31 episodes

Podcast z kuchyně Zlin Design Weeku, který rozebírá design až do morku kosti.

Design KANTÝNA Design KANTÝNA

    • Arts

Podcast z kuchyně Zlin Design Weeku, který rozebírá design až do morku kosti.

    Future is RESILIENT: Ekodesign, evropské směrnice a inovativní materiály

    Future is RESILIENT: Ekodesign, evropské směrnice a inovativní materiály

    V posledním díle ze série Future is RESILIENT se dozvíte, jak na udržitelný a odolný design nahlíží eko-designérka Eliška Knotková ze studia Balance is Motion. Eliška s námi sdílela aktuální trendy mezi udržitelnými a inovativními materiály a vysvětlila, jak v jejich studiu přistupují k posuzování životního cyklu neboli LCA. Bavili jsme se nastupujících regulacích ze stran EU, tzv. “produktových pasech” a o tom, jak směrnice ovlivní produkci výrobků v nadcházejícíh letech.

    • 33 min
    Future is RESILIENT: O odolnosti v architektuře

    Future is RESILIENT: O odolnosti v architektuře

    Které trendy ovlivňují současnou architekturu a jak se tyto trendy zohledňují při plánování budov pro následující desetiletí? Je lepší nechat přírodu být přírodou, nebo ji integrovat s lidskými stavbami?

    V nové epizodě jsme si s Romanem Bolckem povídali o využití nových technologií ve stavebních procesech, důležitosti odolné a udržitelné architektury, a o představách budoucnosti navrhování budov s ohledem na společenské a ekologické potřeby.

    Řeč byla také o potřebě začlenit přírodní prvky, jako jsou stromy, do městského života a architektonických konceptů. Diskutovali jsme také o tom, jak architektura může reagovat na sociální a ekologické problémy současnosti i budoucnosti, a jak může přispět k udržitelnosti.

    • 34 min
    Future is RESILIENT: Role designérů v době klimatické krize

    Future is RESILIENT: Role designérů v době klimatické krize

    Co musí obsahovat “kufřík dovedností” tzv. klimatického designéra? Co je třeba znát, umět a vnímat, pokud chceme vytvářet designérská řešení, které obstojí náročným výzvám, ať už environmentálním či společenským? O potřebě limitů, spolupráce či empatie v designérské praxi jsme si povídali s designérem služeb Markem Menclem ze studia Pábení.

    Marek Mencl je designér, facilitátor a inovátor v oblasti udržitelného podnikání. V roce 2015 spolu-založil designérské studio Pábení, které se zaměřuje na utváření odolných organizací a služeb. Marek taky stojí za vznikem české a slovenské odnože Climate designers, mezinárodní platformy pro designéry a kreativce ze všech průmyslových odvětví, kteří se zavázali využívat kreativních dovedností pro klimatickou akci.

    • 39 min
    Future is TECH: How can research and innovations help us to create designs with impact

    Future is TECH: How can research and innovations help us to create designs with impact

    What does the term innovation mean and what can innovation in the context of design look like?

    In the last episode of Future is TECH! series we give you the answers to these questions and we also discuss the role of innovation in design, speculative design and the application of emerging technologies. 

    We talk about these topics with our two special guests, Adrienn Juhász and Samuel Chovanec, from the Innovation Centre at the Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) in Budapest.

    MOME is a university for artists, designers, creators and innovators who are committed to come up with valuable, innovative and research-driven designs that go beyond mediocrity.

    Adrienn Juhász is the head of the Innovation Centre's communication department. Samuel Chovanec is an artistic researcher focusing on immersive installations from the Immersion and Interaction Hub of the MOME Innovation Centre. 

    ______________

    Co znamená pojem inovace a jak může vypadat v oblasti designu?

    V posledním díle série Future is TECH! ti na tyto otázky odpovíme a zároveň probereme roli inovací, spekulativní design a použití nových technologií v praxi designérů.

    O těchto tématech si popovídáme s našimi dvěma speciálními hosty, Adrienn Juhász a Samuelem Chovancem z Inovačního centra Univerzity umění a designu Moholy-Nagy (MOME) v Budapešti.

    MOME je univerzita pro umělce, designéry, tvůrce a inovátory, kteří se snaží přicházet s hodnotnými, inovativními a výzkumem podloženými návrhy, které překračují hranice všednosti.

    Adrienn Juhász je vedoucí oddělení komunikace Inovačního střediska MOME. Samuel Chovanec je umělecký výzkumník z Inovačního střediska MOME, který se zaměřuje na imerzivní instalace z Immersion and Interaction Hubu.

    • 32 min
    Future is TECH: Michala Lipková z TRIMTAB: Změnu může přinést každý z nás. Design je jedním z nástrojů

    Future is TECH: Michala Lipková z TRIMTAB: Změnu může přinést každý z nás. Design je jedním z nástrojů

    Kdo je designér a jaká je jeho/její role ve společnosti? Můžeme díky mezioborovým spolupracím, schopnosti empatie či poznatků, přenesených z designového výzkumu, převzít kormidlo a být iniciátory celospolečenských změn?
    V další epizodě podcastu Design KANTÝNY se spolu s Michalou Lipkovou bavíme o výzkumu v designu, multidisciplinární spolupráci a o hledání nových a inovativních řešení v procesu vytváření nejen produktového či průmyslového designu.
    Michala Lipková je docentkou a vedoucí Ústavu designu FAD STU v Bratislavě. Její zaměření je především na produktový a průmyslový design, interdisciplinární spolupráci a transfer technologií. 
    V roce 2021 založila multidisciplinární platformu TRIMTAB, která se zaměřuje na propojování projektů, výzkumníků a doktorandů z Fakulty architektury a designu Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Podtitulem TRIMTAB je heslo “prototyping-change”. Hlavním cílem je hledání inovativních řešení s udržitelnějším dopadem na naši budoucnost.

    _______
    Podcast byl nahráván ve studiu Vokál

    • 27 min
    Future is TECH: Jak AI a nové technologie formují náš každodenní život

    Future is TECH: Jak AI a nové technologie formují náš každodenní život

    Co je to AI? Jak ovlivňuje všudypřítomný trend práci grafických designérů? A co jsou aktuální technologické pokroky, které ovlivní způsob našeho žití a konzumace designu v budoucnosti? O tom jsme spekulovali s Alinou Matějovou a Svatoplukem Ručkou, grafickými designéry a teoretiky designu, kteří se specializují na nová média a jejich vliv na společnost.

    Alina Matějová je tanečnice, designérka a protagonistka AI. Je absolventkou Teorie interaktivních médií na Filozofické fakultě a Grafického designu 2 na brněnské FAVU, kde pracuje na svém doktorátu, zaměřeném právě na AI. V roce 2019 založila projekt HUMAIN - konferenci o designu, humanitních vědách, umění a umělé inteligenci.

    Svatopluk Ručka, designér, vizuální umělec a teoretik, drží bakalářský titul ze stejného ateliéru, jako Alina. Spolupracuje s pražským studiem Anymade, spolupořádá módní událost “Malá noc Módy” a přes stáže v módních domech jako Marine Serre se dostal až ke zkoumání současné kultury a módy na teoretické rovině. Tu rozvíjí i při studiu Historické sociologie na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.



    Přejeme dobrou chuť!




    _________

    Nahráváno ve studiu Vokál

    • 1 hr

Top Podcasts In Arts

Fresh Air
NPR
The Moth
The Moth
Add to Cart with Kulap Vilaysack & SuChin Pak
Lemonada Media
99% Invisible
Roman Mars
Snap Judgment Presents: Spooked
Snap Judgment
The Magnus Archives
Rusty Quill

You Might Also Like

Studio N
Deník N
Vinohradská 12
Český rozhlas
5:59
Seznam Zprávy
Čestmír Strakatý
Čestmír Strakatý
ČT24
ČT24
Dobrovský & Šídlo
Paměť národa