100 episodes

Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME.

Dobré ráno | Denný podcast denníka SME SME.sk

  • Daily News
  • 4.4 • 19 Ratings

Denný spravodajský podcast na Slovensku. Pondelok až piatok, každé ráno nový diel - rozhovory s reportérmi, komentátormi a hosťami denníka SME.

  Grilovačka kandidátov na generálneho prokurátora pôjde vzorom (23. 11. 2020)

  Grilovačka kandidátov na generálneho prokurátora pôjde vzorom (23. 11. 2020)

  Posledné voľby generálneho prokurátora zanechali vždy čudný pocit. Najprv len tak tak nezvolili Trnku, ale Čentéša, ktorého potom prezident Gašparovič nevymenoval. Smer napokon zvolil Jaromíra Čižnára - bez diskusie, bez vypočutia a tajnou voľbou.
  Po prvýkrát Slovensko zažíva verejnú voľbu aj vypočutie kandidátov na jedno z najmocnejších miest v štáte. Prekvapivo nejde o žiadne formálne vypočúvanie, ale vyčerpávajúcu grilovačku kandidátov, ktorá nemá obdoby. Viac s advokátkou zo Zastavme korupciu Marianna Leontiev.
  Zdroj zvukov: Stream NR SR
  ---
  Práca s dátami nie je jednoduchá – vie veľa pokaziť, ale ak sa používajú správne, môžu vyriešiť mnohé problémy. Kara Swisher v podcaste Sway práve o dátach hovorí s Raj Chettym, ktorý je šéfom výskumnej skupiny na Harvarde. V podcaste Sway hovoria o tom, kedy sa určuje budúcnosť mladého človeka, a čo určuje úspech malého tretiaka v školskom systéme v USA.

  • 22 min
  Je Makó dôveryhodný svedok a nie je jeho prepustenie chyba? (20. 11. 2020)

  Je Makó dôveryhodný svedok a nie je jeho prepustenie chyba? (20. 11. 2020)

  Mal vydierať podnikateľov a vynášať citlivé informácie. Bol súčasťou premyslenej korupčnej štruktúry, ktorú viedol Norbert Bödör a spomínal ho aj Marián Kočner v Threeme.
  Ľudovít Makó sedel na stoličke šéfa daňových kriminalistov šesť rokov a za ten čas sa písalo o jeho veľkých majetkoch, ktorých pôvod nevedel vysvetliť.
  Jeho vplyv totiž siahal do rôznych oblastí a detaily o jeho praktikách sa začali vo väčšom vyplavovať na povrch až po jeho zadržaní.
  Viac v rozhovore Jany Maťkovej so Xéniou Makarovou z Nadácie Zastavme korupciu.
  Zdroj zvukov: TV Markíza
  Odporúčanie
  Pri pohári vína či poldecáku sa hovorí na zdravie. Ale je to naozaj tak? Skutočne alkohol prospieva zdraviu? A ako ovplyvňuje pitie alkoholu našu psychickú pohodu?
  Organizácia Movendi SK, ktorá propaguje životným štýlom bez alkoholu, sa snaží zodpovedať na tieto a mnohé iné otázky vo svojich videodiskusiách. Tá posledná je s hudobníkmi Braňom Jobusom a Martinom Valihorom o tom, ako prekonali svoju závislosť, čo im alkohol v živote spôsobil a ako hodnotia svoje roky abstinencie. 

  • 21 min
  Sulík nepochopiteľne pristúpil na Matovičovu hru (19. 11. 2020)

  Sulík nepochopiteľne pristúpil na Matovičovu hru (19. 11. 2020)

  Už v najbližších dňoch chcel minister hospodárstva Richard Sulík svetu ukázať vlastný plán na boj s pandémiou.
  K jeho spísaniu ho vyzval premiér Igor Matovič po tom, ako Sulík skritizoval návrh komunitného testovania v reštauráciách, školách, či fitnesscentrách.
  Teraz to vyzerá tak, že nech by bol Sulíkov plán akokoľvek dobrý, premiér ho neprijme, čím sa ich spor zjavne ku koncu vôbec nechýli.
  Nikola Bajánová sa rozprávala s komentátorom denníka SME Petrom Tkačenkom.
  Zdroj zvukov: TA3, TASR
  Odporúčanie:
  Vyhorenie je fenomén súčasnosti. Profesionalita, snaživosť, úspech sú cnosti, ktoré podaktorí stavajú nad všetko ostatné. Tlak prichádza aj zo strany zamestnávateľov. Kolegovia z Indexu sa teraz pozreli na príbehy ľudí, ktorí vyhoreli. Prečítať si ich môžete napríklad tu.

  • 22 min
  Odkrývanie: Bratislavský nacista na Edlovej ulici mučil a vraždil

  Odkrývanie: Bratislavský nacista na Edlovej ulici mučil a vraždil

  V našom dnešnom rozprávaní sa vyberieme do domu na obávanej Edlovej ulici v Bratislave.
  Tá figuruje v spomienkach mnohých preživších, ktorí sa vyhli prvej vlne deportáciam. Po rozbehnutí tej druhej tu končili židovskí obyvatelia a so strachom sa vtedy šepkalo, že je to miesto, z ktorého sa po zaistení už nikto nevráti. Patronát nad ním mal vtedy tridsiatnik Gustav Haukrecht. Rodák z Bratislavy a presvedčený hitlerovec, ktorý všetko tam riadil, no sám s obľubou židovských väzňov vyšetroval a pátral po ich rodine či priateľoch. Jeho metódy boli obzvlášť kruté. Jednému vyšetrovanému vytĺkli zuby sekáčikom, inému rezali uši.
  S jeho pôsobením na úradovni na Edlovej ulici sa spájajú aj ďalšie zločiny - vraždy zadržaných ľudí, ktoré vyšli najavo pri retribučných procesoch.
  Zdokumentovaných bolo najmenej desať prípadov. Takto tu zavraždili aj muža, ktorý prišiel hľadať svoju zatknutú 80-ročnú matku.
  Zodpovedný je tiež za približne 5000 životov ľudí, ktorí prešli jeho vyšetrovňou a skončili v nacistických koncentračných táboroch.
  Kto bol teda v skutočnosti snaživý bratislavský nacista Gustav Hauskrecht a prečo ušiel akémukoľvek trestu? Aj o tom budeme hovoriť v našom podcaste Odkrývanie - tentokrát s historikom Michalom Schvarcom z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, autorom tohto unikátneho výskumu.
  Podcast moderuje Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí v RTVS a mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.

  • 40 min
  Nemocnice necítia, že by sa situácia zlepšila (18. 11. 2020)

  Nemocnice necítia, že by sa situácia zlepšila (18. 11. 2020)

  Od pondelka teoreticky môžete do divadla, kina alebo teda do kostola. Možno môžete aj do fitka či na plaváreň, ak teda budete mať šťastie a otvoria, keďže sa tam má stretnúť maximálne šesť ľudí.
  Trochu to vyzerá, že pandemické opatrenia sa začínajú uvoľňovať, minister či premiér dokonca hovoria o lámaní krivky. Lenže naozaj?
  A naozaj sa situácia na Slovensku zlepšuje, keď incidencia je stále k dvadsiatim percentám, v pondelok dokonca k tridsiatim? Bojujeme s koronavírusom úspešne alebo sme len začali menej testovať? A čo ho hovoria odborníci: vedci a epidemiológovia?
  Tomáš Prokopčák sa rozpráva sa Jánom Krempaským.
  Odporúčanie
  A moje dnešné odporúčanie je na Instagram. Odporúčať vlastný by bolo na tomto mieste veľmi sebastredné a len o trošku menej trápne, takže vyskúšajte radšej profil denníka SME. Naši šikovní kolegovia od sociálnych sietí tam pridávajú nielen nové správy, ale aj čosi zo zákulisia novín, rozhovory s našimi reportérmi a často tam odpovedáme práve na vaše čitateľské otázky.

  • 21 min
  Arménsko prehralo vojnu, môže aj štát (16. 11. 2020)

  Arménsko prehralo vojnu, môže aj štát (16. 11. 2020)

  V čase asi najväčšej globálnej svetovej krízy od druhej svetovej vojny si to možno viacerí nevšimli, no nie až tak hrozne ďaleko, na nepokojnom Kaukaze vypukla a vlastne už aj skončila vojna.
  Arménsko a Azerbajdžan podpísali dohodu, no Arménsko prakticky kapitulovalo.
  Prečo sa tak stalo, o čo v tejto vojne išlo, čo sa desaťročia deje v Náhornom Karabachu a čo tento vývoj pre celý región i nás v Európe znamená?
  Tomáš Prokopčák sa pýta Lukáša Onderčanina.
  ---
  Zdroj zvukov: BBC
  ---
  Dnes máme pre vás naše posledné darčeky k tretím narodeninám Dobrého rána a podcastov v SME. Cez víkend sme spustili náš nový oddychový podcast Mimóza, ktorý pre váz pripravujú herečka národného divadla Janka Kovalčíková a herečka divadla Stoka Lenka Libjaková. Vtipne komentujú správy týždňa, ale rozprávajú aj o živote, špeciálne živote hercov. A asi ste si všimli, no najväčším darčekom je nová podoba našich podcastov. Všetky naše podcasty dostali dnes nové logá a budeme radi, ak nám poviete, ako sa vám páčia. Či už v podcastovom klube denníka SME na facebooku alebo mi pokojne rovno napíšte, na adresu tomas.prokopcak@sme.sk 

  • 19 min

Customer Reviews

4.4 out of 5
19 Ratings

19 Ratings

SarahEHWilson ,

Great for foreign speakers of Slovak

Highly recommended to foreign speakers of Slovak who want to keep their language skills up and get news about Slovakia!

Slovenské publikum ,

SME Podcast je najlepší

Nezávislý a aktuálny zdroj informácií vo forme hovoreného slova. Ideálny pre ľudí ktorí nemajú čas citát noviny ale chcú si ich vypočuť.

Top Podcasts In Daily News

Listeners Also Subscribed To

More by SME.sk