63 episodes

Byznys nářez

Byznys nářez Byznys nářez

  • Business

Byznys nářez

  Marián Tomko: Děláme účetnictví jinak

  Marián Tomko: Děláme účetnictví jinak

  Pod heslem "Know-how velkých dáváme malým" se postavil se svou firmou do čela revoluce v účetnictví. Pouhé tři roky od založení získala ocenění Top 5 účetních firem. Odmítá klasické označení “účetní firma” a míří do světa startupů i scaleupů s neotřelým přístupem.

  Poslouchejte, jak odvážný mix znalostí z oborů financí, dat a strategií vytvořil firmu, která neřeší jen čísla, ale stává se partnerem na cestě transformace pro malé i velké společnosti. Pojďte s námi za obzor finanční revoluce a zjistěte, jak se překonávají výzvy firem od administrativního chaosu po neuspořádaná data. 


  ▶ Jak to všechno začalo? 
  ▶ Co stojí za jejím úspěchem v tak vysoce konkurenčním odvětví?
  ▶ Proč Marián odmítá označovat firmu jako účetní? 
  ▶ Jaký je důvod cílení na startupy a scaleupy?
  ▶ Jaké jsou výzvy, se kterými se setkává? 
  ▶ S čím bojuje ve firmě a jak funguje 40členný tým v remote režimu?

  Inspirující příběh Mariána Tomka a jeho firmy DYPE je skvělým příkladem pro ty, kteří chtějí změnit pravidla hry a ukázat, že i ve světě čísel a tabulek může být místo pro revoluci. Jsme přesvědčení, že až tento díl uslyšíte, začnete se zamýšlet nad změnou účetní firmy. Kdy je nejvhodnější doba na takové kroky? I to prozradí tento podcast.

  • 41 min
  Jaromír Lohniský: Pozitivními i negativními kroky k ziskové firmě.

  Jaromír Lohniský: Pozitivními i negativními kroky k ziskové firmě.

  Pod pokličku procesů rodinné, výrobní firmy BV elektronik nás nechal v našem podcastu nahlédnout Jaromír Lohniský, který v ní zastává pozici CEO/CFO. Jak taková rodinná firma vypadá? Inu má 400 zaměstnanců a obrat 800 mil. Kč. Jaromír má měřítko pro pojem “rodina” trochu jiný než většina rodin v ČR. Doma dělá kouče šesti dětem a nemalému hospodářství. Výčet toho, co vše na statku má, je tak dlouhý jako množství jeho pracovních i nepracovních aktivit. Žije naplno a je zvyklý, ač není pošťák, neustále doručovat. Toto sloveso ještě mnohokrát uslyšíte. 🙂 

  “Co se neměří, to se neřídí.” je jeho pravidlem, a tak společně s ním do firmy přišel řád, pořádek a čtyřnásobné zvýšení EBITDy za poslední tři roky. Poutavě a se špetkou specifického vtipu vypráví o procesu, úskalích i změnách, které musel nastavit. 

  💡 Jak funguje většina rodinných firem?
  💡 Jaké populární i nepopulární kroky vedly k ziskové firmě? 
  💡 Jaké byly první reakce zaměstnanců na změny?
  💡 Jak odměňovat a motivovat zaměstnance?
  💡 Jak funguje systém doručování?
  🤔 Co by sám sobě poradil, když by se vrátil o 30 let zpět? 

  V podcastu zazní mnoho doporučení pro výrobní firmu, ale proces samotný je aplikovatelný i na firmu nevýrobní. V závěru rozhovoru se dozvíte jak Jaromír Lohniský nastavil domácí procesní řízení a KPI´s a jak se po náročném pracovním dni dobíjí. I rodiče si přijdou na své. Éterem sdílí harmonogram toho, jak ráno za 32 minut vyexpeduje z domu 6 dětí. 🙂

  • 39 min
  Eva Hájková: Funkční medicínu zajímají příčiny i prevence. Jsme detektivové zdraví

  Eva Hájková: Funkční medicínu zajímají příčiny i prevence. Jsme detektivové zdraví

  Pro zveřejnění rozhovoru s Evou Hájkovou, zakladatelkou Institutu funkční medicíny a výživy a e-shopu Puravia jsme si těžko mohli vybrat lepší období. V kapesníkové sezóně totiž zdraví začíná být zase velké téma. A Eva k němu má rozhodně co říct.

  S Evou jsme rozebraly, co přesně znamená pojem „funkční medicína”, v čem se liší od klasického přístupu a co od ní můžete jako pacient čekat (dopředu prozradím, že šamany a ezoterické rituály v Institutu nenajdete). Dotkly jsme se také třaskavého tématu českého zdravotnictví. Jak by podle Evy mělo vypadat? A proč se rozhodla, že v Institutu nebudou spolupracovat s pojišťovnami? O zdraví se v podcastu ještě dozvíte:

  🔸 Jaký rozdíl může být mezi potravinovými doplňky?

  🔸 Proč nebrat multivitaminy?

  🔸 Jak je na tom zdraví českých manažerů a co se s tím dá dělat?

  🔸 Čím je specifická práce s hodně zaneprázdněnými lidmi?

  🔸 Má Eva recept na životní rovnováhu?

  🔸 A proč jet alespoň jednou za rok kempovat?

  Na Evě je sympatický fakt, že sama žije to, co hlásá – a to opravdu není samozřejmost. Její postoj k práci, zdraví i podnikání je něco, co byste si možná před rušnou cílovou rovinkou tohoto roku měli poslechnout. Třeba vás pošťouchne o krapet lépe jíst, pravidelněji se hýbat a jednou za čas si udělat volno. Protože jak sama Eva říká, systém „jedu na výkon” může člověka klidně položit.

  • 43 min
  Dalibor Houfek: Klientovi umíme funkční prototyp aplikace představit za dva dny

  Dalibor Houfek: Klientovi umíme funkční prototyp aplikace představit za dva dny

  Víc poslouchá než mluví. V našem podcastu se ale naštěstí rozmluvil skvěle. Řeč je o Daliboru Houfkovi, CEO low-code platformy jetveo. Dalibor vysvětluje, že právě díky naslouchání si jako člověk kovaný v IT zvládne rozumět i s klienty, pro které jsou technologie španělskou vesnicí. Naslouchání je pro něj extrémně důležitou součástí každé spolupráce. Klienti za ním totiž chodí s tím, že potřebují pomoct s automatizací firemních systémů, často ale neví, jak by vlastně řešení mělo vypadat. Na Daliborovi a jeho lidech je zjistit, co klient potřebuje. 

  A dodat mu to. Do. Deseti. Dnů. (Ne, neupsala jsem se, opravdu to nejsou měsíce.)

  Nás ohledně takových IT kouzel napadala spousta otázek. O čem jsme si s Daliborem povídali?

  💡 Jak se na low-code tváří „tradiční” vývojáři?

  💡 Co všechno se dá postavit s minimem kódu a co ne?

  💡 Jaký byl pro Dalibora přechod z korporátního světa k vlastnímu byznysu?

  💡 Kolik let trvalo, než vzniklo tak elegantní řešení?

  💡 Jaké bylo největší zvěrstvo, které ve firemních procesech zatím viděl?
  Dozvíte se taky na co může Národní divadlo potřebovat 7 různých systémů nebo jak s kolegy přišli na název jetveo. Hodně zajímavá byla debata o tom, proč se vždycky nevyplatí jít s cenou co nejníž. 

  Příjemný rozhovor jsme zakončili Daliborovým oblíbeným geocachingem a zajímavým výpočtem toho, jak dlouho potrvá, než bude republika plná Houfků. 😁
  Tenhle díl si dejte – na vlastní uši se přesvědčíte, že i o systémech a automatizaci se dá mluvit s vtipem.

  • 35 min
  Pavla Líčeníková: Manažeři si často myslí, že mají vše zvládnuté. Při hře je ostatní vyvádí z omylu

  Pavla Líčeníková: Manažeři si často myslí, že mají vše zvládnuté. Při hře je ostatní vyvádí z omylu

  Podle Pavly Líčeníkové, se kterou jsme si povídaly v dalším dílu podcastové série Byznys nářez, je hra a učení hrou téma, které v českých firmách letí. Při hře si totiž člověk na věci přichází sám a dokáže pak poznatky začlenit do praxe mnohem lépe, než po klasické přednášce. Pavla a její firma Azteka se učením hrou zabývá – přinesli do firem taktickou hru Cable car. Ta získává plusové body už svým vzhledem, jde totiž o stavebnici, která připomíná Merkur, evergreen dětských pokojíčků. Mimo to se ale při stavění lanovky tým i jednotlivci dozvědí spoustu věcí o tom, jak spolu fungují, jak efektivně komunikují nebo jestli je jejich styl vedení ten nejvhodnější. O čem jsme si s Pavlou povídaly?

  🚡 Jak k projektu přistupují různé kultury? A co srovnání Češi – Holanďani – Američani?

  🚡 Jak se ke hře Cable car dostala? Používají ji i v týmu Azteky?

  🚡 Co je při hře nejdůležitější?

  🚡 Dá se stavebnice modikifovat pro různá témata?

  🚡 Co řeší firmy pomocí Cable car nejčastěji?

  S Pavlou jsme hravé učení probraly od A po Z a je z toho povídání, které nadchne všechny, kteří se rádi posouvají a chtějí zkusit svěží přístup. A samozřejmě taky ty, kteří nedají dopustit na Merkur. A že je nás asi hodně – já sama třeba můžu potvrdit, že se z něj dala sestavit kuše, která prostřelila plechovku na vzdálenost 30 m. 😄

  Lákalo by vás zkusit si, jak dokážete vést či spolupracovat a u toho se i trochu pobavit? Pavla zavítá se svou stavebnicí i k nám do Kongresového centra, kde můžete absolvovat plnohodnotnou ochutnávku. Na workshop Cable car se koukněte sem ▶️ https://expertniboard21.cz/akce/cable-car-workshop-na-to-se-musi-takticky/

  • 33 min
  Aleš Eppinger: Při zakládání firmy často podceňujeme situaci. Problémům se dá předcházet

  Aleš Eppinger: Při zakládání firmy často podceňujeme situaci. Problémům se dá předcházet

  Víte, který advokát má na golfu nejdelší odpal? My ano. Jeho jméno je Aleš Eppinger, je s ním opravdu zábava a je to navíc host dalšího dílu našeho podcastu Byznys nářez. S Alešem jsme si povídali o advokátní kanceláři, kterou spoluzaložil, svěřenských fondech, i o tom, jak se v Česku rodí firmy. A i když to z výčtu právních témat úplně nevypadá, o humor nebyla nouze.

  Aleš nám přiblížil, jak funguje u advokátních kanceláří mezinárodní přesah, a jaká témata ve spojení se zahraničními kolegy nejčastěji pro klienty řeší. A protože život ani byznys není vždy jen růžový, naťukli jsme také otázku sporů mezi společníky a dalších nepřijemných situací, které se můžou v podnikání odrazit. Jedno je jisté – tenhle rozhovor vám, kteří máte firmy, rozhodně nasadí brouka do hlavy. A je to dobře, protože prevence bývá zpravidla levnější a účinnější než hašení požáru. To nám ostatně Aleš originálně vysvětlil na srovnání vzniku nové firmy s narozením dítěte. 

  Dalším tématem, kterému jsme se společně věnovali, byly svěřenské fondy. Nástroj, který má v České republice tak trochu pošramocenou reputaci, je podle Aleše skvělým způsobem, jak řešit finance ve firmě, uspořádat majetkové i rodinné vztahy nebo připravit se na předání rodinné firmy další generaci. Aleš jako odborník právě na svěřenské fondy u nás povede 3. října online workshop pro majitele rodinných firem, kde se dozvíte vše, co o tomto nástroji potřebujete vědět. Pokud vás to po poslechu rozhovoru také začalo lákat, podívejte se sem: https://expertniboard21.cz/akce/zajistete-si-stabilni-budoucnost/

  V neposlední řadě jsme nevynechali ani zmíněný golf. Zajímalo nás, jestli se na golfu pořád ještě dá udělat dobrý byznys, v čem je tenhle sport pro Aleše tak speciální a jak mu vyšla letošní sezona. A dozvěděly jsme se navíc třeba i to, proč má Aleš občas chuť mlátit holí. 

  • 44 min

Top Podcasts In Business

DOAC
Money News Network
Ramsey Network
NPR
Dan Fleyshman
Boston Consulting Group BCG

You Might Also Like

CzechCrunch
Brocast
BH Securities
Petr Mára, Martin Vymětal, Jan Dobrovský
Forcapture
Bohumil Pečinka, Petros Michopulos