6 episodes

Bajki czytane przez dzieci, za każdym razem bohaterami są podopieczni innego przedszkola. Realizacja Julia Rozbiecka.

Bajki opowiadane przez dzieci Polskie Radio S.A.

  • Kids & Family

Bajki czytane przez dzieci, za każdym razem bohaterami są podopieczni innego przedszkola. Realizacja Julia Rozbiecka.

  Księżniczka na ziarnku grochu

  Księżniczka na ziarnku grochu

  Czy znacie historię o pewnej księżniczce, która musiała spać na górze z poduszek? Po duńsku to Prinsessen på Ærten – "Księżniczka na Ziarnku Grochu". Tę opowieść Hans Christian Andersen, dołączył do pierwszego zbioru swoich baśni. Na język polski przetłumaczyła ją Cecylia Niewiadomska. A my, w naszym podcaście, opowiedzieliśmy Wam o niej po swojemu! Posłuchajcie!

  • 8 min
  Dziadek do orzechów (część 1)

  Dziadek do orzechów (część 1)

  Historia drewnianego dziadka do orzechów, który walczył z Mysim Królem, należy do tych opowieści, które od lat  potrafią zawładnąć dziecięcą wyobraźnią. Do motywów tej historii sięgali liczni twórcy - kompozytorzy czy reżyserzy filmowi i teatralni. W Polskim Radiu Dzieciom zapraszamy do wysłuchania pierwszej z trzech części tej wyjątkowej baśni w dorosłej i dziecięcej obsadzie.
  Wspólne nagrywanie tej i innych podobnych opowieści otwiera przed dziećmi cudowny i magiczny świat radiowych dżwięków, z których - jeśli  chcemy - możemy wyczarować wszystko. Bo ten projekt powstał po to, żeby dzieci zachwyciły się radiem. Słowa młodych aktorów zdają się nasz zamysł potwierdzać:
  "Najfajnejsze w  nagrywaniu jest to, że można się nagrać i potem wszyscy cię słuchają" - powiedział nam po nagraniu Staś Ruciński, odtwórca roli Freda w adaptacji "Dziadka do orzechów". A Kornelka grająca Ludwikę dodała, że z tego na pewno wyjdzie fajna bajka.
  Sprawdź

  • 19 min
  Brzydkie kaczątko

  Brzydkie kaczątko

  Czarny długi dziób, czarne, choć  niezgragne -  łapki i oczka jak dwa węgielki. Widzieliście kiedyś małe łabędziątko? dziób i oczka nawet ładne, ale kolor piór taki szary, przybrudzony. I to nawet nie są pióra! Tylko jakiś puszek!  Więc to wcale nie dziwne, że tak wyglądające łabędziątka musiały się kiedyś stać bohaterami jakiejś opowieści. I w jednej z najsłynniejszych europejskich bajek Hans Christian Andersen opowiedział historię jednego z nich.Ten słynny duński bajkopisarz zapytany kiedyś o to, czy napisze kiedyś swoją biografię - czyli historię swojego życia - odparł podobno, że luż ją spisał - właśnie w "Brzydkim kaczątku". A  wyrażenie, czyli związek frazeologiczny "brzydkie kaczątkospan face="sans-serif" si

  • 17 min
  Nowe szaty cesarza

  Nowe szaty cesarza

  Przed wielu laty żył cesarz, który tak bardzo lubił nowe, wspaniałe szaty, że wszystkie pieniądze wydawał na stroje… Bajkę o nowych szatach cesarza napisał ponad sto lat temu napisał  Hans Christian Andersen. Została opublikowana w 16 tomiku jego  baśni pt. "Bajkowe zwyczaje dla dzieci", a przetłumaczono ją na prawie sto języków. Tu możecie posłuchać tej bajki, którą opowiedziałyśmy razem z Tosią i Różą. A jeśli chcecie wy też opowiedzieć swoją bajkę, dajcie nam znać na dzieci@polskieradio.pl do usłyszenia!

  • 10 min
  Calineczka

  Calineczka

  Hans Chrystian Andersen "Calineczka", według tłumaczenia Cecylii Niewiadomskiej. "Pewna dobra kobieta bardzo pragnęła mieć maleńkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd by je wziąć. Poszła więc do czarownicy "...wiecie która z bajek się tak zaczyna? Na pewno, bo  przygody malutkiej Calineczki zna chyba każdy.  Teraz możecie tej historii wysłuchać w nowym cyklu Podcastów Polskiego Radia Dzieciom, a co najciekawsze - nagrywają je z nami dzieci! 

  • 13 min
  Bajka o Jasiu, Małgosi i złotej rybce

  Bajka o Jasiu, Małgosi i złotej rybce

  Opowiadają dzieci z warszawskiego przedszkola "Niezapominajki". 

  • 10 min

Top Podcasts In Kids & Family

Dr. Becky Kennedy
ACTIONPARK MEDIA
American Public Media
Dear Media, Aliza Pressman
The Holderness Family

You Might Also Like

Bajkast
Uberman Sebastian
Soundsitive Studio
Wojciech Strózik
Dariusz Rosiak