31 episodes

Jestem psychiatrą i psychoterapeutą. Podcast jest spojrzeniem z psychoanalitycznej perspektywy na nas - ludzi, zarówno w odniesieniu do indywidualnych cech osobowości jak i do tego co dzieje się w mniej i bardziej skomplikowanych ludzkich relacjach.

czy My się znamy‪?‬ Rafał Pniewski

  • Society & Culture
  • 5.0 • 1 Rating

Jestem psychiatrą i psychoterapeutą. Podcast jest spojrzeniem z psychoanalitycznej perspektywy na nas - ludzi, zarówno w odniesieniu do indywidualnych cech osobowości jak i do tego co dzieje się w mniej i bardziej skomplikowanych ludzkich relacjach.

  Maski, gęby i prawdziwe ja

  Maski, gęby i prawdziwe ja

  Czym jest prawdziwe ja? Czy w ogóle istnieje, czy może ulegamy jedynie iluzji, że coś rdzennie własnego, oryginalnego posiadamy, bo w rzeczywistości jesteśmy zlepkiem różnych społecznych dostosowań i ról? Witold Gombrowicz był w tej sprawie pesymistą.. może nie w pełni, bo jednak jakieś rozwiązanie dla konieczności nieustannego przechodzenia z gęby w gębę zaproponował. Psychoanalitycznie, z Ferdydurke w tle (albo z Ferdydurke w ręku i psychoanalitycznie w tle) zajmuję się w tym odcinku poszukiwaniem własnego ja, zapraszam.

  • 24 min
  Milczenie jest zbrodnią: Krzysztof Grabowski, Dezerter

  Milczenie jest zbrodnią: Krzysztof Grabowski, Dezerter

  "Milczenie jest zbrodnią" napisała Nadieżda Mandelsztam w pamiętnikach, w których opisała zbrodnie stalinowskie. W latach osiemdziesiątych XX wieku tak samo zatytułowała swój esej Hanna Segal. Protestowała w nim przeciwko zbrojeniom nuklearnym i przeciwko milczeniu o tym, co jest złe. 29 stycznia 2021 r. miała miejsce premiera płyty Dezertera. Refren pierwszego na płycie utworu powtarza te słowa: kłamstwo to nowa prawda, a milczenie jest zbrodnią.
  Poprosiłem Krzysztofa Grabowskiego, autora tekstów Dezertera, o rozmowę: o tym co nas otacza, o tym, co jest złe i o czym należy głośno krzyczeć, o odpowiedzialności, niezależności myślenia, o polityce i politykach, o sprawach zwykłych i ważnych, uniwersalnych i jednostkowych. I oczywiście o Dezertera najnowszej płycie. Zapraszam.

  • 50 min
  Czy żyjemy w dystopii?

  Czy żyjemy w dystopii?

  Czy żyjemy w dystopii - złym miejscu (st.gr. δυσ – zły; τόπος – miejsce)? Czy to co nas otacza to urzeczywistnienie pesymistycznych wizji Orwella, Huxleya, Houellebecqa i innych "dystopicznych" powieściopisarzy? Obawiam się, że tak. Dzisiaj, w ostatni dzień 2020 roku postanowiłem podsumować to, co wydaje mi się niedobre i coraz bardziej wszechobecne, i nie tylko o pandemię mi chodzi. Spojrzenie bez owijania w bawełnę na to co się dzieje nie musi być jednak dołujące. Lepiej dostrzec wady niż mydlić sobie oczy - tylko dzięki temu jest szansa na uporanie się z nimi. A może lepiej bez dalszych moralizatorskich wywodów, po prostu posłuchajcie...

  • 20 min
  Szczepionki i inne spiski

  Szczepionki i inne spiski

  Odcinek o teoriach spiskowych, inspirowany aktualnymi komentarzami i wydarzeniami wokół już dostępnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Po co nam opowieści, w jakich momentach zaciera się różnica między fantazją i rozumieniem otaczającej nas rzeczywistości, dlaczego teorie spiskowe mają wzięcie i czy współczesny świat można opisać kryteriami diagnostycznymi osobowości paranoicznej - jeżeli jesteście tego ciekawi, to wspomniane treści znajdziecie w tym odcinku "Czy my się znamy"; zapraszam do wysłuchania.

  • 28 min
  Symbole, konkrety i fetysze

  Symbole, konkrety i fetysze

  W świecie chaosu i narastających konfliktów pojawia się mnóstwo gestów, flag, napisów, haseł. Pytanie, które z nich są posiadającymi siłę głębokich znaczeń symbolami, a które mają siłę cegłówki. Czym jest symbol, a czym jest fetysz, co to znaczy konkretne myślenie i dlaczego lepiej nie wpadać w jego pułapki - do wysłuchania odcinka na te tematy zapraszam.

  • 31 min
  Tozsamość narodowa

  Tozsamość narodowa

  Przy okazji Święta Niepodległości sprawdziłem, co o tożsamości narodowej pisze się w tekstach psychoanalitycznych: co na ten temat pisał Freud, jak się ma tożsamość narodowa do naszej tożsamości osobistej, czy to jest coś zewnętrznego, czy może wewnętrznego... tymi i kilkoma jeszcze zagadnieniami, o których przeczytałem oraz o czym przy okazji czytania pomyślałem, dzielę się z Wami w tym odcinku

  • 34 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To