56 episodes

موضوع آموزش و به‌روزرسانی اطلاعات مالی برای حسابداران و مدیران، دغدغه‌ای مهم به شمار می‌آید. در راستای این موضوع، سپیدار سیستم همواره سعی داشته تا با ارائه خدمات آموزشی مالی و حسابداری، به مخاطبان خود کمک کند.
در این مجموعه با سری فایل‌های صوتیِ مرتبط با حوزه حسابداری و مدیریت کسب‌وکار همراه شما هستیم و قرار است با کمک اساتید برجسته، مطالب کاربردی را در این صفحه و اپلیکیشن رادیو مالی به اشتراک بگذاریم.
این پادکست‌ها، به شما کمک می‌کنند که در مسیر کار، هنگام ترافیک و یا در اوقات فراغت اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید. همچنین می‌توانید علاوه بر ارائه نظرات و پیشنهادات، سوالات خود را با ما در میان

رادیو مالی | Radio Mali Sepidarsystem

  • Business
  • 5.0, 2 Ratings

موضوع آموزش و به‌روزرسانی اطلاعات مالی برای حسابداران و مدیران، دغدغه‌ای مهم به شمار می‌آید. در راستای این موضوع، سپیدار سیستم همواره سعی داشته تا با ارائه خدمات آموزشی مالی و حسابداری، به مخاطبان خود کمک کند.
در این مجموعه با سری فایل‌های صوتیِ مرتبط با حوزه حسابداری و مدیریت کسب‌وکار همراه شما هستیم و قرار است با کمک اساتید برجسته، مطالب کاربردی را در این صفحه و اپلیکیشن رادیو مالی به اشتراک بگذاریم.
این پادکست‌ها، به شما کمک می‌کنند که در مسیر کار، هنگام ترافیک و یا در اوقات فراغت اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید. همچنین می‌توانید علاوه بر ارائه نظرات و پیشنهادات، سوالات خود را با ما در میان

  قسمت ۵۲: مقدمه ای بر حسابداری حقوق و دستمزد

  قسمت ۵۲: مقدمه ای بر حسابداری حقوق و دستمزد

  در این قسمت درمورد حسابداری حقوق و دستمزد صحبت می کنیم.

  حقوق و دستمزد چندین قسمت مجزا دارد: مفاهیم کلی حقوق و دستمزد، کسورات قانونی، نحوه پرداخت و گزارش گیری

  در حقوق و دستمزد مبنایی به نام حداقل حقوق وجود دارد. حداقل حقوق، حقوق مصوبی است که سالانه هیات وزیران آن را تصویب می‌کند و در سال جاری در حدود ۱٫۵۱۶٫۰۰۰ تومان است. دولت سالانه یک درصدی افزایش برای آن درنظر می‌گیرد که به شکل پلکانی است.

  • 21 min
  قسمت ۵۱: ویژگی‌های یک حسابدار موفق

  قسمت ۵۱: ویژگی‌های یک حسابدار موفق

  مقدمه
  در این پادکست در مورد موضوعات روز حسابداری و ویژگی های یک شخص حسابدار صحبت می‌شود. حسابداری علمی است که به سرعت جای خود را در میان دانش‌های متفاوت باز کرده است و تقریبا هر شرکت و یا واحد صنفی دارای یک فرد حسابدار جهت پیگیری موضوعات مالی ‌است.

  فرد حسابدار به راحتی به داخل هر مجموعه‌ای نمی‌تواند وارد شود اما پیشرفت در این عرصه کار راحتی است. برای حسابداری دوره گذار سه ساله وجود دارد و می‌بایست فرد پرتلاش ظاهر شود. در این زمینه می‌توانید پادکست شماره ۲۱ را مجدد گوش کنید. نیازمندی هایی که برای رشته حسابداری وجود دارد عبارتند از:


  دانستن زبان انگلیسی ؛ می‌توانید با دانستن زبان انگلیسی سریع تر پیشرفت کنید.
  تسلط بر نرم افزار حسابداری ؛ هیچ شرکت و یا واحدی در حال حاضر دستی کار نمی‌کند.
  مهارت کار با آفیس و خصوصاً اکسل؛ باید بتوانید در امور جاری از اکسل کمک بگیرید.
  اطلاع از قوانین مالی در سال جاری؛ دانستن موضوعاتی مثل حداقل حقوق و دستمزد، سقف بیمه ، میزان مالیات، حق مسکن، خواروبار، حق اولاد، میزان بیمه اشخاص
  تسلط بر مفاهیم پرکاربرد مثل ارزش افزوده و خرید و فروش فصلی

  ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر چیست و بر چه چیزی تاکید دارد؟ (خرید و فروش فصلی)
  این ماده اشاره می‌کند که بعد از گذشت سه ماه و هر فصل سال، باید لیست تمام معاملات مثل خرید، فروش، صادرات، واردات، اجاره ملک، اجاره دستگاه، پیمانکاری، حق العمل کاری  و هر آن چیزی که بار مالی دارد، را ارئه کنید.

  شما می‌بایست به سایت سازمان مالیاتی مراجعه و نرم افزار مخصوص آن را دانلود نمایید و به شکل آفلاین یا آنلاین کار کنید. فرد حسابدار می‌بایست تمامی اطلاعات مربوط به آن‌ها را اعم از اینکه چه چیزی ، از چه کسی و با چه قیمتی خریداری شده است  و یا چقدر تخفیف و یا ارزش افزوده داشته است را اعلام نماید. همچنین ارسال اطلاعات ثبتی مثل کدملی و یا شناسه ملی  و کد اقتصادی و آدرس وی نیز الزامی است و این نشان می‌دهد که برای انجام یک قرارداد باید تمامی اطلاعات شفاف باشد و به همان شکل نیز اعلام شود.

  اگر نیاز به فاکتور رسمی وجود داشته باشد باید کد اقتصادی، مهر، آدرس، کدپستی و شناسه ملی وجود داشته باشد و اگر طرف شما شخص حقیقی باشد باید کدملی شخص را دریافت کنید. در گذشته در صورتیکه شخص مورد نظر اطلاعات را به شما نمی‌داد، می‌توانستید درخواست امتناع رد کنید اما اکنون می‌بایست این اطلاعات وجود داشته باشد و شما باید از شخصی خریداری کنید که می‌تواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.در مورد فروش هم به همین شکل اس

  • 20 min
  قسمت ۵۰: پاسخ به سوالات شما

  قسمت ۵۰: پاسخ به سوالات شما

  در این قسمت، همانند روال گذشته به سوالات شما مخاطبین رادیو مالی پاسخ داده‌ایم. سوالاتی که در این پادکست بررسی شده‌اند:


  در شرکت های خصوصی، ملاک محاسبه حق سنوات و ارائه لیست بیمه با حداقل حقوق است یا موارد مازاد پرداختی؟
  ما یک شرکت استارتاپ که واسط بین کارفرما و کارگر هستیم. بابت این کار از کارفرما بابت معرفی پرسنل مبلغی گرفته می شود و فاکتور فروش برای آن شخص حقوقی یا حقیقی صادر می شود. شرح فاکتور فروش “تامین نیروی انسانی” است. چه میزان حق بیمه باید پرداخت گردد؟
  در صورتی که یک نفر موسسه حسابرسی کار کرده باشد و شرکت در سال اول آن شخص را بیمه نکرده و هیچ قراردادی عقد نشده باشد، چه کاری می توان انجام داد؟
  آیا خانم مطلقه که سرپرست خانوار محسوب می شود و فرزند ندارد، جهت دریافت بیمه بیکاری جز کدام جدول دریافت می گیرد؟ مجرد یا متاهل؟
  شرکتی به افرادی که در فروش شرکت به عنوان حق دلالی و بازاریابی همکاری می کنند، پورسانت می دهد. در واقع این امر به صورت افراد متفرقه (نه به عنوان پرسنل شرکت) سالیانه یکی دو بار صورت می پذیرد. از نظر بیمه تکلیف چیست؟
  در خصوص شرکت های تولیدی که تعدادی راننده با ماشین جهت حمل کالا به مشتری را در اختیار دارد، آیا این رانندگان مشمول ماده ۳۸ بیمه جهت ارائه مفاصا حساب می شوند یا خیر؟ و آیا باید با رانندگان قرارداد همکاری منعقد شود؟
  آیا شرکت های پیمانکاری مشمول ماده ۴۷ یا حسابرسی بیمه می شوند؟

  • 15 min
  قسمت ۴۹: مقدمه‌ای بر حسابرسی بیمه

  قسمت ۴۹: مقدمه‌ای بر حسابرسی بیمه

  ماده ۴۷ بیمه تامین اجتماعی
  این ماده در مورد رسیدگی مالی به دفاتر و اسناد کارفرمایان است. بعد از تشکیل دادن کد کارگاه، بحث رسیدگی حسابرسی بیمه ای برای آن‌ها متصور می‌شود.

  چرا حسابرسی بیمه ای وجود دارد؟
  سازمان برای اینکه از رعایت قوانین اطمینان حاصل نماید این قانون را تصویب کرده است.این قانون به دو صورت است: ۱- اطمینان رعایت حقوق بیمه ای کارکنان ۲- اطمینان از اجرای قانون تامین اجتماعی بابت قراردادها (ماده ۳۸) و حق الزحمه ها( ماده ۴۷)

  مرجع حسابرسی بیمه ای، موسسه حسابرسی بیمه ای تامین اجتماعی است. در سال های قبل، هر ده سال یکبار حسابرسان بیمه به شرکت ها مراجعه می کردند اما در حال حاضر هر سال مراجعه دارند.

  نحوه حسابرسی بیمه ای:
  اگر در حسابرسی بیمه ای بار کلمات را متوجه شویم به طور مثال (در شرح سند حسابداری بدانیم که از چه کلماتی باید استفاده کنیم) به مشکلی برنمی خوریم. ی در مورد قراردادها بدانیم کدام قرارداد مشمول بیمه تامین اجتماعی می شود و کدام مورد مشمول نمی شود. اگر از این قراردادها (مثل پیمانکاری یا نصب)  کسر نشود، ما موظف هستیم طبق ماده ۳۸ ، ۵ درصد از هر پرداخت کم می کنیم، کل صورت وضعیت را کسر کنیم و از آن ها درخواست کنیم تا مفاصا حساب بیاورند و پس از ان مابقی پول آن ‌ها را پرداخت می کنیم. اگر این کار انجام نشود، نسبت به ضریب آن قرارداد از مطالبه می کنند.

  حسابرسی بیمه ای در یک کاربرگ های چهار ستونی انجام می شود: ستون های ۱-۵ ، ۲-۵، ۳-۵ و ستون غیر مشمول. با توجه به نوع آن کار حسابرسان بیمه ای در محل حاضر می شوند و هر یک از آن کارها را در ستون خاص خود قرار می دهند. مباحث حق الزحمه ای در ستون ۱-۵ قرا می گیرند. خدمات نصب در ستون ۲-۵ قرار می گیرند و بحث هی تعمیرات در ستون ۳-۵ قرار می گیرند. اما نحوه تشخیص آن ها چگونه است؟

  فرمول کلی نحوه تشخیص حق بیمه به این شرح است: باید در گام اول تشخیص بدهیم که بار انسان در این پروژه ها چقدر است؟ مثلا وقتی از یک مشاور در یک پروژه استفاده می شود، آیا مشاور نیاز به تجهیزات خاصی دارد و یا صرفا مذاکره و مشاوره است؟ دخالت انسان در پروژه، در موضوع پرداخت نقش بیشتری دارد  و هر چقدر نقش انسان کمتر باشد، حق بیمه بیشتر است. حق بیمه تمامی حق الزحمه ها شامل کارگران روزمزد و  خدمات حرفه ای مشاوره اگر بصورت حقیقی باشد ۳۰ درصد است و اگر پرداخت نشود، در ستون ۱-۵ قرار می دهند و مشمول جریمه ۳۰ درصد خواهد شد.

  در مورد کارهای نصبی، کار اصلی توسط یک انسان انجام می شود اما برای نصب مجبور است از یکسری تجهیزات استفاده کند که در ستون ۲-۵ ثبت می شو

  • 16 min
  قسمت ۴۸: مروری بر بیمه تامین اجتماعی

  قسمت ۴۸: مروری بر بیمه تامین اجتماعی

  قانون تامین اجتماعی در سال ۱۳۵۴ به تصویب رسیده است که در فصول مختلف تدوین شده است. اصنافی که شروع به فعالیت می کنند در ابتدا باید یکسری از قوانین را رعایت کنند. در گام اول پس از مشخص شدن کارگاه، باید به نزدیک ترین شعبه بیمه مراجعه و کد گارگاهی بیمه را دریافت کنند. برای بیمه بسیار حائز اهمیت است که مکان انجام فعالیت اقتصادی کاملا مشخص باشد.

  در گام دوم پس از گرفتن کد کارگاهی، بازرس می بایست محل فعالیت را تایید کرده و فرم ها مربوط می بایست تکمیل شوند که از جمله ی این فرم ها، فرم ابلاغ الکترونیک است. روند روزنامه رسمی و آگهی ثبت شرکت هم در ادامه باید صورت پذیرد.پس از آن و با شروع فعالیت شرکت از طریق نرم افزار بیمه تامین اجتماعی، بیمه کارکنان را ماهانه محاسبه و فرم آن تکمیل می گردد. هر شعبه تامین اجتماعی دارای یک سری کارگذاری هایی است و بحث تمدید دفترچه و … در آنجا انجام می شود.

  ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی چیست؟

  منابع درآمد سازمان به‌شرح زیر می‌باشد.

  حق بیمه از اول مهرماه تا پایان سال ۱۳۵۴ به میزان‌بیست و هشت درصد مزد یا حقوق است که هفت درصد آن به عهده‌بیمه شده و هجده درصد به عهده کارفرما و سه درصد به وسیله‌دولت تامین خواهد شد.


  درآمد حاصل از وجوه و ذخائر و اموال سازمان.
  وجوه حاصل از خسارات و جریمه‌ های نقدی مقرر در این قانون.
  کمک‌ها و هدایا.

  حداقل حقوق و دستمزد کارکنان در سال ۹۸:


  حداقل حقوق روزانه ۵۰٫۵۶۲ ت
  حداقل حقوق روزانه ۱٫۵۱۶٫۸۸۲ ت
  حق مسکن ماهیانه : ۱۰۰٫۰۰۰ ت
  بن نقدی: ۱۹۰٫۰۰۰ ت
  حق اولاد: ۱۵۱٫۶۸۸ ت

  کسانیکه حقوق های بالاتری را دریافت می کنند، حق مسکن، بن نقدی و حق اولاد را به همین میزان دریافت می کنند. همچنین سازمان بیمه تامین اجتماعی تنها تا ۷ برابر حقوق دریافتی را مشمول بیمه می کند و اگر شخصی حقوق بسیار بالایی داشته باشد بیشتر از ۷ برابر را غیرمشمول درنظر می گیرد.

  بخشنامه بازدید از دفاتر قانونی: (حسابرسی بیمه ای)

  در گذشته بازدید از شرکت ها بابت حسابرسی هر ده سال و یا هر هشت سال یکبار انجام می شد و گاهی اوقات به برخی از شرکت ها نوبت نمی رسید. قانون تامین اجتماعی این است که لیست بیمه کارکنان باید به شکل ماهانه به شعبه مورد نظر ارسال شود. همچنین قراردادهایی که منعقد می شود، باید یک نسخه از آن به شعبه مربوطه ارائه شود.

  اما چطور می توان مطمئن شد که حق بیمه آن ها به شکل کامل پرداخت می شود؟

  حسابرسی بیمه ای بابت این دغدغه ایجاد شده که توسط موسسه حسابرسی تامین اجتماعی واقع در بلوار کشاورز تهران به اجرا درمی‌آید. حسابرسان بیمه لزوماً از

  • 20 min
  قسمت ۴۷: مالیات بر درآمد املاک | بخش۵

  قسمت ۴۷: مالیات بر درآمد املاک | بخش۵

  ماده ۷۱:
  در مواردی که پس از پرداخت مالیات از طرف مودی معامله انجام نشود اداره امور مالیاتی مربوط مکلف است بنا به درخواست مودی و تأیید دفتر اسناد رسمی مربوط ، مبنی بر عدم ثبت معامله ظرف پانزده روز از تاریخ اعلام دفتر اسناد رسمی مالیات وصول شده متعلق به معامله انجام نشده را از محل وصولی جاری طبق مقررات این قانون مسترد دارد . حکم این ماده در مورد استرداد مالیاتهای مربوط به حق واگذاری و درآمد اتفاقی نیز جاری خواهد بود .

  ماده ۷۴:
  ‌در مورد املاک با عنوان دست دارمی یا عناوین دیگر که حسب عرف محل در تصرف شخصی است چنانچه متصرف تمامی حقوق خود نسبت به ملک را به دیگری منتقل نماید انتقال مزبور مشمول مالیات نقل و انتقال قطعی املاک برابر مقررات این فصل می باشد، همچنین در مورد درآمد حاصل از واگذاری سایر حقوق مربوط به این نوع املاک متصرف از نظر مالیاتی مانند مالک حسب مورد مشمول مالیات مربوط خواهد بود و در موارد فوق تاریخ تصرف ، تاریخ تملک متصرف محسوب می گردد.


  دستارمی: مرکب از دست+دارمی، دارمی در زبان مازندرانی از ریشه داشتن است به معنی داشتن و تصرف. نوعی تصرف یا مالکیت بر روی اراضی کشاورزی در شمال کشور

  ماده ۷۵:
  از نظر مالیاتی مستأجرین املاک اوقافی اعم از این که اعیان مستحدثه در آن داشته یا نداشته باشند نسبت به عرصه مشمول مقررات این فصل خواهند بود .

  تبصره ۱:
  در محاسبه مالیات این گونه مودیان تاریخ اجاره به جای تاریخ تملک منظور خواهد شد .

  تبصره ۲:
  حکم این ماده در مواردی که ملک توسط مستأجر واگذار می‌شود مانع اجرای تبصره (۷) ماده (۵۳) این قانون نخواهد بود .

  ماده ۷۷:
  ماده ۷۷- درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهارم و پنجم باب سوم این قانون خواهد بود.

  آموزش مالیات

  • 16 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In Business