14 episodes

ما در آن روی سکه که در وبسایت طرفداری تهیه می شه، پرونده های تاریخی و روز ورزشی جالب رو از زاویه ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته، مرور می کنیم

آن روی سکه آن روی سکه

  • Sports
  • 3.9 • 10 Ratings

ما در آن روی سکه که در وبسایت طرفداری تهیه می شه، پرونده های تاریخی و روز ورزشی جالب رو از زاویه ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته، مرور می کنیم

  پادکست آن روی سکه (1): سایه های سیاه

  پادکست آن روی سکه (1): سایه های سیاه

  صاحب رکورد سریع ترین گل زده شده در تاریخ ال کلاسیکو است، بیشتر از هر فرانسوی دیگری در لالیگا گل زده و پاس گل داده، سال های سال زیر سایه ستاره های کوچک و بزرگ تیم ملی و باشگاهی اش دم نزده و حتی بیشتر از زین الدین زیدان، عنوان بهترین بازیکن سال فرانسه را به خود اختصاص داده، اما با این وجود همیشه سیبل شدیدترین انتقادات فنی و حاشیه های جنجالی رسانه ها در داخل و خارج زمین چمن بوده است. کریم مصطفی بنزما و پرونده قطور حاشیه هایش، موضوع قسمت اول پادکست جدید طرفداری با عنوان آن روی سکه است که در رویکردی نو، به مرور پرونده شخصیتی چهره های مشهور و رخدادهای تاریخی دنیای ورزش می پردازد.

  زین الدین زیدان و کریم بنزما از بعضی جنبه ها شبیه به هم هستند. هر دو اصلیتی الجزایری دارند، هر دو فوتبالیست هستند، هر دو برای رئال مادرید و تیم ملی فرانسه بازی کرده اند و هر دو قهرمان اروپا شده اند، اما به وجهه عمومی و محبوبیت آنها که بپردازیم، کریم و زین الدین، فرزندان مهاجرین الجزایری در فرانسه، زمین تا آسمان باهم تفاوت دارند. اولین قسمت پادکست آن روی سکه، به واکاوی پاسخ این سوال می پردازد که چرا کریم بنزما این قدر منفور است و چطور تمام حاشیه های دنیا شامل حالش شده است.

  • 33 min
  آن روی سکه (2): معبد منحوس

  آن روی سکه (2): معبد منحوس

  رقابت بین سلتیک و رنجرز، مشهورترین تیم های کشور اسکاتلند و شهر گلاسکو، به بیش از 100 سال پیش برمی گردد. از همان ابتدای شکل گیری دو تیم در اواخر قرن نوزدهم و انتساب هر کدام به یکی از گرایش های مسیحیت یعنی کاتولیک و پروتستان، آتش اختلافات طرفداران شان هم شعله ور تر شد و به گواه بسیاری، این مسابقه که به دربی اولد فیرم هم مشهور است، از جمله خونبارترین و خشن ترین رقابت های دنیای فوتبال داخل و بیرون زمین شمرده می شود؛ جایی که رقابت های لفظی و فیزیکی طرفین از هفته ها قبل از مسابقه کلید می خورد.
  این قسمت آن روی سکه به سراغ یکی از تلخ ترین رویدادهای مربوط به رقابت دو تیم پرداخته است. در 1971 و در جریان یکی از مسابقات دو تیم، فاجعه ای رخ داد که طی آن، 66 نفر جان خود را از دست دادند. این قسمت آن روی سکه را روزبه جاریانی با استفاده از منابع پایین نوشته، مهدی جوانی ویراست کرده، حسین خسروی طراحی پوسترهای آن را انجام داده و محمدحسین کریمی پناهِ عزیز آن را روایت کرده است.

  • 25 min
  OJ- Tarafdari

  OJ- Tarafdari

  اورنتال جیمز سیمپسون، بازیکن پرافتخار فوتبال آمریکایی بود که بعد از بازنشستگی به کارشناسی مسابقات و بازیگری روی آورده بود و شهرت و محبوبیتش هر روز بیشتر و بیشتر می شد تا اینکه یک روز به جرم قتل همسر سابق و دوست وی دستگیر و برای مدت 10 ماه مورد محاکمه قرار می گیرد. محاکمه ای که در آغاز کار و با توجه به شواهد و مدارک به دست آمده، همه چیز برعلیه سلبریتی آمریکایی است، اما در پایان و در میان بهت همگان، ورق برمی گردد. داستان دستگیری، محاکمه و صدور حکم مربوط به او جی سیمپسون، سوژه ما در این قسمت آن روی سکه بود که می توانید شرح کامل داستان را از طرفداری و سایر بسترهای انتشار پادکست دنبال کنید.

  • 36 min
  آن روی سکه (3): دردانه های بازبی

  آن روی سکه (3): دردانه های بازبی

  امروز ششم فوریه، مصادف با یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ دنیای ورزش است. در ششم فوریه 1958، هواپیمای حامل بازیکنان و کادر فنیِ وقت منچستریونایتد در مونیخ سقوط کرد. سرمت بازبی در 1945 در حالی هدایت منچستریونایتد را به عهده گرفت که این انتخاب چندان به مذاق طرفداران شیاطین سرخ خوش نیامد، چون بازبی قبلا در لیورپول بازی کرده بود و سابقه کاپیتانی رقیب همشهری یعنی منچسترسیتی را داشت. با این حال، همین آقای بازبی بود که بخش مهمی از تاریخ منچستریونایتد را به نام خود نوشت. مت بازبی نقش اول نخستن قهرمانی قرمزهای شهر منچستر در اروپا بود و همچنین یکی از نفرات حاضر در هواپیمایی بود که در ششم فوریه 1958 در مسیر بازگشت از بلگراد، در مونیخ سقوط کرد.
  در فاجعه سقوط هواپیمای منچستر در آلمان، چندین و چند ستاره بی مانند فوتبال آن زمان اروپا از جمله دانکن ادواردز و دنیس تیلور کشته شدند و تیمی که داعیه فتح اروپا داشت، تقریبا به طور کامل از هم پاشید، ولی بازبی بعد از ریکاوری از حادثه سقوط برگشت و منچستریونایتد را قهرمان قاره سبز کرد. این قسمت از پادکست آن روی سکه به واکاوی داستان منچستریونایتد در سه پرده قبل، حین و بعد از سقوط هواپیما می کند.

  • 28 min
  Ep 6. Messi

  Ep 6. Messi

  این هفته در آن روی سکه به سراغ پرونده اعجوبه دهه اخیر فوتبال دنیا رفته ایم. لیونل آندرس مسی یکی از محبوب ترین بازیکنان تمام دنیا طی 10 سال اخیر به شمار می رود که هر چه ممکن بوده در بعد فردی و باشگاهی را چندین و چند بار برده است. با این حال، داستان لئو و کشورش آرژانتین و زادگاهش روزاریو، کاملا متفاوت است. هنوز هم دیگو مارادونا محبوب ترین چهره تاریخ فوتبال آنها به شمار می رود و خیلی ها شاید تمایلی به قرار دادن نام مسی در بین 10 بازیکن برتر تاریخ کشورشان را هم نداشته باشند. بسیاری از آرژانتینی ها اعتقاد دارند شماره 10 تکنیکی اصلا اهل این کشور نیست، چون برای آلبی سلسته ها چیزی نبرده و آن طور که برای بارسلونا بازی می کند، برای کشورش نمی جنگد. بروز این دیدگاه در شهر زادگاه لئو یعنی روزاریو، تلخ تر هم هست تا حدی که این نابغه دنیای فوتبال، در آنجا بیش از هر جای دیگری، احساس غربت می کند و ما در این قسمت از پادکست آن روی سکه براساس گزارشی طولانی از ESPN، به کندوکاو چرایی این مساله پرداخته ایم.

  • 28 min
  مهم ترین اتفاقات ورزشی سال 1397

  مهم ترین اتفاقات ورزشی سال 1397

  ورزش ایران و جهان یک سال دیگر پر از اتفاقات تلخ و شیرین را پشت سرگذاشت و به پایان راه رسید. وارد سال 1398 شده ایم. برگزاری جام جهانی 2018 روسیه، بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و جام ملت های آسیای 2019 در امارات از جمله مهم ترین رویدادهای ورزشی سال گذشته بودند که چه در رده ملی و چه در رده بین المللی، اتفاقات بسیاری ثبت کردند. علاوه بر این، رئال مادرید توانست در سال گذشته، در قهرمانی اروپا هت تریک کند، ولی مدتی بعد فوق ستاره خود یعنی کریستیانو رونالدو و رهبر هر سه قهرمانی اخیرش در لیگ قهرمانان یعنی کریستیانو رونالدو و زین الدین زیدان را از دست داد. کارلوس کی روش تیم ملی ایران را بعد از 8 سال ترک کرد و به کلمبیا پیوست. تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در یکی از بدترین عملکردهای خود نتوانستند حتی یک مدال طلا بگیرند و برخی ورزشکاران درخشش جالب توجهی در بازی های آسیایی داشتند. این ها تنها بخشی از اتفاقاتی بود که سال شمسی گذشته رخ داد که پادکست آن روی سکه این قسمت خود را به مرور آنها اختصاص داده است. به نظر شما مهم ترین اتفاقات ورزشی ایران و جهان در سال 1397 چه بوده است؟ نظرات خود را با ما مطرح کنید و آماده شنیدن قسمت های جدید پادکست ما باشید.

  • 40 min

Customer Reviews

3.9 out of 5
10 Ratings

10 Ratings

Top Podcasts In Sports

Listeners Also Subscribed To