22 episodes

S odvahou do míst, která nejsou pro každého!

Expedition club Expedition club

  • Society & Culture

S odvahou do míst, která nejsou pro každého!

  19. Expe Talk: Martin Ksandr - Expe na vrcholu osmitisícovky

  19. Expe Talk: Martin Ksandr - Expe na vrcholu osmitisícovky

  18. červenec 2021 se zapsal do historie Expedition clubu zlatým písmem. Byl to totiž den, kdy naše vlajka zavlála na vrcholu osmitisícového Gasherbrumu II (8 035 m) a jednalo se doposud o nejhodnotnější cíl naší činnosti. Největší zásluhu na tom měl vedoucí expedice a tahoun Expedition clubu, Martin Ksandr a kromě Martina vylezl na vrchol také Pavel Burda a Josef Zajac. ✊

  Jen 20 Čechů stálo na vrcholu Gasherbrumu II před našima klukama a celý výstup je hodnotnější také díky tomu, že si část cesty kluci fixovali a prošlapávali hlubokým sněhem sami. Jak moc je náročné se vydat v době covidové na expedici do Pákistánu? Jakým úskalím museli kluci čelit? A probíhala na expedici Martinova oblíbená klikovací challenge? To všechno se dozvíte v tomto dílu Expe Talku. ✅

  • 28 min
  18. Expe Talk: Ondřej Kovařík - Záchranářství mám v krvi

  18. Expe Talk: Ondřej Kovařík - Záchranářství mám v krvi

  Ondřej Kovářík alias KiKi je přesně ten typ, kterého chceš mít v horách poblíž, když se schyluje k nějakému průseru. Klidný, spolehlivý, férový a poctivý borec, který dokáže s chladnou hlavou ve vteřině zhodnotit situaci a který tě nenechá nikdy ve štychu. A to nejen proto, že je pod Hippokratovou přísahou. Když nejezdí po Brně sanitkou a neškolí druhé v zajištění první pomoci, prohání se v běžeckých botách po lese, v lezečkách po skalách, v v cyklistických tretrách po silnicích nebo v sandálech po pískovištích, kde staví hrady a zámky pro svou malou dceru.

  Sem tam si zaběhne 100 kilometrový závod, zajde se ženou do divadla nebo vyrazí s Expeditionem na výpravu. Jak to všechno stíhá? Těžko říct, ale mám trochu podezření, ze Kikiho běžný den má 28 hodin a navíc každou minutu dokáže i smysluplně využít. Stejný pocit budeš mít, když s nim vyrazíš někam na výpravu, kterou si rozhodně užiješ na 125 procent!

  • 28 min
  17. Expe Talk: Jakub Frank - Cestuj, užívej, prožívej a pomáhej

  17. Expe Talk: Jakub Frank - Cestuj, užívej, prožívej a pomáhej

  Jakub Frank je jedním z našich nejzodpovědnějších průvodců. Nejen po stránce přípravy, ale především z pohledu dopadu turismu na obyvatelstvo daného státu, kde zrovna cestuje. Před pár lety založil cestovatelský klub TravelNative, který si dal za cíl přispět k rozvoji navštěvovaných destinací. Svými cestami tak podporuje studenty a organizace, které si to opravdu zaslouží. Skvělá myšlenka, kterou se snaží uplatnit i v role průvodce Expedition clubu!

  Kuba má neskutečnou jiskru v oku a umí si svým poutavým výstupem kohokoliv získat. Schválně si pusť Expe Talk a zaposlouchej se do vyprávěné třeba o tom, jaké to je žít naprosto bez peněz nebo proč začal studovat v Lyonu bez jakékoliv znalosti francouzštiny. Jsme moc rádi, že je Kuba součástí našeho týmu!

  • 24 min
  16. Expe Talk: Daniel Bokiš - Digitální nomádství není pro každého

  16. Expe Talk: Daniel Bokiš - Digitální nomádství není pro každého

  Dan Bokiš byl několik let jedním z našich nejaktivnějších účastníků. Procestoval s námi třeba Bosnu, Finsko, Pobaltí, Ukrajinu, Rumunsko. Postupně nabíral zkušenosti i na vlastní pěst a sám se vydal do spoustu dalších zemí, ať už je to Čína, Japonsko, Indonésie nebo třeba Norsko. Jak už to u nás v Expedition clubu bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci.

  Vzhledem k tomu, že je Dan zaměstnán jako programátor, nevěnuje se průvodcování naplno a kvůli výpravám si bere neplacenou dovolenou. Vyzkoušel si na vlastní kůži digitální nomádství ještě v době, kdy nebylo tolik v kurzu a kromě své cestovatelské vášně má slabost pro pivo. A to tak moc, že si zlatavý mok vaří doma s kamarády. Jak moc náročný je tento proces a jaké netradiční příhody ho při cestování potkaly? To i mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru!

  • 24 min
  3. Historka ze spacáku: Pěšky 684 km přes zamrzlý Bajkal

  3. Historka ze spacáku: Pěšky 684 km přes zamrzlý Bajkal

  Třetí díl pořadu Historky ze Spacáku vypráví netradiční příběh o přechodu Bajkalu. Vydal se na něj náš průvodce Dan Born spolu se svým kamarádem Ladislavem Smržem a Dan se ve svých 22 letech stal nejmladším člověkem na světě, který v zimě Bajkal přešel. Kluci vzdorovali celé řadě nečekaných nástrah a polární teploty způsobily, že se i naprosto banální činnosti staly uprostřed jezera nečekanou výzvou. Pomyslnou třešničkou na dortu byly Danovy zpřetrhané vazy v kotníku, které na úspěšnosti expedice také nepřidaly…

  Historky ze spacáku. Nový pořad Expedition clubu, na kterém se můžete podílet i vy! Zažil jsi s námi nějakou netradiční příhodu, která je atraktivní a chceš se o ni podělit s ostatními? Tak ji sepiš, pošli ji na ondra@expeditionclub.cz a s trochou štěstí budeš hvězdou dalšího dílu právě ty! Děkujeme Matějovi Štruncovi za nadabování příběhu a Kateřině Němcové za úžasné obrázky!

  • 8 min
  15. Expe Talk: Honza Švábenský - Štěstí je skutečné pouze když ho sdílíme

  15. Expe Talk: Honza Švábenský - Štěstí je skutečné pouze když ho sdílíme

  Pokud by měl někdo z Expedition clubu získat odznak nejochotnějšího průvodce, byl by to jednoznačně Honza. Snad za to může jeho výchova v dětském turistickém oddíle, která mu od malička vštípila cenné společenské hodnoty. Honza Švábenský zvaný John je i přes svůj mladistvý vzhled velmi zkušený cestovatel, který procestoval křížem krážem Balkán, zažil bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu.

  Velkou vášní jsou pro Johna knížky, ze kterých čerpá inspiraci a snad i díky panu Foglarovi máme to štěstí, že pro nás již druhým rokem průvodcuje. Vzhledem k tomu, že již několik let pracuje v Hanibalu, tak v našich řadách neexistuje vhodnější rádce ohledně výběru outdoorového vybavení. Kdo ví, třeba své průvodcovské schopnosti časem zužitkuje i ve svém budoucím povolání. John se totiž nachází v posledním ročníku pedagogické fakulty a určitě bude skvělým učitelem.

  Děkujeme Honzovi Švábenskému za sympatický rozhovor!

  • 24 min

Top Podcasts In Society & Culture

Apple TV+ / AT WILL MEDIA
C13Originals
iHeartPodcasts
itunesu_sunset
Pushkin Industries
Adam Thorne