579 episodes

"Kukkuv õun" on Kuku raadio loodus-teadussaade, mis uurib mõnda teadussaavutust, -nähtust, -valdkonda või -probleemi.

Kukkuv õun Kuku Raadio

  • Science

"Kukkuv õun" on Kuku raadio loodus-teadussaade, mis uurib mõnda teadussaavutust, -nähtust, -valdkonda või -probleemi.

  Kukkuv Õun: Euroopa Looduse taastamise seadus küspseb salajases Brüsseli seadusahjus

  Kukkuv Õun: Euroopa Looduse taastamise seadus küspseb salajases Brüsseli seadusahjus

  Euroopa komisjon valmistab ette Euroopa Looduse taastamise seadust. On lubatud, et lähikuudel saab sellest lähemalt teada. Hetkel on teadlased enda poolt teinud märgukirju selle kohta, mida see seadus sisaldama peaks. Eesti ja Euroopa looduse liikide arvukus kahaneb ja väga suure kiirusega. Paraku on see ainus tegur, mis inimeste heaolu muutuvas kliimas tagada suudab. Sellest ja muustki räägib saatejuht Marek Strandberg Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esimehe ja Tartu Ülikooli botaanika kaasprofessori Aveliina Helmiga.

  Kukkuv Õun: Kuidas saab statistikast silmamoondus?

  Kukkuv Õun: Kuidas saab statistikast silmamoondus?

  Kuidas saab statistikast silmamoondus? Kohene vastus on selles, et siis ja ainult siis, kui statistikat ei kasutata korrektselt. Tõsi, selleks on ka palju eeldusi - matemaatiliste teadmiste mõttes on selle valla kirjaosamatus vägagi levinud. Millised on olnud vead, mida on tehtud koronapandeemias andmete tõlgendamisel? Kuidas paistavad vale lühikesed jalad eriti hästi just statistiliste võtete valguses välja? Saatekülaline akadeemik ja matemaatilise statistika professor Krista Fischer. Saatejuht Marek Strandberg.

  Kukkuv Õun: Kuidas töötab üks ajamasin?

  Kukkuv Õun: Kuidas töötab üks ajamasin?

  Eelmise aasta detsembri lõpul Maalt lennutatud James Webbi kosmoseteleskoop hakkab minevikku vaatama. Mida see tähendab ja mille poolest on Webb parem paljudest muudest ajamasinatest? Saatekülaline 2021. aastal Eesti teaduste akadeemia liikmeks valitud astronoomiaprofessor Elmo Tempel. Saatejuht Marek Strandberg.

  Kukkuv Õun: Mis imeliselt mitmekülgne ajutine organ - platsenta

  Kukkuv Õun: Mis imeliselt mitmekülgne ajutine organ - platsenta

  Äsja Eesti teaduste akadeemia liikmeks valitud Tartu Ülikooli geneetikaprofessor Maris Laan seletab lahti platsenta rolli nagu ka selle, miks peaks vähiuuringutes ja võimalike ravilahenduste otsimise täpsemalt vaatama just platsenta poole. Tegemist on vaid üheksaks kuuks, koos inimlootega tekkiva organiga. Saame teda ka seda, kas on üldse mõeldav loote geenivigasid korrigeerida geeniteraapiaga. Saatejuht Marek Strandberg.

  Kukkuv Õun: Kas Veenuse atmosfäär on «täpiline»? Uurime järgi!

  Kukkuv Õun: Kas Veenuse atmosfäär on «täpiline»? Uurime järgi!

  Kavandamisel on kolm käiku veenusele. Kaks esimest 2023. ja 2026. aastal. Kolmas peaks toimuma umbes 2030 aasta paiku. Tartu Ülikoolis on loomisel selle 2023. aastal Veenusele jõudva automaatjaama tarvis sensorite ehitamine. Just need peavadki kindlaks tegema, kas Veenuse atmosfäär on «täpiline». Mida tähendab «täpiline»? Aga seda, kas seal atmosfääris lendlevad arvatavalt kõrvuti kontsentreeritud väävelhappe piiskadega ka lahjemad piisad.
  Veenuse atmosfäär on aga nii tihe, et selle pinna peal küünib rõhk sajakordseks Maaga võrreldes. Ja pealegi: arvatakse et sealses atmosfääris, nii 60 km kõrgusel Veenuse pinna kohal, võib isegi elu olla. Aga milline elu ja kas nende automaatjaamadega saadakse sellest teada? Sellest räägime Tartu Observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mihkel Pajusaluga. Saatejuht Marek Strandberg.

  Kukkuv Õun: Taevane kiirgus reedab peidetud saladused

  Kukkuv Õun: Taevane kiirgus reedab peidetud saladused

  Meile sajab peale müüoniote «vihm». On kogu aeg sadanud, kuid juhuse ja geniaalsuse kokkusattumise tõttu, on täna õpitud neid kasutama asjade sisse vaatamiseks. Seda on tegemas Eesti ettevõte G-Scan. Vaid looduses olevate osakeste voos reedavad end nii peidetud lõhkeained, narkootikumid, mürgid ja relvadki. Kas aga Kremli kööki kuuluvast polooniumistki aimu võiks saada? Millise juhusega on tegemist ja mis meid müüontomograafia asjus tulevikus ootab? Tulevikus lebate rahumeeli apteegis, loomulik müüonite vihm sajab te peale ja vaid loetud minutitega saate teada, kas teid ohustab luude hõrenemine ja kui teil ongi luude hõrenemine, kas siis arsti määratud ravim ka aitab. Täna on see ravi nii pika vinnaga, et kui olete paar aastat ravimit söönud saate teada, kas see toimib või mitte. Külas G-Scani tegevjuht Hannes Plinte ja juhatuse esimees Andi Hektor. Saatejuht Marek Strandberg.

Top Podcasts In Science

Hidden Brain
Alie Ward
Jordan Harbinger
Bret Weinstein & Heather Heying
Neil deGrasse Tyson
Science Friday and WNYC Studios

You Might Also Like

(Vikerraadio)
Geenius.ee
(Raadio 2)
Delfi Tasku
Täitsa Pekkis
Katri Teller