42 episodes

Editör Masası'nda Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır Türkiye gündemini yorumluyorlar.

Editör Masası Ahval

  • News
  • 5.0 • 1 Rating

Editör Masası'nda Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır Türkiye gündemini yorumluyorlar.

  Erdoğan-Hulusi Akar dümeni Biden'a kırabilecek mi?

  Erdoğan-Hulusi Akar dümeni Biden'a kırabilecek mi?

  ABD’de 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, Donald Trump’ın uzun süren inkâr çabasının sonlanmasının ardından resmen geçiş sürecini başlattı.

  Türkiye’de de iktidar, Biden yönetimine hazırlanıyor görüntüsü çiziyor.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla başlayan süreci hukuk ve ekonomide reform vaatleri izledi. Ancak bu söylem, Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP cephesinden gelen sert tepkilerin ardından yerini soğuk rüzgârlara bırakmış durumda.

  Erdoğan’ın Devlet Bahçeli’ye rağmen reform gerçekleştirmesinin çok kolay olmayacağı anlaşılıyor. Öyle ki, Bülent Arınç’ın “Demirtaş ve Kavala tahliye edilmeli” çıkışı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevinin sonlanması ile noktalandı.

  Öte yandan AB’yle “ikinci bahar” planı hazırlığı da Libya’da Türk gemisine askeri operasyon ile tepetaklak bir duruma döndü.

  Türkiye’nin Batı ile tekrar yakınlaşıp yakınlaşmayacağı ve Biden sonrası ABD ile nasıl bir ilişki izleneceği gündemdeki öne çıkan başlıklar.

  İşin NATO Ordusu TSK’ye bakan yönünde ise Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Erdoğan yönetiminin dümeni Biden başkanlığındaki ABD’ye kırıp kıramayacağı da gündemde.

  Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan ve Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır, yaşanan son gelişmeleri ve bundan sonra olabilecekleri masaya yatırdı.

  • 56 min
  Fransa'daki terör saldırıları tek merkezden mi yönetiliyor?

  Fransa'daki terör saldırıları tek merkezden mi yönetiliyor?

  Fransa, peş peşe terör saldırıları ile sarsılıyor.

  13 gün önce Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği için kafası kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty'nin ardından, güney şehri Nice'te düzenlenen bıçaklı saldırıda da birisi kafası kesilmek üzere üç kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

  Saldırı Nice'teki Notre-Dame kilisesinde gerçekleşti. Hemen ardından ise, Avignon’da da polise bıçaklı saldırı girişimi yapan kişi öldürüldü ve Lyon’da da metroya elinde bıçakla girmeye çalışan bir Afgan yakalandı.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İslamcı terör saldırısı" olarak nitelediği saldırıdan sonra Fransa'da ibadet yerleri, okullar gibi bazı bölgelerde güvenlik önlemlerini artıracaklarını ve asker konuşlandırabileceklerini söylerken Müslüman dünyasından farklı tepkiler geliyor.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, radikal İslam’a karşı sert bir politika izleyeceğini açıklayan Macron’un zihinsel bir tedaviye ihtiyacı olduğunu savunurken, saldırıları açıktan kınamamakta ısrarcı. Sadece Dışişleri Bakanlığından bir taziye mesajı geldi.

  Öte yandan Lyon başta olmak üzere Fransa’nın farklı kentlerinde aşırılıkçı Türkler sokaklara inerek Ermenilere tehditler savuruyor.

  Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan ve Prof. Cengiz Aktar’la Fransa’nın ‘Kara Perşembesi’ni değerlendirdi.

  • 47 min
  Fransa ile tarihi kriz: Erdoğan siyasal İslamı savundukça çember daralıyor - Editör Masası

  Fransa ile tarihi kriz: Erdoğan siyasal İslamı savundukça çember daralıyor - Editör Masası

  Editör Masası’nda Ahval Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, İngilizce Editörü İlhan Tanır ve Ergun Babahan muhtemel dış politika gelişmeleri ve sonuçlarını konuştu:

  • 45 min
  ‘Doğu Akdeniz için gelen uyarılar Türkiye'nin iyice tecrit edildiğini gösteriyor’

  ‘Doğu Akdeniz için gelen uyarılar Türkiye'nin iyice tecrit edildiğini gösteriyor’

  Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe editörü Ergun Babahan ve Ahval yazarı Cengiz Aktar, Doğu Akdeniz’de yeniden tırmanan gerilimi değerlendirdi.

  • 41 min
  Trump kaybederse Erdoğan ne yapacak? - Editör Masası

  Trump kaybederse Erdoğan ne yapacak? - Editör Masası

  ABD, kasım ayında tarihinin en kritik seçimlerinden birine gidiyor.

  Mevcut başkan Donald Trump'ın anketlerde Demokrat rakibi Joe Biden'a karşı 10 puan gibi bir farkla kaybedeceği öngörülüyor.

  Ancak yine de sandığa gidip oy verme durumunun, sonuçlarda doğrudan etki yapması bekleniyor.

  Zira, ABD'de sandığa gitme oranı yüzde 60’ı bulmuyor...

  ABD’de seçilecek olan yeni başkan, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 15 Temmuz’dan bu yana ilişkilerin gerilim içinde olduğu Washington-Ankara hattı, Trump’ın Erdoğan’la yakın ilişkisi nedeniyle bir şekilde dengede kalabildi.

  Ancak bir önceki başkan Barack Obama’nın yardımcılığını da yapmış bir isim olan Demokrat aday Joe Biden’ın seçilmesi, Erdoğan rejiminin çok istediği bir durum değil.

  Zira Biden’ın “Erdoğan'ı yenmeleri için muhalefeti desteklemeliyiz” yolundaki sözleri, Ayasofya’nın tekrar müzeye dönüştürülmesi yolundaki çağrıları, olası bir başkan değişikliği sonrası yaşanacaklar hakkında ipucu veriyor.

  Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan ve Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır’la “Trump giderse Erdoğan ne yapacak?” sorusu üzerinden Washington-Ankara hattını bekleyen gelişmeleri analiz etti.

  • 45 min
  Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de büyük kıskaç

  Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de büyük kıskaç

  Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Türkçe Masası Editörü Ergun Babahan ve İngilizce Masası Editörü İlhan Tanır, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşadığı gerilimin ardından bu kez Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmasında boy göstermesini Editör Masası'nda değerlendirdi.

  • 50 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In News

Listeners Also Subscribed To