46 episodes

پادکست انسانک تاملی است در تجربیات زیسته و زندگی جاری به روایت حسام ایپکچی
برای دسترسی به متن اپیزودها و یا درج نظرات و پیشنهادها می‌توانید به وب سایت انسانک مراجعه کنید:
https://ensanak.com

پادکست فارسی انسانک | Ensanak Hesam Ipakchi

  • Education
  • 4.7 • 91 Ratings

پادکست انسانک تاملی است در تجربیات زیسته و زندگی جاری به روایت حسام ایپکچی
برای دسترسی به متن اپیزودها و یا درج نظرات و پیشنهادها می‌توانید به وب سایت انسانک مراجعه کنید:
https://ensanak.com

  چهل و یکم: آداب حق‌طلبی

  چهل و یکم: آداب حق‌طلبی

  ضبط اپیزود چهل و دوم پادکست انسانک در روزهای ابتدایی هفته دوم خرداد آغاز شد و انتشارش به روزهای پایانی خرداد رسید. در این فاصله، جملات بارها و بارها از نو نوشته شد و دوباره ضبط شد. این دقت مضاعف به جهت دشواری مضمون این اپیزود است. در ابتدا قصد داشتم درباره این موضوع در چهار اپیزود مستقل صحبت کنم اما برای رعایت اختصار، مباحث چهار اپیزود در یک اپیزود فشرده شد.
  موضوع اپیزود، «حق‌طلبی» است و آدابی که باید برای آن بدانیم و رعایت کنیم. اپیزود حاضر، بعد از مقدمه، چهار «ادب» از آداب حق‌طلبی را شامل می‌شود. شاید در وقت شنیدن این اپیزود، همراه داشتن قلم و کاغذ خالی از لطف نباشد.
  آنچه عرض شد به‌قدر فهم من تا امروز و به اندازه بضاعت و محدودیت‌های پادکست است و حتما با نقد و هم‌فکری شما بر عیار آن افزوده خواهد شد. این نشانی در سایت انسانک، پذیرای دیدگاه، نقد و نکته‌سنجی‌های شماست.
  https://ensanak.com/episode-41
  در این اپیزود مکرر از دکلمه‌های جناب شاملو استفاده شده و موسیقی پایانی به نام «می‌دانم» اثر جناب شمس لنگرودی است. موسیقی استفاده شده در اپیزودهای پادکست انسانک تدریجا در کانال تلگرام انسانک منتشر خواهد شد:
  T.me/ensanak

  • 55 min
  چهلم: مُشکلۀ معاش

  چهلم: مُشکلۀ معاش

  نگفتم «مسئله معاش» بلکه گفتم «مُشکلۀ معاش» چون دیگر با مسئله ساده و متداولی روبرو نیستیم. مشکله به معنای رنج و زحمت است. سفره‌مان روز به روز کوچک‌تر می‌شود و باید تدبیری اندیشید. من – که مانند بسیاری از شما – این روزها به فکر چاره‌اندیشی برای معیشت و زندگی‌ام هستم به «هفت قدم» رسیده‌ام که در این اپیزود بلندبلند به آن اندیشیده‌ام.
  همیشه تصور می‌کردم اپیزود چهلم انسانک درباره عشق باشد اما میثاق ما در انسانک پرداختن به تجربه زیسته و اندیشیدن در وقایع روزمره با عمقی کمی بیش از معمول است و دست روزگار ما را به این روزگار فراخواند. در این اپیزود چند دقیقه‌ای از دیالوگ‌های کم‌نظیر علی حاتمی در سریال هزاردستان و صدای علیرضا عصار در آهنگ «بازی عوض شده» را باهم خواهیم شنید.
  موسیقی بدون کلام استفاده شده در این اپیزود:
  Devastated
  Sohrab Pournazeri , David Garner
  لینک اختصاصی این اپیزود در سایت انسانک:
  https://ensanak.com/episode-40
  موسیقی استفاده شده در اپیزودهای انسانک تدریجا در کانال تلگرام انسانک تقدیم خواهد شد:
  T.me/ensanak

  • 41 min
  سی و نهم: آ

  سی و نهم: آ

  در ابتدای اپیزود از اهمیت و ترجیح «تجربه» گفتم و بعد به بهانه تجربه‌ای صحبت رسید به «آینده». چند دقیقه مانده به پایان اپیزود از دوستان خداحافظی کردم و دقایق انتهایی صرفاً تقدیم به هم‌سفرهایی است که میل به بیشترپیمایی دارند.
  این اپیزود نیازمند دقت مضاعف است – و احتمالا باید بیشتر از یک‌بار شنیده شود – به همین جهت برای حفظ تمرکزمان، از موسیقی کمتر استفاده کردم و فقط به دکلمه‌هایی از حسین پناهی اکتفا شد. در ضمن چند ثانیه‌ای از آهنگ «وارش» از سالار عقیلی نیز تقدیمتان شده است.
  کتاب معرفی‌شده در این اپیزود «هستی و زمان» هایدگر به ترجمه «سیاوش جمادی» است که به پانوشت‌های صفحه 83 و 84 کتاب استناد شده.
  دکلمه‌های مربوط به این اپیزود تدریجا در کانال تلگرام انسانک آپلود خواهد شد:
  T.me/ensanak
  اگر در شنیدن انسانک دچار مشکل هستید و یا میل دارید در خصوص محتوای آن نظرتان را با دیگران در میان بگذارید مثل همیشه سایت انسانک در خدمت شماست:
  https://ensanak.com

  • 44 min
  سی و هشتم: حال خوب

  سی و هشتم: حال خوب

  احتمالاً همه ما شنونده پندهایی از این دست بودیم که «در حال زندگی کن»؛ «گذشته‌ها گذشته»؛ «دم غنیمت است» و... اما آیا واقعا گذشته‌ها گذشته؟ آیا توصیه به «درحال زندگی کردن» توصیه آشکاری است؟ ما می‌تونیم برداشت دقیقی داشته باشیم که «حال» چیست و کجاست؟
  برای دست یابی به حال خوب، نیاز داریم که در ابتدا تعریفی از حال داشته باشیم که قابلیت «خوب ساخته شدن» را داشته باشد. اپیزود سی و هشتم انسانک چیزی نزدیک به بداهه گویی به مناسبت نوروز هزار و چهارصد و یک است به این امید که بهانه‌ای باشد برای درنگی درباره «حال خوب» ... مثل همیشه میزبان نظرات شما در وب سایت انسانک به نشانی ذیل هستیم:
  https://ensanak.com
  موسیقی و دکلمه این اپیزود در کانال تلگرام انسانک تقدیم خواهد شد:
  T.me/ensanak

  • 25 min
  سی و هفتم: تونالیته شعور

  سی و هفتم: تونالیته شعور

  تجربه زیسته‌ای که در اپیزود سی و هفتم انسانک با عمقی کمی بیشتر از معمول به آن می‌پردازم، تجربه کوه‌پیمایی است. نخستین ملاقاتم با کوه بعد از نزدیک به دو سال قرنطینه با یادداشت‌هایی همراه بود که در این دقایق برایتان روایت می‌کنم. در یکی از نوبت‌هایی که برای استراحت و یادداشت‌برداری روی تخته‌سنگی نشسته بودم، الاغی به سمتم آمد و از نهر باریکی که جاری بود آب خورد. کاور این اپیزود عکسی است که با موبایل از همان صحنه گرفتم.
  موسیقی‌های به کار رفته در این اپیزود تدریجا در کانال تلگرام انسانک منتشر خواهد شد:
  t.me/ensanak
  توضیحات تکمیلی و نقدها و نظرات شما در پست مربوط به همین اپیزود در سایت Ensanak.com در دسترس است.

  • 36 min
  سی و ششم: پنجره

  سی و ششم: پنجره

  این پنجره را می‌بینید؟ همین پنجره کوچک در تصویر کاور... این پنجرۀ زیرزمینی است که چند صد روز در آن با شما به صحبت نشسته‌ام. ماجرای این اپیزود از یک «ای کاش» شروع شد. کاش پنجره بزرگ‌تری بود. پنجره‌ای رو به یک منظره سبز بی‌دیوار... در «پنجره» چیست که دلتنگش می‌شویم؟ این پرسش شد جرقه اپیزود سی‌وششم پادکست انسانک. مثل همیشه، موسیقی‌های استفاده‌شده در اپیزود، تدریجا در کانال تلگرام انسانک منتشر خواهند شد و متن کامل در وب‌سایت انسانک قابل مشاهده است:
  www.ensanak.com
  t.m/ensanak

  • 39 min

Customer Reviews

4.7 out of 5
91 Ratings

91 Ratings

Mahbov ,

Mahbob

درود
دقیقا حرف امروزه‌, درد امروز و صدای امروز
مانا باشید

دانش آموز ,

no name

واقعا کم نظیرید
سپاس از شما بابت وقت ارزشمندی که در اختیار ما میزارید
خسته نباشید
امیدواردم شاهد اپیزود های ارزنده شما همیشه باشیم
خیلی خیلی ممنون

maryam zavvar ,

درود بر شما اقای ایپکچی

یکی از شنونده های پادکست انسانک هستم
از وقتی که پادکست می را معرفی کردید پیگیری میکنم اما نتوانستم این پادکست را پیدا کنم
میتوانید کمک کنید؟

Top Podcasts In Education

Jordan Harbinger
Dr. Jordan B. Peterson
Jennette McCurdy
Rich Roll
TED
Motiversity

You Might Also Like

Ali Bandari
Amirali Gh
رادیو راه
Rokh Podcast
tanzpardazi | طنزپردازی
RadioDeev