
58 episodes

Byznys nářez Byznys nářez
-
- Business
Byznys nářez
-
Aleš Eppinger: Při zakládání firmy často podceňujeme situaci. Problémům se dá předcházet
Víte, který advokát má na golfu nejdelší odpal? My ano. Jeho jméno je Aleš Eppinger, je s ním opravdu zábava a je to navíc host dalšího dílu našeho podcastu Byznys nářez. S Alešem jsme si povídali o advokátní kanceláři, kterou spoluzaložil, svěřenských fondech, i o tom, jak se v Česku rodí firmy. A i když to z výčtu právních témat úplně nevypadá, o humor nebyla nouze.
Aleš nám přiblížil, jak funguje u advokátních kanceláří mezinárodní přesah, a jaká témata ve spojení se zahraničními kolegy nejčastěji pro klienty řeší. A protože život ani byznys není vždy jen růžový, naťukli jsme také otázku sporů mezi společníky a dalších nepřijemných situací, které se můžou v podnikání odrazit. Jedno je jisté – tenhle rozhovor vám, kteří máte firmy, rozhodně nasadí brouka do hlavy. A je to dobře, protože prevence bývá zpravidla levnější a účinnější než hašení požáru. To nám ostatně Aleš originálně vysvětlil na srovnání vzniku nové firmy s narozením dítěte.
Dalším tématem, kterému jsme se společně věnovali, byly svěřenské fondy. Nástroj, který má v České republice tak trochu pošramocenou reputaci, je podle Aleše skvělým způsobem, jak řešit finance ve firmě, uspořádat majetkové i rodinné vztahy nebo připravit se na předání rodinné firmy další generaci. Aleš jako odborník právě na svěřenské fondy u nás povede 3. října online workshop pro majitele rodinných firem, kde se dozvíte vše, co o tomto nástroji potřebujete vědět. Pokud vás to po poslechu rozhovoru také začalo lákat, podívejte se sem: https://expertniboard21.cz/akce/zajistete-si-stabilni-budoucnost/
V neposlední řadě jsme nevynechali ani zmíněný golf. Zajímalo nás, jestli se na golfu pořád ještě dá udělat dobrý byznys, v čem je tenhle sport pro Aleše tak speciální a jak mu vyšla letošní sezona. A dozvěděly jsme se navíc třeba i to, proč má Aleš občas chuť mlátit holí. -
Milan Soukup: Katamarán je skvělá prevence ponorky
Milan Soukup, podnikatel, který vyměnil bezpečnostní agenturu za mořské vlny. Firmu, kterou s manželkou budovali od devadesátých let, předal synovi, a pustil se do pronájmu katamaránu, který pojmenoval Heroina.
Nás zajímalo, jak k takové změně vůbec došlo a jak ji Milan prožíval. Zvládá nemluvit synovi do vedení firmy? A ovlivnilo ho moře na osobní rovině? Kromě toho probereme také to, jak se vlastně pro nákup katamaránu rozhodl a proč místo něj nevybral třeba jachtu. Protože se Milan rozhodl loď pronajímat, zajímalo nás také jak takové předání vlastně probíhá prakticky. Co vše je potřeba zkontrolovat a vyřešit? Možná vás, stejně jako nás, překvapí, že při každém předání je potřeba potápeč.
Byznys, u kterého Milan nakonec zakotvil, se tak trochu prolíná i s aktivitami Expertního boardu 21. Ve spolupráci s ním totiž na Heroině připravujeme manažerské výlety, kde majitelé firem a CEO společně s mentory mají šanci odpoutat se od firmy i pevniny a jen tak nechat mysl běžet, kam potřebuje. A právě z takových zážitků pak vznikají ty nejzajímavější nápady, plány a strategie.
Pokud chcete vědět, jaké je to splnit si sen a poslechnout volání moře, poslechněte si rozhovor s Milanem Soukupem. -
Marie Bubnová: S výběrem hostesek si dáváme záležet. Nejsou to jen modelíny
Marie Bubnová, zakladatelka a spolumajitelka hostesingové a merch agentury BUBNOVI. K eventům a promo akcím se sama dostala v 18 letech, a z role hostesky a později koordinátorky plynule přešla do role majitelky agentury, která zaměstnává 200 lidí. A právě na to, co tak velká firma obnáší, jsme s Marií mluvili. Co v rozhovoru uslyšíte?
➖ Co všechno Marie dokáže zajistit? A jak jsou v agentuře připraveni na všechny situace, které můžou nastat?
➖ Jak se staví k náborům? Kde hledají lidi a podle čeho si je vybírají? Stačí hezká tvářička?
➖ Zažila někdy v byznysu pořádný průšvih?
➖ Co si lidé často myslí o hostesingu a není to pravda?
Marie o svém podnikání mluví s neskutečnou energií a zapálením, a zároveň nechodí okolo horké kaše a věci pojmenovává tak jak jsou. Probrali jsme tak i věci, o kterých podnikatelé často nechtějí mluvit. Třeba to, jak řeší, když hosteska nepracuje tak, jak by měla, nebo proč mají pro výrobu merche v Číně raději spolehlivou koordinátorku, i když by si spoustu věcí mohli klidně vyřídit sami. A Marie nám také poodkryje plány, které s agenturou BUBNOVI má do budoucna. -
Petr Pilin: Dobrá IT firma je dnes cloudový broker
Další host našeho podcastu Byznys nářez vám vysvětlí, že mnohem víc se vám vyplatí cloud. Petr Pilin, zakladatel známého iPodniku a později holdingu Petr Pilin Cloud Holding, má IT v krvi, a jeho nadšení pro nové technologie v rozhovoru nejde neslyšet. Kromě samotného cloudu jsme s ním probraly také jeho manažerskou dráhu. A bylo to rozhodně zajímavé povídání. Zjistíte třeba:
🔺 Proč k velmi úspěšnému iPodniku přibyly další dvě firmy? A jak si rozdělily pole působnosti?
🔺 Z jakého důvodu se rozhodl založit holding a jak probíhalo jeho nastavování?
🔺 Kde sehnal schopnou nástupkyni pro iPodnik a jak se mu předávalo vedení?
🔺 Jaká je budoucnost jeho oboru a co si vlastně myslí o AI?
🔺 Jak mít v cloudu pořádek? Kdy je nejvhodnější čas pro velkou čistku a čemu říká „šedé IT”?
Bavili jsme se také o tom, co vnímá jako největší pozitiva založení holdingu, a co puštění otěží do života přineslo jemu. Myslíte, že má po ústupu z exekutivy více času? Užívá si radost z nových začátků s firmami 4clouds a BYTECA? -
Martin Rašek: Když si s lidmi v týmu dobře rozumíme, jde všechno líp. I na dálku
Tentokrát jsme si povídali s Martinem Raškem, ředitelem firmy First Line Software. Martinův pracovní život se točí okolo budování a řízení IT týmů v mezinárodních i českých firmách. IT vystudoval a dodnes ho baví, i když sám říká, že programováním by strávit celý život nechtěl. V IT světě má za roky, které tam strávil, obrovský přehled, a přiblíží nám jeho fungování, ať už co se týče věkové skladby lidí, kteří se tam pohybují, nebo třeba rozdílů mezi Českem a zahraničím.
Bavili jsme se společně taky o tom, jak se mu vede mezinárodní tým, ve kterém téměř všichni pracují na dálku. Martin nás provede specifiky, se kterými je třeba počítat, když svoje kolegy téměř nikdy nevidíte pohromadě. Dá se vůbec na dálku vybrat do týmu kvalitní člověk? A jak vhodné lidi vlastně zaujmout, zvlášť v oboru jako je IT? Co je důležité v manažerské roli, když šéfujete Čechům, Polákům, Nigerijcům i Íráňanům dohromady? Osvědčil se Martinovi direktivní způsob vedení nebo empatičtější přístup? A jak se vlastně naladit s týmem, se kterým se nevídáte, na stejnou notu?
Nakonec jsme taky rozebrali téma generací Y a Z a toho, jak si v práci (ne)rozumíme. A dostali jsme se i k rodině a Martinově zálibě v chovu papoušků. Řekli byste to do něj? -
Michael Treml: Lidský potenciál je jinde než v klikání a přepisování čísel do tabulek
Michael Treml, spolumajitel Xelto Digital, a nadšenec do RPA, neboli robotické automatizace procesů. To je další host podcastu Byznys nářez. Michaela jsme se ptali na vše, co s automatizací souvisí.
➖ O co přesně jde? Bude za počítačem fyzicky sedět robot?
➖ Jak je to s bezpečností?
➖ Podle čeho vybrat procesy, kde s automatizací začít?
➖ A jak to vypadá, pokud nám s automatizací bude pomáhat Michealova firma Xelto Digital?
Kromě základní „kuchařky” pro ty z vás, kteří o automatizaci ve firmě uvažují, se Michael podělil také o příběhy klientů, kterým roboti pomáhají. Bavili jsme se i o tom, že lidi často ani nenapadne, s čím vším by automatizace mohla pomoci. Jakmile ale jednou ochutnají, zjišťují, že by šly takto zjednodušit další a další procesy. To, že po zkušebním projektu s Xeltem dál spolupracuje 100 % klientů, ilustruje mnohé.
Michael poutavě mluví o svojí cestě od ERP konzultanta až po spolumajitele firmy, co se mu na podnikání líbí, z čeho měl v nové roli obavy, a jakým způsobem své lidi vede. Dotkli jsme se společně i odpočinku, dovolených nebo třeba toho, jestli dodržuje víkendy. Věnujte tomuhle zajímavému rozhovoru svoji půlhodinku.