18 episodes

Krótkie rozmowy z muzykami 🗣️ w których dekonstruujemy jedną piosenkę z ich twórczości 🎤
Proces twórczy 💭
Songwriting ✍️
Muzyka 🎶
Produkcja 🎛️

DEKONSTRUKCJA Dekonstrukcja Podcast

  • Music

Krótkie rozmowy z muzykami 🗣️ w których dekonstruujemy jedną piosenkę z ich twórczości 🎤
Proces twórczy 💭
Songwriting ✍️
Muzyka 🎶
Produkcja 🎛️

  18- "I Tried" Ms Obsession

  18- "I Tried" Ms Obsession

  Gościem 18 odcinka Dekonstrukcji jest Ms Obsession, wokalistka, songwriterka, producentka, która mieszka i tworzy w Warszawie. Dzięki rozmowie, w której szczegółowo omawiamy proces powstawania piosenki "I Tried" z jej albumu Manekin, dostajemy wgląd w inspiracje i twórczość Ms Obsession, którą można opisać jako różnorodny, elektroniczny pop z elementami soulu i jazzu. Z rozmowy dowiadujemy się o czym jest utwór, jakie są jego elementy składowe, oraz dlaczego można ten utwór nazwać swego rodzaju hymnem osób marginalizowanych.

  • 29 min
  17- "She Floats" The Fake

  17- "She Floats" The Fake

  Gośćmi 17 odcinka Dekonstrukcji są Nicolai, Anil i Wojtas, czyli pełny skład wrocławskiego zespołu The Fake. To fenomenalnie brzmiące trio gra współczesnego, psychodelicznego rocka, a w ich muzyce usłyszeć można inspiracje największymi zespołami w historii, jak np. The Beatles, Cream, Led Zeppelin czy Pink Floyd. Podczas rozmowy rozkładamy na części pierwsze ich najnowszy singiel "She Floats", który zapowiada nadchodzący, debiutancki "The Fake Album". Jako, że 2/3 zespołu są anglojęzyczne, odcinek jest po angielsku. Omawiamy historię powstania utworu, który został zainspirowany w równej mierze jednorazowym stanem odurzenia jak i trudną życiową sytuacją Nicolaia.

  • 27 min
  16- "Ufam Sobie" Maria Tyszkiewicz

  16- "Ufam Sobie" Maria Tyszkiewicz

  Gośćmi 16 odcinka Dekonstrukcji są Maria Tyszkiewicz oraz jej producent Kamil Zawiślak (Wishlake). Maria wydaje właśnie swój debiutancki album, a „Ufam Sobie” to jej pierwszy singiel, który ukazał się 28 czerwca, nakładem wytwórni Fonobo. Ten numer to eklektyczny, spokojny, pełen emocji utwór momentami przypominający przestrzenne kompozycje Jamesa Blake’a, a chwilami pierwszą płytę Jessie Ware. Wspólna dekonstrukcja tego numeru, to pretekst do głębszej rozmowy o tym jak podobne przeżycia Marii i Kamila wpłynęły na pełne porozumienie w relacji producent—wokalistka. Poruszamy też kwestię minimalizmu w muzyce, a dodatkowo możecie usłyszeć kilka solidnych pro tipów od Kamila a propos produkcji chórków przyprawiających o dreszcze.

  • 26 min
  15- "Radionoize" Tides from Nebula

  15- "Radionoize" Tides from Nebula

  Gośćmi 15 odcinka Dekonstrukcji są Tides from Nebula, jeden z najbardziej znanych polski zespołów postrockowych. Maciek i Tomek opowiadają o nowej, piątej płycie- From Voodoo to Zen, oraz dekonstruują 4 utwór z płyty- "Radionoize". Jak zawsze w Dekonstrukcji, w tle usłyszeć można pojedyncze ścieżki instrumentalne, oraz poznać historię utworu i proces twórczy, którym zespół się kierował. Tym razem dowiadujemy się też kto kocha a kto nienawidzi zespół Radiohead, od kogo czerpie pomysły Maciek, oraz czego brakuje zespołom z polskiej scenie postrockowej.

  • 28 min
  14- "Strach" Pola Chobot i Adam Baran

  14- "Strach" Pola Chobot i Adam Baran

  Gośćmi 14 odcinka Dekonstrukcji są Pola i Adam, wrocławscy muzycy tworzący bluesowo-jazzowy duet. Podczas tej rozmowy dekonstruujemy utwór "Strach" z ich najnowszej płyty wydanej pod wytwórnią Fonobo- "Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?". Pola opowiada między innymi o tym, którzy polscy poeci i pisarze mieli największy wpływ na jej rozwój artystyczny, a Adam o zaletach Monochrom Studio w Gniewoszowie, oraz o tym jak udało mu się uzyskać bardzo gęste, przestrzenne i gęste brzmienie gitary w "Strachu". Utwór, choć prosty, kryje w sobie sporo emocji, a podczas rozmowy Pola dzieli się przeżyciami, które doprowadziły do napisania tej piosenki.

  • 29 min
  13- "Koniec Zimy" Mikromusic

  13- "Koniec Zimy" Mikromusic

  Gośćmi 13 odcinka Dekonstrukcji są Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński, czyli założyciele znanego, wrocławskiego zespołu Mikromusic. Wywiad odbył się w Cafe Rozrusznik, czyli w jednej z lokalizacji, w których Mikromusic nagrywało piosenki do swojej najnowszej płyty "Z Dolnej Półki". Można więc powiedzieć, że ten odcinek to "Dekonstrukcja z dolnej półki". Płyta zawiera reinterpretacje utworów Mikromusic, zagrane live w różnych lokalizacjach we Wrocławiu i jego okolicach. Podczas tej rozmowy Natalia i Dawid rozkładają na części pierwsze utwór "Koniec Zimy" z tej właśnie płyty, ale też opowiadają o tym jak narodził się pomysł na Dolną Półkę. Wspólnie analizujemy to jak bardzo zmienił się utwór "Koniec Zimy" względem swojej pierwotnej wersji z płyty "Tak Mi Się Nie Chce". Zespół zdradza też wiele szczegółów dotyczących doboru instrumentów, pracy nad brzmieniem, oraz trudności związanych realizacją nagrań w tak wielu różnych miejscach.

  • 34 min

Top Podcasts In Music

The Joe Budden Network
Apple Music
Barstool Sports
Friday Night Karaoke
Apple Music
Rory Farrell & Jamil "Mal" Clay