262 episodes

Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagogiem, tworzę blogi: Aktywne Czytanie i Nie Tylko dla Mam.
Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: https://aktywneczytanie.pl

Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!

#książki #książkidladzieci #books #childrenbooks #aktywneczytanie

Aktywne Czytanie - książki dla dzieci Anna Jankowska

  • Arts

Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagogiem, tworzę blogi: Aktywne Czytanie i Nie Tylko dla Mam.
Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: https://aktywneczytanie.pl

Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!

#książki #książkidladzieci #books #childrenbooks #aktywneczytanie

  Co zrobi Frania? ASERTYWNOŚĆ (4-7 lat)

  Co zrobi Frania? ASERTYWNOŚĆ (4-7 lat)

  #cozrobifraniaASERTWYNOŚĆ #cozrobifraniarecenzja #ksiazkidladzieci #aktywneczytanieksiazkidladzieci

  Myślę, że Frania pomoże wielu dzieciom ogarnąć sprawy z rówieśnikami i te domowe.

  Co zrobi Frania? ASERTYWNOŚĆ
  Dla wieku 4-7 lat.

  📘 Asertywność to temat przewodni kolejnej części wspaniałej serii dla dzieci z wydawnictwa Słowne Młode.
  📘 Tworzy ją nie kto inny, jak Barbara Supeł, ilustruje Agata Dobkowska i chyba obie przy tym świetnie się bawią, bo jak dla mnie obrazki wspaniale podbijają tekst. To jedna z tych książek, które sprawiają frajdę dzieciom i dorosłym. 🙂
  📘 Z dumą patronuję tej serii, która – mam nadzieję – będzie się jeszcze bardzo rozrastać. Do tej pory rozmawialiśmy już o WSPÓŁPRACY, ŻYCZLIWOŚCI i AKCEPTACJI. Duże słowa wyjaśnione w mądry, jednak dziecięcy sposób.
  Wszystkie oczywiście znajdziecie zrecenzowane na blogu. 🥰
  A co w najnowszej części?
  📘 Dzieci nie dostają suchej regułki „na asertywność”, ale znane z życia przykłady.
  📘 Zatem rozkminiamy, co powiedzieć i zrobić, gdy ktoś zmusza nas (usilnie namawia) do śpiewania, recytowania czy dawania buziaków.
  📘 Jak się zachować, gdy słowo NIE uderza w nasze plany i nie bardzo mamy na nie akurat ochotę?
  📘 Czy ja mam prawo się nie zgadzać, a inni muszą mi ustępować?
  📘 I jak powinny kończyć się zabawy, które są nimi tylko z nazwy?
  📘 Sporo tego, jak na głowy przedszkolaków, ale nie martwcie się, bo i tym razem same opowiadania są zabawne i bardzo konkretne. Dzięki temu dzieci nie mają wątpliwości, co znaczy być asertywnym i rozumieć słowo asertywność.
  📘 I jak zawsze, jest też przystanek do pogłówkowania, jak się zachować w danej sytuacji. Co zrobi Frania? A co ty zrobisz?
  📘 Jestem za każdym razem zdumiona, jak wnikliwie autorka opisuje dziecięce zabawy, one dokładnie tak wyglądają.
  📘 Rysiek tym razem trochę przegina i do akcji wkracza tata, który nie rozwiązuje konfliktu za dzieci, a jedynie naprowadza na trop asertywności.
  📘 Im więcej takich sytuacji maluchy mają szansę przeżyć, tym łatwiej w przyszłości powiedzieć NIE lub zaakceptować NIE ze strony innych.
  📘 To też seria, która pokazuje, jak budować dobre relacje między rodzeństwem. Skupiamy się na poszczególnych słowach i super, ale za każdym razem i w każdej historii autorka pokazuje, jak to naprawdę wygląda między braćmi i siostrami.
  📘 Na blogu opowiedziałam ze szczegółami o tej części i wszystkich pozostałych: https://aktywneczytanie.pl/co-zrobi-frania-asertywnosc-slowne-mlode-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

  • 7 min
  To są domy świata (3-7 lat)

  To są domy świata (3-7 lat)

  #tosadomyświata #tosądomyświatarecenzjaksiazkidladzieci #ksiazkidladzieci #edukacyjneksiazkidladzieci #ksiazidladzieciaktywneczytanie

  Czy zgodzicie się ze mną, że słowo DOM może dla każdego „wyglądać” inaczej? Przecież słysząc je mamy czasem kompletnie różne skojarzenia. Wszystkie ważne.

  A zastanawiałyście się może kiedyś, czy wszystko, co mamy w domu jest nam niezbędne do życia. Albo inaczej... DLACZEGO mamy w domu te konkretne rzeczy. Czy są potrzebne w każdym?
  A może to, bez czego życie wydaje nam się trudne, jest dla innych kompletnie zbędne? Tak, dokładnie tak jest!

  TO SĄ DOMY ŚWIATA
  🏤🏦🏘🏡

  🏡 Książka z wydawnictwa Papilon, autorstwa Marii Szarf z ilustracjami Moniki Rajkowskiej to gratka dla wszystkich ciekawskich dzieci.
  🏡 Temu tytułowi patronuje Aktywne Czytanie, które również z ciekawością zerka pod dachy różnych domów na całym świecie. 😄
  🏡 Po tych domach oprowadzają nas Maja i Emil oraz ich uroczy kociak, którego imię dzieci poznają, jak dobrze poszukają w książce. Czyli już na początku jest zagadka!
  🏡 Odwiedzamy domy świata na różnych kontynentach. W Europie to między innymi Polska, Norwegia, Rosja, Holandia, Hiszpania. W Ameryce Północnej to Nowy Jork, ale też Hawaje czy Kuba. W Ameryce Południowej to Peru i Brazylia. Australia i Oceania zaprezentują domy w tych cieplejszych rejonach świata, a potem skoczymy do Azji i Afryki.
  🏡 Na początku każdego rozdziału jest krótka notatka o tym, jak wyglądają domy w danym regionie. I co ciekawe (domyślam się, że może zainteresować dzieci), to fakt, że domy nie są przecież budowane w zupełnie przypadkowy sposób. Ich wielkość, położenie czy choćby wygląd dachu zależne są od tego, w jakim kraju się znajdujemy.
  🏡 Na przykład tam, gdzie często pada śnieg, nie ma sensu budować płaskich dachów, potrzebne są spadziste, z których śnieg się stoczy (lub później spłynie) i nie zawali sufitu swoim ciężarem, gdy napada go sporo.
  🏡 Na każdej stronie mamy też ilustracje budynków z zewnątrz i to, co znajduje się w środku – wnętrza domów świata.
  🏡 Dodatkowo są też zadania dla dzieci np. we Francji trzeba się dowiedzieć, w kolorze których kwiatów jest pościel Mai? I jak nazywa się ten kolor!

  Koniecznie zerknijcie na blogu, jakie jeszcze ciekawostki są tu opisane: https://aktywneczytanie.pl/to-sa-domy-swiata-recenzja-ksiazki-dla-dzieci-papilon/

  ------------------------

  Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką.
  Moje miejsca w sieci:
  👉 blog i podcast Nie tylko dla mam https://nietylkodlamam.pl 👉 blog i podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci https://aktywneczytanie.pl/

  Jeszcze więcej książkowych inspiracji znajdziesz tutaj:
  👉 Grupa Aktywne Czytanie – książki dla dzieci : https://www.facebook.com/groups/aktywneczytanie/
  👉 Instagram o książkach dla dzieci i rodziców: https://www.instagram.com/ksiazki_aktywneczytanie/
  👉 Zapisz się na Newsletter, wtedy robisz szach-mat i o wszystkim dowiadujesz się najszybciej: https://bit.ly/newsletter-aktywne

  • 6 min
  Kot moneta (3-5 lat)

  Kot moneta (3-5 lat)

  #kotmonetarecenzja #kotmonetaksiazkidladzieci #koty #aktywneczytanieksiazkidladzieci

  Coś wyjątkowego dla miłośników kotów oczywiście, ale to też znakomita okazja, by pokazać dzieciom twórczość tego malarza w bezpretensjonalny, nawet zabawny sposób.

  KOT MONETA
  Patronat dla wieku 3-6 lat.
  Wydawnictwo Czytalisek

  Ta historia została zainspirowana porcelanową figurką kotki Chiki, która naprawdę należała do Moneta. Możemy ją obejrzeć na zdjęciu z tyłu książki. Zresztą właśnie tam całą historię Chicki tam spisano, a tu w bajce Monet magicznie ożywia kotkę.

  Jaki wspaniały pomysł na opowieść, zresztą fantastycznie zilustrowaną, przybliżającą dzieciom twórczość tego artysty. Jednocześnie zachęcającą do dokładnego oglądania jego obrazów, bo kotka Moneta wciąga nas w zabawę.

  Pewnego dnia malarz postukał trzy razy swoim zaczarowanym pędzlem i Chika ożyła. Właśnie w tym momencie zostajemy kotkę. Przeciąga się, otwiera oczy i decyduje, że czas na przygodę.

  Monet idzie za nią niemal krok w krok, bo chce wiedzieć, co Chika kombinuje. To znaczy próbuje iść, bo kotka ciągle gdzieś się chowa i mu ucieka. Aż w pewnym momencie wskakuje do jednego z obrazów Moneta. A potem do kolejnych!

  Tu na chwilę zatrzymam się w opowieści, bo warto wspomnieć, że wszystkie te obrazy nawiązują do prawdziwej twórczości Claude’a Moneta. Dlatego wcześniej powiedziałam, że z jednej strony to zabawa i urocza historia, a z drugiej taka mini lekcje sztuki.

  Kotka Chika jest w środku i chowa się ciągle przed właścicielem. Dzieci zatem oglądając ilustrację, muszą się bardzo dobrze przyjrzeć i pomóc Monetowi szukać kotki, a wcale nie jest to łatwe.

  Widzicie ją gdzieś w recenzji na blogu #AktywneCzytanie? 😄 https://aktywneczytanie.pl/kot-moneta-czytalisek-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

  Autorki Lily Murray i Becky Cameron

  • 8 min
  Labirynt (wiek 6-10 lat)

  Labirynt (wiek 6-10 lat)

  #Labiryntgdziechowasiętocowartoodnaleźć #Labiryntgdziechowasiętocowartoodnaleźćksiążkidladzieci #Labiryntgdziechowasiętocowartoodnaleźćksiążkiowartościach

  „Labirynt, gdzie chowa się to, co warto odnaleźć” to baśniowa historia o odważnym Franku i wartościach w świecie skrzatów i ludzi.

  Książka stworzona przez Annę Kucharek z potrzeby serca i oczywiście chęci podzielenia się baśnią. Autorka lubi chadzać „Swoimi ścieżkami” i tam ją właśnie znajdziecie.

  Bardzo trzymam kciuki za odważnych autorów, w tym wypadku autorkę, którzy przedstawiają własne historie światu. Miałam przyjemność kibicować bohaterom i książce przy jej powstawaniu, tym bardziej mam nadzieję, że polubicie skrzata Franka i jego przygody.

  To opowieść o magicznym labiryncie, do którego można wejść tylko raz, a wychodzi się bogatszym o doświadczenia. Takie, które wyzwalają emocje i zostają z nami na całe życie. W tym labiryncie można się sprawdzić, ale też poznać ważne wartości.

  Franek, nazywany pieszczotliwie przez rodziców Bratkiem (ponieważ uwielbia te kwiaty), jest skrzatem mieszkającym w lesie razem ze swoją społecznością. Zastajemy go w bardzo ważnym momencie życia, dlatego że czeka go wejście do labiryntu. Wszystkie młode skrzaty przechodzą ten rytuał.

  Labirynt to miejsce wypełnione tajemniczymi zadaniami, a gdy się tam wejdzie (właściwie, gdy się stamtąd wyjdzie), jest już się trochę innym skrzatem. Ten labirynt jest częścią lasu i oczywiście dorosłe skrzaty, które już w nim były, znają go doskonale, jednak zazwyczaj milczą o tym, co w środku.

  Labirynt nie stoi ot, tak samotnie, dlatego że pracują w nim stworzenia pomagające (lub utrudniające) przejście młodym skrzatom przez zawiłe ścieżki.

  Magiczny labirynt każdego dnia może wyglądać inaczej, a młode skrzaty wchodzą do środka po to, by się sprawdzić. Przede wszystkim jednak przypomnieć sobie, a może bardziej utrwalić, jaka jest najważniejsza misja skrzatów i dowiedzieć się, czy poradzą sobie trudniejszych sytuacjach.

  Posłuchajcie rozmowy z autorką. Zapraszam też do zerknięcia na zdjęcia na blogu: https://aktywneczytanie.pl/labirynt-gdzie-chowa-sie-to-co-warto-odnalezc-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

  ------------------------

  Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką.
  Moje miejsca w sieci:
  👉 blog i podcast Nie tylko dla mam https://nietylkodlamam.pl
  👉 blog i podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci https://aktywneczytanie.pl/

  Jeszcze więcej książkowych inspiracji znajdziesz tutaj:
  👉 Grupa Aktywne Czytanie – książki dla dzieci : https://www.facebook.com/groups/aktywneczytanie/
  👉 Instagram o książkach dla dzieci i rodziców: https://www.instagram.com/ksiazki_aktywneczytanie/
  👉 Zapisz się na Newsletter, wtedy robisz szach-mat i o wszystkim dowiadujesz się najszybciej: https://bit.ly/newsletter-aktywne

  • 27 min
  Frida z butelki (wiek 8+)

  Frida z butelki (wiek 8+)

  #fridazbutelkiksiazkidladzieci #fridazbutelki #fridazbutelkirecenzja #aktywneczytanieksiazkidladzieci


  Frida z butelki
  Wiek: 7+
  Wydawnictwo Dwukropek

  Przygodowa książka wydawnictwa Dwukropek pod patronatem bloga Aktywne Czytanie.
  Wyobraźcie sobie, że przyjeżdżacie do domku letniskowego nad morzem, z wielkimi planami na wakacje, o ten domek okazuje się… ruderą. Tak, tak, nazywajmy rzeczy po imieniu.

  Cała rodzina Franki – mama, tata i starsza siostra są bardzo niezadowoleni z prezentu, którym obdarował ich wujek Harald, czyli właśnie wakacjami w tym domu. Franka również nie jest zbyt szczęśliwa, zwłaszcza że musi spać w graciarni, która kiedyś należała do wujka.
  Wszystko jednak zmienia się w momencie, gdy okazuje się, że w tym zagraconym pokoju Franka nie mieszka sama. Najpierw słyszy tylko cienki głosik z upodobaniem rozprawiający o kanapce z serem. A potem odkrywa, że należy on do mieszkanki butelki znajdującej się pod łóżkiem.

  I tu poznajemy Fridę, maleńką, pulchną kobietę z zielonymi potarganymi włosami, która była zamknięta butelce przez dwieście lat.
  Kim konkretnie jest Fida?

  ------------------------

  Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką.
  Moje miejsca w sieci:
  👉 blog i podcast Nie tylko dla mam https://nietylkodlamam.pl
  👉 blog i podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci https://aktywneczytanie.pl/

  Jeszcze więcej książkowych inspiracji znajdziesz tutaj:
  👉 Grupa Aktywne Czytanie – książki dla dzieci : https://www.facebook.com/groups/aktywneczytanie/
  👉 Instagram o książkach dla dzieci i rodziców: https://www.instagram.com/ksiazki_aktywneczytanie/
  👉 Zapisz się na Newsletter, wtedy robisz szach-mat i o wszystkim dowiadujesz się najszybciej: https://bit.ly/newsletter-aktywne

  • 5 min
  Sherldog Holmes (wiek 3+)

  Sherldog Holmes (wiek 3+)

  #sherldogholmesksiazkidladzieci #ksiazkazlupkasherlogholmes #niesamowitydetektywsherlogholemsksiazkidladzieci

  „Niesamowity detektyw SHERLDOG HOLMES i zaginiony diament” to książka, w której szukamy rabusia, tropimy ślady i zerkamy przez lupę.

  Żarty się skończyły! Dzisiaj mamy do rozwiązania bardzo ważne śledztwo. Musimy pomóc Sherldogowi Holmesowi znaleźć złodzieja, który ukradł diament z muzeum.

  Niesamowity detektyw Sherldog Holmes i zaginiony diament to kolejna książka od Wydawnictwa Api Papi, która zachęca czytelnika do bardzo aktywnej lektury. I dlatego bez patronatu Aktywnego Czytania obejść się nie mogło.
  Pisałam już na blogu o innym tytule tego wydawnictwa – Święta dookoła świata – czyli książeczce z serii „Podświetl i odkryj”, w której czytaniu towarzyszyła zabawa światłem i prześwitami.

  Tu sprawdzisz cenę i dostepność przez Ceneo: https://www.ceneo.pl/125161914

  Tym razem do ręki oprócz książki dostajemy też lupę, która jest bardzo ważnym narzędziem w śledztwie. Bo, jak wiadomo, każdy dobry detektyw musi dobrze przyjrzeć się sprawie.

  Detektyw Sherldog na tropie

  Sherldog Holmes, zwany również Węszynosem, to emerytowany psi detektyw, któremu trafia się tajemnicza sprawa: ktoś ukradł egipski diament z muzeum.

  Już na pierwszej stronie mamy listę podejrzanych, którym musimy się dobrze przyjrzeć. Filip Fiasko, Józek Katastrofa, Tomek Włamywacz, Kicia Szelmowska – każdy z opryszków jest w kilku słowach opisany i postarajmy się zapamiętać, jakie są ich cechy charakterystyczne, bo to bardzo pomoże nam później w główkowaniu.

  Przechodzimy do zabawy! Chwytamy w dłoń załączoną do książeczki lupkę i dokładnie przyglądamy się kolejnym ilustracjom, które zajmują całe rozkładówki tej kartonowej publikacji.
  Bo w naszym śledztwie każda scena ma drugie dno – na każdej stronie są rzeczy, które widać gołym okiem, oraz takie, które można dostrzec tylko za pomocą lupki.

  Naszym zadaniem jest eliminowanie kolejnych podejrzanych oraz – co bardzo ważne! – szukanie logicznego wyjaśnienia, dlaczego akurat ten typek nie mógł popełnić przestępstwa.

  Autorka Agnese Baruzzi
  Wydawnictwo Api Papi
  Książka kartonowa + lupa
  Wiek czytelników: 3-6 lat
  Zdjęcia bez filtrów.

  Z hasłem AKTYWNE25 mamy 25%rabatu na wszystkie książki wydawnictwa Api Papi.

  Na blogu zostawiam dodatkowe informacje i dużo zdjęć (bez filtrów) ze środka książki: https://aktywneczytanie.pl/niesamowity-detektyw-sherldog-holmes-i-zaginiony-diament-api-papi-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

  ------------------------

  Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką.
  Moje miejsca w sieci:
  👉 blog i podcast Nie tylko dla mam https://nietylkodlamam.pl 👉 blog i podcast Aktywne Czytanie – książki dla dzieci https://aktywneczytanie.pl/

  Jeszcze więcej książkowych inspiracji znajdziesz tutaj:
  👉 Grupa Aktywne Czytanie – książki dla dzieci : https://www.facebook.com/groups/aktywneczytanie/
  👉 Instagram o książkach dla dzieci i rodziców: https://www.instagram.com/ksiazki_aktywneczytanie/
  👉 Zapisz się na Newsletter, wtedy robisz szach-mat i o wszystkim dowiadujesz się najszybciej: https://bit.ly/newsletter-aktywne

  • 6 min

You Might Also Like