199 episodes

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

Zoom SME.sk

  • Science
  • 5.0 • 3 Ratings

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  Ibuprofén môže spôsobiť vážne problémy, pozor na iné lieky

  Ibuprofén môže spôsobiť vážne problémy, pozor na iné lieky

  Je to jeden z najbežnejších liekov, v skutočnosti ho má asi každý z nás doma v lekárničke. Liečivo ibuprofén tlmí bolesť, funguje proti zápalom či horúčkam. No má aj problémy, špeciálne, ak užívate istú kombináciu liekov. Nový výskum ukazuje, že ak beriete lieky na vysoký krvný tlak, mali by ste si dávať pozor.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, s akými liekmi by sa ibuprofén nemal kombinovať, preskúmame záhadu rastúcich koncentrácií istej chemikálie, ktorá ničí ozónovú vrstvu a dozvieme sa, ako mobilné telefóny deformujú ľudské telá.

  Krátke správy z vedy
  Vedci možno našli vinníka, ktorý urobil z Venuše neobývateľné peklo. Mohli ním byť vulkány, naznačuje nový výskum. Tie spustili na planéte rozsiahly skleníkový efekt: navyše, nedá sa vylúčiť, že sa to nestane aj na Zemi.

  Výskumníci narazili na ďalší spôsob, ktorý by nám pomohol bojovať proti odolnosti na antibiotiká. Nová predklinická štúdia naznačuje, že kombinácia antibiotík a fágov by mohla byť proti bakteriálnym infekciám účinnejšia, než keby sa každý z týchto postupov používal samostatne. Bakteriofágy sú vírusy, ktoré infikujú baktérie.

  Populácia vtákov sa na našej planéte zmenšuje. Ukazuje to rozsiahly medzinárodný výskum, pričom dôvodom sú straty a degradácia prirodzených prostredí i nástup klimatickej zmeny. Podľa odborníkov tak vidíme prvé náznaky budúceho vymierania vtáčích druhov.

  Inžinieri vyvinuli novú rodinu dvojrozmerných materiálov, ktoré by sa dali využiť v pokročilej elektronike a pri vysokokapacitných batériách. Nové nanomateriály kombinujú vlastnosti dvoch iných skupín materiálov, ich skvelú vodivosť, a zároveň schopnosť elektrochemicky uchovávať energiu.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 14 min
  Nejedzte večer? Vedci sa pozreli, či diéty fungujú

  Nejedzte večer? Vedci sa pozreli, či diéty fungujú

  Nejedzte, a keď už teda jesť musíte, v žiadnom prípade nejedzte večer. Asi ste už narazili na podobný zaručený recept, ktorý prináša overený neprekonaný úžasný garantovaný spôsob, ako efektívne schudnúť. Nuž, teraz sa na obmedzovanie večerného jedenia pozreli vedci. A, prekvapenie, ono to vlastne nefunguje.

  Tento týždeň zistíme, či má zákaz jedla po štvrtej nejaký význam pri chudnutí, dozvieme sa, že základné kúsky skladačky DNA mohli prísť z kozmu, a obzrieme sa aj do minulosti za hypotézou, či mäso naozaj môže za naše veľké mozgy.

  Krátke správy z vedy:
  Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred epidémiou obezity, ktorou trpí Európa. Podľa WHO sa totiž môže spájať až s viac ako miliónom úmrtí ročne na našom kontinente. Za posledné polstoročie totiž percento obéznych Európanov vzrástlo o 138 percent.

  Čína sa rozhodla, že do kozmu pošle vlastnú misiu na otestovanie technológie na odklon prípadnej planétky. Otestovať by takúto technológiu chceli už v roku 2025, pričom misia je súčasťou nového čínskeho programu na monitorovanie a ochranu pred telesami z kozmu. Jeho súčasťou budú aj nové pozemské a vesmírne teleskopy.

  Skúmanie mozgov ukázalo, že tínedžeri začnú na cudzie hlasy reagovať lepšie zhruba v trinástich rokoch. V tom veku sa stáva odozva mozgu na takéto podnety, teda hlasy iné ako hlas matky, silnejšia. V princípe vo veku trinásť a štrnásť rokov začali mozgy detí reagovať menej nadšene na hlas matky a výraznejšie, keď počuli hlas niekoho cudzieho.

  Nové nanotechnológie by mohli pomôcť s diagnózou ochorení. Inžinieri vyvinuli drobný mikroskopický senzor, ktorý sa zmestí do šošovky na smartfóne a mohol by urobiť z telefónu medicínsky nástroj. Kľúčom k nemu sú supertenké metapovrchy, ktoré umožňujú takúto miniaturizáciu.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 14 min
  Koľko musíte cvičiť, ak v práci stále sedíte?

  Koľko musíte cvičiť, ak v práci stále sedíte?

  Mali byť zázrakom, mali byť zdravšou náhradou, mali bojovať proti našej epidémii obezity. Problémom je, že s umelými sladidlami je to zložitejšie: a nie všetky sú zdravé, skôr naopak. Teraz sa vedci pozreli, ako je to s ich spojitosťou s rakovinou. A zistili, že niektoré umelé sladidlá sú naozaj rizikom.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, ktorým umelým sladidlám by ste sa mali radšej vyhnúť, dozvieme sa, kedy bude ľudstvo skutočnou vesmírnou civilizáciou a pozrieme sa aj na to, koľko treba týždenne cvičiť, ak máte sedavú prácu.

  Krátke správy z vedy
  Obežná dráha Pluta je prekvapivo nestabilná. Nový výskum naznačuje, že aj keď z dlhodobého hľadiska je excentrická orbita tejto trpasličej planéty relatívne stabilná, v kratších časových úsekoch zažíva chaotické zmeny a perturbácie. Mohol by tiež pomôcť vysvetliť, prečo niektoré telesá obiehajú v našej slnečnej sústave zvláštne a čo ich dnes či v minulosti ovplyvnilo.

  Patogény sa dokážu dostať až na morské dno a na túto cestu využívajú plasty. Presnejšie, mikroplasty, čo zase môže mať dôsledky na zdravie nielen morských ekosystémov. Výskum totiž teraz po prvý raz spojil mikroplasty v oceáne s patogénmi, ktoré sú typické pre súš.

  Dingovia nie sú potomkovia dnešných psov, ktoré niekedy v priebehu posledných desaťtisíc rokov zdivočeli. Nový výskum ukazuje, že geneticky sú tieto šelmy niekde medzi vlkmi a psami. Otázkou teraz zostáva, ako sa dingovia dostali do Austrálie a kedy.

  Po trojročnej prestávke fyzici znovu spúšťajú Veľký hadrónový urýchľovač. Inžinieri a výskumníci totiž experiment upravovali a vylepšovali, aby dokázal zrážať zväzky protónov pri väčších energiách. To by mohlo konečne viesť k objavu takzvanej novej fyziky za štandardným modelom.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 15 min
  Zle spíte? Môžete mať problém s cukrovkou

  Zle spíte? Môžete mať problém s cukrovkou

  Máte problémy so spánkom? Nuž, ono je to otravné už samo o sebe, no vedci teraz prinášajú dôkazy, že únava nie je jediným problémom. Nespavosť totiž môže významne zvyšovať riziko cukrovky.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na súvis medzi hladinami cukru a zlým spánkom, zistíme, že život na Zemi mohol vzniknúť oveľa skôr a dozvieme sa aj to, čoho signálom môže byť dlhé poobedné zdriemnutie.

  Krátke správy z vedy:

  Na Merkúre je voda, ktorá sa ukrýva vo večných tieňoch jeho kráterov na póloch planéty. Nová simulácia teraz naznačuje, že na planétu sa dostala vďaka nárazom planétok, komét a prachových čiastočiek. Toto zistenie je pritom zaujímavé aj pre skúmanie exoplanét a ich prípadných podmienok vhodných na život.

  Marsovské vesmírne vozidlo Perseverance odštartovalo ďalšiu časť svojej vedeckej misie. Rover po zhruba mesačnej ceste dorazil na druhé vytypované miesto, do oblasti bývalej riečnej delty krátera Jezero. Toto miesto je jedno z najsľubnejších, kde môžeme pátrať po stopách dávneho mikroskopického života.

  Antarktída nemusí byť taká odolná voči klimatickej zmene, ako sme sa pôvodne domnievali. Naznačuje to rekordne nízke množstvo morského ľadu okolo kontinentu, ktoré vedci namerali tento rok vo februári. Príčinami tohto úbytku boli zmeny v teplotách vody aj samotného pohybu ľadu.

  Európske lesy majú problém. Aj keď celkové zalesnenie je lepšie ako v posledných storočiach, nová analýza trinástich európskych krajín ukazuje, že naše lesy nezodpovedajú cyklom prírody. Vedci zistili, že európske lesy sú homogénne plantáže, ktorých cieľom je maximalizovať množstvo vyťažiteľného dreva. No dôsledkom je náchylnosť takýchto lesov na hmyzie kalamity, ochorenia, požiare či veterné smršte.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 13 min
  Vedci dokázali omladiť bunky človeka

  Vedci dokázali omladiť bunky človeka

  Zdá sa, že vedci narazili na kľúč k elixíru... no, večného života asi ťažko, ale omladenia možno. Zatiaľ to platí len pre bunky a to tiež len v laboratórnych podmienkach, no výskumníkom sa podarilo omladiť kožné bunky rovno o tri desaťročia.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na výskum, ktorý sa pokúsil omladiť ľudské bunky, dozvieme sa, že alergické sezóny budú dlhšie a horšie a vyberieme sa na Neptún, ktorý sa zvláštne ochladzuje.

  Krátke správy z vedy
  Astrofyzici si myslia, že by mohol existovať nový druh neutrónovej hviezdy. Vzniká vtedy, ak sa vytvorí supersilné magnetické pole počas zrážky dvojice materských neutrónových hviezd. Po nejakom čase by sa mal tento exotický objekt zrútiť do čiernej diery: predtým ale bude vydávať charakteristickú stopu najskôr rýchlych gamma a röntgenových zábleskov, neskôr rádiových vĺn.

  Kľúčová častica nemá takú hmotnosť, akú by mala mať. Výsledky meraní Fermilabu ukazujú, že nameraná hmotnosť W bozónu nesedí s predpoveďami štandardného modelu. Výsledky teraz musí overiť iný experiment, napríklad Veľký hadrónový urýchľovač. Ak sedia, znamená to krok k novej fyzike: vysvetlením anomálie by mohla byť napríklad nejaká neznáma častica, ktorá s W bozónom interaguje.

  Veveričky zrejme využívajú individuálne volacie znaky, ktorými dávajú najavo svoju prítomnosť. Výskum ukázal, že zvuky vydávané týmito drobnými tvormi neslúžia len ako varovanie, ich primárnym cieľom je identifikovať volajúceho i toho, kto volaniu načúva. Dôvodom je vyhnúť sa vzájomnému stretu.

  Ak sa ženy vystavujú počas tehotenstva pesticídom, môže to mať vplyv na budúce spánkové návyky ich detí. Výskum naznačuje, že vplyv pesticídov sa prejaví počas dospievania dievčat a zhorší kvalitu ich spánku. Pesticídy totiž môžu fungovať ako endokrinné disruptory a blokovať napríklad melatonín.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min
  Konečne odhalili celú mapu človeka

  Konečne odhalili celú mapu človeka

  Ľudské telo je zložité. A ak sa vyberiete do sveta génov, tak je vlastne ešte oveľa zložitejšie. No teraz máme konečne kompletnú mapu. Vedcom sa totiž podarilo zmapovať celý ľudský genóm, vrátane zákerne sa opakujúcich častí.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na zmapovanie celého ľudského genómu, zistíme, že tuberkulóza má vlastne dva podtypy i že mravce vedia vyňuchať rakovinu, a to lepšie ako psy.

  Krátke správy z vedy
  Rozšírené aditíva v potrave môžu ovplyvňovať črevnú mikroflóru. Nový výskum naznačuje, že takzvaná xanthanová guma má vplyv na našu mikrobiotu. Dokonca až taký, že baktérie prešli evolučnými genetickými zmenami, aby sa túto látku naučili metabolizovať.

  Vedci ukázali, prečo kvapky dokážu narúšať povrch aj tvrdých materiálov. Ukázalo sa, že kvapky sa správajú ako drobné bomby, ktoré explozívne vypustia svoju energiu, čím vzniká sila dostatočná na eróziu. Výskum by teraz mohol pomôcť inžinierom navrhovať lepšie a odolnejšie materiály.

  Na Merkúre sú geomagnetické búrky podobné tým na našej planéte. Vedci to zistili na základe dát vesmírnej sondy Messenger. Výskum tak prináša odpoveď na otázku, či iné telesá môžu mať geomagnetické búrky, aj keď majú slabšiu magnetosféru či im chýba ionosféra.

  Ak sa chceme vyhnúť klimatickej katastrofe, už nebude stačiť zníženie emisií skleníkových plynov. Budeme musieť odstrániť oxid uhličitý zo vzduchu a z oceánov. Hovorí to nová klimatická správa OSN.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Alie Ward
Jordan Harbinger
Wes Larson, Jeff Larson, Mike Smith | QCODE
Science Friday and WNYC Studios
Neil deGrasse Tyson

You Might Also Like

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
vedatorskypodcast
SME.sk

More by SME.sk

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk