100 episodes

Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.

Głowa Rządzi Podcast Grzegorz Więcław

    • Sports
    • 5.0 • 1 Rating

Podcast Głowa Rządzi to audycja o psychologicznych aspektach sportu, aktywności fizycznej i optymalnego funkcjonowania. W ramach tego podcastu prowadzący psycholog sportu, Grzegorz Więcław, stara się odkrywać różne ścieżki prowadzące do mistrzostwa sportowego i osobistego. Wspólnie z zapraszanymi gośćmi poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze sposobami na polepszanie wyników, utrzymanie dobrostanu oraz świadome i szczęśliwe życie.

    GRz 119: Piotr Suchanek | Czy można wygrać w uważność?

    GRz 119: Piotr Suchanek | Czy można wygrać w uważność?

    Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 119. Nadaję z tureckiej Antalyi, gdzie przebywam obecnie na Drużynowych Mistrzostwach Świata w chodzie sportowym. Wstęp nagrywam nad samiutkim morzem, więc mam nadzieję, że gdzieś tam w tle słychać kojący szum fal i śpiew mew. Fale w tle to wcale nie jest przypadek i myślę, że to najlepsze możliwe tło dla tego odcinka. Dlaczego? No bo kolejny raz będziemy na łamach tego podcastu odmieniać słowa sati, minduflness i uważność przez wszystkie możliwe przypadki. Wspólnie z moim gościem, Piotrem Suchankiem, psychologiem z ACT Odwagi będziemy drążyć głęboko i szeroko w poszukiwaniu esencji uważności w świecie sportu . Zmierzymy się z trudnymi pytaniami dotyczącymi tego tematu i wielu innych pobocznych. Zostańcie z nami do końca!
    ·       Czy polskie tłumaczenie angielskiego słowa mindfunless oddaje wszystko co ma oddać?
    ·       Jak można zdefiniować uważność? Czy warto to robić?
    ·       Jakie są cele uważności?
    ·       Jakie są plusy i minusy korzystania z protokołów treningu uważności takich jak MBSR czy MSPE?
    ·       O co chodzi z zieloną i złotą strefą?
    ·       Jak uważność jest powiązana ze stanem flow?
    ·       Czy warto trzymać strukturę i podążać za protokołami w uczeniu się uważności, czy lepiej mieć luz i swobodę?
    ·       Jaka jest różnica między formalną a nieformalną praktyką uważności?
    ·       Czy można wygrać lub przegrać w uważność?
    ·       Jak mierzyć postępy w uważności?
    ·       Czy aparatura biofeedback może wspomóc trening uważności?
    ·       Czy stosowanie uważności można różnicować ze względu na dyscyplinę sportu i inne parametry różnic indywidualnych?
    ·       Jakie są minusy, a może i zagrożenia wynikające z uważności?
    ·       Czy uważność może zostać wykorzystana do niecnych celów?
    A sponsorem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. We współpracy z Wydawnictwem wyszło już 5 odcinków podcastu i myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo już przygotowuję kolejne materiały na podstawie ich książek. Mówiłem to już wcześniej, ale powiem raz jeszcze z całym przekonaniem, że na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o edukację na temat uważności. O niektórych tytułach wartych uwagi usłyszycie w trakcie mojej rozmowy z Piotrem, a wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki.
    A teraz już bez dalszych ceregieli poznajcie Piotra Suchanka i jego perspektywę na uważność w sporcie! Enjoy!

    • 1 hr 45 min
    GRz 118: Izabela Raczkowska | Dlaczego joga?

    GRz 118: Izabela Raczkowska | Dlaczego joga?

    To jest odcinek 118 podcastu Głowa Rządzi. Joga jest jego bohaterem, drugi raz w historii kanału. Całe zamieszanie za sprawą książki pt. „Ciało chore z emocji: Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić?” autorstwa Izabeli Raczkowskiej, opublikowanej przez lokalne wydawnictwo Sensus. To dzięki tej książce dowiedziałem się o istnieniu Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej przy ulicy Dolnej Wsi 35 w moich rodzinnych Gliwicach i świetnej robocie, którą robi Iza w kontekście propagowania zdrowego życia za pomocą narzędzi oferowanych przez jogę. Bardzo się ucieszyłem, że Iza przyjęła zaproszenie do rozmowy i dodatkowo podarowała mi swoją książkę do recenzji. Należy zaznaczyć, że nasze spotkanie było bardzo dynamiczne, ale wyszła nam z tego piękna rozmowa, w której Iza odpowiedziała na wiele moich pytań dotyczących jogi.
    Jak wyglądała joga kiedyś, jak wygląda dziś? Z jakich komponentów składa się joga? Jak wygląda praca wewnętrzna w jodze? Co mówi Woźnica Księciowi w księdze pt. Bhagawadgita? Co można zrobić oddechem dla zdrowia i dobrostanu? Jak joga może pomóc sportowcom? Jakie przekonania na temat jogi w świecie sportu robiły / robią źle tej praktyce? Czy joga mieści się w murach uczelni? Czego jeszcze uczy joga? Kiedy polska kultura zaakceptowała jogę jako coś użytecznego, fajnego, potrzebnego? Czy joga w ogóle idzie w dobrym kierunku? Jak, kiedy i komu joga może zaszkodzić? Warto przesłuchać całość od deski do deski, bo wiele jest tutaj mądrości dla współczesnych ludzi, również ludzi sportu wysokiego wyczynu. W moim życiu joga jest obecna już ponad 13 lat, od kiedy Jon Cagas przyjaciel z Filipin, nauczyciel jogi i badacz psychologii aktywności fizycznej, wprowadził nam takie wieczorowe spotkania z własnym ciałem i umysłem. Często nie nazywał nawet tego jogą, tylko właśnie „spotkaniami ze sobą”. Mieszkałem wtedy jeszcze w Finlandii i tamte „spotkania ze sobą” na dobre odczarowały dla mnie jogę. Prawda jest taka, że różnie jest u mnie z intensywnością i regularnością praktyki. Teraz jednak, kiedy wypuszczam ten odcinek i mierzę z wyzwaniami łączenia pracy zawodowej w psychologii sportu, z podwójnym rodzicielstwem, w moim grafiku joga zagościła jako stała część porannej rutyny. Łączę wszystkie najważniejsze aspekty pracy nad sobą – medytację uważności, pracę z oddechem i ciałem. A pomiędzy asanami często raczkują i skaczą małe istoty. Mam nadzieję, że odnajdziesz tu coś dla siebie.
    Tyle z mojej strony. Trzymaj się ciepło na wiosnę i dbaj o siebie. Pa!

    • 1 hr 6 min
    GRz 117: Karolina Baran | Jak poszerzać horyzonty w psychologii sportu?

    GRz 117: Karolina Baran | Jak poszerzać horyzonty w psychologii sportu?

    Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi. Mamy odcinek numer 117! Od dawna chciałem zrealizować taki odcinek, w którym wspólnie z innym psychologiem sportu uwypuklimy nie tylko istotę poszerzania horyzontów w naszej dziedzinie i ciągłego doszkalania się, ale także możliwości jakie ku temu oferuje współczesny świat. Okazja nadarzyła się na początku roku, kiedy zobaczyłem że Uniwersytet Tesalski w Trikali ponownie organizuje u siebie intensywny kurs psychologii sportu, a z Polski załapała się na niego Karolina Baran. Ustaliliśmy, że po powrocie z Grecji spotkamy się i nagramy o jej wrażeniach z tego doświadczenia, a przy okazji opowiemy o różnych dobrych inicjatywach szkoleniowych w psychologii sportu. W tym roku okazji do rozwoju zawodowego wyjątkowo dużo. W maju mamy doroczną konferencję ENYSSP w Tallinie, gdzie celebrujemy 20-lecie organizacji! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zobaczycie mnie tam w panelu prezydenckim. Już nie mogę się doczekać! Natomiast w lipcu odbędzie się Kongres Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC w Insbrucku. Tam także planuję pojechać z posterem i pierwszymi wynikami badań przesiewowych SMHAT-1 realizowanych w dużej części z mojej inicjatywy przez Instytut Sportu i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie. Mam nadzieję, że o tym niebawem nagram podcast. W każdym bądź razie moim zdaniem Kongresy FEPSAC to najlepsze wydarzenia konferencyjne w naszej branży na świecie. Podobno z FEPSAC-iem mogą konkurować tylko wydarzenia organizowane przez AASP w Stanach Zjednoczonych. Ale nie wiem tego z pierwszej ręki, nigdy nie byłem, może kiedyś się wybiorę! Na naszym polskim podwórku także sporo się dzieje. Część wartościowych aktywności szkoleniowych i konferencyjnych na bieżąco promuję w moich mediach społecznościowych. Tutaj pragnę jednak wyróżnić jedno z nich, uwaga, będzie lokowanie dobrego produktu! Partnerem tego odcinka jest Zakład Pedagogiki i Psychologii AWF Warszawa, organizator konferencji naukowej "Człowiek - Sportowiec - Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie" która odbędzie się w dniach 14-15.11.2024r. w Warszawie.
     
    Istnieje uzasadniona potrzeba edukacji w zakresie zdrowia psychicznego wśród psychologów, trenerów, nauczycieli i innych zawodów związanych ze światem sportu. Dlatego też na warszawskim AWF-ie tworzona jest przestrzeń do edukacji oraz dyskusji. W ten sposób uczelnia dodaje swoją “cegiełkę” w budowaniu odporności psychicznej sportowców. Konferencję patronatem objęli Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Ogólnopolska Sekcja Psychologii Sportu PTP oraz Burmistrz dzielnicy Bielany. Wśród osób, które wystąpią na konferencji znajdzie się wielu znanych słuchaczom gości podcastu Głowa Rządzi, między innymi profesor Monika Guszkowska z odcinka numer 62.
     
    Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na wydarzeniu na FB oraz bezpośrednio na stronie AWF.
     
    To jednak nie wszystko! W związku z patronatem medialnym podcastu Głowa Rządzi nad konferencją „Człowiek – Sportowiec – Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie” ogłaszam konkurs, w którym można wygrać wejściówkę na to wydarzenie!
     
    Co trzeba zrobić, żeby ją zdobyć? Dwie rzeczy. 
    I. Trzeba podzielić się postem promującym konferencję w mediach społecznościowych oznaczając Głowa Rządzi i AWF Warszawa. 
    II. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: „jak radzić sobie z kryzysem w sporcie?” i przesłać ją do mnie w wiadomości prywatnej w mediach społecznościowych. 
    Ostateczny termin? 15 czerwca 2024 r. Spośród wszystkich odpowiedzi wspólnie z organizatorami konferencji wybierzemy najciekawszą, którą nagrodzimy biletem na listopadową konferencję! Regulamin konkursu dostępny jest na stronie odcinka. Uf! No. Czekamy na Wasze zgłoszenia

    • 1 hr 19 min
    GRz 116: Aleksandra Zienowicz-Wielebska | O co grają filmowcy?

    GRz 116: Aleksandra Zienowicz-Wielebska | O co grają filmowcy?

    W 116 odcinku podcastu Głowa Rządzi rozmawiamy o psychologii wykonania w świecie filmu. Ekspertkami i pionierkami tej gałązki psychologii w Polsce są Pola Weiner, Ewa Serwotka (gość 040 odcinka podcastu!) oraz Aleksandra Zienowicz-Wielebska. Tą ostatnią zaprosiłem do podcastu, żeby porozmawiać o psychologii wykonania. Ola odpowiada na wiele pytań, niektóre okazują się trudniejsze! Nie na wszystkie znaleźliśmy odpowiedź…
    ·       Czy „wykonanie” to dobre tłumaczenie angielskiego „performance”?
    ·       Kogo możemy określić „wykonawcą”?
    ·       Jakie czynniki służą wykonaniu, jakie je utrudniają?
    ·       Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy sportowcem a twórcą (filmowym)?
    ·       Z czym mierzą się obecnie twórcy filmowi?
    ·       O co grają twórcy filmowi? Jakie cele sobie stawiają?  Co jest dla nich nagrodą?
    ·       Jakie kryteria składają się na satysfakcję twórcy ze swojego wykonania?
    ·       Kto ma większe ego – sportowcy czy twórcy filmowi?
    ·       Co ćpają twórcy filmowi?
    ·       Czym różni się trema od stresu?
    ·       Jakie są zalety, a jakie wady dywersyfikacji pracy projektowej?
    ·       Co dzieje się ze zdrowiem psychicznym twórców?
    ·       Jaka jest rola psychologa wykonania / psychologii wykonania?
    Mam nadzieję, że ten odcinek przypadnie Ci do gustu i podasz go dalej w świat. Dobrego słuchania! Hej!

    • 1 hr 46 min
    GRz 115: Karol Nędza | Jak działa funkcjonalny trening wyobrażeniowy?

    GRz 115: Karol Nędza | Jak działa funkcjonalny trening wyobrażeniowy?

    W 115 odcinku podcastu Głowa Rządzi wracamy do tematu wyobrażeń w sporcie. Gościem jest Karol Nędza, badacz tego tematu na Uniwersytecie w Plymouth. W odcinku rozważamy temat funkcjonalnego treningu wyobrażeniowego, który był częścią pracy doktorskiej Karola. Zahaczamy o wiele ważnych aspektów przygotowania i wykorzystania wyobrażeń w sporcie, aktywności fizycznej i nie tylko. Uwaga! To nie jest odcinek dla osób, które nie miały styczności z tym tematem wcześniej. Jak sprawdzić, czy wiesz cokolwiek o wyobrażeniach? Jeśli będziesz w stanie podać przykłady różnych funkcji wyobrażeń w sporcie to jesteś na dobrej drodze. Jeśli dodatkowo rozszyfrujesz akronimy PETTLEP czy SIAM będzie naprawdę nieźle. Jeśli natomiast nie wiesz co tu przed chwilą napisałem, warto wrócić do literatury i poczytać coś od takich badaczy tematu jak Paivio, Watt, Morris czy Budnik-Przybylska. Albo posłuchać tej ostatniej osoby – Dagmary Budnik Przybylskiej na łamach podcastu Głowa Rządzi. Odcinek 34 z jej udziałem, nagrany już parę lat temu, wcale nie stracił na wartości, wręcz przeciwnie! Buduje dobry grunt dla rozumienia techniki wyobrażeniowej w sporcie. Oczywiście bez przygotowania też można posłuchać Karola. Będzie jednak trudniej. Tak mi się przynajmniej wydaje. 😊 Tak czy inaczej dobrego słuchania!

    • 1 hr 23 min
    GRz 114: Edyta Daszkowska | Higiena cyfrowa sportowca

    GRz 114: Edyta Daszkowska | Higiena cyfrowa sportowca

    W 114 odcinku podcastu Głowa Rządzi po raz pierwszy w historii audycji w całości skupiamy się na higienie cyfrowej. To szalenie ważny aspekt funkcjonowania współczesnego człowieka w sporcie i nie tylko. Definiujemy pojęcia, rozmawiamy o dobrych (i złych) praktykach w relacji z nowymi technologiami, a także pokazujemy dalsze kierunki działania w kontekście choćby auto-diagnostyki. Edyta jest doświadczoną edukatorką. Choć pamięta czasy bez internetu w kieszeni, potrafi w przystępny sposób odpowiadać na moje pytania i odnosić się do sportowych anegdot i komentarzy.
    ·       Czym jest higiena cyfrowa i po co nam ona we współczesnym świecie? Dlaczego czasami trudno ją utrzymać? Co zrobić, żeby być w tym skutecznym?
    ·       Co może pomagać, a co przeszkadzać w utrzymaniu higieny cyfrowej?
    ·       Jak powinna wyglądać higiena cyfrowa sportowca na treningu vs. na zawodach vs. w życiu okołosportowym?
    ·       Jakie są szanse, a jakie zagrożenia płynące z korzystania z nowych technologii dla sportowca?
    ·       Jak sportowcy wysokiego wyczynu z dużymi zasięgami w SM mogą mądrze ułożyć swoje życie na platformach SM?
    ·       Jak zmierzyć poziom swojej higieny cyfrowej i po co to robić?

    • 1 hr 17 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

przemekpalka ,

Amazing podcast on psychology of sport

Both informative and fun! The host is super knowledgeable on the subject, and the guests are both practitioners and academics. I listen it for fun, but can image can be useful for athletes.

Top Podcasts In Sports

Pardon My Take
Barstool Sports
The Bill Simmons Podcast
The Ringer
New Heights with Jason and Travis Kelce
Wave Sports + Entertainment
The Dan Le Batard Show with Stugotz
Dan Le Batard, Stugotz
Club Shay Shay
iHeartPodcasts and The Volume
KSR
Talk Radio 1080 (WKJK-AM)

You Might Also Like

Przemek Górczyk Podcast
Przemek Górczyk
Wojsiat Ogólnie [JOANNA WOJSIAT]
newonce
WojewódzkiKędzierski
Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
Nauka To Lubię
Tomasz Rożek
Imponderabilia - Karol Paciorek
Karol Paciorek
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski