107 episodes

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

Gutral Gada by Joanna Gutral

    • Health & Fitness
    • 5.0 • 3 Ratings

Rozmowy o psychologii, psychoterapii i zdrowiu psychicznym: prosto, rzetelnie i na temat. Bo wszyscy mamy zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy jak o nie zadbać.
Spotkajmy się na GG, wysłuchajmy co i jak Gutral Gada!

Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka, psychoedukatorka & podcasterka

    Jaśniej nie będzie. O psychowashingu i tabelkach

    Jaśniej nie będzie. O psychowashingu i tabelkach

    Suplement komentowany głosem targanym przez alergię: psychowashing 1.5

    Ja wiem, że sama to zaczęłam, więc nie mam pretensji o te wszystkie wiadomości “Asia, co myślisz o…”. Rozumiem to. Sama pytam ekspertów stając pomiędzy różnymi wątpliwościami, a przede wszystkim zastanawiając się dogłębnie czy popularyzacja wiedzy w internetowym wydaniu nie zaczyna zjadać własnego ogona. Ja także doceniam, że macie do mnie takie zaufanie (chociaż ostrzegam, nie ma ludzi nieomylnych - odsyłam do odcinka o prorokach ;) ).

    Gdybym w gabinecie nie spotykała osób, które wydały kupę kasy, odstawiły leczenie i bardziej podupadły na zdrowiu, albo zwyczajnie NIE DOSTAŁY pomocy pomimo tego, że ona istnieje - pewnie nie byłabym świadkiem konsekwencji zjawiska. I pewnie mniej by mnie ono dotyczyło. Ale tak nie jest. Nie jest tak coraz bardziej i w coraz szybszym tempie. 

    Więc dopowiedziałam kilka refleksji i przypominam: nie psychoterapia jest tu kluczem, a bezpieczeństwo usług, a co za tym idzie - Wasze i Waszego zdrowia.

    Dajcie znaka, co myślicie, bo jeżeli ten odcinek właśnie się ukazał, to dlatego, że Eugeniusz przy montażu uznał, że rozumie o co mi chodzi (tak, to pierwszy filtr recenzencki), gdyż na takim spontanicznym flow czasami zastanawiam się, czy wiecie, co chcę powiedzieć. A jednak te recenzje są ważne i wnoszące - o tym także w podcaście ;)

    Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu dziękuję Patronom i Patronkom 3 zapraszam do tego zacnego grona jednocześnie, bo tam właśnie ważymy losy i kształt kolejnego sezonu.

    Tekst, który przywołuję w podcaście to:
    S. Zagórski - Psychoterapia w sektorze publicznym powoli dogorywa. Czy naprawdę chcemy by znikła? [Rozmowa]. 16.04.2024: oko.press. 

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 35 min
    Ból emocjonalny i czy da się z nim żyć? Rozmowa z Kają Dwulat

    Ból emocjonalny i czy da się z nim żyć? Rozmowa z Kają Dwulat

    Robimy dużo, żeby go unikać. Zwiedzeni często bardzo nierealistycznym wizjami wiecznie szczęśliwego życia, wydaje nam się on niepotrzebnym elementem, intruzem, który coś odbiera. Nie ma życia bez trudnych wspomnień, czy momentów, jednak czasami potrafią one pracować jak ruchome piaski: wciągać im bardziej będziemy próbować się z nich wydostać. O czym mowa? O bólu emocjonalnym. I nie, nie będzie tu przepisów i sekretów na jego unikanie bądź permanentne pozbycie się, a raczej dyskusja o strategiach radzenia sobie z nim, kiedy nastąpi. Bo nastąpi na pewno.

    A do rozmowy zaprosiłam Kaję Dwulat, psycholożkę, psychoterapeutkę poznawczo-behawioralną, a powodem rozmowy i jej tematyki jest książka Matthew McKay i współpracowników pod tytułem “Ból emocjonalny – strategie i ćwiczenia, dzięki którym poradzisz sobie z cierpieniem psychicznym”, wydaną całkiem niedawno przez patrona tego odcinka, czyli Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne @wydawnictwogwp .


    Kaja Dwulat:

    Psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralną, superwizorką CBT w trakcie szkolenia.Lubi poznawać najnowsze poszukiwania i osiągnięcia w dziedzinie psychoterapii. Uczestniczy w wielu szkoleniach specjalistycznych oraz konferencjach, zarówno w polskich, jak i międzynarodowych. Korzysta regularnie z superwizji, m.in. u Kirsty Gillings, Susan Simpson, Davida Edwardsa z TS, z treningu portlandzkiego z ACT. Kocha i specjalizuje się w Terapii Schematu (TS) oraz w Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Bliski jest jej nurt oparty na samowspółczuciu (self-compassion), dialog motywacyjny, a także psychologia pozytywna. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń odżywiania oraz zaburzeń osobowości. Związana ze szkołą psychoterapii Crescentia i Uniwersytetem SWPS, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją.

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 40 min
    W poszukiwaniu współczesnych proroków, czyli o efekcie aureoli

    W poszukiwaniu współczesnych proroków, czyli o efekcie aureoli

    W odcinku udział wzięli (zaocznie): aureola, Golem, Niedźwiecka Marta i Huberman Andrew. Jak udało się ich wszystkich połączyć? O tym w odcinku.
    Co sprawia, że poszukujemy tych, za którymi łatwiej kroczyć? Czy lubienie sprzyja wybaczaniu czynów wątpliwych moralnie? 
    Jeżeli nadal Was nie przekonują te pytania z serii „do pomyślenia”, to… nie słuchajcie tego podcastu. Jest rozkmina na flow po podcastowej przerwie, zatem otwieram sekcję dyskusji w komentarzach i zapraszam: czy podobnie jak ja, wpadliście czasem w pułapki nadmiarowego uwielbienia lub stronniczej niechęci? 
    Tematyka i timing zupełnie przypadkowe. Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu dziękuję Patronom i Patronkom Gutral Gada #team 3 you guys the best!

    Literatura wspomniana w odcinku:
    Karg, S. T., Lim, M., & Schnall, S. (2022). Followers Forever: Prior Commitment Predicts Post-Scandal Support of a Social Media Celebrity. Social Psychological Bulletin, 17, 1-26. https://doi.org/10.32872/spb.8283 

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 24 min
    Dla wszystkich tych, którzy chcą wspierać nastolatka. Rozmowa z Arturem Gębką

    Dla wszystkich tych, którzy chcą wspierać nastolatka. Rozmowa z Arturem Gębką

    Ej pamiętacie siebie w okresie nastoletnim?
    Bo ja pamiętam aż za dobrze. Pamiętam fryzury (które sama obcinałam) i stylizacje (które, o zgrozo, sama wybierałam), relacje (przez które wielokrotnie płakałam, ale nadal były najważniejsze) i to poczucie, że świat mnie nie rozumie. Patrząc z ciarami krindżu i wzruszenia na zdjęcia z tego okresu myślę sobie, że było jednocześnie trudno i pięknie mieć naście lat. Ale na pewno nie było łatwo - ani nastoletniej mnie, ani nikomu dookoła (sorry, Mamo!). Pod pozornie zblazowaną miną tkwiło dużo lęku i niepewności. 

    Jak zatem wspierać nastolatka? Czy to w ogóle możliwe? 

    O tym rozmawiałam z psychologiem, psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym, autorem książek psychoedukacyjnych Arturem Gębką.

    Bierzcie i ślijcie w świat - może dotrze do nastolatków, ale przede wszystkim ich troskliwych opiekunów?

    Za możliwość realizacji i dystrybucji podcastu kłaniam się w pas Patronom i Patronkom 3

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 35 min
    Zaburzenia odżywiania. Rozmowa z Dagmarą Pietruszewską

    Zaburzenia odżywiania. Rozmowa z Dagmarą Pietruszewską

    Zaburzenia odżywiania, to nie wyłącznie anoreksja i bulimia. Te, najpowszechniej znane, stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

    O rodzajach zaburzeń odżywiania, ich leczeniu, występowaniu i czynnikach, które wpływają na ich powstawanie rozmawiam z psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, Dagmarą Pietruszewską, która specjalizuje się w pracy z młodzieżą i dorosłymi z takim rozpoznaniem. 

    Za możliwość realizacji i dystrybucji tego odcinka bardzo dziękuję Patronom i Patronkom podcastu. 

    Ślijcie dalej w świat tym, którym może się przydać!

    xoxo, 

    Gutral (gada)

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 38 min
    Dla wszystkich tych, którzy boją się psychiatry. Rozmowa z Aleksandrą Topolewską-Wochowską

    Dla wszystkich tych, którzy boją się psychiatry. Rozmowa z Aleksandrą Topolewską-Wochowską

    Lekarz jak każdy inny - a mimo to budzi obawy. Rozmawia, zadaje pytania by udzielić jak najlepszej pomocy - a jednak obawiamy się, czy ktoś zobaczy, że wychodzimy z gabinetu właśnie tego specjalisty. Tak, poza psychoedukacyjną bańką istnieje taki świat.

    Dlatego z najbardziej empatyczną i wnikliwą lekarką psychiatrii jaką znam - Aleksandrą Topolewską-Wochowską, moją koleżanką, także psychoterapeutką, opowiadamy o tym, co dzieje się po zamknięciu drzwi gabinetu: na czym polega wywiad psychiatryczny, jak wyglądać może współpraca psychiatry i psychoterapeuty, czy leki psychiatryczne faktycznie uzależniają i jakie skutki uboczne powodują?

    Jeżeli ten odcinek nie jest dla Was, to może dla kogoś, kto odwleka zajęcie się swoim własnym
    zdrowiem? Można śmiało wysyłać w świat.

    Za możliwość realizacji i dystrybucji tego podcastu kłaniam się nisko Patronom i Patronkom 3

    Jakie macie doświadczenia z wizyt psychiatrycznych?

    Montaż: Eugeniusz Karlov

    • 52 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In Health & Fitness

Huberman Lab
Scicomm Media
On Purpose with Jay Shetty
iHeartPodcasts
Passion Struck with John R. Miles
John R. Miles
The Peter Attia Drive
Peter Attia, MD
Ten Percent Happier with Dan Harris
Ten Percent Happier
ZOE Science & Nutrition
ZOE

You Might Also Like

O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Karolina Sobańska
Karolina Sobanska
Wojsiat Ogólnie [JOANNA WOJSIAT]
newonce
Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
Owsiana Podcast
Justyna Świetlicka
Tak właśnie mam
Marianna Gierszewska