25 episodes

Haftanın öne çıkan iklim haberleri ve araştırmalarından okumalar ve yorumlar.

Haftanın Haber Hasat‪ı‬ Açık Radyo 95.0

  • News

Haftanın öne çıkan iklim haberleri ve araştırmalarından okumalar ve yorumlar.

  Gece yarısına 100 saniye kala

  Gece yarısına 100 saniye kala

  Sosyal ve ekolojik sistemlerin tatlı su stresine adaptasyonunu birlikte elen küresel bir araştırma, dün Nature Cammunications dergisinde yayımlandı. Buna göre, Türkiye’nin doğusu ve güneydoğusu tatlı su stresine karşı ekolojik ve sosyal açıdan yüksek derecede kırılgan durumda. Türkiye’nin sınır komşusu bölgelerin dahil olduğu Orta Doğu’da ise tatlı su stresi ‘‘ağır’’ durumdayken sosyal uyumluluk becerisi düşük seyrediyor.

  • 25 min
  Günlük yağışlar arttıkça ekonomi kötüleşiyor

  Günlük yağışlar arttıkça ekonomi kötüleşiyor

  Ormansızlaşmayla mücadele eden ve kar amacı gütmeyen Global Canopy, yıllık olarak yayımladığı Forest 500 araştırmasının bu yıl sekizincisinin sonuçlarını paylaştı.
  Tedarik zincirlerinde ve yatırımlarında ormansızlaşmayla bağlantılı olan en etkili 350 şirket ve 150 finansal kuruluşun taahhüt ve eylemlerini inceleyen Forest 500’e göre gıdalarmızı sağlayan ve emeklilik fonlarımızı yöneten birçok şirket ormansızlaşma konusunu görmezden gelmeye devam ediyor.

  • 34 min
  Feda edilen bölgeler

  Feda edilen bölgeler

  Bu bölümde iklim ve ekolojik kriz öncelikli bir anayasa hazırlığında olan Şili'nin lityum madenciliği ve suyun tanımı gibi kritik sorulara nasıl yanıt vereceğini ele alıyoruz. Hasat'ın diğer haberlerinde Brezilya'nın kömüre devam kararı, karsız kışların orman yangınlarına ve su tedariğine etkisi, Fransa'nın otomobil reklamlarına getirmeyi planladığı yeşil uyarılar ve daha fazlası var.

  • 23 min
  İklim krizi ve sinema

  İklim krizi ve sinema

  Sinema Yazarı Ertan Tunç ile birlikte Türkiye'de de gösterime giren Netflix yapımı Don't Look Up isimli filmden yola çıkarak şu sorulara yanıt aradık:
  Belgeselleri dahil etmezsek, iklim krizi bir konu olarak sinemada yeterince işlendi mi? Nasıl işlendi?
  Bu bağlamda Don’t Look Up önemli bir kırılım mı? Filmin artıları ve eksileri nelerdi?
  Hollywood’un iklim krizini popülerleştirmesinin avantajları ya da riskleri var mı? Bu daha önce başka konularda yaşandı mı?
  Sinemanın kamuoyu oluşturma gücü açısından eline yüzüne bulaştırdığı konular var mı?
  İklim krizi ve sinemanın ilişkisi aslında sadece içerik değil formatla da ilgili olmalı. Bu bağlamda sürdürülebilir bir sinema endüstrisi mümkün mü?

  • 56 min
  2021 hasatı: Türkiye'nin kaybolan gölleri

  2021 hasatı: Türkiye'nin kaybolan gölleri

  2021’in hasatını yaptığımız son bülten ve programımızda Türkiye’nin kuruyan göllerini ve sulak alanlarını ele alıyoruz.
  Konuğumuz Hidropolitik Akademi’den Dr. Fulya Aydın-Kandemir. Ağustos ayında NASA’nın yeryüzü gözlem verilerini paylaştığı Earth Observatory yayında, Tuz Gölü’nün kayboluşuna dair ortak araştırmasıyla yer alan Dr. Aydın-Kandemir, iklim değişikliğinin farklı ekosistemlere ve yaban hayata etkileri ve Türkiye’nin çölleşme riski gibi konularda çalışmalara imza atmış bir isim.
  Anadolu'nun Ses Arşivi bölümünde Bartın Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Amasra'da yapılması planlanan termik santrale karşı mücadelelerini ve son dava sürecini anlatıyor.

  • 50 min
  2022 yangın sezonuna nasıl hazırlanmalı?

  2022 yangın sezonuna nasıl hazırlanmalı?

  2021, Türkiye’de orman yangınları açısından tarihi bir yıl olarak kayıtlara geçti. Bugüne kadar gözlemlenen en büyük orman yangınlarında, 203 bin 762 hektar alan kül oldu. Ve elbette kaybın faturası bundan ibaret değil.
  2021 hasatında mega yangınları, sonuçlarını ve mücadele yöntemlerini mercek aldığımız bu bölümde konuğumuz Yangın Ekoloğu İsmail Bekar.

  • 42 min

Top Podcasts In News

The New York Times
The Daily Wire
Tortoise Media
NPR
Deuxmoi & Cadence13
The Daily Wire