
105 episodes

Czytu Czytu Czytu Czytu
-
- Arts
-
-
4.5 • 4 Ratings
-
Podcast dwóch miłośniczek czytania. Omawiamy budzące emocje tytuły, analizujemy motywy i tropy, komentujemy doniesienia ze świata literatury – a wszystko to okraszamy wrażeniami z ostatnio przeczytanych książek i komiksów.
Prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) i Katarzyna Czajka (Zwierz Popkulturalny).
-
#99 – Duchy z piórem w ręce, czyli dyskusja o ghostwriterach
Witajcie w dziewięćdziesiątym dziewiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
W tym odcinku rozmawiamy o ghostwriterach. Ostatnimi czasy głośne celebryckie biografie, jak choćby książkowe wyznania księcia Harry’ego, wyciągnęły tego rodzaju pisarzy przed światła reflektorów. Ale przecież ghostwriting to nie wymysł kilku ostatnich lat, a twórcy parają się nim tak długo, jak tylko na pisaniu dało się zarobić. Dlatego dzisiaj chcemy was zapoznać z kilkoma głośnymi przykładami „pisarzy-widmo”, a także podyskutujemy o tym, jak inaczej odbiera się ghostwriting przy biografiach i powieściach.
Wraca też nasz segment torebkowy, który z torebkami ma coraz mniej wspólnego. Megu serdecznie poleci wam swoich ukochanych „gejów w okopach”, czyli pierwszowojenny melodramat „In Memoriam” Alice Winn, a Kasia siłuje się z największym hitem BookToka ostatnich lat i bestsellerem romantasy „Fourth Wing. Czwarte skrzydło” Rebekki Yarros od wydawnictwa Hype (tłumaczenie: Sylwia Chojnacka).
Na koniec odcinka mamy też dla was ważne ogłoszenie organizacyjne, więc koniecznie przesłuchajcie całość!
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny) -
#98 – Britney Spears „Kobieta, którą jestem”
Witajcie w dziewięćdziesiątym ósmym odcinku podcastu Czytu Czytu!
W tym tygodniu powraca nasz bardzo popularny kącik celebrycki i sięgamy po kolejną głośną biografię. Britney Spears, księżniczka popu i dla wielu z nas symbol lat 90. po 13 latach prawnego ubezwłasnowolnienia w końcu może opowiedzieć o własnym życiu swoim głosem. W odcinku analizujemy jej autobiografię, spróbujemy wskazać, jak prosty język tekstu odzwierciedla trudne doświadczenia Britney, oraz dyskutujemy o tym, jak wykrzywiony i oderwany od rzeczywistości wizerunek gwiazd próbują w nas zaszczepić media.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny) -
#97 – Kryminał zawsze styknie
Witajcie w dziewięćdziesiątym siódmym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Jesień w pełni, a to oznacza, że wielu czytelników sięga w tym okresie po książki kojarzące się z kocykiem, herbatką i… morderstwem. Dlatego w tym odcinku rozmawiamy sobie o kryminałach. Zastanawiamy się, co w nich takiego jest, że absolutnie deklasują inne gatunki w rankingach sprzedaży, rozmawiamy o tym, co dla nas powinien mieć dobry kryminał i pochylamy się nad wzrastającą popularnością cosy crime, czyli "kryminałów kocykowych".
Poza tym każda z nas ma dla was krótką recenzję. Megu opowiada o "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona od wydawnictwa Albatros (tłumaczenie: Jacek Żuławik), a Kasia chwali "A pamiętasz, mamo?" Kateryny Babkiny od wydawnictwa Warstwy (tłumaczenie: Bohdan Zadura).
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny) -
#96 – Żółć między nami: „Yellowface” Rebekki F. Kuang
Witajcie w dziewięćdziesiątym szóstym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Wracamy do was po wakacyjnej przerwie pełne świeżego zapału i nasycone najnowszymi lekturami. Nie mogłyśmy, rzecz jasna, odmówić sobie omówienia w naszym podcaście jednej z większych premier tego sezonu, czyli „Yellowface” Rebekki F. Kuang. Z naszych poprzednich odcinków wiecie, że Megu jest ogromną fanką tej autorki, a Kasia już niekoniecznie, w związku z tym czeka was gorąca dyskusja o self-insercie, książkach z przesłaniem, rynku wydawniczym i rasizmie.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny) -
#95 – Proszę pani, a on zawłaszcza! Kto może czerpać z innych kultur?
Witajcie w dziewięćdziesiątym piątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Dyskusja o tym, kto ma prawo pisać powieści czerpiące z kultury innej niż kultura autora, w książkowym internecie pojawiają się średnio raz w miesiącu, zwykle w kontekście kolejnej zapowiedzi książki, która według części internetu przekracza jakieś ustalone reguły. W tym odcinku rozmawiamy o cienkich granicach zawłaszczenia kulturowego w literaturze na podstawie różnorodnych przykładów z ostatnich (i nie tylko) lat. Spróbujemy się też zastanowić, czy pytanie otwierające naszą rozmowę, o to „kto ma prawo” ma w ogóle jakikolwiek sens. W tym tygodniu w segmencie torebkowym wyjątkowo pojawi się tylko jedna pozycja: Kasia opowie wam o komiksie „Festiwal” Jacka Świdzińskiego.
Życzymy miłego słuchania.
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny) -
#94 – Elliot Page „Pageboy”
Witajcie w dziewięćdziesiątym czwartym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Kolejny raz pochylamy się nad gwiazdorską autobiografią. Recenzowałyśmy dla was już dzienniki Alana Rickmana i autobiografię księcia Harry’ego, a tym razem rozmawiamy o króciutkiej autobiografii Elliota Page’a, która kilka tygodni temu trafiła na księgarskie półki. Będzie to pozycja o tyle ciekawsza do recenzowania, że Elliot napisał ją całkiem sam, bez pomocy ghostwritera. Autor odkryje przed nami brudy Hollywood, gorycz niedopasowania i unikalne doświadczenia najsłynniejszej transpłciowej gwiazdy w historii przemysłu rozrywkowego. W segmencie torebkowym wyjątkowo pojawia się tylko jedna książka. A to dlatego, że obie przeczytałyśmy „Necroveta” Joanny W. Gajzler (wydawnictwo SQN). Jak wypada polskie cosy fantasy o techniczce weterynarii od magicznych zwierząt na prowincji? Tego dowiecie się w tym odcinku.
Życzymy miłego słuchania.
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)