16 episodes

Postanowiłam nagrać podcast! Z przymrużeniem oka opowiadam o macierzyństwie, zdrowiu psychicznym, kurwości losu i innych fascynujących zjawiskach. Uwaga! Czasem przeklinam.

Co ta Skrzyńska opowiada‪!‬ Zuza Skrzyńska

  • Society & Culture

Postanowiłam nagrać podcast! Z przymrużeniem oka opowiadam o macierzyństwie, zdrowiu psychicznym, kurwości losu i innych fascynujących zjawiskach. Uwaga! Czasem przeklinam.

  15 Jak sobie radzić z... wyrzutami sumienia?

  15 Jak sobie radzić z... wyrzutami sumienia?

  Skąd się w nas biorą wyrzuty sumienia i dlaczego, stając się mamami, często mamy tych wyrzutów więcej i pojawiają się częściej, niż w erze bezdzietnej lambadziary?

  Dlaczego jdni mają wyrzuty sumienia i dłużej rozpamiętują, a drudzy szybciej przechodzą co "trybu codziennego"?

  W jaki sposób społeczeństwo i jego postrzeganie kobiety w roli matki może dokładać nam wyrzutów, wzbudzając przy tym wstyd i poczucie winy?

  I wreszcie co robić, żeby lepiej sobie radzić z natrętnymi myślami, że coś z nami jest nie tak? Jak wychodzić z kołowrotka zmartwień do punktu, w którym możemy planowac kolejne ruchy i dokonywać zmian, działać?

  Tego (i nie tylko tego!) dowiesz się z dzisiejszego odcinka podcastu :)

  Miłego słuchania!
  Zuza Skrzyńska

  • 59 min
  14 Pięć kroków do ograniczenia wybuchów złości

  14 Pięć kroków do ograniczenia wybuchów złości

  Też czasem wybuchasz złością na dzieci? Bo, umówmy się, złość jest obecna w życiu wszystkich ludzi, także matek. Bywa tak, że pokazuje się bardziej lub rozkręca do poziomu, jakiego byśmy się nie spodziewały, dopiero w relacji z dzieckiem. Gdy rzeczywistość się komplikuje.

  Kiedy do stresu i mniejszej cierpliwości dokładają nam:
  👉🏻Nieprzespane noce
  👉🏻Problemy zdrowotne własne i/lub dziecka
  👉🏻Ograniczony czas na odpoczynek
  👉🏻Dodatkowe obowiązki
  👉🏻Poczucie osamotnienia
  👉🏻Przekraczanie naszych granic przez dzieci i dorosłych,
  👉🏻Napięcie i zmiany w relacji w parze
  👉🏻nadmierne wymagania względem siebie w roli matki
  👉🏻Skupianie się na potrzebach dziecka, z pominięciem własnych
  👉🏻Często brak wsparcia ze strony innych dorosłych
  👉🏻Nasze własne krzywdy i niezaopiekowane i/lub nieuświadomiony rany z dzieciństwa, które wychodzą na wierzch, kiedy same mamy już dzieci…

  No więc jak żyć, jak sobie radzić ze złością i następującymi po wybuchu wyrzutami sumienia?

  📌Jak rozpoznawać, że zbliża się złość i w porę ją „ostudzić”?
  📌Co robić, gdy nie możemy wyeliminować źródeł stresu, które - razem wzięte - popychają nas do złości?
  📌Jak zamiast wewnętrznego krytyka, który rozpala złość, mieć w sobie przyjaciółkę?
  📌Jak krzyczeć w złości, żeby… nie ranić innych?
  📌W jaki sposób wyłapać swoje myśli-zapalniki i… zastąpić je innymi, które uspakajają?

  Jaką najmniejszą rzecz możesz zrobić JUŻ DZIŚ, żeby lepiej radzić sobie ze złością? Posłuchaj tego odcinka!

  Ściskam,
  Zuza
  __

  PS. Jeśli chcesz lepiej radzić sobie ze złością i chcesz, żeby ktoś poprowadził Cię za rękę, krok po kroku, pokazując, co, jak i kiedy możesz zrobić, sięgnij po mojego workbooka „Złość i trudne emocje w macierzyństwie. Jak sobie z nimi radzić?”, którego napisałam przy współpracy merytorycznej z certyfikowaną psychoterapeutką, Sylwią Kopką.


  ❗️Do końca maja 2023 kupisz go w wyjątkowo niskiej cenie, bo aż 32% taniej❗️

  Kliknij i łap workbooka: https://sklep.zuzaskrzynska.com/

  • 1 hr 11 min
  13 Tęsknota za... życiem bez dzieci

  13 Tęsknota za... życiem bez dzieci

  Jak to się dzieje, że tak łatwo przyjąć nam, że można kochać swoją pracę i jednocześnie marzyć o wakacjach, a jednocześnie tak bardzo boimy się przyznać, że można kochać swoje dzieci, a jednocześnie choc przez chwilę nie mieć z nimi nic wspólnego?

  Dlaczego matki czasem żałują, że mają dzieci i... o czym tak naprawdę ten żal może mówić?

  Czy to żal, bo dzieci, czy raczej żal, bo nie jest już tak lekko, łatwo i spontanicznie, jak kiedyś?

  Czy to żal, bo jestem mamą, czy raczej żal za przespaną nocą, nieprzerywanym wykonywaniem zaplanowanych czynności i byciem sobą, nie tylko w roli mamy?

  Jak ma się nasza ludzka natura (to mówię ja, Zuza socjolożka ;) do tego, że stawiamy sobie poprzeczkę za wysoko i chcemy poświęcać się, robić rzeczy niemożliwe, a do tego NIE czuć przy tym żadnej innej emocji, prócz radości i wdzięczności?

  Dlaczego uśmiech dziecka się za nas nie wyśpi, nie spełni naszej potrzeby autonomii i nie sprawi, że nie będziemy głodne?

  Jak ma się zostanie mamą do kryzysu tożsamości i jak sobie radzić, gdy nie ma już powrotu do poprzedniego życia, a zjada nas żal i z drugiej streony wyrzuty sumienia?

  Dlaczego tak trudno nam zaakceptować, że możemy kochać, czuć wdzięczność i w tym samym momencie mieć dość wszystkiego, co jest związane z opieką nad dziećmi?

  Jak poskładać siebie na nowo, gdy brakuje nam tego NASZEGO kawałka życia, gdzie tak dla odmiany to nasze potrzeby, marzenia i aspiracje są ważne i zaopiekowane?

  O tym i wielu innych, momentami bardzo emocjonujących i/lub mocno niewygodnych tematach, które są wspólne dla wielu mam, rozmawiałyśmy na dzisiejszym lajwie.

  Zapraszam Cię do słuchania i napisania w komentarzu, jakie są Twoje przemyślenia 💕

  A jeśli chcesz zająć się sobą, poczuć się "nie tylko" mamą, zadbac o własne samopoczucie i potrzeby, juz teraz zapraszam Cię do mojego klubu online dla kobiet, gdzie m.in. tym się zajmujemy - powrotem ze stacji "macierzyństwo" do stacji "ja" :*

  Do 4 kwietnia 2023 dołączysz do nas 140 zł taniej (chyba że wolne miejsca skończą się szybciej). Sprawdź szczegóły i... dołącz do nas: www.kobiecakooperatywarozwojowa.pl

  To była autopromocja :)

  Do usłyszenia!
  Zuza Skrzyńska

  • 1 hr 1 min
  12 Jak o siebie zadbać, kiedy... nie ma na to czasu?

  12 Jak o siebie zadbać, kiedy... nie ma na to czasu?

  Jak odpocząć i zadbać o siebie, kiedy brakuje na to czasu, obowiązków nie ubywa, aa bliskie osoby nie garną się do wspierania i odciążania nas w codzienności? Jak ładować swoje baterie, kiedy dzieci non stop są obok, a życie nie pozwala się na dłużej zatrzymać?

  Zapraszam Cię do posłuchania odcinka podcastu o tym, jak sobie radzić, żeby się nie zajechać w matczynej codzienności, nawet (a właściwie przede wszystkim) wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe.

  Będzie mi bardzo miło, jeśli po odsłuchaniu nagrania dasz mi znać, jak Twoje wrażenia - może coś wyjątkowo Cię zaciekawiło, ukuło, wkurzyło, rozbawiło? Napisz o tym w komentarzu lub na mojego maila kontakt@zuzaskrzynska.com i... pogadajmy 💕

  Ściskam,
  Zuza Skrzyńska

  ____

  Spotkajmy się także tutaj!

  Klub online dla kobiet: www.kobiecakooperatywarozwojowa.pl
  Instagram: www.instagram.com/zuza.skrzynska
  Facebook: https://www.facebook.com/zuzaskrzynska.blog
  Blog: https://zuzaskrzynska.com/blog/

  • 55 min
  11 Wziąć i odpieprzyć się od siebie...

  11 Wziąć i odpieprzyć się od siebie...

  Bywa tak, że same dla siebie jesteśmy najsurowszymi krytykami. Taplamy się w wyrzutach sumienia, uważamy za niewystarczające. Skupiamy się na tym, co nam nie wychodzi, zapominając o tym, co robimy dobrze. A gdyby tak wziąć i się od siebie odpieprzyć? W tym odcinku podpowiem Ci, jak to zrobić 💕

  ___

  W nagraniu wspominam o darmowym, mailowym wyzwaniu "Odpieprzam się od siebie", do którego serdecznie Cię zapraszam: www.zuzaskrzynska.com/odpieprz...

  Ściskam!
  Zuza

  • 40 min
  10 Jak ogarnąć swoją złość?

  10 Jak ogarnąć swoją złość?

  Wybuch złości, potem wyrzuty sumienia, obietnica, że już nigdy więcej i... znowu to samo. Znasz to? Jeśli tak, to zapraszam Cię do posłuchania o tym, jak można lepiej radzić sobie z własną złością - również wtedy, gdy zmęczenie sięga zenitu, wsparcia brak i sytuacja wydaje się być beznadziejna.

  PS. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na własną złość, sięgnij po mojego workbooka o radzeniu sobie ze złością i trudnymi emocjami w macierzyństwie! Do 6 grudnia złapiesz go 25% taniej tutaj: https://sklep.zuzaskrzynska.com/produkt/workbook-zlosc/

  Ściskam,
  Zuza Skrzyńska

  • 1 hr 5 min

Top Podcasts In Society & Culture

Unwell Network
PJ Vogt, Audacy, Jigsaw
On Being Studios
iHeartPodcasts
Dear Media
This American Life

You Might Also Like