62 episodes

Byznys nářez

Byznys nářez Byznys nářez

    • Business

Byznys nářez

    Jaromír Lohniský: Pozitivními i negativními kroky k ziskové firmě.

    Jaromír Lohniský: Pozitivními i negativními kroky k ziskové firmě.

    Pod pokličku procesů rodinné, výrobní firmy BV elektronik nás nechal v našem podcastu nahlédnout Jaromír Lohniský, který v ní zastává pozici CEO/CFO. Jak taková rodinná firma vypadá? Inu má 400 zaměstnanců a obrat 800 mil. Kč. Jaromír má měřítko pro pojem “rodina” trochu jiný než většina rodin v ČR. Doma dělá kouče šesti dětem a nemalému hospodářství. Výčet toho, co vše na statku má, je tak dlouhý jako množství jeho pracovních i nepracovních aktivit. Žije naplno a je zvyklý, ač není pošťák, neustále doručovat. Toto sloveso ještě mnohokrát uslyšíte. 🙂 

    “Co se neměří, to se neřídí.” je jeho pravidlem, a tak společně s ním do firmy přišel řád, pořádek a čtyřnásobné zvýšení EBITDy za poslední tři roky. Poutavě a se špetkou specifického vtipu vypráví o procesu, úskalích i změnách, které musel nastavit. 

    💡 Jak funguje většina rodinných firem?
    💡 Jaké populární i nepopulární kroky vedly k ziskové firmě? 
    💡 Jaké byly první reakce zaměstnanců na změny?
    💡 Jak odměňovat a motivovat zaměstnance?
    💡 Jak funguje systém doručování?
    🤔 Co by sám sobě poradil, když by se vrátil o 30 let zpět? 

    V podcastu zazní mnoho doporučení pro výrobní firmu, ale proces samotný je aplikovatelný i na firmu nevýrobní. V závěru rozhovoru se dozvíte jak Jaromír Lohniský nastavil domácí procesní řízení a KPI´s a jak se po náročném pracovním dni dobíjí. I rodiče si přijdou na své. Éterem sdílí harmonogram toho, jak ráno za 32 minut vyexpeduje z domu 6 dětí. 🙂

    • 39 min
    Eva Hájková: Funkční medicínu zajímají příčiny i prevence. Jsme detektivové zdraví

    Eva Hájková: Funkční medicínu zajímají příčiny i prevence. Jsme detektivové zdraví

    Pro zveřejnění rozhovoru s Evou Hájkovou, zakladatelkou Institutu funkční medicíny a výživy a e-shopu Puravia jsme si těžko mohli vybrat lepší období. V kapesníkové sezóně totiž zdraví začíná být zase velké téma. A Eva k němu má rozhodně co říct.

    S Evou jsme rozebraly, co přesně znamená pojem „funkční medicína”, v čem se liší od klasického přístupu a co od ní můžete jako pacient čekat (dopředu prozradím, že šamany a ezoterické rituály v Institutu nenajdete). Dotkly jsme se také třaskavého tématu českého zdravotnictví. Jak by podle Evy mělo vypadat? A proč se rozhodla, že v Institutu nebudou spolupracovat s pojišťovnami? O zdraví se v podcastu ještě dozvíte:

    🔸 Jaký rozdíl může být mezi potravinovými doplňky?

    🔸 Proč nebrat multivitaminy?

    🔸 Jak je na tom zdraví českých manažerů a co se s tím dá dělat?

    🔸 Čím je specifická práce s hodně zaneprázdněnými lidmi?

    🔸 Má Eva recept na životní rovnováhu?

    🔸 A proč jet alespoň jednou za rok kempovat?

    Na Evě je sympatický fakt, že sama žije to, co hlásá – a to opravdu není samozřejmost. Její postoj k práci, zdraví i podnikání je něco, co byste si možná před rušnou cílovou rovinkou tohoto roku měli poslechnout. Třeba vás pošťouchne o krapet lépe jíst, pravidelněji se hýbat a jednou za čas si udělat volno. Protože jak sama Eva říká, systém „jedu na výkon” může člověka klidně položit.

    • 43 min
    Dalibor Houfek: Klientovi umíme funkční prototyp aplikace představit za dva dny

    Dalibor Houfek: Klientovi umíme funkční prototyp aplikace představit za dva dny

    Víc poslouchá než mluví. V našem podcastu se ale naštěstí rozmluvil skvěle. Řeč je o Daliboru Houfkovi, CEO low-code platformy jetveo. Dalibor vysvětluje, že právě díky naslouchání si jako člověk kovaný v IT zvládne rozumět i s klienty, pro které jsou technologie španělskou vesnicí. Naslouchání je pro něj extrémně důležitou součástí každé spolupráce. Klienti za ním totiž chodí s tím, že potřebují pomoct s automatizací firemních systémů, často ale neví, jak by vlastně řešení mělo vypadat. Na Daliborovi a jeho lidech je zjistit, co klient potřebuje. 

    A dodat mu to. Do. Deseti. Dnů. (Ne, neupsala jsem se, opravdu to nejsou měsíce.)

    Nás ohledně takových IT kouzel napadala spousta otázek. O čem jsme si s Daliborem povídali?

    💡 Jak se na low-code tváří „tradiční” vývojáři?

    💡 Co všechno se dá postavit s minimem kódu a co ne?

    💡 Jaký byl pro Dalibora přechod z korporátního světa k vlastnímu byznysu?

    💡 Kolik let trvalo, než vzniklo tak elegantní řešení?

    💡 Jaké bylo největší zvěrstvo, které ve firemních procesech zatím viděl?
    Dozvíte se taky na co může Národní divadlo potřebovat 7 různých systémů nebo jak s kolegy přišli na název jetveo. Hodně zajímavá byla debata o tom, proč se vždycky nevyplatí jít s cenou co nejníž. 

    Příjemný rozhovor jsme zakončili Daliborovým oblíbeným geocachingem a zajímavým výpočtem toho, jak dlouho potrvá, než bude republika plná Houfků. 😁
    Tenhle díl si dejte – na vlastní uši se přesvědčíte, že i o systémech a automatizaci se dá mluvit s vtipem.

    • 35 min
    Pavla Líčeníková: Manažeři si často myslí, že mají vše zvládnuté. Při hře je ostatní vyvádí z omylu

    Pavla Líčeníková: Manažeři si často myslí, že mají vše zvládnuté. Při hře je ostatní vyvádí z omylu

    Podle Pavly Líčeníkové, se kterou jsme si povídaly v dalším dílu podcastové série Byznys nářez, je hra a učení hrou téma, které v českých firmách letí. Při hře si totiž člověk na věci přichází sám a dokáže pak poznatky začlenit do praxe mnohem lépe, než po klasické přednášce. Pavla a její firma Azteka se učením hrou zabývá – přinesli do firem taktickou hru Cable car. Ta získává plusové body už svým vzhledem, jde totiž o stavebnici, která připomíná Merkur, evergreen dětských pokojíčků. Mimo to se ale při stavění lanovky tým i jednotlivci dozvědí spoustu věcí o tom, jak spolu fungují, jak efektivně komunikují nebo jestli je jejich styl vedení ten nejvhodnější. O čem jsme si s Pavlou povídaly?

    🚡 Jak k projektu přistupují různé kultury? A co srovnání Češi – Holanďani – Američani?

    🚡 Jak se ke hře Cable car dostala? Používají ji i v týmu Azteky?

    🚡 Co je při hře nejdůležitější?

    🚡 Dá se stavebnice modikifovat pro různá témata?

    🚡 Co řeší firmy pomocí Cable car nejčastěji?

    S Pavlou jsme hravé učení probraly od A po Z a je z toho povídání, které nadchne všechny, kteří se rádi posouvají a chtějí zkusit svěží přístup. A samozřejmě taky ty, kteří nedají dopustit na Merkur. A že je nás asi hodně – já sama třeba můžu potvrdit, že se z něj dala sestavit kuše, která prostřelila plechovku na vzdálenost 30 m. 😄

    Lákalo by vás zkusit si, jak dokážete vést či spolupracovat a u toho se i trochu pobavit? Pavla zavítá se svou stavebnicí i k nám do Kongresového centra, kde můžete absolvovat plnohodnotnou ochutnávku. Na workshop Cable car se koukněte sem ▶️ https://expertniboard21.cz/akce/cable-car-workshop-na-to-se-musi-takticky/

    • 33 min
    Aleš Eppinger: Při zakládání firmy často podceňujeme situaci. Problémům se dá předcházet

    Aleš Eppinger: Při zakládání firmy často podceňujeme situaci. Problémům se dá předcházet

    Víte, který advokát má na golfu nejdelší odpal? My ano. Jeho jméno je Aleš Eppinger, je s ním opravdu zábava a je to navíc host dalšího dílu našeho podcastu Byznys nářez. S Alešem jsme si povídali o advokátní kanceláři, kterou spoluzaložil, svěřenských fondech, i o tom, jak se v Česku rodí firmy. A i když to z výčtu právních témat úplně nevypadá, o humor nebyla nouze.

    Aleš nám přiblížil, jak funguje u advokátních kanceláří mezinárodní přesah, a jaká témata ve spojení se zahraničními kolegy nejčastěji pro klienty řeší. A protože život ani byznys není vždy jen růžový, naťukli jsme také otázku sporů mezi společníky a dalších nepřijemných situací, které se můžou v podnikání odrazit. Jedno je jisté – tenhle rozhovor vám, kteří máte firmy, rozhodně nasadí brouka do hlavy. A je to dobře, protože prevence bývá zpravidla levnější a účinnější než hašení požáru. To nám ostatně Aleš originálně vysvětlil na srovnání vzniku nové firmy s narozením dítěte. 

    Dalším tématem, kterému jsme se společně věnovali, byly svěřenské fondy. Nástroj, který má v České republice tak trochu pošramocenou reputaci, je podle Aleše skvělým způsobem, jak řešit finance ve firmě, uspořádat majetkové i rodinné vztahy nebo připravit se na předání rodinné firmy další generaci. Aleš jako odborník právě na svěřenské fondy u nás povede 3. října online workshop pro majitele rodinných firem, kde se dozvíte vše, co o tomto nástroji potřebujete vědět. Pokud vás to po poslechu rozhovoru také začalo lákat, podívejte se sem: https://expertniboard21.cz/akce/zajistete-si-stabilni-budoucnost/

    V neposlední řadě jsme nevynechali ani zmíněný golf. Zajímalo nás, jestli se na golfu pořád ještě dá udělat dobrý byznys, v čem je tenhle sport pro Aleše tak speciální a jak mu vyšla letošní sezona. A dozvěděly jsme se navíc třeba i to, proč má Aleš občas chuť mlátit holí. 

    • 44 min
    Milan Soukup: Katamarán je skvělá prevence ponorky

    Milan Soukup: Katamarán je skvělá prevence ponorky

    Milan Soukup, podnikatel, který vyměnil bezpečnostní agenturu za mořské vlny. Firmu, kterou s manželkou budovali od devadesátých let, předal synovi, a pustil se do pronájmu katamaránu, který pojmenoval Heroina.

    Nás zajímalo, jak k takové změně vůbec došlo a jak ji Milan prožíval. Zvládá nemluvit synovi do vedení firmy? A ovlivnilo ho moře na osobní rovině? Kromě toho probereme také to, jak se vlastně pro nákup katamaránu rozhodl a proč místo něj nevybral třeba jachtu. Protože se Milan rozhodl loď pronajímat, zajímalo nás také jak takové předání vlastně probíhá prakticky. Co vše je potřeba zkontrolovat a vyřešit? Možná vás, stejně jako nás, překvapí, že při každém předání je potřeba potápeč. 

    Byznys, u kterého Milan nakonec zakotvil, se tak trochu prolíná i s aktivitami Expertního boardu 21. Ve spolupráci s ním totiž na Heroině připravujeme manažerské výlety, kde majitelé firem a CEO společně s mentory mají šanci odpoutat se od firmy i pevniny a jen tak nechat mysl běžet, kam potřebuje. A právě z takových zážitků pak vznikají ty nejzajímavější nápady, plány a strategie. 

    Pokud chcete vědět, jaké je to splnit si sen a poslechnout volání moře, poslechněte si rozhovor s Milanem Soukupem. 

    • 32 min

Top Podcasts In Business

Ramsey Network
DOAC
Vena Solutions
Money News Network
Dan Fleyshman
NPR

You Might Also Like

Seznam Zprávy
Brocast
Seznam Zprávy
Janina D. Černá
Margit Slimakova