285 episodes

I Hälsosnack med Lotta och Victoria, bjuder vi in intressanta och inspirerande gäster för att prata om hälsa och wellness ur ett helhetsperspektiv, med kost och välbefinnande i centrum. Samtalet styrs till stor del av vem vi pratar med och vad vår nyfikenhet leder oss in på. Om du är det minsta intresserad av hälsa får du inte missa denna podd!
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Hälsosnack med Lotta och Victoria Acast

    • Health & Fitness
    • 5.0 • 2 Ratings

I Hälsosnack med Lotta och Victoria, bjuder vi in intressanta och inspirerande gäster för att prata om hälsa och wellness ur ett helhetsperspektiv, med kost och välbefinnande i centrum. Samtalet styrs till stor del av vem vi pratar med och vad vår nyfikenhet leder oss in på. Om du är det minsta intresserad av hälsa får du inte missa denna podd!
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    271 Natasha Campbell-McBride - Vegetarisk kost - bu eller bä för hälsan?

    271 Natasha Campbell-McBride - Vegetarisk kost - bu eller bä för hälsan?

    Det här är ett avsnitt där vår hälsocoachvän Häla El Sheemy Washbrook intervjuar Dr. Natasha Campbell-McBride. Natasha är läkare, neurolog, neurokirurg, nutritionist och författare. Hon är skaparen av GAPS-dieten dvs Gut & Psychology Syndrome samt Gut & Physiology Syndrome. GAPS är ett kostprotokoll för att läka tarmen och balansera tarmfloran, allt för att skapa en så bra förutsättning som möjligt för människor att läka från grunden från en mängd symtom och diagnoser utifrån synen att “All disease begins in the gut”.
    Häla har gått dr Natashas utbildning till Certified GAPS Practitioner så vi tyckte att det passade bra att hon intervjuade Natasha. Den här gången med utgångspunkt i dr Natashas bok “Vegetarianism explained”. Vi berör bland annat drivkrafterna kring vegetarisk och vegansk kost, vilka fördelar och nackdelar på hälsan växtbaserad kost har och varför vissa mår bäst helt utan växter i sin kost.
    Den här intervjun är på engelska.
    Vi har tidigare intervjuat Natasha Campbell McBride i avsnitt 189.
    Vi har också intervjuat Häla i avsnitt 219 och 220 där vi pratar om sömn och kost.
    Här hittar du mer information om Natasha och hennes arbete:
    http://www.doctor-natasha.com/
    https://gapstraining.com 


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 1 hr 2 min
    270 Jörgen Andersson - Regenerativt lantbruk - När matproduktion skapar bästa förutsättningar för naturen och livet!

    270 Jörgen Andersson - Regenerativt lantbruk - När matproduktion skapar bästa förutsättningar för naturen och livet!

    I det här avsnittet pratar vi med den regenerativa lantbrukaren Jörgen Andersson som driver Fjällbete i Åredalen. Jörgen föreläser också för både barn och vuxna, och är en av lärarna på kursen Regenerativt lantbruk och holistic management på Bäckedals folkhögskola. Jörgen har erfarenhet både av konventionellt och regenerativt lantbruk, och vi pratar om skillnaderna i vad det innebär som bonde och när det gäller påverkan på miljön. Men det går även djupare än så, det här är ett avsnitt som handlar om livet och döden och framförallt respekten och kärleken till allt levande. Det handlar också om gemenskap och att tillhöra ett sammanhang, om att välja att leva ett liv som främjar allt annat liv omkring oss. Det handlar om att vi människor har en fantastisk möjlighet att inte bara göra så lite skada vi bara kan, utan faktiskt förbättra och öka jordens och naturens förmåga att skapa liv. Vilket betyder att livsmedelsproduktion inte behöver påverka miljö och klimat negativt, utan tvärtom till och med öka den biologiska mångfalden både i och på jorden. Visst låter det hoppfullt?
    Här hittar du mer information om Jörgen och de källor han nämner i avsnittet:
    https://fjallbete.se 
    https://backedal.se/kurser/regenerativt-lantbruk-och-holistic-management/ 
    https://www.deathinthegarden.org
    https://www.youtube.com/watch?v=-9b6nwJayqY
    https://www.facebook.com/groups/1192475864140643


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 1 hr 22 min
    269 Forskningsspaning med Peter Martin - Nya spännande upptäckter om glycin och NAC!

    269 Forskningsspaning med Peter Martin - Nya spännande upptäckter om glycin och NAC!

    I det här avsnittet forskningsspanar vi tillsammans med Peter Martin. Peter är läkaren och medicine doktorn som lämnade läkemedelsforskningen och startade Funmed, en läkarklinikkedja som arbetar med precisionshälsa på funktionsmedicinsk grund. Idag pratar vi om en ny stor studie som heter Supplementing Glycine and N-Acetylcysteine (GlyNAC) in Older Adults Improves Glutathione Deficiency, Oxidative Stress, Mitochondrial Dysfunction, Inflammation, Physical Function, and Aging Hallmarks: A Randomized Clinical Trial.
    Glycin och Cystein är två viktiga aminosyror och den här studien visar vilka fördelar man kan få på hälsan hos äldre personer som tar tillskott av glycin och N-acetylcystein (NAC). Peter förklarar hur själva studien är upplagd och genomförd samt går igenom de spännande resultaten. Vi pratar också om vikten av kollagen i kosten och hur vi under evolutionen klarat oss utan några som helst tillskott. Det här är verkligen superspännande, så precis som titeln antyder så har det kopplingar till allt från oxidativ stress, mitokondriefunktion, inflammation till vår fysiska kroppsfunktion och åldrande. För alla som vill leva länge och bibehålla funktioner som att kunna resa sig från en stol, bära sina matkassar eller gå upp för en trappa, även upp i hög ålder, verkar det finnas mycket att hämta i just glycin och NAC.
    OBS! Doserna av glycin och NAC som de använde i studien är rejält höga och deltagarna screenas både före och under studien av medicinsk kunnig personal. Vi rekommenderar inte att du tar dessa höga doser av glycin eller NAC. Mer information om studien hittar du i länken nedan.
    Länk till studien hittar du här:
    https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/78/1/75/6668639
    Här är mer information om Peter Martin och Funmed: https://www.funmed.se 
    Vårt avsnitt om anti-aging med läkaren Suzana Maltar Zoric hittar du här: https://shows.acast.com/halsosnack/episodes/254-suzana-maltar-zoric-longevity
    Peters avsnitt om oxalater hittar du här: https://shows.acast.com/halsosnack/episodes/157petermartin-varfordingronasmoothieintearsanyttigsommantrott- 

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 1 hr 4 min
    268 Ewa Meurk - Det stora sockeravsnittet!

    268 Ewa Meurk - Det stora sockeravsnittet!

    I det här avsnittet träffar vi hälsoingengören och inspiratören Ewa Meurk igen. Vi närmar oss med stormsteg Sockerfria Dagen den 12:e oktober och varför inte värma upp med att gå till botten med hur socker faktiskt påverkar våra kroppar? Ewa berättar om olika typer av socker och varför vissa sorter är värre än andra. Vi pratar om skillnaden mellan hur friska celler tar upp och använder socker, jämfört med celler som har störningar i ämnesomsättningen. Ewa förklarar vad som är sockrets roll när det gäller metabola sjukdomar som diabetes typ 2, hjärt- kärlsjukdom och övervikt/fetma. Vi pratar också om hur man kan förebygga metabol ohälsa genom att mäta och ha koll på sitt blodsocker. Vi delar såklart med oss av de allra bästa knepen för att slippa sockersug och att vara slav under sockermonstret. 
    Missa inte Sockerfria Dagen den 12:e oktober! Här kan du läsa mer om eventet: https://sockerfriadagen.se
    Med koden halsosnack15 får du dessutom 15% rabatt när du köper din biljett!


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 1 hr 3 min
    267 Jannike Fernström - Så kan funktionsmedicin hjälpa barn och ungdomar!

    267 Jannike Fernström - Så kan funktionsmedicin hjälpa barn och ungdomar!

    Vi har återigen träffat den funktionsmedicinska läkaren Jannike Fernström och i detta avsnitt handlar specifikt om barn och unga. Ohälsan bland barn och unga har dessvärre ökat dramatiskt de senaste åren och det har nog inte gått någon förbi hur många som mår dåligt av olika anledningar. Allt ifrån bokstavsdiagnoser och autism, sämre mental hälsa och även allergier, magproblem och övervikt. Vi vägrar tro att det behöver vara så här och pratar om hur funktionsmedicinen kan hjälpa dessa barn. Vi har nämligen svårt att tro att det är våra gener som blivit sämre, utan vi är övertygade om att vi hittar svaret i vår kost och livsstil och att man genom att se till att alla viktiga funktioner i kroppen fungerar, kommer även hälsan och måendet påverkas positivt. Jannike berättar hur hon arbetar specifikt med barn, hur man kan tänka som förälder och delar enkla förändringar som kan göra stor skillnad för det enskilda barnet.
    Här är mer information om Jannike och Funmed: https://www.funmed.se 

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 53 min
    266 Henrik Bunge - VDn som satsar på medarbetarnas hälsa för ökad prestation och lönsamhet!

    266 Henrik Bunge - VDn som satsar på medarbetarnas hälsa för ökad prestation och lönsamhet!

    Henrik Bunge är äventyraren som blev börs-VD på Björn Borg där han skapade en kultur för att främja optimal prestation. Här tränar alla på arbetstid, de har en obligatiorisk reflektionstimme varje vecka och man uppmuntrar till bra kost och att prioritera sömn. 2017 blev Henrik utnämnd till Årets Hälsofrämjande Chef. Vi blev såklart nyfikna på hur långt företagen har kommit i sitt hälsoarbete och hur man får till det rent praktiskt, så varför inte bjuda in en VD som ligger i framkant.
    Många undrar också varför det är så viktigt att alla tränar tillsammans? Blir det inte kostsamt för företaget? Får de något vettigt gjort egentligen? Hur kan man påverka sina anställda att äta bättre och sova mer? 

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    • 52 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In Health & Fitness

Scicomm Media
Unknown
ZOE
iHeartPodcasts
John R. Miles
Peter Attia, MD

You Might Also Like

Acast
Anna Sparre
Food Pharmacy
Åsa Melin
Holistic Sweden AB
Fasciaguiden