה על ידנו כיום כמבנה מערת המכפלה הוא אכן מיקום המערה המוזכרת במקרא? בפרק זה של עושים תנ״ך נארח את חוקר המקרא שחר ענבר לשיחה על מקומות קדושים בכלל ומערת המכפלה בפרט.

  האזנה נעימה,
  יותם.

  https://www.ads.ranlevi.com/2021/02/02/thinkanddrink-osimtanach-hamachpela/

  • 35 min
  [עושים תנ"ך] חינוך: איך מלמדים תנ"ך בבית הספר?

  [עושים תנ"ך] חינוך: איך מלמדים תנ"ך בבית הספר?

  כל אחד מאיתנו זוכר את היום המרגש בו קיבל לידיו את ספר התנ"ך לקראת לימודים בבית הספר היסודי, לא משנה אם מחברת הלימוד הייתה בכריכה צהובה או לבנה. גם בהמשך חיינו בצבא, רובנו נשבעים על ספר התנ"ך בסיום הטירונות במעמד מרגש. לאחר מכן כשאנו בוגרים ויש לנו ילדים משל עצמנו- אנו מתרגשים מהתנ"ך לפחות בפעם שלישית - לפרש ולהבין עם הילדים פסוקים קשים מהתנ"ך, ביחד- הורה וילד, ולהיזכר בסיפורים אותם למדנו לפני עשורים רבים. התנ"ך -ספר הספרים קשור בקשר הדוק למורשתנו, בזאת אין ספק. אבל מדוע בעצם ללמד תנ"ך כבר בבית הספר היסודי? איך לימדו פעם? האם ואיך מערכת החינוך של היום מתאימה את עצמה ללימוד תנ"ך בעולם משתנה? מדוע תנ"ך נחשב למקצוע לא אהוב בלשון המעטה למרות שכאמור הוא כל כך נוכח בחיינו?
  המקרא הוא הבסיס התרבותי שלנו והקשר שלנו האחד לשני, לארץ הזאת, לשפה ולמורשת שלנו - אז איך נוצרו כאלה פערים בין הנוכחות של התנ"ך בחיינו והקשר שלנו לסיפורים לצורה בו מלמדים מקרא בבית הספר? האם יש "אשם" או "אשמים" בסיפור הזה? מה ניתן לעשות?
  בפרק פדגוגי זה של עושים תנ"ך - מתארחים ד"ר בועז סתיו וד"ר יעל אברהמי ממכללת אורנים, מרצים באקדמיה וגם מורים לתנ"ך, לדיון נוקב על הוראת המקרא בישראל של סוף 2020.

  האזנה נעימה,
  יותם.


  https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/19/thinkanddrink-osimtanach-education/

  • 47 min
  [עושים תנ"ך] מסע שישק ומגידו

  [עושים תנ"ך] מסע שישק ומגידו

  אמרנו מגידו- אמרנו שישק. שישק מפרעוני מצריים המוזכר במקרא שלוש פעמים אשר על פי המחקר המודרני מזוהה עם שושנק הראשון. אם נקבל הנחה זאת מסעו לא"י אשר מתואר במקרא, הוא האירוע התנ"כי הראשון אשר נמצאה לו עדות ממקור חיצוני ולכן חשיבותו לחקר תולדות ישראל חשובה מאין כמותה.
  אז מי באמת היה שישק-שושנק? מתי בדיוק שלט? כמה זמן החזיק שלטונו בארץ כנען ועד איפה הצליח להגיע? מדוע ערי יהודה לא מוזכרים בעדויות הארכיולוגיות של שישק ואיך כל זה קשור בכלל למגידו? בפרק זה מתארח מלך מגידו מודרני הלא הוא פרופ׳ ישראל פינקלשטיין לשיחה יסעל שלטון שישק בממלכת ישראל במאה ה-10 לפני הספירה.

  האזנה נעימה,
  יותם.
  קרדיט תמונה: מאת Olaf Tausch - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9870676

  https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/04/panda-osimtanach-shishak/

  • 39 min
  [עושים תנ"ך] כמה זה עולה לי?- מסחר בעולם העתיק

  [עושים תנ"ך] כמה זה עולה לי?- מסחר בעולם העתיק

  כסף מסובב את העולם" כבר שרו בברודווי בשנות ה 60 במחזמר קברט. האם זה תמיד היה כך?
  בעולם הדיגיטלי שלנו הולך ומתמעט השימוש בכסף מזומן. אבל מה היה המצב בעולם העתיק? איך אנשים סחרו ושילמו לפני היות המטבע? איך ומי סחרו בזמן התנ"ך? איך קבעו שווי של סחורה? מה ייצאו מהמרחב של ארץ ישראל ומה היה צריך לייבא לכאן? מדוע השקל הוא לא רק מטבע?

  בפרק זה מתארח ד"ר ערן אריה, נצא למסע מוניטרי ברחבי העולם העתיק ונדבר על עולם המסחר, העולם הפיננסי והכלכלה של תקופת המקרא.

  האזנה נעימה,
  יותם.

  קרדיט תמונה: By Chamberi - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26141898


  https://www.ads.ranlevi.com/2020/12/21/soham-osimtanach-mischar/

  • 42 min

Customer Reviews

4.8 out of 5
36 Ratings

36 Ratings

mr.avi ,

Mr.avi

מי חיבר את ספר ״היובלים״?

Top Podcasts In Judaism

Listeners Also Subscribed To