43 episodes

Golf Nedir, ne değildir? Kimler oynayabilir? Gerçekten sadece zenginler için midir? Peki ya Kadınlar da golf oynar mı? Hadi gelin golfle ilgili her şeyi konuşalım!

Begüm’le Golf Sohbetleri Begum Celik

  • Sports

Golf Nedir, ne değildir? Kimler oynayabilir? Gerçekten sadece zenginler için midir? Peki ya Kadınlar da golf oynar mı? Hadi gelin golfle ilgili her şeyi konuşalım!

  42- Bülent Çakır

  42- Bülent Çakır

  Begüm’le Golf Sohbetleri podcast yayınının bu bölümünde konuğum amatör golf oyuncusu Bülent Çakır. Çakır, tam 50 yıldır golfün içinde olan bir isim. Top toplamak üzere İstanbul Golf Kulübü’nün Maslak Sahası’nda çalışmaya başlamış. Sonrası caddylik, sonrası golf oyunculuğu. Golf sahasında çalışmaya başladığında golfçülerin giyim tarzlarından, konuşmalarından çok etkilenmiş, bir gün fırsatım olursa ben de golf oynayacağım demiş kendine. Şimdi single handikaplı çok iyi bir golf oyuncusu. Kimlerle oynamamış ki? Rahmi Koç, Uğur Ekşioğlu, Sıtkı Anadol, Mustafa Koç, Bernar Nahum, Uğur Şanda, Halit Uluç, Mustafa V. Koç…

  Eskiden range olarak adlandırdığımız çalışma alanlarının olmadığını, caddylerin golf sahasının gözlerine kestirdikleri bir bölgesinde, 100-150 mt uzaklıkta durup oyuncunun attığı topları tek tek takip edip topladığını biliyor muydunuz? Ya da Maslak Golf Sahası’nın greenlerinin kare şeklinde olduğunu? Bu yayın golfün tarihe göz kırpmakla kalmıyor, çokça anı içeriyor :)

  • 46 min
  41-Gündüz Özdemir

  41-Gündüz Özdemir

  Begüm’le Golf Sohbetleri Podcast serisinin bu bölümünde konuğum amatör golf oyuncusu Gündüz Özdemir. Özdemir, Koç Grubundan emekli bir isim. Hatta öyle ki Beko markasını Beko yapan kişi. Bunun yanı sıra 3 nesil koç ile- A. Vehbi Koç, Rahmi M. Koç ve Mustafa V. Koç ile çalışmış biri. Hatta Mustafa V. Koç ilk stajını onun yanında yapmış.

  Bu sohbette golfün yanı sıra bir markanın markalaşma hikayesi de var. Verdiği emeğin karşılını gördüğünde insan, daha şevkle nasıl çalışır onun hikayesi var.

  Bir insanın işini severek yapmasının ne kadar kıymetli, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha Gündüz Özdemir’de gördüm ben. Dile kolay 41 sene aynı çatı altında çalışmak! Evlilikler bile günümüzde bu kadar uzun sürmüyor!

  Özdemir’in hayat prensibi; sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma olmuş.

  Golf için keyfini ve zevkini anlatabilecek bir cümle yok diyor. Ona göre golf bir hayat tarzı, bir meslek, bir iş ama çok keyifli bir iş.

  • 51 min
  40- Selim Ergüder

  40- Selim Ergüder

  Begüm’le Golf Sohbetleri podcast serisinin bu bölümünde konuğum Kıta Avrupa’nın en eski spor kulübü olan İstanbul Golf Kulübü Başkanı Selim Ergüder. Ergüder, gençlik arkadaşı sevgili Mustafa V. Koç’un tavsiyesi ile golfe başlamış. İstanbul Golf Kulübü Başkanlığı ile beraber 35 yıldır çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yapmakta.

  Golf ona göre bir hayat tarzı, eğlence değil.

  Ergüder, hayatta mutlaka hobileriniz olsun, hobileri olmayan insanlar gelişemezler diyor.

  Kulüp başkanının görevleri, sorumlulukları nelerdir, neler olmalıdır, İstanbul Golf Kulübü’nün ondaki yeri, golf nedir, ne değildir konuştuğumuz konular arasında...

  • 47 min
  39- Burcu Polatdemir

  39- Burcu Polatdemir

  Begüm’le Golf Sohbetleri podcast yayınının bu bölümünde konuğum çocuk terapisti, amatör golf oyuncusu Burcu Polatdemir. O, golfün kendine kattıklarını fark edip, bir çocuğa neler yapabileceğini düşünerek çocuk terapisti olmaya karar vermiş bir isim.

  Polatdemir ile sporun hayatımızdaki etkisi üzerine konuştuk. Neden spor yapmalıyız, spor hayatımızı nasıl etkiler? Dahası etkiler mi? Çocukların spora yönlendirilmesi, spora yatkınlık, istek… peki golfün hayatımıza etkisi nedir, spor yapmak bize ne kazandırır?

  Golf sadece bir spor değil, golf zihnin nasıl çalıştığına kadar bizi etkileyen bir şey diyor ve ekliyor golf; sosyete sporu değil, stratejidir.

  • 47 min
  38- Çağatay Demirayak

  38- Çağatay Demirayak

  Begüm’le Golf Sohbetleri podcast serisinin bu bölümünde konuğum Amatör Golf Oyuncusu, Remax Türkiye Marka Elçisi Çağatay Demirayak. O bir gayrimenkul brokerı ama aynı zamanda eski bir SAS Komandosu ve Deniz Subayı.

  Golfte ilk gerekli olan disiplin diyor. Golf öğrendikçe zorlaşan bir spor, işte bu zorluğu da beni en çok cezbeden yanı diye ekliyor. Kaç yıllık golfçü olursan ol, 1. tee’den hep yeni bir yolculuk başlıyor!

  Demirayak, yaşadığı her günü son günmüş gibi yaşamayı kendine felsefe edinmiş; keşkesiz, iyikilerle dolu bir hayat istiyorum diyor. Bunun için de son nefesime kadar hayat, son nefesime kadar golf diyor!

  Golfün ne kadarı mental ne kadarı değil? Golfe dair yanılgılar, golfün iş hayatına kattıkları, bir emlak brokerının gözünden golf yatırımları konuştuklarımız arasında! Bu arada ABD’de harp okulunda her öğrencinin golf eğitimi alarak mezun olduğunu biliyor muydunuz?

  Demirayak; golf üstünde giydiğin kıyafetin logosu, sopanın kalitesi, handicapının ne olduğu değildir, golf içsel huzurun ve bunun sana verdiği mutluluktur”.

  • 39 min
  37- Serkan Kandemir

  37- Serkan Kandemir

  Begüm’le Golf Sohbetleri podcast yayınının bu bölümünde konuğum Ankara Golf Kulübü Sahası Head GreenKeeper’ı ve amatör golf oyuncusu Serkan Kandemir. Kandemir, golf ile 14-15 yaşlarındayken tanışmış. GreenKeeper’lığa golfe merakı sayesinde başlamış. Birçok eğitimden geçerek çekirdekten yetiştim diyor ve ekliyor; iyi bir GreenKeper olmak için bir golf oyuncusu olmak gerek!

  GreenKeeper ne iş yapar derseniz; saha ile ilgili tüm sorumluluk onlara aittir. Saha bakımları, sahanın turnuvalara hazırlanması, oyunun zorluk derecesinin yani pin pozisyonlarının ayarlanması vb.

  Ben bu yayında çok şey öğrendim. Halı gibi saha, burası bir cennet dediğimiz alanlar öyle su ver yeşersin şeklinde olmuyormuş efendim. Sahalar zaman zaman kurtlanma, mantar vb. hastalıklara yakalanabiliyor; kumlama, havalandırma, silindirle geçme vb. gibi birçok işleme tabi tutuluyormuş. Bu arada GreenKeeper olmak için, ziraat mühendisliği okuduktan sonda bir GreenKeeper’ın yanında işi öğrenmek gerekiyormuş. Mezun oldum hadi başlayayım olmuyormuş!

  Dünyadaki tüm GreenKeeper’ların birbirlerini gördükleri bir sistem olduğunu, istedikleri takdirde extra bir eğitim almadan Dünya’nın herhangi bir yerinde çalışabileceklerini biliyor muydunuz? Ya Türkiye’deki GreenKeeper’ların kendi içlerinde kurdukları bir iletişim sistemi ile sorunlarını birbirleriyle paylaştıklarını ve birbirlerine destek olduklarını?

  Kandemir’in golf oyuncularına bir mesajı var. Kandemir: “Divotların sahada oluşturdukları iz o an düzeltilirse, saha kendini 24 saatte; düzeltilmez ise 2-3 haftada ancak toparlıyor. Bu sebeple golf oyuncuları sahada oluşturdukları divot izlerini mutlaka düzeltmeli!”

  Kandemir; “golf güzel bir spor, benim için bir yaşam biçimi oldu” diyor.

  Turnuva hazırlık süreçleri nelerdir, saha bakımı neleri kapsar, pin pozisyonları nasıl ayarlanır, buggyler sahada nereye kadar gidebilir? Hepsi bu yayında!

  • 17 min

Top Podcasts In Sports

Apple News
Wave Sports + Entertainment
The Ringer
Barstool Sports
Men In Blazers | Wondery
Dan Le Batard, Stugotz